Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2011., 00:18   #1
Ruska Kinematografija

Sluzbeno prvi ruski film je "Stenka Razin" iz 1908. godine. #video#

1912.godine Aleksandar Kanzonkov I Ivan Mozukin snimili su prvi ruski dugometrazni film-“Odbrana Sevastopolja”. Sa preko sto minuta trajanja taj film je bio prilicno impresivan za svoje vrijeme. #video#

1917. godine pocinje Oktobarska revolucija. Proizvodi se mnogo propagadnih filmova, a sluzbeno prvi film sovjetske ere bio je "Otac Serz", baziran na istoimenoj Tolstojevoj prici.

Vjerovatno najkomercijalniji I najzabavniji filmovi post revolucijskog perioda bili su filmovi Jakova Protazanova ("Rezac iz Torzhoka", "Proces od tri miliona”, ""Pesnica Svetog Jorgena") I Konstantina Egerta (“Medvedja svadba”). Naravno, remek-djela Sergeja Ejzenstajna (“Oklopnjaca Potemkin” I “Oktobar”) globalno su poznati filmovi koji su uticali na stotine buducih filmskih radnika.


Sergej Ejzenstajn
Oklopnjaca Potemkin video

Dolazak zvuka u rusku kinematografiju (“Put u zivot”, Nokolaja Eka iz 1931.) poklopio se sa krahom autorskih sloboda I krahom tzv. “socijalistickog realizma” na filmu. Staljinov totalitarni rezim ubrzano je radio da stavi pod kontrolu svaki segment zivota, a ne samo film. Stoga nije nikakvo iznednadjenje da po povratku iz inostranstva Ejzenstajn nije mogao da dobije dozvolu za prikazivanje svog filma “Bezinsko polje”, koji je na kraju I unisten. I drugi autori 20-ih I 30-ih (D. Vertov, L. Kuleshov,V. Pudovkin) iskusili su slicne probleme. Ipak, reziseri poput Mikhail Romma i brace Vasiljev prilagodili su se vremenu I postali miljenici rezima, stvarajuci cesto veoma propagadne filmove. Pa ipak, zanimljivo je da je Staljin razumjeo kinematografiju, znao je da ista ne moze biti sacinjena od samo propagadnih filmova, pa je bivsi student Sergeja Ejzenstajna, Grigori Aleksandrov(“Vesela druzina”, “Cirkus”, “Volga-Volga”), postao sluzbeni “Kralj komedije” 30-ih godina, a njegova zena glavna filmska zvijezda tog vremena.


Mikhail Romm

Nakon Staljinove smrti povecava se broj snimljenih filmova. Javljaju se odlicni reziseri poput Larise Shepitko ("Krila"), Grigori Chukraja ("Balada o vojniku", "Cisto nebo") Mihail Kalatazova ("Neposlato pismo"), Andreja Tarkovskog ("Andrei Rublev", "Ivanovo djetinjstvo", "Stalker", "Ogledalo").


Larisa Shepitko


Sedamdesetih godina desetine miliona ljudi jurilo je u kina da gledaju popularne komedije "12 stolica", "Ivan Vasiljevic mijenja profesiju", "Ironija sudbine",...
Pojavljuje se i novo ime, Nikita Mihalkov, trenutno najpoznatiji ruski reziser. Apsolutni sampion tih godina bio je Vladimir Menshov sa svojim hitom "Moskva suzama ne vjeruje", a veliku popularnost uzivao je i triler "Pirati dvadesetog vijeka", svojevrsni ruski odgovor na americke blokbastere.


Nikita Mihalkov

1985. Elem Klimov pobjedjuje na Moskovskom medjunarodnom filmskom festivalu sa filmom “Idi I smotri”, a isti covjek ce postati vodeca figura promjena u “Savezu filmskih radnika”.
Krajem osamdesetih jaca televizija, slabi posjeta u kinima i intenzivno se uvoze americki filmovi. Proizvodi se veliki broj gangsterskih filmova i losih komedija.


