Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2016., 13:53   #161
Pogledao i ja napokon. Tradicionalne mane hrvatskog filma su nesažete i spore scene te loša montaža što zbojeno čine film raštimanim, dosadnijim i nepotrebno dužim.

Zbunila me je druga priča jer sam mislio do početka treće da su prva i druga jedna, da curu radnik izgledom frapantno podsjeća na trubača. Kasnije sam shvatio da nema veze.

Druga i treća priča su sadržajno iste, pišitću-kakitću, tamo-vamo. Trebali su bit originalniji s trećim dijelom.

Lazovićka je maestralno odglumila. Ima nešto divlje i nesputano u sebi što se rijetko viđa na (našim) ekranima.

Koncepcija podsjeća na "Živi i mrtvi" s istim glumcima u više priča, samo je kod spomenutog filma bolje uvezano.

Quote:
LouReeth kaže: Pogledaj post
Nisam gledao film. Zanima me samo sljedeće: naime, u emisiji je Peti dan cijenjena raspravljačica Selak izdvojila jednu scenu, a način na koji je opisivala tu scenu natjerao me, jebi ga, na smijeh, što joj je, cijenim, i bila intencija. Je l' istina da u filmu postoji scena di neki romantičar trči sa trubom (koji već muzički instrument?) i kada dođe do nekih barikada, on stane i počne svirati i onda ga ubiju? A daj, je l' to izmislila mlada gospođ(ic)a il' se to stvarno zbilo u filmu? To k'o u Zafranovićevoj abominaciji Okupacija... kad mlade ustaše pokupe nekakvog harmonikaša il' što je već uz riječi 'trebaće nam mužika'. Potom ide scena u autobusu, jedna od, barem meni, nenamjerno najsmiješnijih scena ikada na filmu. Ubiše zločinci i mužiku.
Istina je. Ovako kako si napisao djeluje smiješno, ali u filmu itekako funkcionira i efektno je.

Ako se zanemari lošija treća priča te tipične mane hrvatskog filma, nije uopće loše. Osobno bih volio da su nastavili prvu priču koja bi opisala početak rata, rat i povratak, ali eto.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 23:21   #162
Nikad se mi nismo puno pitali kako je njima. Rijetko kad imamo predodžbu da je ovo (bija) njihov dom koliko i naš, njihovo djetinjstvo koliko i naše. Rijetko kad pomislimo da su i oni ljudi koliko i mi i da isto toliko nisu. Šta ću, valjda nisan dovoljno domoljubna ako mislin tako.
Sve u svemu, najgore je kad te film ostavi ravnodušnim. Zvizdan to ne može sve i da oće. Je, neke scene su spore i pretjerane. Je, fali dialoga (iako, dobra gluma to pokriva). Al poanta filma, i umjetnosti kao takve, je stat i zapitat se.
Zašto gradimo i zidove koji nas razdvajaju i mostove koji nas spajaju? Zašto, jer se uvik sruše, padnu na nas i uvik boli? Ajmo gradit sebe i čovika u sebi. Ajmo bit ljudi. Makar u dubini sebe našli govno, bar ćemo nać nešto ljudsko.
Ispričavan se na sentimentalnosti i prostodušnosti.

p.s. Nikako gledat Zvizdan dok je zvizdan. Jer nema tog sunca koje more isprat gorčinu života koja ostane nakon Matanićevih filmova.
zorra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 16:22   #163
Zna li netko koju melodiju svira trubom onaj prijee nego li ga ubiju?
nidzesi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 12:28   #164
Quote:
nidzesi kaže: Pogledaj post
Zna li netko koju melodiju svira trubom onaj prijee nego li ga ubiju?
Tereza Kesovija - Nježne strune mandoline
zorra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 15:38   #165
http://www.tasteofcinema.com/2016/th...i-tarkovsky/2/

netko ga je uvrstio na broj 11. s dodatnim pojašnjenjem. još ga nisam gledao ali planiram
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2016., 14:41   #166
Sasvim prosječan domaći film...ništa više po mom skromnom mišljenju
Zzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 13:17   #167
"Zgodno" je i da je brat u drugoj priči "ubijen ko pas" 1995 (piše na grobnoj ploči).
Nije bitno za priču samu, ali klasično sranje ovakvog HAVC-a i politički korektnog redatelja.
Zašto taj isti nije mogao poginuti 91? 94? Nego BAŠ 95?
Što je isti radio 91-95? Analogijom iz prve priče pobunjenim se Srbima pridružio odmah na barikadama.

