Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2003., 03:39   #1
Thumbs up Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Što reći o najvećem piscu svih vremena? Napominjem da ovo sve pišem iz glave.

Rođen je 1821. godine u porodici prilično siromašna čovjeka. Njegov otac bio je vojni ljekar plemićkog porijekla. Radio je u jednoj javnoj bolnici u Moskvi, ali je taj položaj u tadašnjoj Rusiji bio vrlo skroman i obitelj je Dostojevski živjela u skučenom stanu i u okolnostima koje ni u kom slučaju nisu bile raskošne.

Biva uhapšen zbog druženja s jednim tajnim društvom mladih ljudi koji su prihvatili socijalističke teorije Sen- Simona i Furijea.

Četiri godine prinudnog rada Dostojevski je proveo u društvu ubojica i lopova, jer tada još nije bilo uvedeno izdvajanje običnih osudenika od političkih.

Dostojevski je morao pronaći neki izlaz da ne bi sasvim poludio u tom okruženju. Utjehu je našao u kršćanstvu.

Poznato je da bio kockar i epileptičar.

Zločin i kazna ostaje jedno od najboljih djela koje sam ikad pročitao. Ne zaboravimo i njegova ostala velika djela kao Braća Karamazovi, Bijesovi, Zapisi iz podzemlja. Uz Tolstoja, najveći pisac svih vremena
 
Odgovori s citatom
Old 19.09.2003., 11:13   #2
sto znam, meni tolstoj nije ni priblizno dostojevskom. mnogo je drugih pisaca koji su 10 punih mjesta blize dostojevskom, ako ne i vise.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 22:07   #3
Meni je Dostojevski jedan od najdražih pisaca.
U biti sam ga počela čitati zbog lektire i zaljubila se u Zločin i kaznu - kasnije sam kupila svoju knjigu... Još se sad sjećam sata lektire na kojem smo obrađivali knjigu - većina ljudi u razredu je spavala snom pravednika, a ja sam u totalno nebrijanom stanju uma imala rasprave s učiteljicom... Joj, di su nestali ti dani...

Sad još moram kupiti Braća Karamazovi - knjiga je stvarno predivna i ko moram ju imati doma. Nažalost pročitala sam ju samo jednom, ali se još uvijek sjećam onog djela kada (misllim) Aljoša govori kako 'moramo naučiti voljeti život, a ne njegovo značenje'... To mi je tako super... - i da, sad sam dobila volju da idem to čitati a knjigu nemam doma. Već se vidim na plaći u knjižari.
blair is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2003., 11:40   #4
Ah taj Dostojevski. Priznacu da ga vjerojatno ne bih citao da mi nije bio obavezna srednjoskolska lektira. Nezreo i zelen a sta cu. Ali kad je krenulo citanje 'Karamazovih' naprosto te text ne pusta da citas ista drugo.
Znaci, samo razlog vise da se potencira kvalitetno stivo u skoli.
Ergo, otkud tim (tadasnjim?) Rusima toliko materijala da tako nasiiroko a izvanredno pisu? Kad je samo pisanje bilo mukotrpan i tehnicki tezak proces, bez pomagala koja danas postoje.
Jos su mi u sijecanju po dvije debele knjige 'Brace Karamazovih', zatim tu su bili i Tolstojev 'Rat i Mir', Solohov i njegov 'Tihi Don' (genijalna knjiga). A sve su to dugi romani od preko 1000 stranica koji plijene paznju. Dobro, Solohov je vec imao pisacu masinu pa mu je bilo lakse.
Naprosto vjerujem da danas zbog savremenog a prilicno uniformnog i jednolicnog zivota, a bez odgovarajucih licnih iskustava i nije moguce napisati takvo sta kvalitetno. Diktafoni su shit.
 
Odgovori s citatom
Old 11.10.2003., 03:30   #5
Quote:
blair kaže:
Meni je Dostojevski jedan od najdražih pisaca.
U biti sam ga počela čitati zbog lektire i zaljubila se u Zločin i kaznu - kasnije sam kupila svoju knjigu... Još se sad sjećam sata lektire na kojem smo obrađivali knjigu - većina ljudi u razredu je spavala snom pravednika, a ja sam u totalno nebrijanom stanju uma imala rasprave s učiteljicom... Joj, di su nestali ti dani...

