Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2013., 19:49   #9761
Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
hvala ramzay,procito sam,sad znam bar okvirno kolku povrsinu izmjenjivaca trebam gađat...
jedino mi nije bas jasno sta se događa sa proracunom kad u igru dođu turbulatori..

alfaXpovrsina izmjenjvacaX(t1plin+t2plina)/2=kcal/h

pr
30X0.8m2X(900+200)/2=13200 kcal/h ...15kW

e sad,tamo si reko da turbulator povecava prijenos topline za 50%,dali to znaci da stavljanje turbulatora dobivamo zapravo 22.5 kW?

50% od 15kW= 7.5kW 15kW+7.5kW=22.5kW
Na postu 55 sam dao scan iz Schack ove knjige, ako se stavljaju turbulatori onda se za brzinu 5m/s uzima da je alfa 25 +10+5 =40, 25 je za gole cijevi , 10-15 je zbog turbulatora i 5 je zbog zračenja. ( to je dosta gruba računica ali su po Schaku švabe napravili sve one tenkove i podmornice u ratu i nisu bili loši, a rusi su ga lijepo preveli i tiskali u Moskvi na ruskom u zimu 1941 ha ha )

Na postu 133 imaš grubu skicu jednog kotla sa donjim izgaranjem , koji bi sa klapnom kao što si nacrtao , ili kako ima BOSCH 2000B mogao sam bez ventilatora krenuti, i lijepo goriti vatrom ako ti je do šminke, i nekog umjerenog grijanja zračnim sustavom , a kad treba grijati vodu prebaci se na donje izgaranje.

Tu su veliki problemi što svi ti kotlovi ( Bosc 2000 B ) u prvoj komori , tu gdi su drva intenzivno razvijaju katran i tvoje staklo bude za pol sata crno masno, i tu nema pomoći.

Bio je na ovom forumu link na tako nešto mislim da ga je dao Sasase ima godinu dana, od toga.

Možda da ovu priču prebacimo na samogradnju ili na kaljeve , pokušavam i ja napraviti neki red ovdje , ali nejde kad ja prvi napravim nered,jbiga.

Zadnje uređivanje ramzay : 29.03.2013. at 19:56.
ramzay is offline  
Old 29.03.2013., 20:58   #9762
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
...Tu su veliki problemi što svi ti kotlovi ( Bosc 2000 B ) u prvoj komori , tu gdi su drva intenzivno razvijaju katran i tvoje staklo bude za pol sata crno masno, i tu nema pomoći. ...

A ako komoru primarnog sagorjevanja obložimo šamotom i izoliramo sa npr. 6 centimetara perlita sa svih strana . Sa vanjske strane lima nije voda već zrak , točnije zračni kanal oko cijelog kotla za predgrijavanje zraka otpadnom toplinom . Voda je tek iza piro komore u vertikalnom VBR izmjenjivaču .
malčer is offline  
Old 29.03.2013., 21:10   #9763
Quote:
malčer kaže: Pogledaj post
A ako komoru primarnog sagorjevanja obložimo šamotom i izoliramo sa npr. 6 centimetara perlita sa svih strana . Sa vanjske strane lima nije voda već zrak , točnije zračni kanal oko cijelog kotla za predgrijavanje zraka otpadnom toplinom . Voda je tek iza piro komore u vertikalnom VBR izmjenjivaču .
Svedno ga bude , temperatura intenzivnog izdvajanja katrana je 275 C.

Dečki ajmo se preseliti tamo na samogradnju
ramzay is offline  
Old 29.03.2013., 21:15   #9764
katran

Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Na postu 55 sam dao scan iz Schack ove knjige, ako se stavljaju turbulatori onda se za brzinu 5m/s uzima da je alfa 25 +10+5 =40, 25 je za gole cijevi , 10-15 je zbog turbulatora i 5 je zbog zračenja. ( to je dosta gruba računica ali su po Schaku švabe napravili sve one tenkove i podmornice u ratu i nisu bili loši, a rusi su ga lijepo preveli i tiskali u Moskvi na ruskom u zimu 1941 ha ha )

Na postu 133 imaš grubu skicu jednog kotla sa donjim izgaranjem , koji bi sa klapnom kao što si nacrtao , ili kako ima BOSCH 2000B mogao sam bez ventilatora krenuti, i lijepo goriti vatrom ako ti je do šminke, i nekog umjerenog grijanja zračnim sustavom , a kad treba grijati vodu prebaci se na donje izgaranje.