Pravi "korektni" film tako da ga financiraju ustanove koje takve filmove već financiraju. Rađen da se šminka po festivalima. I da nitko nije kriv. A da su Hrvati ipak zeru netolerantniji
SwissChoco is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 16:48   #168
s ovakvim temama i najbolje prolazimo... naglasak na socijalu i te teme vezane uz rat, bilo posredno ili neposredno. tako da ne čudi odabir teme da se, kako je već neko rekao, gotovo sigurno možemo šminkati po festivalima. vani smo ionako po ratu i dalje poznati i nikako da se maknemo iz 90.-ih...

vani je hvaljen koliko toliko, kod nas... a ne znam. danas sam ga pogledao i dosadnjikav mi je. s tehničke strane odličan, tu nemam primjedbi. više odabir same teme pa povezivanje s nekim dubinama i zaključcima... a viđeno već sve, više-manje.

ja bih da se maknemo iz tog razdoblja radije i počnemo stvarati nešto suvremenije i nevezano za patetičnu zbilju...
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2016., 19:02   #169
Quote:
SwissChoco kaže: Pogledaj post
"Zgodno" je i da je brat u drugoj priči "ubijen ko pas" 1995 (piše na grobnoj ploči).
Nije bitno za priču samu, ali klasično sranje ovakvog HAVC-a i politički korektnog redatelja.
Zašto taj isti nije mogao poginuti 91? 94? Nego BAŠ 95?
Što je isti radio 91-95? Analogijom iz prve priče pobunjenim se Srbima pridružio odmah na barikadama.

Pravi "korektni" film tako da ga financiraju ustanove koje takve filmove već financiraju. Rađen da se šminka po festivalima. I da nitko nije kriv. A da su Hrvati ipak zeru netolerantniji
Ovako to izgleda kad čovjek očekuje "ratnički" ratni film, jer je radnja u to vrijeme: detalj nisam uočio, a nije ni bitno. Ona pizdi što joj je ubijen brat, ne polemizira ni kako ni zašto (jer i nema veze s prvom pričom), od odgovara da je i njemu otac. Koji je isto tako mogao biti ubijen recimo u pljački, kao i prvi...uglavnom nebitno.

Prvi dio mi je nekako očekivano predvidljiv, iako odmaknut s onim "isčašenjem" trubljenja na barikadi. Ali je isto tako pun mladalačke naivnosti, koja nekome ne funkcionira u "ratnom filmu", ovdje je ipak prvi dio nužan.
Jednostavno da bi imao tri "doskočne" točke: 1991., 2001, 2011...
S tim da je treći definitivno trebao biti kraćen, i malo lišen "pišit ću-kakit ću" stava, manje partya, i bez "dana otvorenih vrata", da je samo jednostavno sjela kraj njega na skale i špica...

U pravilu ne volim omnibuse ili tri-u-jedan filmove, jer mi počesto izgleda da jednostavno nemaju štofa za punokrvni film, ali imaju neku zgodnu idejicu. Ovdje to nije slučaj, ideja je razlomljena na tri razdoblja, i iako unosi zbunjolu u prve sekunde drugog dijela (kako sad, je ovo nastavak, isto selo, isti likovi??).

Drugi dio mi je najjači, ali je dovoljan taman za onoliko vremena koliko mu je dano. S obzirom da je prvi, uvodni, dinamičniji, i kako sam rekao, po meni nužan uvod u priču, treći je trebao biti totalno suprotan drugome, laganom i intimističnom, moderno brži i kraći, malčice i površan, tako bi još više relativizirao neke dileme likova.
Uvodni dijelovi kao spojnice su mi baš sjele kao vezivno tkivo koje daje kontekst vremenskoj traci filma. Varaju se oni koji misle da je to prenaglašeno, valja samo sići s autocesta i to je još među nama prisutno.
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 21:23   #170
znam da je ovo nebitno, ali koje to pivo piju po danu u trecoj prici? u boci je i ima neku bijelu etiketu

