Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2009., 15:36   #1
zanimljivi i smiješni događaji u WW2

Zanimaju me posebice smiješni događaji u ww2, kao npr. što mi je već neki forumaš rekao za talijansko zrakoplovstvo koje je uništilo vlastitu podmornicu i hvalili se kako su potopili englesku krstaricu

pa ako tko ima zanimljive priče, molio bih da napiše
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2009., 16:22   #2
U knjizi "Bitka za Britaniju",autor navodi jedan zanimljiv podatak,neprovjeren doduše ali interesantan. I opet a tko bi nego Talijani.
U tijeku najžešćih napada njemačkih bombardera na Britaniju,još dok je Goering sanjao blitz pobjedu,da bi se dodvorio Hitleru,Benito je poslao "simbolično jake" snage od nekoliko "bombardera" "Fiat". Priča se da je posada nosila šljemove i bajunete na puškama,kao,sad će invazija. Nema podataka koliko se tih zrakoplova vratilo.
__________________
Kako vrijeme prolazi,lova me ne nalazi
prije mi je mislit dala,sada više ne.
subhunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2009., 18:53   #3
Quote:
subhunter kaže: Pogledaj post
U tijeku najžešćih napada njemačkih bombardera na Britaniju,još dok je Goering sanjao blitz pobjedu,da bi se dodvorio Hitleru,Benito je poslao "simbolično jake" snage od nekoliko "bombardera" "Fiat". Priča se da je posada nosila šljemove i bajunete na puškama,kao,sad će invazija. Nema podataka koliko se tih zrakoplova vratilo.

Je, poslali su bombardere Fiat BR.20 i lovce Fiat CR.42 u Belgiju, britanci su ih natamburali gadno i vraćeni su u Italiju početkom siječnja 1941.

2. lipnja 1918 Druga američka divizija je zauzela položaje kod šume Belleau usred njemačke proljetne ofenzive. Tek pristigli sa druge strane atlantika američki časnici su održali savjetovanje sa iskusnijim francuskima koji su im savjetovali povlačenje. "Povlačenje, zašto do vraga! Pa tek smo stigli!" Nije toćmo poznato koji je časnik to rekao, da li pukovnik Wendell C. Newille, natporučnik Lloyd S. Williams ili pukovnik Frederick Wise ali amerikanci su odbili njemačke sve napade.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2009., 20:21   #4
kad su amerikanci oslobađali otok kiska, imali su sto i nešto mrtvih a svi japanci su se tajno povukli dva tjedna ranije.( frendly fire, mine ...)
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2009., 21:14   #5
Već sam to u jednoj temi pitao, je li vam poznat slučaj kada je saveznički zrakoplov zarobio njemačku podmornicu, ako jest, molio bih da napišete svoja saznanja o tome...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2009., 22:07   #6
USS Tang

Podmornica koja je sama sebe potopila

http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Tang_(SS-306)

i još jedna:

Prva bomba koja je pala na Berlin od strane saveznika je ubila jednog slona u Berlinskom zološkom vrtu.

Zadnje uređivanje xTomx : 05.06.2009. at 23:19.
xTomx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2009., 12:35   #7
Nije pisana situacija vec slika koju sad na zalost ne mogu naci na netu.

Na slici grupa njemackih zarobljenika sa dva mlada wehrmacht-ovaca u prvom planu (ne vise od 18) uzdignutih ruku smijeseci se americkom vojniku koji ih cuva i pritom uzvraca smjesak, jedni i drugi sretni sto je gotovo.

Quote:
xTomx kaže: Pogledaj post
USS Tang

Podmornica koja je sama sebe potopila

http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Tang_(SS-306)

i još jedna:

Prva bomba koja je pala na Berlin od strane saveznika je ubila jednog slona u Berlinskom zološkom vrtu.
Pa ne znam sto je tu smijesno, nesretna posada i slon
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2009., 18:30   #8
Quote:
Alte kaže: Pogledaj post

Pa ne znam sto je tu smijesno, nesretna posada i slon

Meni je to smješno..da od cijelog berlina jadni slon nastrada ...
A ovo za podmornicu... nedogađa se baš često da je vlastiti torpedo pogodi.
btw. topic je i zanimljivi događaji

Evo još jedan:

In Sicily 1943 American troops landing in the South Easten of Sicily found an abandoned Italian Command Post and went in to look around. amoung the first in was an American Correspondent of International News Service, who spoke fluent Italian and, when the phone rang, he answered it. The Caller was a high ranking Italian Officer who wanted to know if the rumors were true, that the Allies had Invaded, the bilingual American replied that of course it wasnt true. The officer replied "Fine" and hung up.

pozdrav
xTomx is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 14:09   #9
Quote:
xTomx kaže: Pogledaj post
Meni je to smješno..da od cijelog berlina jadni slon nastrada ...
A ovo za podmornicu... nedogađa se baš često da je vlastiti torpedo pogodi.
btw. topic je i zanimljivi događaji

Evo još jedan:

In Sicily 1943 American troops landing in the South Easten of Sicily found an abandoned Italian Command Post and went in to look around. amoung the first in was an American Correspondent of International News Service, who spoke fluent Italian and, when the phone rang, he answered it. The Caller was a high ranking Italian Officer who wanted to know if the rumors were true, that the Allies had Invaded, the bilingual American replied that of course it wasnt true. The officer replied "Fine" and hung up.

pozdrav
Ništa čudno za Talijane, samo se čudim što im još nisu rekli i sve svoje položaje.. itd...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 21:57   #10
Vidim da se ismijavaju talijani ali nisu ni njemci baš posve imuni od takvih događaja.Kada su krajem 44. poveli ardensku ofanzivu poslali su tako reć cjelokupno zrakoplovstvo u napad na uzletišta u belgiji i SI francuskoj.Imali su
solidno uspjeha u tome i ne prevelike gubitkebarem od ruke neprijatelja ali ih je zao vlastita PZ totalno razjebala.Naime njemačku PZ na prvoj crti nitko ništa nije obavijestio te kad su se ovi vračali sa zadatka u niskom letu ovi su sa zemlje otvoril vatru na njih i nanijeli im ogromne gubitke,nakon toga njemačko zrakoplovstvo je potpuno nefukcionalno.Ima jedan još gori događaj koji se vezuje uz njemce i pomalo netipičan za njih.To je sad aktualno pošto se todogodilo na dan D,dva njemačka aviona lete iznad savezničkih brodova i to vrlo čudno poniru,prevrću se i što je najvažnije uopće ne pucaju ali pucaju sa brodova na njih ali čudom ne pogađaju ih,valjda lude sreća prati.Ova dvojica su bili ludi tj pijani,sletili su nekako i tamo nastavili pit.Uskoro su bili zarobljeni a vjerovatno nisu ni shvatili da su zarobljeni
Ovca dolly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 22:45   #11
Je to je točno! Operacija Bodennplate. 88 aviona izgubljeno zbog frendly fire!

e sad sam se sjetio još jedne!

Erich Hartman (As svih asova) je bio na zadatku pored Budimpešte.
Primjetio je valove ruskih bombardera sa pratnjom, koji su išli bombardirat Budimpeštu. Uz ruske avione na tom području su bili i amerikanci sa P-51-cama. Kako je to bio jedan od prvih zračnih susreta između amera i rusa, nisu opazili Hartmana i njegovog pratioca koji su bili 1000 m iznad njih. Hartman se zaletio prema ruskim bombarderima, ispucao rafal i odmah odletio u visine. Rusi nisu ni primjetili da su to bili njemci! U panici, počeli su pucat po amerikancima, ameri po njima... bombarderi su odmah bacili bombe, i okrenuli se nazad za bazu...
Amerikanci su oborili dva ruska lovca...

xTomx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2009., 10:11   #12
Iz knjige Panzer Commander, Hansa Von Lucka...
Mjesto radnje Afrika 1942... imali su dogovor s Britancima da se sva neprijateljstva prekidaju u 5 popodne do sljedečeg jutra... i to se (barem na njegovom odsječku fronte) stvarno i poštovalo.
Nadalje njemci su oskudjevali u cigaretama a britanci u kininu i onda su imali dogovor da razmjenjuju jedno za drugo ili pak zarobljenike trampe za neke od tih potrepština... jednom prilikom njemci su zarobili jednog britanskog satnika i rekli mu da će za njega tražiti 10 000 komada cigareta a ovaj nije ni htio čuti o tome nego je izjavio "ja vrijedim barem 100 000 cigareta i ispod toga ne pristajem na razmjenu"
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2009., 13:17   #13
Quote:
xTomx kaže: Pogledaj post
USS Tang