Tu su veliki problemi što svi ti kotlovi ( Bosc 2000 B ) u prvoj komori , tu gdi su drva intenzivno razvijaju katran i tvoje staklo bude za pol sata crno masno, i tu nema pomoći.

Bio je na ovom forumu link na tako nešto mislim da ga je dao Sasase ima godinu dana, od toga.

Možda da ovu priču prebacimo na samogradnju ili na kaljeve , pokušavam i ja napraviti neki red ovdje , ali nejde kad ja prvi napravim nered,jbiga.
Taj katran u tim pecima,ukazuje da te peci i nisu tolko dobre(korisne) kolko se prica da jesu.Istina katran nije na izmjenjivacu,ali cim se on tamo nakuplja znaci da nije izgorio a to je na neki nacin bacanje goriva.
Steta da se i njega ne moze sagoriti,nego ostaje u prvoj komori,on isto nosi neku energetsku moc...
istinatrue is offline  
Old 29.03.2013., 21:29   #9765
Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
Taj katran u tim pecima,ukazuje da te peci i nisu tolko dobre(korisne) kolko se prica da jesu.Istina katran nije na izmjenjivacu,ali cim se on tamo nakuplja znaci da nije izgorio a to je na neki nacin bacanje goriva.
Steta da se i njega ne moze sagoriti,nego ostaje u prvoj komori,on isto nosi neku energetsku moc...
Nije on nepovratno izgubljen u kotlu tipa BOSCH 2000B , a ima ga i kod Atmosa i sličnih koji su pravo pirolitički. Katran se vremenom odlijepi i padne među drva, sam od sebe ili kod čišćenja. Bitno je da on prođe kroz žar i da se Krekira.

Na sajmu u frankfurtu su ti kotlovi iznutra puni nekih limića , oblogica , ko da su konstruktori snimili nekog dinosaura ili veliku ribetinu .
ramzay is offline  
Old 29.03.2013., 23:42   #9766
ramzay,koji je glavni razlog visoke ekonomicnosti tj iskoristivosit peci?Jel to zbog tog donjeg izgaranja ili samoj efikasnosti izmjenjivaca?
Koje prednosti pruza donje gorenje naspram klasicnog gorenja?u cem je caka?
jive macola is offline  
Old 30.03.2013., 11:06   #9767
Quote:
jive macola kaže: Pogledaj post
ramzay,koji je glavni razlog visoke ekonomicnosti tj iskoristivosit peci?Jel to zbog tog donjeg izgaranja ili samoj efikasnosti izmjenjivaca?
Koje prednosti pruza donje gorenje naspram klasicnog gorenja?u cem je caka?
Caka je u katranu, gustom dimu koji izlazi iz drva, ako je izgaranje u prirodnom smjeru prema gore. Katran nastane zagrijavanjem i razgradnjom drva na temperaturi od 275 C i u njemu je više od 20 % energije koju ima drvo.

Kod kotlova tipa Viadrus taj dim nema uvjeta da se zapali, jer da bi se katran zapalio treba barem 650 C. Na toj temperaturi se pale monoksid i vodik, ali da bi došli do toga da se katran raspadne treba ga jako dobro i dugo grijati, a to najbolje radi užareni ugljik ili užareni šamot.

Zato stalno tupim o šamotu, bez njega nema kotla na drva, ma koliko se centrometal trudio da mi dokaže suprotno, malo sam stariji od tih dečki tamo, malo obrazovaniji ha ha i puuuuuuno iskusniji.

Ima onaj vic kad učiteljica pita malog Muju , Mujice jesi pročitao lektiru "Na Drini ćuprija", a Mujica nju gleda onako blentavo i nije mu jasno što to ima čitati i kaže " bona šta čito ja hodo po njoj "

Tako i ja ne moram čitati knjigu "teorija generatorskih procesa" jer sam ispijao kafu sa njenim autorom prije pola stoljeća

A zanimljiva je to knjiga, završila je na lomači, svojevremeno , a i autor je dvije godine zbog nje kopao ugljen u Kaknju , sve u ime naroda ali ostavio je on traga i kod nas i u Beogradu, naš uvaženi profesor Fran Bošnjaković. Direktor Aerospace instituta u Stutgartu.