__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 12:32   #171
Quote:
593 kaže: Pogledaj post
znam da je ovo nebitno, ali koje to pivo piju po danu u trecoj prici? u boci je i ima neku bijelu etiketu
izmisljeno?
__________________
U supermarket su uveli dvije nove stvari, mesarov kutak i pekarnicu, pa je miris svježeg kruha i kolača kombiniran s pogledom na čovjeka u haljetku poprskanom krvlju koji udara po komadima svježe teletine bio prilično uzbudljiv za sve nas. - Don DeLillo
vihorsthename is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 13:47   #172
to i ja mislim. ali me zanima zasto. znam da je tarantino u svojim filmovima imao izmisljene proizvode, jer je to njemu bilo zabavno raditi. ali kod njega je to bilo uocljivo. ovdje nije uocljivo, pa me zanima koji bi mogao biti razlog za takvo sto.
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 14:16   #173
Nije htio product placement, a nije mu toliko bilo stalo do stiliziranja tog piva, bitno je samo da se vidi da je na stolu?
Inconnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 14:51   #174
iz praktičnih razloga. u svakom hrv filmu ako ideš za tim vidiš da su boce na stolu uvijek okrenute da se ne vidi etiketa čak i s više kadrova unutar neke scene s pivskim obcama na stolu. pa kad izmisliš svoju onda ti boca u svakom sljed kadru može stajat kako je stajala u onom prije - imaš taj nedosanjani san svakog hrv redatelja - kontinuitet pivske boce. vjerojatno nemaš frku ni s neovlaštenim reklamiranjem, sponzorstvima i tako. možda nisu znali šta se pilo 90ih tamo oko Zadra... ko zna..
versilov is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 22:49   #175
@inconnu
zasto ne bi htio product placement? dobijes pare za nula rada.

@versilov
u svakom, kazes? ako se dobro sjecam, u 'kino lika' svi piju velebitsko, a u 'metastazama' se pije zuja.



ima ovdje link na neki showreel matanicev, odma na pocetku videa se pije neko pivo, ali ne znam o cemu je rijec
http://www.getlinkyoutube.com/watch?v=KX3dNGdPz7E
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 01:16   #176
Quote:
593 kaže: Pogledaj post
@inconnu
zasto ne bi htio product placement? dobijes pare za nula rada.
ovo je UMJETNICKI film!


usput, ima jedan zarkovicev film, prosvjetljenje iz 2016. godine. jedan kadar, digao lovu za eksperimentalni, prodavao ga uokolo kao igrani a u stvari je napravio namjenski. za heineken.
__________________
U supermarket su uveli dvije nove stvari, mesarov kutak i pekarnicu, pa je miris svježeg kruha i kolača kombiniran s pogledom na čovjeka u haljetku poprskanom krvlju koji udara po komadima svježe teletine bio prilično uzbudljiv za sve nas. - Don DeLillo
vihorsthename is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 22:17   #177
Evo ja ga gledam na HBO-u,u pola druge price sam i pitam se zasto sam ubila sat vremena zivota.Mi nikad necemo snimiti dobar film...
__________________
Marim ja...to su samo kapi vremena...
lorelai75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 22:58   #178
Film je za mene pravo osvježenje. Nadam se, da će biti još filmova i serija iz podneblja Dalmatinske Zagore. Kenjac, Patrola na cesti, Zvizdan, Što je muškarac bez brkova... Želimo još!
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 23:32   #179
Pogledao danas. Dobar.

Vidimo da su strani gledatelji upoznati sa situacijom kod nas (Hrvati-Srbi, rat...) inače film ne bi imao smisla (barem njima) i ne bi pokupio nagrade. A možda su samo pročitali kratak sadržaj. hhaha a

Odlična Tihana Lazović. Vidjeli smo i a pred kraj filma i pi***.
MatejR is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2019., 14:23   #180
Opći dojam o filmu slab. Preeeeduge scene, koje time gube zamišljeni smisao, slabo razrađeni likovi. Nikakvih naročito potresnih scena ili saznanja koje bi izazvale neke jake reakcije gledatelja (a tema su ratne traume).

Gluma uglavnom dobra, ova mala u glavnoj ulozi jako dobra, no sve razvodnjeno onim dugim dijalozima satkanim od šutnje i naglih pokreta.

Naporan film, predvidiv, rađen po recepturi za tzv. "zapadnu publiku", a to već duže vrijeme hrvatskom, pa i regionalnom filmu, više oduzima nego daje.
e-Leben is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:21.