Elem Klimov

Ekonomske reforme devedesetih uvode privatne finansijere filmova, ali se snima veoma mali broj njih. Te godine su donijele par interesantnih debija, a publika je postala potpuno nezainteresovana za domaci film.
Moskovski medjunarodni filmski festival 1993. godine po prvi put od osnivanja suocio se sa manjkom posjetilaca.
Pa ipak, devedeste donose zanimljive naslove kao sto su: "Brat", "Lopov", "Majka i sin", "Osobenosti nacionalnog lova",...
Glavna snaga ruske kinematografije uz Mihalkova postaju Aleksej Balabanov, Pavel Lungin, Aleksandar Sokurov, Sergej Bodrov,...


A. Balabanov

U prosloj deceniji jaca kino posjeta, a recentni ruski blokbasteri vracaju publiku u kina. U neke od najznacajnih/najboljih ruskih filmova poslije 2000. mogu se ubrojati naslovi kao sto su "Povratak", "Ostrvo", "Ruski kovceg", "Sunce", "Italijan", kao i proslogodisnji hit "Brest Fortress".

!!!Napomena!!!
Ovo je maksimalno skraceni prikaz historije ruske/sovjetske kinematografije. Trudio sam se da spomenem neke od najvaznih naslova, ali veliki broj odlicnih filmova nisu navedeni u tekstu. U nekom od buducih upisa bit ce vise rijeci o pojedinim filmovima.


Sta mislite o ruskoj/sovjetskoj kinematografiji?
Koji su vam reziseri/filmovi dobri i zasto?

Zadnje uređivanje OGM SA86 : 05.04.2011. at 00:34.
OGM SA86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 00:46   #2
Tarkovski je sjajan (Stalker, Zerkalo, Solaris, Nostalgia... pripadaju među najbolje filmove koje sam ikad gledao, svojevrsni vrhunci kinematografije), odlični su mi i filmovi Andreia Zvyagintseva "Povratak" i "Izgnanie"..... Zanimljiv redatelj, od suvremenih i je i Aleksandar Sokurov (Taurus, Russian Ark, Alexandra)...
__________________
to embody/
/soy este/
EcStAsY//X
16 shells is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 13:03   #3
Tarkovskog držim jednim od najvećih u povijesti svjetskog filma, tako da je, što se Rusa tiče, svakako on na prvome mjestu. Posebice filmove ''Ivanovo djetinjstvo'', pa ''Andrej Rubljev'' u kojem je prikazao Rusiju 15.stoljeća s nezaboravnom perfektnom scenom opsade Vladimira koje se ne bi posramili ni Griffith, Ford i Kurosawa zajedno, zatim, ''Solaris'', ''Zerkalo'', ''Stalker'' kao čista remek-djela filmskog modernizma i filmovi čiji je svaki kadar priča za sebe.

Od ovih nijemih Sovjeta treba prije svega spomenuti Kulješova koji je i organizirao nekakvu radionicu gdje su studirali Ejzenštejn, Pudovkin i drugi, proučavali Griffitha. Upravo je Kulješov inzistirao na važnosti montaže koja će postati sinonim za tu generaciju. Poznat je njegov eksperiment a ima i nekih filmova koji su danas dostupni, pa- check it out.

Od ovih post-staljinističkih redatelja posebno ističem starog majstora M. Kalatozova koji je počeo 20-ih, ali svoj vrhunac doživio upravo 50-ih i 60-ih. Njegov film ''Ždralovi lete'', predivna ratna drama lirskog ambijenta, jedan je od najboljih filmova 50-ih.
Također ''Soy Cuba'' kojeg je kasnije isticao F.F. Coppola. ''Neposlano pismo'' nisam gledao, ali svakako budem. Čukrajeva ''Balada o vojniku'' mi se već neko vrijeme mota po glavi tako da je pitanje dana kad ću to pogledati. Javljaju se negdje u to doba i Paradžanov i Bondarčuk.

Od novijih imena me posebno oduševio film ''Povratak'' Andreja Zvjagintseva, ali što se tiče recentnog ruskog filma, ne pratim previše. Nije da me ne zanima nego sam više sad u 20-ima, recimo pronašao sam na netu serije Džige Vertova ''Kino pravda'' od '22 do '24. što me itekako zanima.

