Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2008., 17:40   #41


ovih par postova iznad mi je totalno uljepšalo dan
dk1 is offline  
Old 22.03.2008., 17:41   #42
Quote:
asusko kaže: Pogledaj post
Ko god je bio u BiH zna da su nakon sto je tzv. BiH postala nezavisna drzava, u maju 1992 godine svi vojnici iz Srbije se povukli u Srbiju a u kasnijim godinama Milosevic je uveo sankcije RS i postavio UN posmatrace na granicu.

Meni bi bilo sramota da sam na vasem mjestu i da mi treba NATO da me spase od naroda koji je za 700 000 malobrojniji.
Daj glupane nemas pojma sta je rat.Dok je bio rat,ti si verovatno bio usran u pelenima i ti ces nesta pametovati.
Mene bi bilo sramota da sam glup ko ti,sta se tice naroda bilo ih je manje ali imali su puno puno vise vojnika i naravno tesko naoruzanih,a muslimani goloruki ispocetka rata.A bas je taj nato koga spasio,oni nisu niti 1 akciju krenuli u borbu protiv cetnika.Idi spavaj
Care20 is offline  
Received Infraction
Old 23.03.2008., 09:26   #43
Quote:
asusko kaže: Pogledaj post
Ogroman uspjeh Armije BH je sto su uspjeli da nagovore NATO da sprijeci da sarajevska Armija BH dozivi totalni debakl na Igmanu 1993 godine i time Sarajevo padne u ruke par puta malobrojniji jedinica VRS.
Ogroman uspjeh Armije BH je sto su uspjeli da nagovore NATO da proglasi Bihac, Tuzlu, Sarajevo, Gorazde za zasticene zone. Ogroman uspjeh Armije BH je sto su uspjeli da se odbrane od za 700 000 malobrojnijih Srba iz BiH.
E srpko, srpko.

Ne ratuje se samo puskom

U ostalom koliko je pripadnika tzv VRS poginulo u borbama protiv Armije BiH?
BOSHNJAK is offline  
Old 23.03.2008., 16:24   #44
Quote:
Herzeg Lager kaže: Pogledaj post
Nije pametno podcjenjivati neprijatelja/saveznika na ovaj nacin. VRS je tijekom cijelog rata imala ogromnu prednost nad njima glede teskog naoruzanja, samo se ta prednost postepeno topila pa je muslimanska superiorna brojnost dosla do izrazaja pred kraj rata.

Na pamet pada:

- Obrana Bihaca
- Obrana Gorazda
- Vozuca
- Vlasic
- Kupres
Zbilja me čudi kako su Goražde,Srebrenica u Žepa opstale sve do 95' (Goražde i kasnije nije palo)?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 23.03.2008., 16:37   #45
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Zbilja me čudi kako su Goražde,Srebrenica u Žepa opstale sve do 95' (Goražde i kasnije nije palo)?
Ne sjećam se sad dal se radi o Goraždu ili Žepi (najvjerovatnije Goražde), ali na jednom dokumentarcu koji sam gledao u jednom njegovom dijelu koji traje oko 20 minuta koji je snimljen u jednom kadru u improviziranu operacijonu salu kod nekog doktora u toku granatiranja za tih 20 minuta je unijeto između 10 i 12 ljudi civila sa svakakvim razderotinama koje moja pamet nikad ne bi mogla zamisliti. Bilo je tu djece, žena, staraca, a ni jednog jedinog vojnika. I dok mu unose ta tijela, čovjek ih istovremeno i prihvata i zbrinjava ostale. U životu nešto takvo nisam vidio.

