Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2011., 19:01   #2641
Quote:
davitoni kaže: Pogledaj post
Je li ugovor o djelu dovoljan dokaz o zaposlenju da bi moje dijete ipak išlo u vrtić?
Ugovorom o djelu nisi zaposlena u smislu zakona o radu.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 00:34   #2642
pomorac-ugovor na neodređeno

Moj suprug je više od 20 godina zaposlenik u jednoj hrvatskoj brodarskoj firmi-pomorac sa ugovorom na neodređeno.
Prije dvije godine započelo se sa reformom mirovinskog i zdravstvenog osiguranja za pomorce što je uvelo reda u plaćanju tih obveza vezano za pomorce koji rade na ugovor na određeno. Još se dan danas usklađuje pomorski zakonik sa zavodom za mirovinsko...
Hrvatski brodar je prije par dana u javnost plasirao vijest da će svi pomorci na neodređeno (što znači da primaju plaću i sve im se obveze plaćaju tijekom cijele godine) prijeći na ugovore na određeno vrijeme, što je podiglo buru nezadovoljstva kod tih stalnih zaposlenika.
Kad se pitalo zbog čega se plasiralo takvo što, onda se u firmi reklo da bi im bilo lakše voditi evidenciju zaposlenika te da oni krše neke pravilnike u poslovanju.
Jasno mi je da po zakonu o radu poslodavac mora navesti razlog otkazivanja ugovora na neodređeno. I jasno mi je na što radnik nikako ne smije pristati kako ne bi ugrozio svoja radnička prava. Ali me zanima sljedeće: što ako se moj suprug nađe u situaciji kad treba idući put otići na brod pa ga se ucijeni: ako ne potpiše ugovor na određeno nema ukrcaja?
Što tada učiniti?
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 22:47   #2643
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Ugovorom o djelu nisi zaposlena u smislu zakona o radu.
To kužim, ali me zanima može li to biti dokaz o zaposlenosti roditelja kako bi dijete bilo primljeno u vrtić jer roditelj ipak radi 8h dnevno, iako preko ugovora o djelu?
__________________
ljudski je um ograničen, ljudska glupost nije...
davitoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 15:09   #2644
Quote:
davitoni kaže: Pogledaj post
To kužim, ali me zanima može li to biti dokaz o zaposlenosti roditelja kako bi dijete bilo primljeno u vrtić jer roditelj ipak radi 8h dnevno, iako preko ugovora o djelu?
Možda je činjenica da u nekoj firmi radiš 8 sati dnevno (ako sam dobro skužio iz napisanoga) ali onda je problem u firmi koja s tobom nije potpisala jedini ugovor koji smije, a to je ugovor o radu. S ugovorom o djelu ti si poduzetnik neovisan od bilo kakve firme, i pazi, ako ti primanja premaše 85000 kn godišnje ući ćeš i u sustav PDV-a. Sa strane vrtića logično bi bilo da ti ne priznaju ugovor o djelu kao zaposlenje, no što će oni napraviti ovisi o njima, to ne mogu znati.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 23:40   #2645
Quote:
Lea Sun kaže: Pogledaj post
Moj suprug je više od 20 godina zaposlenik u jednoj hrvatskoj brodarskoj firmi-pomorac sa ugovorom na neodređeno.
Prije dvije godine započelo se sa reformom mirovinskog i zdravstvenog osiguranja za pomorce što je uvelo reda u plaćanju tih obveza vezano za pomorce koji rade na ugovor na određeno. Još se dan danas usklađuje pomorski zakonik sa zavodom za mirovinsko...
Hrvatski brodar je prije par dana u javnost plasirao vijest da će svi pomorci na neodređeno (što znači da primaju plaću i sve im se obveze plaćaju tijekom cijele godine) prijeći na ugovore na određeno vrijeme, što je podiglo buru nezadovoljstva kod tih stalnih zaposlenika.
Kad se pitalo zbog čega se plasiralo takvo što, onda se u firmi reklo da bi im bilo lakše voditi evidenciju zaposlenika te da oni krše neke pravilnike u poslovanju.
Jasno mi je da po zakonu o radu poslodavac mora navesti razlog otkazivanja ugovora na neodređeno. I jasno mi je na što radnik nikako ne smije pristati kako ne bi ugrozio svoja radnička prava. Ali me zanima sljedeće: što ako se moj suprug nađe u situaciji kad treba idući put otići na brod pa ga se ucijeni: ako ne potpiše ugovor na određeno nema ukrcaja?
Što tada učiniti?
Nitko se nije pozabavio mojim pitanjem?
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 23:55   #2646
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Možda je činjenica da u nekoj firmi radiš 8 sati dnevno (ako sam dobro skužio iz napisanoga) ali onda je problem u firmi koja s tobom nije potpisala jedini ugovor koji smije, a to je ugovor o radu. S ugovorom o djelu ti si poduzetnik neovisan od bilo kakve firme, i pazi, ako ti primanja premaše 85000 kn godišnje ući ćeš i u sustav PDV-a. Sa strane vrtića logično bi bilo da ti ne priznaju ugovor o djelu kao zaposlenje, no što će oni napraviti ovisi o njima, to ne mogu znati.
Hvala na pomoći