Inače, mnogi redatelji koji su nabrojani zapravo nisu Rusi, ali sve je to bio SSSR...

Dobar je topik, samo nastavi, evo već sam sad zapamtio neka imena koja ću kad-tad ubaciti u raspored.
Media Blitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 13:15   #4
U kratkom prikazu nemoguće je prikazati tako golemu kinematografiju kao što je SSSR-a. 20-tih godina su bili najjača europska kinematografija uz njemačku, a možda bolja. Eisenstein, Pudovkin i Dovzhenko su kameni temeljci svjetskog filma u svakom pogledu, kako u inovaciji filmske priče, tako i u samoj filmskoj tehnici. Oni su područja cijelih eseja i knjiga.
Ajd neke nadopune. Jevgenij Bauer je prije revolucije i malo nakon nje snimio mnoštvo zanimljivih filmova i zahvaljujući Njegovom Veličanstvu Piratu takve stvari se lako skinu i pogledaju.
Spomenuti Vertov je snimatelj i dokumentarist je svojim načinom snimanja utjecao na gomilu dokumentarista 50-tih nadalje.
Bravo za temu, dakako, i samo da potvrdim da je spomenuti Tarkovski king of the kings, da se tako izrazim.
I da, "Idi i gledaj" od Elema Klimova je, ako ne najbolji, a ono među 3 ratna filma uopće.
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 13:20   #5
Meni su nekako prva asocijacija na rusku kinematografiju oni njihovi animirani filmovi.
mr.c4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 13:24   #6
Kad sam pogledao film "12" i "Kavkaski Plenik" ostao sam jednostavno zabezeknut sa onom dozom ljudskosti i realizimom u ruskim flmovima. Toliko socijalnih pitanja, socijalnih previranja, toliko jakih karaktera i likova nisam vidio niti u jednoj kinematografiji, čak niti u Francuskoj koja je u tome 'navodno' uvijek bila dobra,ali mislim da ruskoj nije ni do koljena po pitanju ocrtavanje likova, tako realistično i bolno.

Šteta što je kod nas toliko podcjenjena i ne prikazivana
profa52 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 13:33   #7
Quote:
mr.c4 kaže: Pogledaj post
Meni su nekako prva asocijacija na rusku kinematografiju oni njihovi animirani filmovi.
O da, tu su stvarno možda najjači.
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 18:20   #8
Idemo dalje...

Media je spomenuo Kalatazova... Pored filma "Zdralovi lete" moja apsolutna preporuka ide za "Neposlato pismo". Prica je to o cetvoro strucnjaka koji odlaze u Sibir da otkriju postoji li nalaziste dijamanata. Nevjerovatno poetican film. Nije prica ta koja odusevljava, vec predivna fotografija Sergeja Urusevskog. Komotno mozete iskljuciti ton i prepustiti se carima jedne od najljepsih crno-bijelih fotografija u ruskom filmu. Po meni Sergej ovdje nadmasuje i Vadima Jumova ("Ivanovo djetinjstvo", "A. Rublev", "Solaris").


Sergej Urusevski

Larisa Shepitko je do danas jedna od globalno najboljih reziserki. Najpoznatiji su joj filmovi "Krila" i "Uspon". Uspon je pobrao brojne nagrade i jedan je od najboljih ratnih filmova. Bila je supruga Elema Klimova, a snimila je ukupno cetiri dugometrazna filma.
"Uspon" je must-see.



Poznat je i Konstantin Lopusanski, posebno zbog svoja dva post-apokalipticna filma: "Posjetitelj muzeja" i "Pisma mrtvog covjeka".
Oba filma imaju vrhunsku fotografiju (Lopusanski je inace ranije saradjivao i sa Tarkovskim), kao i odlicnu scenografiju. Posebno impresioniraju razruseni gradovi, scene biblioteke pod vodom,.... Dosta mracni filmovi, u Rusiji cak i potpuno skrajnuti...


Konstantin Lopusanski


Pisma mrtvog covjeka



Jos jedan kvalitetan reziser je Aleksandar Rogozkin ("Osobenosti nacionalnog lova", "Kukuska", "Cekist",...). Snimio je par prilicno kontroverznih, ali i opskurnih filmova. "Cekist" je bio zabranjivan, a govori o ubistvima koje je vrsila tajna policija. Film sadrzi brutalne scene ubijanja i dosta golotinje...