Sad još moram kupiti Braća Karamazovi - knjiga je stvarno predivna i ko moram ju imati doma. Nažalost pročitala sam ju samo jednom, ali se još uvijek sjećam onog djela kada (misllim) Aljoša govori kako 'moramo naučiti voljeti život, a ne njegovo značenje'... To mi je tako super... - i da, sad sam dobila volju da idem to čitati a knjigu nemam doma. Već se vidim na plaći u knjižari.
Neki dan mi je mama rekla da je imala citav novi komplet njegovih knjiga u Bosni,i sad je sve to propalo.Koja steta.Inace volim imati neke svoje knjige.
Arienrhod is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2003., 03:54   #6
I ja obozavam Dostojevskog, stavarno jedan od onih, koji ne umiru. Njegova mi najbolja knjiga Braca Kramazovi, a bas sada citam Idiota.
 
Odgovori s citatom
Old 12.10.2003., 00:43   #7
Re: dostojevski

Quote:
el_magarachi kaže:
Što reći o najvećem piscu svih vremena? Napominjem da ovo sve pišem iz glave.
koliko je dostojevski bio visok? a koliko su bili visoki ostali pisci ma joj.. gle, apsolutno ne mislim da je dostojevki najveci pisac svih vremena ni u kom pogledu... da je bio dobar, bio je dobar.. ali najveci??.. pa cak i na nasim prostorima imamo vece... selimovica i andrica... pa onda medu ovim "modernim" piscima.. (kad kazem modernim mislim na ljude koji zive u ovom nasem vremenu) postoji koeljo koji je (po mom misljenju...) i u trenutku kad nije napisao sve sto je mogao napisati jaci od dostojevskog...

a dostojevski je po meni samo jedan u nizu ruskih realista... bez neke velike razlike u kvaliteti i stilu... (ok, nije tajna da mi je tolstoj drazi zbog tih nekih veza sa sestrama kovaljevski al nema veze)
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2003., 00:58   #8
Coelho i Dostojevski?
Lijepo je citati forum, svasta se moze procitati...
Woe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2003., 08:37   #9
aaaaaaaaaaaaajme sramoteeeeee..

mislila sam na umberta eca, al sam prije citala nesta o koelju (kojeg ne volim iz dubine duse.. btw, pisala o tome na nekoj od proslih tema....)

aaaaj.. ljudi moji nije normalno koliko me sram (a ne mogu editirati prethodni post...)
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2003., 13:46   #10
Quote:
heureka kaže:
aaaaaaaaaaaaajme sramoteeeeee..

mislila sam na umberta eca, al sam prije citala nesta o koelju (kojeg ne volim iz dubine duse.. btw, pisala o tome na nekoj od proslih tema....)

aaaaj.. ljudi moji nije normalno koliko me sram (a ne mogu editirati prethodni post...)
vec sam se prepala za to s coelhom,ajme majko.Oprosteno! ,barem s moje strane.
Arienrhod is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 10:37   #11
Tolstol ili Dostojevski?

Upravo sam pročitao Rati i Mir te Anu Karenjinu....oduševio me , Tolstoj je takav genijalac sa tako lijepim stilom pisanja i tako smionim filozofiranjem o svijetu i životu, da sam ostao paf. Budući da sam matematički potkovan, još nikad nisam sreo nešto tako genijalno kao Tolstojev pojam 'povijesni diferencijal' Mislim stvarno nevjerojatno, fenomenalno...pa one analize s visoka o uzročno-posljedičnim vezama, zbroju puno individualnih slobodnih volja kao dominantoj sili koja sve pokreće...ma joj mogao bih i ja 1,200 stranica o tome.

Nego...Ad Dostojevski:
Zločin i Kazna čitao sam za lektiru sa 17 godina i onda mi je bila sjajna (iako sam se morao jako siliti da ju čitam a sad recimo Tolstoj ide ko vodu pit). Sad nakon 14 godina spremam se pročitati ju ponovno i očekujem da će me oduševiti. Doma ju još nemam, ali imam Braću Karamazove i imam Zapise iz mrtvog doma - sad bih molio znalce da mi preporuče, iako sam se u sebi već odlučio - pročitao predgovor Braće Karamazovih i dobio nevjerojatnu volju za čitanjem, samo dok malo vremena uhvatim.