Probat ću... Tko ne riskira...
__________________
ljudski je um ograničen, ljudska glupost nije...
davitoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 08:17   #2647
jutro.

ako dajem otkaz u sredini mjeseca, kako se racuna otkazni rok?
da li godisnji odmor ulazi u otkazni rok?
TommyLeeJones is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 21:29   #2648
- zanima me kako da poslodavca tužim za neisplaćene prekovremene sate za zadnje četri godine ali da me isti poslodavac kasnije nebi degradiral na poslu? dali je to uopće moguće izvesti ? nadam se da postoji neko malo pametniji od mene pa da me savjetuje.
bzunac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 21:44   #2649
- razmišljam o tužbi jer mi poslodavac uskraćuje isplatu prekovremenih sati zadnje četiri godine, ali sad postoji drugi problem jer ako ga tužim mogu pretpostaviti da ću na poslu biti maksimalno degradiran . ima li ko kakav prijedlog? radi se o tužbi protiv države ???
bzunac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 23:48   #2650
hy, molim malu pomoć....Ovako, moj dečko radi za jednu firmu s ugovorom na određeno vrijeme već skoro 2 godine, plaća kasni po nekoliko mjeseci i onda naravno dio tog novca ni ne dobije, i što je najgore svaki mjesec mu na plaći uzimaju doprinose za mirovinsko osiguranje i to po otprilike 1600 kn, ali to ne uplaćuju jer je baš neki dan stigao onaj popis uplata za prošlu godinu i tamo ne piše ništa jer ništa nije uplaćeno a na listi mu uzimaju...pa kome se obratit za to? kome se žalit, koga tužit?
ZELJKA1308 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 18:15   #2651
Quote:
ZELJKA1308 kaže: Pogledaj post
hy, molim malu pomoć....Ovako, moj dečko radi za jednu firmu s ugovorom na određeno vrijeme već skoro 2 godine, plaća kasni po nekoliko mjeseci i onda naravno dio tog novca ni ne dobije, i što je najgore svaki mjesec mu na plaći uzimaju doprinose za mirovinsko osiguranje i to po otprilike 1600 kn, ali to ne uplaćuju jer je baš neki dan stigao onaj popis uplata za prošlu godinu i tamo ne piše ništa jer ništa nije uplaćeno a na listi mu uzimaju...pa kome se obratit za to? kome se žalit, koga tužit?
Doprinosi za mirovinsko osiguranje (I i II stup) su obvezni doprinosi koji se obračunavaju iz plaće (dakle, umanjuju ugovorenu bruto plaću radnika) i obvezno se obračunavaju i plaćaju (bila plaća isplaćena ili ne).
Našim zakonodavstvom (vezanim za porez na dohodak) nisu predviđene situacije u kojima poslodavac može isplatiti neto plaću, a da po istoj ne uplati i doprinose i poreze, već samo da je isplata bila (te da je plaćeno sve: doprinosi i porez te isplaćena neto plaća), ili nije (pri čemu obračun vrši, a zadužuju i plaćaju samo doprinosi).
Nažalost, veliki broj poslodavaca radi upravo ovo što si opisala. Tj. isplate neto plaću (temeljem izvršenog obračuna) a obveze po istoj ne uplate (što radnik jasno može vidjeti po ispisu uplaćenih premija za II stup mirovinskog osiguranja. Što se po tom pitanju može učiniti?
S obzirom na dosadašnju praksu, ne puno. Ako nekakva inspekcija i izađe u kontrolu, uglavnom pronađu još brdo drugih stvari temeljem kojih naprave zaduženja od kojih se poduzetnik baš i ne može izvući, nakon čega (uobičajeno) slijedi smanjivanje radne snage (čitaj, otkazi).
Rješenje? Naći poslodavca koji uredno posluje (što je u današnje vrijeme jako teško).
Poslodavci inače moraju (od srpnja 2010.) radnicima, osim obračuna plaće, davati i tzv. obrazac OP, koji je ovršna isprava (služi u slučaju podnošenja tužbe protiv poslodavca kod neisplate cijele ili ugovorene plaće i dr. prava).
nina.zf is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2011., 22:30   #2652
molim hitno pravnu pomoć