Ruski ratni filmovi su odlicni...Pored spomenutih filmova "Idi i smotri" i "Uspon", kvalitetne su i mini serije: "Bitka za Moskvu", "Oslobodjenje", kao i fenomenalna triler serija "Mjesto susreta se ne moze izmijeniti"
Tu su i mnogi drugi, ali spomenut cu ih kasnije...

Sovjetska drzava je osamdestih godina finansirala veliki broj naslova. I u godini raspada SSSR-a vise od 200 filmova je bilo u budzetu. Ne znam tacno koliko ih je snimljeno, ali devedesetih se broj filmova znacajno smanjio...
OGM SA86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 18:46   #9
Izvrstan topik, tek sad vidim koliko toga nisam pogledao od ruske kinematografije.

Mislio da ako sam apsolvirao Tarkovskog, da sam uhvatio Boga za bradu.

E moj cul-de-sače
cul-de-sac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 20:23   #10
Pisma mrtvog čovjeka su mi jedan od najboljih post-apokaliptičnih filmova uopće

Morao bih nekako doći i do tih Posjetitelja muzeja
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 01:18   #11
meni je pre dobar film Gruz 200. svakako preporučujen.
http://www.imdb.com/title/tt0847880/
gaslight is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 19:02   #12
Akademska skola filma, izvanredni profesionalci, osjecaj za kadar, sposobnost pripovijedanja i prikazivanja emocije na filmu, doveli su rusku kinematografiju do jedne od najboljih nacionalnih kinematografija u Evropi i svijetu.
Rusi su prosli brojna razaranja i stradanja u Drugom svjetskom ratu, pa je ratni film jedan od najcescih zanrova u kinematografiji ove drzave.

Pored relativno poznatih "Idi i smotri", "Uspona", "Ivanovog djetinjstva", "Krila", Rusi su snimili brojne druge ratne filmove, pa cu pokusati da spomenem one najvaznije...

Prvo mi pada na pamet odlicni debitantski film Sergeja Bondarcuka, "Covjekova sudbina". Bondarcuk se odlucio za ekranizaciju kratke price nobelovca Mihajla Sholokova, jednog od najznacajnih ruskih pisaca 20. vijeka.
Prica je to o Andreju Sokolovom (glumi ga sam Bondarcuk, praksa koju ce ponavljati i u ostalim svojim filmovima), njegovom odlasku na ratiste, zivotu u njemackim logorima, ceznji za porodicom koju je ostavio u Rusiji, povratku sa ratista,... Veoma emotivna ispovijest jednog covjeka, odlicno snimljena i dobro odglumljena. Snaga literarnog predloska se izuzetno osjeti na filmu.



Bondarcuk ce kasnije steci svjetsku slavu jos jednom ekranizacijom, ovoga puta poznate Tolstojeve knjige "Rat i Mir". Film traje vise od osam sati i sniman je nekoliko godina.
Bondarcuk ce kasnije snimiti jos jedan ratni film, "Oni su se borili za otazbinu", takodjer po knjizevnom predlosku Mihajla Sholokova.

I drugi reziseri su snimali ratne filmove. Mihail Rom je snimao i propagadne filmove, ali njegovo resiersko umijece je apsolutno neupitno. Uticao je na brojne sovjetske rezisere sezdestih i sedamdestih godina. Najpoznatiji je po filmovima "Devet dana u godini" i "Admiral Ushakov".

Znacajni su i filmovi Leonida Bikova-"Jedan-dva, isli su vojnici" i "Samo starci idu u boj". Oba filma kombinuju elemente komedije sa ratnom dramom i prilicno su dobri.



Vladimir Motil je snimio jedan od najpoznatih ruskih filmova uopce-"Bijelo sunce pustinje". Ovaj film mnogi svrstavaju u "eastern" (istocnjacki vestern).



Stanislav Rastotskij je najpoznatiji po svome remek-djelu "A zore su ovdje tihe". Rastotskij je sezdesetih i sedamdesetih snimio nekoliko vrhunskih filmova.