Zadnje uređivanje ramzay : 30.03.2013. at 11:12.
ramzay is offline  
Old 30.03.2013., 15:17   #9768
hehehe

e stricek ramzay
nemres ti objasnit ovoj digitalnoj mladezi da ponekad dve cigle naprave vise negoli I 7 procesor
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 30.03.2013., 18:34   #9769
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
hehehe

e stricek ramzay
nemres ti objasnit ovoj digitalnoj mladezi da ponekad dve cigle naprave vise negoli I 7 procesor
pogotovo kad padnu na glavu ili mali prst
ramzay is offline  
Old 31.03.2013., 01:25   #9770
piroliza

Imate kakva iskustava sa kotlima vitolig 150 i vitoligno 100s?

1)Negdje sam procitao da 150 ima korisnost 91%, a 100s 87%.kako je moguce da noviji model ima losiju korisnost od starog?jebes piroliticko kotao,ako mozes kupit klasicni sa takvom korisnscu(npr stadler MR)

2)Glavna razlika kolko vidim je da kod 100s ventilator sise plinove ,150 ventilator puse u pec....
kojem rjesenju dajete prednost?koji je bolji za relativno slab dimnjka 7m,fi140?

3)citiram vezano za kotao 150:Budući da intenzitet loženja na drva postupkom pirolize ovisi o potrebnoj toplinskoj snazi, može ga se regulirati od 40 do 100%. Pri tome su emisijske vrijednosti vrlo niske.

o kakvoj oni to regulaciji govore kod peci na drva?Sta ventilator ima pontenciometar kojim vise ili manje puse u pec i tako mjenja snagu??

4)dajte vas best buy izbor pirloliticke peci
mozda bosch(cht) sigma...
jive macola is offline  
Old 31.03.2013., 11:42   #9771
piroliza re

Quote:
jive macola kaže: Pogledaj post
Imate kakva iskustava sa kotlima vitolig 150 i vitoligno 100s?

1)Negdje sam procitao da 150 ima korisnost 91%, a 100s 87%.kako je moguce da noviji model ima losiju korisnost od starog?jebes piroliticko kotao,ako mozes kupit klasicni sa takvom korisnscu(npr stadler MR)

2)Glavna razlika kolko vidim je da kod 100s ventilator sise plinove ,150 ventilator puse u pec....
kojem rjesenju dajete prednost?koji je bolji za relativno slab dimnjka 7m,fi140?

3)citiram vezano za kotao 150:Budući da intenzitet loženja na drva postupkom pirolize ovisi o potrebnoj toplinskoj snazi, može ga se regulirati od 40 do 100%. Pri tome su emisijske vrijednosti vrlo niske.

o kakvoj oni to regulaciji govore kod peci na drva?Sta ventilator ima pontenciometar kojim vise ili manje puse u pec i tako mjenja snagu??

4)dajte vas best buy izbor pirloliticke peci
mozda bosch(cht) sigma...
SRETAN USKRS!

1) evo ti podaci tocni od prozvođaca:
150 ..85%
100s..88%
cht sigma...89%

ti podaci su glupost(marketing),zato sta je nemoguce da peci koje uopce nisu pirloliticke npr taj stadler HS,MR imaju korisnost kao prava piroliza 150 i 100s..
wv term taj postotak napuse samo da kupci nasjednu..
vise vjerujem viessmaovom postotku,ostalom njihova naj pec na pirolizu je onaj pyromat eco i ona ima tih 92,93% mislim..a ove vitolig 150 i 100s su piroliza za nas sirotinju(jeftinije),malo "slabija" pec..