Koliko znam ,Tolstoj je bio uzor Dostojevskom, odnosno Tolstoj je utjecao na Dostojevskog dakle Dostojevski se nekako ugledao na njega. Ako je učenik nadmašio učitelja (iako je upitno koliko se mogu ovakve dvije stvarno vrhunske kvalitete uspoređivati) očekujem da ću u Dostojevskom uživati još puno više nego u Tolstoju.

Ljudi, kaj mislite, može li se na InterLiberu kupiti komplet Dostojevskog ili Tolstoja? Dosad me nisu zanimali pa nisam gledao takve stvari, ali ovaj put ću pokušati. Ako ne tamo, gdje se mogu kupiti?
Bare is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 19:55   #12
Quote:
Bare kaže:
Upravo sam pročitao Rati i Mir te Anu Karenjinu....oduševio me , Tolstoj je takav genijalac sa tako lijepim stilom pisanja i tako smionim filozofiranjem o svijetu i životu, da sam ostao paf. Budući da sam matematički potkovan, još nikad nisam sreo nešto tako genijalno kao Tolstojev pojam 'povijesni diferencijal' Mislim stvarno nevjerojatno, fenomenalno...pa one analize s visoka o uzročno-posljedičnim vezama, zbroju puno individualnih slobodnih volja kao dominantoj sili koja sve pokreće...ma joj mogao bih i ja 1,200 stranica o tome.

Nego...Ad Dostojevski:
Zločin i Kazna čitao sam za lektiru sa 17 godina i onda mi je bila sjajna (iako sam se morao jako siliti da ju čitam a sad recimo Tolstoj ide ko vodu pit). Sad nakon 14 godina spremam se pročitati ju ponovno i očekujem da će me oduševiti. Doma ju još nemam, ali imam Braću Karamazove i imam Zapise iz mrtvog doma - sad bih molio znalce da mi preporuče, iako sam se u sebi već odlučio - pročitao predgovor Braće Karamazovih i dobio nevjerojatnu volju za čitanjem, samo dok malo vremena uhvatim.

Koliko znam ,Tolstoj je bio uzor Dostojevskom, odnosno Tolstoj je utjecao na Dostojevskog dakle Dostojevski se nekako ugledao na njega. Ako je učenik nadmašio učitelja (iako je upitno koliko se mogu ovakve dvije stvarno vrhunske kvalitete uspoređivati) očekujem da ću u Dostojevskom uživati još puno više nego u Tolstoju.

Ljudi, kaj mislite, može li se na InterLiberu kupiti komplet Dostojevskog ili Tolstoja? Dosad me nisu zanimali pa nisam gledao takve stvari, ali ovaj put ću pokušati. Ako ne tamo, gdje se mogu kupiti?
To naprosto nije istina, bili su kao pas i mačka.
harambaša is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 21:49   #13
eh a ja vec godinama pokusavam procitati Idiota....prvi put sam probala sa 14..nije islo...onda sam 16....pa sam odustala...sad sam se bacila na ozbiljan posao valjda je proslo dovoljno vremena...nadam se da cu je uspjeti savladati
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 21:55   #14
Quote:
Marko1000 kaže:
Oprostite na malom offtopicu, posjedujem komplet od 10 (mislim da je 10) svezaka Dostojevskog: Zločin i kazna, Idiot, Braća Karamazovi (2 dijela), Bijesovi (2 dijela), Kockar, itd.
Peto izdanje, Zagreb 1982., potpuno očuvane, pa me zanima vrijednost toga kompleta. Zna li netko otprilike cifru?
100kn max
emergence is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 22:32   #15
Quote:
g2sl kaže:
prati malo tu po koliko ljudi kupuju
http://www.aukcije.hr/browse.php?id=13

Koga,koga? Tolstojevskog i Dolstoja? Aaaa,sve se zgužvali iza ponoći, na Trgu naravno. A tko to ne voli Dostojevskog i njegovog "Kockara". Baden-Baden. Sve je rekao tu. Pošast i počast.
annerri is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 09:31   #16
Quote:
harambaša kaže:
To naprosto nije istina, bili su kao pas i mačka.
A, tako.
Onda sam procitao da je Tolstoj utjecao na Dostojevskoj, znaci javno su bili suprotstavljeni, ali je ipak ovaj učio od Tolstoja. Potajno, naravno. No, mozda se i varam...
Bare is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 00:51   #17
Pitanje za Ruse/Ruskinje

Ima li tko informaciju o tom je li na ruski prevedena najbolja biografija Dostojevskog, petosvezačni magnum opus i prava enciklopedija Josepha Franka, http://www.stanford.edu/dept/slavic/faculty/frank.html ?