A koliko znam u Goraždu su u kritičnim trenucima i žene učestvovale u borbi. Sad šta je tu pomoglo dragi Bog zna najbolje.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 23.03.2008., 17:12   #46
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Zbilja me čudi kako su Goražde,Srebrenica u Žepa opstale sve do 95' (Goražde i kasnije nije palo)?
Gorazde se uspjesno branilo do kraja rata.Takodjer je Gorazde i oslobodilo samo sebe tokom 1992 godine(operacija Krug) kada je ukupna teritorija enklave dostizala 600 kvadratnih kilometara.
Bila je velika kriza oko marta 1994 kada su pale kote istocno od Drine i tada je bilo guravo jer su cetnici dosli skoro do samog grada na nekoliko stotina metara od bolnice.Medjutim ocajnickim otporom i odlukom da se ne napusta desna obala Drine Gorazdaci su se uspjeli odbraniti na prilazima gradu zatim je dosao i UNPROFOR (Britanci i Ukrajinci) od kojeg nije bilo velike fajde (bavili se svercom i pijankama sa cetnicima).
Poslije toga dolazi do nekih promjena u vojnoj komandi Gorazda, osniva se 81.Divizija i prelazi se na jednu vrstu diverzantskog rata gdje se stalno vrse upadi u cetnicku pozadinu a u isto vrijeme se duboko ukopavaju i utvrdjuju vlastite linije skoro u neprekinutom nizu sa brda na brdo.Od nekih poznanika iz Gorzada sam kasnije cuo da je licilo u jednu ruku na Vijetnam...zasjede i patrole po sumama, cesti napadi na cetnicke pozadniske polozaje u dubini teritorije.Tokom 1995 u nekoliko vecih iznenadnih akcija jedinica 81. divizije koje su u zadnji cas preduhitrile cetnicku ofanizvu su vracene znacajne kote sa desne strane Drine koje su pale 1994 a neprijateljski napad je zaustavljen prije nego sto je i poceo.
Za Gorazde je takodjer specifican i stravicno opasni put preko Grepka (Put Spasa) koji je funkcionisao do Srpske ofanzive na Igman 1993 a koji je vodio skoro stotinu kilometara kroz neprijateljsku teritoriju do slobodnih prostora unutrasnjosti.Cak i kasnije kada su cesto dolazile pojedine grupe iz Sarajeva ili su izlazile iz Gorazda ali drugim jos opasnijim putem.
Za Gorazde je specificno i to da je u cetnickim jedinicama koje su ga napadale ucestvovao i veliki broj pravoslavnih placenika iz Ukrajine, Rumunije, Bugarske, Rusije.
Tahvil-pasa is offline  
Old 23.03.2008., 17:50   #47
Gorazde je NATO spasio.

http://www.nato.int/Ifor/un/u940422a.htm

Condemns the shelling and attacks by the Bosnian Serb forces against the safe area of Gorazde as defined in resolution 824 (1993) and demands the withdrawal of these forces and their weapons to a distance to be agreed by UNPROFOR wherefrom they cease to constitute a threat to the status of Gorazde as a safe area;
asusko is offline  
Old 23.03.2008., 17:52   #48
Te slobodne zone su Muslimani iskoristavali i odatle citav rat napadali Srbe.
Da ne bi toga, palo bi i Sarajevo, Gorazde, Bihac, Tuzla...

http://findarticles.com/p/articles/m...9/ai_n14001652

"The United Nations will continue to be present in one form or another in Gorazde," he said. "There will be people in Gorazde who will inform the UN if there is an attack against Gorazde." In that event, Nato jets would be deployed to attack Bosnian Serb targets, and would have the right to bomb sooner and over a wider range than in the past.

UN officials had long argued that air power was only effective in alliance with ground forces and was therefore unsuitable as a weapon to deter attacks on the six "safe areas", the first of which fell to Serb forces after a pinprick air strike derided by the Bosnian government.
asusko is offline  
Old 23.03.2008., 17:53   #49
http://www.nytimes.com/specials/bosn.../apchrono.html