2) vise mi se sviđa model u kojem vetilator sise zrak...tad ti skoro ne treba dimnjak

3)odgovor naznam,mislim da to nije tekst proizvođaca vec nekog trgovca.,...ramzay ce znat

4)moj savjet ti je vitoligno 100s , ako vec ides na pirolizu .zasto?
posto imas slab dimnjak, 100s zahtijeva jako mal podtlak 10-15Pa,izlaz iz peci je samo 150mm dok je kod modela vitolig 150 200mm,i ventilator sise..

mislim da je i ultima II dobar izbor uz ove prerade:
1)samot u lozistu
2)turbulatore stavis između onih plocastih izmjenjivaca
3)ventilator koji sise,zbog tvog malog dimnjaka

p.s.
jedino sam cuo da ultima malo vise trosi,al mozda bi se ovim preradam to izbjeglo..ja to sve govorim kao laik
istinatrue is offline  
Old 31.03.2013., 22:15   #9772
Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
http://www.abcproizvod.rs/site/content/2/14

zna ko, kako je ova pec izvedena?predpostavljam samo sminka,korisnost nula,vjerovatno gus...nigdje nema nikakvih informacija...
i bi radilo to sa dimnjakom 7m,fi 140?
zeni se sviđa,pa zapela..
Nije šminka, stroj je moćan, grije 120 m2 bez problema. Što se dimnjaka tiče fi140 je sasvim dovoljno, posebice što je visina 7met.
U imotskom ga prodaje vokel dovezu ti ga kući i sve zajedno ne izađe 7000kn.
Samo kad ga montiraš otvori mu klapnu zraka, jer tvornički je prigušen al su ostavili opciju da to sam podesiš.

http://www.freefox.biz/index.php?opt...78#photoid=118
Dibla is offline  
Old 02.04.2013., 00:27   #9773
pufer

pitanje u vezi pufera koje me stalno muci...

Dali pec koja radi u sistemu sa puferom,bas apsloutno stalno radi na istoj snazi ili se i ona nekad prigusi?

situacija 1
kuca je dobro izolirana,zagrijala se na zeljenu temperaturu(ne prima energiju),pec i dalje radi i zagrije pufer do kraja.
Znaci,dolazimo u situaciju da moramo ponovo prigusit pec,sta nije nikako dobro i opet grijemo atmosferu...

Moze neko opisat ,kako ta razmjena uloga pec/pufer/kuca(potrosac) tocno ide korak po korat(bandic stej baj stej)?

Pocnite od pocetka,znaci pec,pufer i kuca su hladni....
istinatrue is offline  
Old 02.04.2013., 07:43   #9774
Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
pitanje u vezi pufera koje me stalno muci...

Dali pec koja radi u sistemu sa puferom,bas apsloutno stalno radi na istoj snazi ili se i ona nekad prigusi?

situacija 1
kuca je dobro izolirana,zagrijala se na zeljenu temperaturu(ne prima energiju),pec i dalje radi i zagrije pufer do kraja.
Znaci,dolazimo u situaciju da moramo ponovo prigusit pec,sta nije nikako dobro i opet grijemo atmosferu...

Moze neko opisat ,kako ta razmjena uloga pec/pufer/kuca(potrosac) tocno ide korak po korat(bandic stej baj stej)?

Pocnite od pocetka,znaci pec,pufer i kuca su hladni....
PRVI STEJ ( to ti je negdje krajem rujna svake godine)

Kuća hladna ( 15 C) voda hladna (12 C) peć hladna , naprimjer bosch 2000 B.

Klapna za kratko spajanje kotla s dimnjakom je otvorena , kotao gori prema gore , dim se ne hladi u izmjenjivaćima već direktno ide ka dimnjaku i zagrijava ga.

Nakon 15 minuta si zatvorio tu klapnu i počinje donje izgaranje , vatra i dim ulaze u komore izmjenjivača i zagrijavaju vodu .

Pumpa kotla još ne radi jer nema potrebnih 60 C na vrhu kotla ili u polaznoj cijevi,da bi se upalila .

Nakon pola sata od prve vatre gore u cijevi imamo 60 C tremostat pali pumpu , voda cirkulira do laddamata i kroz njega se vraća u kotao , dolazi hladnija voda iz donjih dijelova kotla i pumpa se gasi, i tako dva tri puta dok se ne uspostavi neka ravnomjerna podijela temperatura vode unutar kotla.

Cca 45 minuta od prve vatre pumpa vrti vodu unutar kotla i ona se lagano zagrijava , ali je laddamat još uvijek zatvoren prema sustavu grijanja. Par stupnjeva prije 70 C se patrona u laddamatu malo raširila i protok od cca 200 litara / sat ulazi u kotao , To je hladna voda iz spremnika (12 C) i ona rashlađuje kotao tako da se prekida cirkulacija hladne vode patrona se zatvara.