U sam vrh spada i odlicna serija "Sedamnaest trenutaka proljeca".



Od ratnih filmova snimljenih zadnjih dvadesetak godina dobri su "Rat" Alekseja Balabanova, "Svoji" Dmitrija Meshieva, a nije los ni proslogodijnji hit "Tvrdjava Brest".
OGM SA86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 20:10   #13
Pavel Lungin: "Taxi Blues" (1990).
Remek djelo.
Seliverstov is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2011., 22:40   #14
Jeste li znali da su Rusi snimili Tom Sawyera?


Traje vise od tri sata ( uradjen je kao mini-serija od tri epizode), ali je zato veoma vjerodostojan knjizi. Klinci glumci su odradili odlican posao, posebno mi je simpatican plavokosi Huck.
Najbolje od svega je sto, da kojim slucajem ne znam da se radi o ruskom filmu i da sam iskljucio ton, nikada ne bi pomislio da nije americki. Mississipi, brodovi na rijeci, grad uz rijeku, pecina,... Ma sjajno.



Inace kada se radi o ekranizaciji zapadnjackih knjizevnih dijela, najpoznatiji su filmovi snimljeni po romanima Agathe Christie ("10 malih crnaca") i Arthur Conan Doyla ("Avanture Serlok Holmsa i Dr. Votsona").
Holmsa je uradio Igor Maslenikov i takodjer je veoma vjerodostojan knjizevnom predlosku. To je zapravo serijal tv filmova. "10 malih crnaca" od Stanislava Govoruhina nisam gledao.


Zadnje uređivanje OGM SA86 : 24.04.2011. at 22:46.
OGM SA86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2011., 22:54   #15
Uraaaa

Ti obozavas Ruske filmove.
sunce¤ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2011., 23:08   #16
Quote:
sunce¤ kaže: Pogledaj post
Uraaaa

Ti obozavas Ruske filmove.


Ruske filmove, kantri glazbu, americke serije,... Endemicnost kao identitet
OGM SA86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 16:06   #17
Uskoro ruski klasici i na jubitou.

http://www.index.hr/xmag/clanak/sovj...to/549561.aspx
mr.c4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 16:19   #18
Uf, Tarkovskovi filmovi Andrej Rubljev i Stalker za mene nemaju premca

Vidim da su već i Zvyaginstev i Balabanov spomenuti, tako da nemam baš bogzna čime pridonijeti ovoj temi. Meni je osobno Balabanov jedno od najvećih otkrića u posljednje vrijeme, a o Zvyaginstevu također samo pohvale, jedinstvena poetika, neponovljiva
O'Zookie Mizzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 18:20   #19
Quote:
mr.c4 kaže: Pogledaj post
Evo jos jedan odlican link: Ovaj cika je postavio ogromnu kolekciju filmova na nekoliko profila, ima odlicnih stvari.

Rutracker je definitivno najbolje mjesto za pronaci ruske filmove (otezavajuca okolnost je sto treba znati barem cirilicu).

Quote:
O'Zookie Mizzy kaže: Pogledaj post
Uf, Tarkovskovi filmovi Andrej Rubljev i Stalker za mene nemaju premca

Vidim da su već i Zvyaginstev i Balabanov spomenuti, tako da nemam baš bogzna čime pridonijeti ovoj temi. Meni je osobno Balabanov jedno od najvećih otkrića u posljednje vrijeme, a o Zvyaginstevu također samo pohvale, jedinstvena poetika, neponovljiva
Ako ti se svidjaju navedeni pogledaj i Pavela Lungina i Sokurova.
OGM SA86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 01:45   #20
možda netko ovdje zna....

prije neka 2 mjeseca na HRT-u je u kasnonoćnom programu išao jedan ruski film o vijećanju porotnika na suđenju nekom klincu za ubojstvo...

na početku filma od njih 12, 11 ih je reklo da je mali kriv, samo jedan nije i okrenuo ih je sve .... film je duži ali tada se nisam sjetila pogledati ime filma i sada ga više nemogu pronaći...

da li netko zna o kojem se filmu radi?
__________________
ASOT 500 <3
plymuth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:34.