April 22 - After two airstrikes against Serbs advancing on Gorazde, NATO delivers fresh ultimatum to Serbs to stop firing and pull back or face air strikes.
asusko is offline  
Old 23.03.2008., 17:58   #50
Koji uspjesi majko moja ?
odbojkašcro is offline  
Old 23.03.2008., 18:12   #51
Quote:
asusko kaže: Pogledaj post
Ogroman uspjeh Armije BH je sto su uspjeli da nagovore NATO da sprijeci da sarajevska Armija BH dozivi totalni debakl na Igmanu 1993 godine i time Sarajevo padne u ruke par puta malobrojniji jedinica VRS.
Ogroman uspjeh Armije BH je sto su uspjeli da nagovore NATO da proglasi Bihac, Tuzlu, Sarajevo, Gorazde za zasticene zone. Ogroman uspjeh Armije BH je sto su uspjeli da se odbrane od za 700 000 malobrojnijih Srba iz BiH.
Bio sam na Igmanu.
Samo ste iskoristili glupost "generala" Karavelica i pratili povlacenje nekih bezveznih jedinica. Cim smo vas docekali na Velikom i Malom polju u potkovicu, zaplakali ste Miteranu i francuski plavci su uskocili izmedju nas. Da vam francuzi nisu pokrivali zadnjice u povlacenju, tad bismo sa vama zavrsili. Poslije smo vas trazili, nije vas bilo ni na Babinom Dolu.
__________________
Ko pročita, otpala mu kita.
Ramzes is offline  
Old 23.03.2008., 19:53   #52
Quote:
Ramzes kaže: Pogledaj post
Bio sam na Igmanu.
Samo ste iskoristili glupost "generala" Karavelica i pratili povlacenje nekih bezveznih jedinica. Cim smo vas docekali na Velikom i Malom polju u potkovicu, zaplakali ste Miteranu i francuski plavci su uskocili izmedju nas. Da vam francuzi nisu pokrivali zadnjice u povlacenju, tad bismo sa vama zavrsili. Poslije smo vas trazili, nije vas bilo ni na Babinom Dolu.
Mora da si bio ne nakom drugom Igmanu

http://sarajevo-x.com/forum/viewtopi...4a0db78bc7fa93

Prenj Upisano: 06/02/2006 15:33

To da je bila ludnica je potpuno jasno iz svega sto se tog avgusta desavalo. Za manje od mjesec dana te ofanzive, Armija BiH se povukla vise od trideset kilometara, od Grepka do Malog polja, cetnici su uspjeli doci na mjesta koja do tada uopste nisu rata vidjela, zahvaljujuci potpuno m rasulu Armije, cemu je prethodila sva frka u Sarajevu vezana za smjenu S.Halilovica, pokusaj atentata na njega, vojnu bunu Cace i Cele ...
U trenutku kada su cetnici bili tu zaustavljeni, linija se dalje protezala na Karamustafine caire (gdje su stale linije, ali u trenutku u kojem cetnici imaju cestu iza ledja, a nasi 12 kilometara uspona pjeske), Umoljane, ... gdje im je bio cist put prema Pazaricu, Ivan sedlu ...
Da ne bi ultimatu NATO-a, nakon koga su se cetnici povukli, rat bi se tada zavrsio i mi bi bili oni koji su ga izgubili.


water Upisano: 06/02/2006 16:14


Amidza, niko se ovdje ne prepire a posebno ne umanjuje hrabrost Nasih boraca. Za momke koji su bili na Igmanu tada ja imam samo najiskrenije divljenje. Ali dobro je sto i sam kazes da ne poznajes toponime o kojima Prenj govori, jer da znas bilo bi ti jasno da je ta linija u tom trenutku PALA i da je Sarajevo manje ili vise palo. Po meni to je bio presudan momenat u ratu. Kad Srbi nisu uzeli Igman i kad su se morali povuci tada bilo je jasno (ma kako to cinicno zvucalo) da svijet=citaj Amerika nece dozvoliti da Sarajevo padne. Recices kako su pustili Srebrenicu i Zepu. Slazem se ali razumi da nije bilo CNN i Amanpour u Zepi i da Avdo Palic nije bio Alija Izetbegovic. Za one koji nisu bili u borbi, pogotovu za curice koje zive u Americi, i misle da trebaju zahvaliti opstanak Bosanskog zivlja nasim borcima u rovu: Uz sav respekt postoje stvari koje ponekad cini se jednostavno nezelite da shvatite ili priznate. Onaj koji na svojoj kozi nije osjetio strah nadolazeceg cetnickih hordi na zadnjoj liniji na Igmanu bi trebao prepustit ovu diskusiju drugima.
asusko is offline  
Old 24.03.2008., 10:45   #53
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Zbilja me čudi kako su Goražde,Srebrenica u Žepa opstale sve do 95' (Goražde i kasnije nije palo)?
Ljudi su ti odgovorili bolje od mene, ali bih samo dodao nesto vrlo vazno sto su izostavili.