naloženo mi je usmenim putem da vodim odjele prijema gostiju dva hotelska objekta,do sada sam bila voditelj odjela jednog objekta.
Objekti su neznatno udaljeni jedan od drugoga.Nisam sigurna da imaju namjeru uvećati plaću zbog povećane odgovornosti. Nemam povjerenja zbog do sada loših iskustava.
Da li će biti pravno ok insistirati prije preuzimanja i drugog objekta - na potpisu novog ugovora s moje strane gdje bi iznos brutto plaće bio uvećan u skladu sa uvećanom odgovornosti? Što mi kao pravno sredstvo stoji na raspolaganju ako
"narede" primopredaju dužnosti odmah s obećanjem da će nov ugovor sačiniti tek 01.04.
Moj sadašnji ugovor o radu na neodredjeno vrijeme u jednom članku ima odredbu da sam voditelj odjela objekta do 01.04. nakon čega će se razmotriti mogućnost ostanka na istom radnom mjestu ili odredjivanja drugoga imajući u vidu moje sposobnosti it.
Imam VSS.
Kakve bi posljedice mogle biti ako odbijem premještanje prije no što dobijem
novi ugovor o radu koji će glasiti na dva objekta ??
zahvaljujem na brzom savjetu
iznenada is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 20:25   #2653
Quote:
nina.zf kaže: Pogledaj post
Poslodavci inače moraju (od srpnja 2010.) radnicima, osim obračuna plaće, davati i tzv. obrazac OP, koji je ovršna isprava (služi u slučaju podnošenja tužbe protiv poslodavca kod neisplate cijele ili ugovorene plaće i dr. prava).
Prvi put čujem za taj obrazac. Našao sam ga na netu i vidim da je njegov sadržaj manje detaljan od mog obračuna plaće, pa ni ne vidim kakva mu je svrha (obračun plaće ionako već jest ovršna isprava).
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 19:36   #2654
Priznaje li Zakon o službenicima potvrdu poslodavca kao radno iskustvo??? Naime, tri godine radim u medijima, ali na autorki ugovor, odnosno nisam primljena za stalno i nemam dokaz u radnoj knjižici da radim. Nedavno je raspisan natječaj za radno mjesto u gradskoj službi, i iako me svi poznaju, znaju gdje radim, a dokazi za to postoje i na interentu te se mogu vidjeti kroz dnevni tisak, rečeno mi je da se ne mogu prijaviti na natječaj. Odnosno mogu, ali će molba biti odbačena jer se prema zakonu o službenicima kao radno iskustvo priznaje samo stalni radni odnos koji se vidi u radnoj knjižici. Postoji li način da se prizna i potvrda poslodavca?

