Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2006., 10:41   #1
Nuklearna energija, par laičkih pitanja

Lijepo bih molio da mi se, kao totalnom laiku na tom području, lijepo-onak zdravo seljački objasni princip rada nuklearnih elektrana.

Zahvaljujem
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 11:14   #2
Nuklearna elektrana ti je zapravo termo elektrana. Nuklearna reakcija u reaktoru stvara toplinu koja zagrijava vodu, stvara se vodena para koja pod pritiskom okreće turbinu.
Stratus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 11:15   #3
Seljacki da ne moze seljackije:
Nuklearne reakcije oslobadjaju toplinu, koja zagrijava paru, koja pokrece turbinu, koja proizvodi struju.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 11:24   #4
Dobro, tolka seljačina ipak nisam ... mislio sam malo detaljnije... naime gledao sam neki dokumentarac o černobilu i tamo su spominjali neke kontrolne šipke i sl...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 11:35   #5
Kontrolne šipke...mislim da su grafitne ti se koriste za reguliranje jačine nuklearne reakcije u reaktoru...odnosno ako ih je više u reaktoru snaga se smanjuje i obrnuto. One ti upijaju elektrone i tako smanjuju reakciju odnosno bez njih kako se desilo u Černobilu dolazi do nekontrolirane nuklearne reakcije, visoke temperature koja tali sve.
Stratus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 11:40   #6
I ja sam gledao tu emisiju o Cernobilu. Nisam skuzio stvar koja mi se cini kljucnom. Do greske je doslo zbog nestanka komunikacije izmedju dva inzenjera, jer ovaj koji je radio sa parom nije znao da je ovaj drugi izvukao skoro sve kontrolne sipke. Kako i zasto je doslo do tog nestanka komunikacije?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 12:06   #7
Dobro, a sad još jedno seljačko ... kak teče sama nuklearna rekacija u reaktoru... kak se "pali" i sl.
Da, znam da vam je sad smiješno moje pitanje ali bar imam muda priznati da o tome nemam blage veze a želim doznati.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 12:40   #8
Pali se pomoću neutronskog izvora (mislim da je californium ali nisam uspio izvuć "priznanje" od tehničara). Razlog tome je što je onda flux neutrona na radnom nivou jako brzo što znači da je puno lakše kontrolirat proces.

Kontrolne šipke se onda ubacuju ili vade iz reaktora da bi se kontrolirao proces dok voda usporava neutrone. Šipke upijaju neutrone (svaki fisioniran atom U235 daje dva neutrona) ali samo toliko da se održi lančana reakcija.

Druga stvar je što praktički svi zapadni reaktori imaju negativni koeficijent što znači da ako hladilo/moderator ispari reakcija se sama od sebe zaustavlja (unlike chernobyl u kojem se pojačavala) (fisija U235 traži spore neutrone a brzi se proizvode u reakciji pa treba voda (moderator) da ih uspori (i usput se voda ugrije)).

Nakon toga ide standardna turbina i sl fore (osim kod PWR i srodnih gdje se ima ekstra izoliran krug tako da voda sa tempom oko 300-400°C cirkulira (bez ključanja) i onda se u izmjenjivaču topline proizvodi para koja pokreće turbinu. To je dobar sistem jer curenje unutar primarnog kruga opet neće ispustit radioaktivnu vodu van u prirodu (pošto postoje dva totalno izolirana kruga).
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 12:41   #9
Quote:
skeptik kaže:
I ja sam gledao tu emisiju o Cernobilu. Nisam skuzio stvar koja mi se cini kljucnom. Do greske je doslo zbog nestanka komunikacije izmedju dva inzenjera, jer ovaj koji je radio sa parom nije znao da je ovaj drugi izvukao skoro sve kontrolne sipke. Kako i zasto je doslo do tog nestanka komunikacije?
To je možda zadnja greška ali glavna je bila igranje sa reaktorom. Sigurnosni sistemi su bili isključeni a reaktor se vozio na jako niskom efektu (a zna se da je jako nestabilan u tom režimu rada).
Sve skupa veliki fuckup. Nešto slično Three Mile Island fori samo sa nešto gorim rezultatom
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 12:43   #10
Nuklearna fisija ti se događa u reaktoru...odnosno cijepanje atoma. Kod toga cijepanja atoma ti se oslobađa velika energija ondosno zračenje. Atomi i elektroni (nisam siguran) se sudaraju i jezgra im se razbija ...dolazi do lančane reakcije npr. 1 se razbije u 2 dijela...2 djela se razbiju u 4...4 dijela u 8 itd i evo ti kaosa odnosno nekontrolirane nuk. reakcije. Da bi se ta reakcija kontrolirala ubacuju se šipke u reaktor, koje ti djeluju kao spužve koje upijaju te djelove. Nuklearna ekplozija kod atomskih bombi je zapravo izazvana nekontrolirana nuk. reakcija.
Stratus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 12:45   #11
Ok, a samo nukearno gorivo se nalazi... gdje i kako
Opet ispadam budala ali predmnjevam da gorivo nešto "drži" , da na nečem stoji... joj fakat me sram
Kak pak to izgleda...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 12:49   #12
U reaktoru unutar šipki. Samo gorivo se sastoji od malih keramičkih valjaka (tj cijeli valjak je keramika sa uranom umješanim) što ga naravno čini jako stabilnim a i daje visoku temperaturu taljenja (2800°C). Ti valjci su onda naslagani unutar šipki (cijevi) u reaktoru. Tako da se može svaku posebno vadit (svake godine se otprilike 1/3 goriva promjeni).
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 12:50   #13
Frajer sa lopatom baca uran u reaktor...hehe...nemam pojma kak to stoju u reaktoru... AxMi-24 kako to stoji?
Legion čega te je sram?
Stratus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 12:56   #14
Sram me toga kaj neznam č i ć a da me je "sram" kaj neznam kak to sve skupa radi-pa i nije