Podmornica koja je sama sebe potopila

http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Tang_(SS-306)
Mora da je ujak Albert služio na njoj
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2009., 15:20   #14
Negdje sam čitao da su tijekom njemačke operacije Grief (Nijemci u američkim uniformama) američki vojnici bili u tolikoj paranoji da su na nekoj kontrolnoj točki zaustavili nekog pukovnika ili generala, te ga odveli u pritvor kada ovaj nije znao reći koliko je home runova napravio Babe Ruth u svojoj najboljoj sezoni

EDIT:

Evo našao sam nešto:

Quote:
Military policemen drilled servicemen on things which every American was expected to know, such as the identity of Mickey Mouse's girlfriend, baseball scores, or the capital of their state. This latter question resulted in the brief detention of General Omar Bradley himself; although he gave the correct answer — Springfield (Illinois) - the GI who questioned him apparently believed that the capital was Chicago. [1]

Zadnje uređivanje Hollow Point : 08.06.2009. at 15:26.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2009., 22:42   #15
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Negdje sam čitao da su tijekom njemačke operacije Grief (Nijemci u američkim uniformama) američki vojnici bili u tolikoj paranoji da su na nekoj kontrolnoj točki zaustavili nekog pukovnika ili generala, te ga odveli u pritvor kada ovaj nije znao reći koliko je home runova napravio Babe Ruth u svojoj najboljoj sezoni

EDIT:

Evo našao sam nešto:
Čitao sam i ja nešto o tome..radi se o njemačkim "specijalcima " (Otto Skorzeny)...knjiga se zove Hitlerov najopasniji komandos Otto Skorzeny....
kako bi ameri ušli u trag švabama koji su se prerušili u amere ispitivali su sve i svakog stvari iz amerike..pjevači..pjevačice...bejzbol....i take slične stvari...
ares212 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2009., 18:47   #16
Quote:
xTomx kaže: Pogledaj post
A ovo za podmornicu... nedogađa se baš često da je vlastiti torpedo pogodi.
Zapravo, za WWII to i nije bila toliko rijetka pojava. S tim da se to najcesce desavalo Njemcima zbog FaT torpeda. Smatra se da je Prien poginio zbog jednoga.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2009., 20:33   #17
Nije iz WW2 vec iz WW1 ali morao sam staviti ovo biserje...

Quote:

"The machine gun is a much over rated weapon.."
Field marshall, Douglas Haig - 1915.

"Very successful attack this morning... All went like clockwork... The battle is going very well for us and already the Germans are surrendering freely. The enemy is so short of men that he is collecting them from all parts of the line. Our troops are in wonderful spirits and full of confidence."
A Report by Haig on the first day of attack(Somme), 1st July 1916

"I believe that the value of the horse and the opportunity for the horse in the future are likely to be as great as ever. Aeroplanes and tanks are only accessories to the men and the horse, and I feel sure that as time goes on you will find just as much use for the horse - the well-bred horse - as you have ever done in the past"
Field marshall, Douglas Haig - 1926. 10 godina nakon pojave prvih bodljikavih zica i mitraljeskih gnijezda(kasnije i tenkova) i dokazane neucinkovitosti vojne konjice protiv istih.
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 01:43   #18
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
kad su amerikanci oslobađali otok kiska, imali su sto i nešto mrtvih a svi japanci su se tajno povukli dva tjedna ranije.( frendly fire, mine ...)
Mislim da su se dvije rszličite brigade istodobno iskrcale s različitih strana otoka...

Komunikacija je znala biti veliki problem...

Ali mislim da je bilo 60-80 mrtvih,ako ne i manje...
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 09:58   #19
Sjećam se da sam u Prikrilovom Paklu Pacifika pročitao kako je jedna američka krstarica naletila na vlastiti pramac, otkinut torpedom. Samo što se ne uspijevam sjetiti imena krstarice. Može pomoć?
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 12:56   #20
Nije naletila na pramac nego je isti bio otkinut torpedom, poletio u zrak i pao na krmu e sad... kak se zove zaboravih
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:28.