PUno hvala!
mara982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 20:15   #2655
Sporazum o prestanku ugovora o radu

Pozdrav,

Nedavno sam u firmi dao otkaz, odradio otkazni rok i danas dobio na potpis Sporazum o prestanku ugovora o radu gdje je jedan od članaka:

"Radnik jamči da nije podnio tužbu te da nema drugih prijedloga, prijava, odnosno podnesaka, obavijesti, saopćenja ili na drugi način priopćenih informacija, koje bi podnio državnim tijelima, drugim fizičkim ili pravnim osobama, odnosno da nije ovlastio druge osobe na poduzimanje takvih radnji, koje su usmjerene protiv poduzeća x d.o.o.
Radnik se nadalje obvezuje suzdržati se od bilo kakvog budućeg ponašanja, koje bi bilo usmjereno protiv interesa poduzeća x d.o.o. ili bi im moglo nanjeti štetu.
Radnik se obvezuje po potpisu ovog Sporazuma odustati od namjere pokretanja bilo kakvog sudskog postupka, posebno podizanja tužbe protiv poduzeća x d.o.o, utvrđivanja postojanja radnog odnosa ili na bilo koji drugi način tražiti naknadu štete, odnosno tražiti ostvarenje drugih prava iz predmetnog ugovora sa poduzećem x d.o.o te istovremeno s potpisom ovog sporazuma povući sve obavijesti, saopćenja, prijave ili u drugom obliku priopćene ili sadržane informacije u svezi poduzeća x d.o.o, a koje su eventualno upućene ili predane organizacijama, medijima, odvjetničkim uredima ili državnim tijelima ili drugim osobama u svezi rada poduzeća x d.o.o.
Radnik se obvezuje da će sve podatke i informacije o poduzeću x d.o.o koje je saznao tijekom trajanja radnog odnosa (posebice podataka o plaćama, financijskom poslovanju, kupcima, dobavljačima, informacijskim sustavima, osigurateljno tehničkim podlogama i sl.), podataka o ovom sporazumu, kao i sadržaj ovog sporazuma, trajno čuvati kao poslovnu tajnu te da ih neće na bilo koji način otkriti drugim fizičkim ili pravnim osobama, državnim tijelima ili javnosti.
Stranke su suglasne da se ugovara isplata ugovorne kazne u protuvrijednosti od 5.000,00 Eura u kunskoj protuvrijednosti prema srednjem tečaju HNB na dan plaćanja, za svaku pojedinačnu radnju koja podrazumijeva kršenje bilo koje od prednje navedenih obveza radnika iz ovog članka, usmjerene na poduzeće x d.o.o, bilo osobno ili preko drugih osoba. U slučaju da je postupanjem Radnika nastala šteta veća od iznosa ugovorne kazne iz ovog stavka, Poslodavac može potraživati nadoknadu štete u punome iznosu.
Ugovorna kazna primjenjuje se na kršenje odredaba ovog članka u razdoblju od 3 godine do dana prestanka radnog odnosa osim odredbe stavka 4. ovog članka."

Meni se ova formulacija nikako ne sviđa te sam odbio potpisati dok se malo ne posavjetujem.

Zanima me što uopće poslodavac ima pravo zahtijevati od mene kao uvjet da dobijem sve papire da mogu normalno preći u drugu firmu. Prilikom zapošljavanja potpisao sam samo onaj standardni ugovor u kojem se ništa slično nije spominjalo.