Hvala momci , Prvenstveni AXMI
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 12:59   #15
Još jedno pitanje... kak se sama nuklearna reakcija unutar rekatora pokreče?
Pomoču onog spomenutok californiuma...
Postavimo to ovako...

Sve to skupa se posloži unutar rekatora i onda ga treba vužgat... ni vrak da neki čiča u potkošulji okreće kurblu
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 13:03   #16
Nešto sam čitao davno prije da se desila još jedna nuk. katastrofa u Rusijii to u Mayaku kod Chelyabinska 1957.
AxMi-24 jel znaš nešto podrobnije o tome?
Stratus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 13:56   #17
Quote:
skeptik kaže:
I ja sam gledao tu emisiju o Cernobilu. Nisam skuzio stvar koja mi se cini kljucnom. Do greske je doslo zbog nestanka komunikacije izmedju dva inzenjera, jer ovaj koji je radio sa parom nije znao da je ovaj drugi izvukao skoro sve kontrolne sipke. Kako i zasto je doslo do tog nestanka komunikacije?
To je bio loš dokumentarac, gledao sam puno bolji sad se više ne sječam jel na History Channelu ili kod nas. Razlozi navedeni u ovom su mi smiješni, on dodaje vodu u rezervoar a ne zna da raste tlak i sl. Nije bilo tak. Koliko se sjećam, naredbe je davao tip (iskusni voditelj elektrane) koji uopće nije spomenut. Taj tip guli kaznu od 30-ak godina i u tom dokumentarcu je bil interview s njim. Ova dvojica su izvršavala naredbe i nije niti USSR bio tolko blesav da ovakvo testiranje daje neiskusnim tehničarima bez međusobne komunikacije. Taj šef je bil upozoravan na posljedice ali je dugo ignorirao i inzistirao na nastavku (politički pritisci, bio je karijerist etc) tak da ta dvojica nisu niti odležala ili su odležala malo. Ne sjećam se više svih detalja ali ovaj dokumentarac nije potpuno vjerno prenio situaciju. Primjerice posade helikoptera su također jako nahrdale, puno ih je umrlo, brzo nakon akcije. Zatim bio je u tom "starom" dokumentarcu interview sa tehničarima kaj su bili blizu reaktora (u pokrajnjim prostorijama) i preživjeli eksploziju.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 14:28   #18
Ak se dobro sjećam, prof. s faksa nam je rekao da je ekipa iz Černobila pokušala izvući čim više energije i nakon normalnog gašenja reaktora, a da bi to napravili, trebalo je isključiti neke sigurnosne mjere koje inače po defaultu uvijek rade - ne sjećam se više koje točno, a ima ih puuuno. Uglavnom, radilo se između ostalog o pokušaju dobivanja nekakve državne nagrade za postignuća u znanosti...
Nek me netko ispravi ak sam u krivu.
Mediji to danas tumače na sve moguće i nemoguće načine.
Nick Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 15:45   #19
Quote:
Stratus kaže:
Nešto sam čitao davno prije da se desila još jedna nuk. katastrofa u Rusijii to u Mayaku kod Chelyabinska 1957.
AxMi-24 jel znaš nešto podrobnije o tome?
Nikad čuo. Doduše moguće da se radilo o vojnom reaktoru ili tako nečem. Njih ne pratim.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 15:47   #20
kumek je u pravu. Radilo se o podivljalom reaktoru (ugrađeno u dizajn) a ne ne znanju. Ne znanje je bio uzrok Three Mile Island nezgode (jer su ameri probavali uštedit na kadru).

Najgore je što je Chernobyl tip reaktora jako opasan (kad voda ode onda reakcija podvilja još više) a i grafit se zapali što da kemijsku eksploziju (to je ono šta se i dogodilo). Sve u svemu opasan dizajn ali praktičan za plutonij. Ono što me čudi da Rusi i dalje insistiraju na sličnom dizajnu (i dalje je pozitivan koeficient).
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:40.