Ako jest, kakva je recepcija ? Ako nije- zašto nije ?
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 13:43   #18
idiota uvijek nanovo iščitavam, zločin i kaznu nešto manje ali je neporecivo da je dostojevski pisac koji je svoj život prenio u riječi i time postao besmrtan. savršeni opisi, dijalozi sa dušom, likovi koji nose opipljivu karizmu, i sve tako dobro ukomponirano u priču koja te nanovo oduševi. sljedeće školske me dostojevski očekuje kao lektira tako da se unaprijed radujem tome. plus tolstoj. ^^
meni je osobno dostojevski draži od tolstoja iako je to poprilično fragilna izjava s obzirom da sam samo rat i mir pročitala od tolstoja a pogledala anu karenjinu.

sve u svemu ruski realizam kiks es!
__________________
stella, i love you.
lotta mao is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 18:08   #19
Može li netko reći koja je najbolja biografija ili studija o Dostojevskom što se može nabaviti u našim knjižnicama? Ja upravo čitam Dostojevski kao mislilac Nikole Miloševića koji u više od pola knjige govori o Leontievu, slavenofilima, Nečajevu, Lenjinu, Lukaču, a da jedva i spominje Dostojevskog...
k-ime-nesto.1.2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 19:28   #20
Quote:
k-ime-nesto.1.2 kaže: Pogledaj post
Može li netko reći koja je najbolja biografija ili studija o Dostojevskom što se može nabaviti u našim knjižnicama? Ja upravo čitam Dostojevski kao mislilac Nikole Miloševića koji u više od pola knjige govori o Leontievu, slavenofilima, Nečajevu, Lenjinu, Lukaču, a da jedva i spominje Dostojevskog...
Najbolja, koja je zapravo slika njegova stvaralaštva više nego biografija, djelo je Stefana Zweiga, kao dio knjige "Graditelji svijeta". To je stara stvar koju je izdao još Otokar Keršovani u SFRJ, i tamo su biografije u 3 dijela- o "majstorima" (Balzac, Dickens, Dostojevski), luđacima (Nietzsche, Hoelderlin, Kleist) i "autobiogarfima" (Stendhal, Casanova, Tolstoj).

IMO, to su nepremašive studije koje je lako podcijeniti zbog Zweigova stila visoke retorike i hiperboličnih izraza, te otpisati ih kao poeziju u prozi. No, Zweig je nevjerojatno pronicljivo uhvatio bitne stvari kod Dostojevskog (mislim da je jedino precijenio Fjodorovo "razvratništvo"), i nema bolje studije o esenciji Dostojevskog kao pisca, pa i čovjeka.

Inače, tu je još nekoliko knjiga, po sjećanju:

Leonid Grossman: Biografija, Ruletenburg (ovo je roman o Dostojevskom i kocki). Prevedeno na srpski (bio je na ćirilici), Grossman je socijalistički dosadan i nije bogznašto.

Mark Slonjim: Tri ljubavi Dostojevskog (to je šogor Vladimira Nabokova), srpski prijevod, dobra (napisana u egzilu), ali ograničena na temu

A.G.Dostojevska: Memoari 1-2 (prijevod ćirilica)- ima zanimljivih dijelova, no u cjelini ne previše zanimljivo, a i carsko-poklonički zamorno

Nikolaj Berdjejev: Dostojevski- vrlo dobro, ali histerično (Berdjajev tako piše), a i ima dosta rupa

Za navedenu Miloševićevu knjigu mislim da je u biti promašena, jer je napisana s polazišta egzistencijalistčkoga ateizma, što je vrlo ograničavajuće.

Svakako bih preporučio knjigu Stefana Zweiga "Graditelji svijeta" (Baumeister der Welt), koja se može naći u knjižnicama.

Npr:
http://www.antikvarijat-studio.hr/sh...turers_id=5838

http://www.knjiznica-drzic.hr/pretra...s.asp?id=11295
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:40.