Sorry na poduljem postu i unaprijed hvala za sve informacije i savjete.

kk
*k&k* is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 14:54   #2656
Quote:
vexvg kaže: Pogledaj post
Pošaljite poslodavcu Zahtjev za zaštitu prava (poštom preporučeno s povratnicom) u kojemu navedite da Vam je dužan isplatiti plaću navedenu u Ugovoru o radu. Poslodavac ima rok od 15 dana da Vam na isti odgovori. Ukoliko je odgovor negativan ili ne odgovori na isti, možete se obratiti na nadležni sud tužbom.

Da li Vam je poslodavac uredno predavao obračun plaće? Koji iznos je tamo naveden? Ukoliko Vam poslodavac nije predavao obračun plaće to također navedite u zahtjevu te tražite da Vam iste preda. Samim time što Vam nije predao obračun plaće,ukoliko ga prijavite, dobiti će kaznu od 61.000-100.000.
obraćun plače nikad nisam ni vidjela..a što s inventurom?? ima mi pravo uzeti novce za inventuru??

Zadnje uređivanje zbunjenaaaaa : 18.02.2011. at 15:25.
zbunjenaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 22:44   #2657
Quote:
mara982 kaže: Pogledaj post
Postoji li način da se prizna i potvrda poslodavca?
Ako si radila na ugovor o djelu, poslodavca nisi imala.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 22:47   #2658
Quote:
*k&k* kaže: Pogledaj post
Meni se ova formulacija nikako ne sviđa te sam odbio potpisati dok se malo ne posavjetujem.
Ako si napisao, potpisao i uručio otkaz, to je to i ne moraš više ništa potpisivati. Ovo nemoj ni u ludilu potpisati! Ako ti ne vrate dokumente, ravno na inspektorat, pa će se brzo predomisliti.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 11:40   #2659
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Ako si napisao, potpisao i uručio otkaz, to je to i ne moraš više ništa potpisivati. Ovo nemoj ni u ludilu potpisati! Ako ti ne vrate dokumente, ravno na inspektorat, pa će se brzo predomisliti.
Hvala na odgovoru. Odbio sam to potpisati i bio "zamoljen" da odmah pokupim svoje stvari i napustim tvtku - uz obećanje da ću radnu knjižicu moći podići slijedeći tjedan.

E sad, ono što me malo brine je što sam otkaz dao samo usmeno dok su još barem glumili korektnost i rečeno mi je da je to dovoljno, tako da nikada nisam predao otkaz i u pismenom obliku. Druga stvar je knjižica a onda i plaća za dio 2. mjeseca koji sam odradio.

Pošto je gazda lik koji ne trpi bilo kakva suprostavljanja realna je opcija da do ponedjeljka ili utorka smisli nešto čime će mi se pokušati osvetiti.

Za knjižicu kažeš inspektorat - što je ukoliko mi odbiju isplatiti zadnju plaću, koliko su tu radnici zaštićeni, da li je moguće tu plaću utjerati u nekom razumnom roku a da na kraju roškovi spora ne budu veći od te plaće?

hvala
*k&k* is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 13:46   #2660
Quote:
*k&k* kaže: Pogledaj post
Pošto je gazda lik koji ne trpi bilo kakva suprostavljanja realna je opcija da do ponedjeljka ili utorka smisli nešto čime će mi se pokušati osvetiti.
Recimo izvanredan otkaz zbog nepojavljivanja na radnom mjestu ("usmeni" otkaz ne znači ništa), još te može i tužiti za nadoknadu štete (teoretski). Preporuka: uruči mu otkaz (bilo osobno bilo preporučenom poštom), dođi do radne knjižice kako znaš i umiješ i zaboravi zadnju plaću. Ako ne znaš dobro koja prava imaš jednostavno nećeš imati argumenata u bilo kakvom pravnom sučeljavanju s (bivšim) poslodavcem.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:50.