Dok je patrona bila otvorena nešto malo vrele vode 70 C je otišlo kroz cijevi ka sustavu .

Pumpa grijanja još ne radi jer na vrhu spremnika nema vrele vode ali se nakon nekoliko otvaranja i zatvaranja ladamata na vrhu spremnika skupilo 100 litara vrele vode tako da je senzor temperature u vreloj vodi i kad on osjeti 50 C pali pumpu grijanja.

Paljenje pumpe grijanja ujedno pali i motor troputnog miš ventila , on u tempu jedna sekunda rad i 10 sekundi pauza polako otvara i dio vrele vode ulazi u njega . Nakon 2-3 minute on je otvoren do 10 stupnjeva od 90 mogućih.

Hladna voda iz radijatora sa protokom od cca 200 l/h ulazi u spremnik ili kotao , najčešće u kotao , jer je spremnik tamo negdje na repu , kao slijepo crijevo.

15 minuta od paljenja pumpe grijanje u radijatore ulazi voda od 40 C miš venil regulira tu temperaturu , a iz radijatora dolazi voda od 30 C .

Voda sa 30 C ulazi u kotao što dovodi to postuonog porasta vode koja cirkulira kroz laddamat i on se sve više otvara te počinje iz njega izlaziti protok od cca 500 l/h , kako kuća troši 200 l/h ostatak puni spremnik.

Sustav je ušao u stabilnu fazu rada .

To bi ti bio prvi STEJ po Bandiću
ramzay is offline  
Old 02.04.2013., 12:24   #9775
pufer

Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
pitanje u vezi pufera koje me stalno muci...

Dali pec koja radi u sistemu sa puferom,bas apsloutno stalno radi na istoj snazi ili se i ona nekad prigusi?

situacija 1
kuca je dobro izolirana,zagrijala se na zeljenu temperaturu(ne prima energiju),pec i dalje radi i zagrije pufer do kraja.
Znaci,dolazimo u situaciju da moramo ponovo prigusit pec,sta nije nikako dobro i opet grijemo atmosferu...

Moze neko opisat ,kako ta razmjena uloga pec/pufer/kuca(potrosac) tocno ide korak po korat(bandic stej baj stej)?

Pocnite od pocetka,znaci pec,pufer i kuca su hladni....
Decidiran odgovor,NE pec ne radi apsolutno stalno na istoj snazi kad ima pufer u sistemu.Da je tako, to bi znacilo da klapna zraka uopce nije potrebna.
Teoretski gledano da pec radi apsolutno stalno na 100%,pregrijala bi vodu i sa puferom u sitemu
isto sto se desi kad klapna zaglavi i ostane otvorenena

uostalom probaj si otvorit klapnu skroz i nece te spasti od pregrijavanja vode nikakav pufer,a to ti je dokaz da pec i sa puferom mora spustat snagu (djelomicno "prigusivat" pec)..

Zadnje uređivanje AlbertRelativni : 02.04.2013. at 12:30.
AlbertRelativni is offline  
Old 02.04.2013., 13:13   #9776
piroliza

Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
SRETAN USKRS!

1) evo ti podaci tocni od prozvođaca:
150 ..85%
100s..88%
cht sigma...89%

ti podaci su glupost(marketing),zato sta je nemoguce da peci koje uopce nisu pirloliticke npr taj stadler HS,MR imaju korisnost kao prava piroliza 150 i 100s..
wv term taj postotak napuse samo da kupci nasjednu..
vise vjerujem viessmaovom postotku,ostalom njihova naj pec na pirolizu je onaj pyromat eco i ona ima tih 92,93% mislim..a ove vitolig 150 i 100s su piroliza za nas sirotinju(jeftinije),malo "slabija" pec..