Ako izuzmemo sami pocetak rata, Srbi su samo na jednom ratistu stvorili veliku premoc i u ljudstvu i naoruzanju, a to je naravno operacija "Koridor" 92 gdje su uz svoju "prirodnu" premoc u teskom naoruzanju imali i premoc od 2:1 do 3:1 u ljudstvu nad braniteljima.

Svugdje drugo su bili brojcano podredjeni a istocna Bosna je bila prilicno pasivan kraj koji je prije rata imao veliku bosnjacku vecinu. Nakon pada Rogatice, Foce i Visegrada izbjeglice su se slile na slobodni teritorij tako da mislim da je tijekom rata vrlo moguce da je broj ljudi u Gorazdu presao 50,000. Nema uspjesnog primjera zauzimanja urbane sredine sa toliko ljudi.

Naravno, otpor je bio herojski i skidam im kapu (oni bi mogli biti posteni pa priznati i isto braniteljima hrvatskih enklavi) - istina je da je bilo pomoci UN-a i nekakvih dejstvovanja aviona na srpske polozaje no da prostis sve je to bio p*ckin dim sto se pokazalo i pri padu Srebrenice.
Herzeg Lager is offline  
Old 24.03.2008., 11:23   #54
Quote:
asusko kaže: Pogledaj post
Mora da si bio ne nakom drugom Igmanu
Da ne kopiram citav post ...
Sad si me malo povukao za jezik. Sad dobro citaj jer necu vise o ratu ponavljati.
Cetnici su najjaci udar vodili na pravcu Grepka, kako bi odsjekli Gorazde. Na Grepku je izginulo mnogo nasih boraca. Moj prijatelj, koji je vodio taj pravac, nakon te bitke je dobio Zlatnog Ljiljana, ali je otisao na zivcima. Cetnici nisu mogli probiti liniju odbrane, ali je jedna nasa jedinica napustila tada lijevo krilo. I to je bio prelom. Iako su na Grepku imali strahovite gubitke, Mladic salje vojsku kroz napusteno lijevo krilo nase odbrane i pocinje napredovati. Nase jedinice nisu motorizovane i nemaju tu brzinu napredovanja, a nasa komanda zakazuje, Karavelic nema pojma gdje smo mi, gdje neprijatelj. Poziva u pomoc Dobrinjce, ali im obecava oruzije na Igmanu, i ljudi dolaze nenaoruzani. Salje ih na Hojtu koju su Trnovljaci vec napustili zbog granatiranja - tacnije, picke su pobjegle, a Dobrinjci bez oruzja idu na Hojtu, gdje ih je rasturila artiljerija. Nastaje panika jer niko vise nema informacije. Mladic salje helikopterski desant na Veliko polje. 30 gardista. Na kosi prema Hrasnici je II Samostalni. Sami su mi priznali da su pobjegli jer su culi da svi bjeze, i da cetnike nisu ni vidjeli. Na Malom polju su Cedini Vukovi, mi dolazimo i sa njima pravimo dogovor o formiranju linije. Kosu prema Hrasnici ponovo zauzima Hrasnicka brigada i postavlja se u dobar polozaj. Cetnici napreduju prema Malom polju. Neko ih mora zaustaviti dok se ne konsolidujemo, i zatvorimo pravac prema Golom brdu. Tada ja vodim 9 ljudi na Veliko polje, i zapocinjem borbu. Mala grupa lakse manevrise. Zabavili smo ih oko nas, do mraka kada se izvlacimo, i u eter saljemo poruku da cemo postavljati mine do zore na glavni put. Cetnici prestaju sa nadiranjem i cekaju zoru. U zoru stizu jedinice iz Hercegovine i zatvaraju liniju. Prva borba, i cetnici shvatajuci da su u potkovici bjeze.
Ja vodim glavno izvidjanje i vodim ljude uprkos Plavcima prema Babinom Dolu - Igman prazan. Naknadno sam od Fikreta Prevljaka saznao za informacije da je Mladic imao ogromne gubitke na Grepku, i da je shvatajuci d a ima slobodan pravac prema Golom brdu podigao na mobilizaciju ljude sa Ilidze sa radne obaveze, podijelio im puske i potrpao u kamione i poslao na Igman. Shvatajuci da je zagrizao previse, i da ih u tom polozaju mozemo zbrisati za jedno prijepodne, povlaci ljude i trazi ustupak od Francuza da se postave ispred Armije i zabrane prolaz dok on ne uspije konsolidovati desetkovanu vojsku.