2) vise mi se sviđa model u kojem vetilator sise zrak...tad ti skoro ne treba dimnjak

3)odgovor naznam,mislim da to nije tekst proizvođaca vec nekog trgovca.,...ramzay ce znat

4)moj savjet ti je vitoligno 100s , ako vec ides na pirolizu .zasto?
posto imas slab dimnjak, 100s zahtijeva jako mal podtlak 10-15Pa,izlaz iz peci je samo 150mm dok je kod modela vitolig 150 200mm,i ventilator sise..

mislim da je i ultima II dobar izbor uz ove prerade:
1)samot u lozistu
2)turbulatore stavis između onih plocastih izmjenjivaca
3)ventilator koji sise,zbog tvog malog dimnjaka

p.s.
jedino sam cuo da ultima malo vise trosi,al mozda bi se ovim preradam to izbjeglo..ja to sve govorim kao laik
ja nebi iz principa dao 17 000kn samo za pec vitoligno 100s,pa za tu lovu ima da radi na 99% korisnosti a ne na tih 87%!!!!i to jos ide spremnik,ladomat itd,,kotlovnica ce te nakoncu doc 30000kn!!!i racunaj da piroliza ne radi sa mokrim drvima..

za te pare si digni neki kamin ili kaljevu sa jako puno samota i izmjenjivac zavari i stavi da nije u zoni vatre,adijabatsko loziste,tank od loža iskoristi kao pufer(samo na otvoreni sitem i da izdrzi hidrostaki tlak nastao zbog visine,) omataj ga u jeftinu mineralnu vunu.. i evo ti grijanja

ja njim nebi dao iz principa tu lovu!
AlbertRelativni is offline  
Old 02.04.2013., 15:20   #9777
Nek se javi tko nije potrošil više drva od planiranih za ovu sezonu. A zima još nije gotova. Ja još maksimalno deset dana i prelazima na plin
Pregračan is offline  
Old 02.04.2013., 16:11   #9778
Quote:
AlbertRelativni kaže: Pogledaj post
Decidiran odgovor,NE pec ne radi apsolutno stalno na istoj snazi kad ima pufer u sistemu.Da je tako, to bi znacilo da klapna zraka uopce nije potrebna.
Teoretski gledano da pec radi apsolutno stalno na 100%,pregrijala bi vodu i sa puferom u sitemu
isto sto se desi kad klapna zaglavi i ostane otvorenena

uostalom probaj si otvorit klapnu skroz i nece te spasti od pregrijavanja vode nikakav pufer,a to ti je dokaz da pec i sa puferom mora spustat snagu (djelomicno "prigusivat" pec)..
Zar tvoja drva nikada ne izgore, uvijek ih ima i još nova sama dolaze ili si jednom natovario peć, pa drva izgore i više ih nema?

Pametno doziraš i kontroliraš, ili ti zakuriš pod jednim kamionom drva i više cijelu zimu ne gasiš?
Nadam se da si iz ovog mojeg namjernog laprdanja shvatio da je i kuriti treba znati.
Ja lanac dok kurim namjerno prekomjerno skratim, a i regulator obavezno nafrljim na pun gas. Peć diše punim plučima. Dok kurim pratim koliko troši kuća koliko ide u puffer i doziram.
Dok vidim da sam pri kraju kurenja da je i puffer pun, ne napunim bez veze još jednu kantu drva u peć - nego dok nestane jake vatre i žara, ručno ugasim pumpu od kotla, spustim lanac i klapnu i to je to, za naredna 24 sata.
plus is offline  
Old 02.04.2013., 16:15   #9779
Quote:
Pregračan kaže: Pogledaj post
Nek se javi tko nije potrošil više drva od planiranih za ovu sezonu. A zima još nije gotova. Ja još maksimalno deset dana i prelazima na plin
Čekaj malo, pa valjda bude i sunca, ne bude dovijeka susnježica i snijeg, pa u travnju smo
plus is offline  
Old 02.04.2013., 16:27   #9780
Quote:
AlbertRelativni kaže: Pogledaj post
...uostalom probaj si otvorit klapnu skroz i nece te spasti od pregrijavanja vode nikakav pufer,a to ti je dokaz da pec i sa puferom mora spustat snagu (djelomicno "prigusivat" pec)..
AlbertRelativni jel ja slobodno pitam, a koji si sad ti ??
Dobro došao, ali ovako uletit s ovakvim 'izjavama'... moćno nema što, samo jel to 'spika' iz birtije i ono pričamo uz pivu ili imaš ti iza sebe i ohoho iskustva i to što si napisao si isprobao, zapisao, dokumentirao, voljan pokazati... ??
mranderson is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:32.