To bi ti bilo u kratkim crtama. Nakon te borbe, ja sam promovisan u instruktora za obuku komandosa u veoma visokom cinu. I nemoj mi pastati pisanja picki koje barut nisu omirisale, ali kao znaju sta je bilo. Kakva jebena Amerika? Pa Amerika je spasila RS! Ali o tome drugi put ...

Sad odo procitati sta su to o Igmanu pisali ...
__________________
Ko pročita, otpala mu kita.
Ramzes is offline  
Old 24.03.2008., 11:34   #55
Ja mislim da je se Armija BiH fenomenalno branila protiv daleko bolje naoruzani srpski snaga. Smatram cak da je Armija BiH pobjednik ovoga rata kad se uzme u obzir da je jako lose bila naoruzana...Pitam se kako bi se srbi proveli da nismo imali embargo na oruzje...
Jean P. Sartre is offline  
Old 24.03.2008., 11:42   #56
Quote:
Jean P. Sartre kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je se Armija BiH fenomenalno branila protiv daleko bolje naoruzani srpski snaga. Smatram cak da je Armija BiH pobjednik ovoga rata kad se uzme u obzir da je jako lose bila naoruzana...Pitam se kako bi se srbi proveli da nismo imali embargo na oruzje...
Globalna brojcana prednost u odnosu 4:1 nad HVO i 2:1 nad VRS. Quantity has a quality of its own.
Herzeg Lager is offline  
Old 24.03.2008., 11:50   #57
Nema to veze ko je bio brojcaniji....Evo da ti dadnem jedan primjer.....Vojska Saddamova je brojala od 450000 hiljada vojnika kada ih je Amerika napala sa neki 120000...Amerikanci su uspjeli poraziti Saddamove snage u roku od mjesec dana...Hocu da kazem da nikakve nema veze sto je bosanska armija bila daleko brojcanija kad nije imala kvalitetnu tehnologiju... Veliki broj od 200000 vojnika bosanske armije nisu bili pod oruzjem...
Jean P. Sartre is offline  
Old 24.03.2008., 11:54   #58
...pravi uspjesi tek sljede kad armija BiH oslobodi Srebrenicu,Foču,Žepu,Zvornik,Prijedor,Doboj i Banjaluku !
__________________
dok radi sklekove ne odguruje se od zemlje vec zemlju odguruje od sebe
markoantonio is offline  
Old 24.03.2008., 12:00   #59
Da nas NATO nije zaustavio, Banjaluka bi vec bila nasa.
__________________
Ko pročita, otpala mu kita.
Ramzes is offline  
Old 24.03.2008., 12:01   #60
Quote:
Jean P. Sartre kaže: Pogledaj post
Nema to veze ko je bio brojcaniji....Evo da ti dadnem jedan primjer.....Vojska Saddamova je brojala od 450000 hiljada vojnika kada ih je Amerika napala sa neki 120000...Amerikanci su uspjeli poraziti Saddamove snage u roku od mjesec dana...Hocu da kazem da nikakve nema veze sto je bosanska armija bila daleko brojcanija kad nije imala kvalitetnu tehnologiju... Veliki broj od 200000 vojnika bosanske armije nisu bili pod oruzjem...
A i poredba ti je na mjestu. Radi se o srazu najvece vojne sile u povijesti covjecanstva sa irackom armijom nalik JNA.

Brojcana prednost i utvrdjenost ABiH u velikim urbanim centrima je dovela do pat pozicije. VRS je "jamila sto je jamila" na samom pocetku 1992 a kasnije se sve pretvorilo u rovovski rat gdje je zauzimanje svake kote nosilo ogromne zrtve bez znacajnijeg pomaka na bolje. Do 1995 je ABiH izrasla u respektabilnu silu koja je imala izuzetne uspjehe u kombinaciji sa HV, ali opet nije imala dovoljne snage za "kapitalne" i samostalne ofenzive (deblokada Sarajeva i sl).
Herzeg Lager is offline  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:33.