Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2004., 17:05   #21
Quote:
Fuad kaže:
Ovo je tipican primjer wehabijskog razmisljanja, kojim se zeli izmadju ostalih i nas poslanik (sws) svjesti na nivo "obicnih" ljudi

Osim poslanika islam ima i svoje svece (velije), to su oni koje je Bog ocistio od cinjenja grijeha, tj clanovi poslanikove (sws) familije (Kuran 33:33)

Islam ne zabranjuje posjecivanje necijeg mezara-groba, i po logici da je to zabranjeno, svi muslimani koji posjecuju mezare svojih najmilijih cinili bi grijeh, a pogotovu mi bosnjaci jer je kod nas bosnjaka obicaj ako se nema vremana nekim drugim danom obici mezar svojih najmilijih, onda je to skoro obavezno uciniti za bajram, a kada im svi mi obavezno proucimo ponesto iz Kur'ana i uputimo Bogu dovu njima za dushu

Jos jedna karakteristika wehabija je sto zabranjuju posjetiti-hodocastiti mezar Bozijih izabranika - velija (svetaca), tj clanovima poslanikove (sws) familije, i njima uputiti neku dovu

Islam smatra da umrli i ako su u grobu, oni ipak cuju kada im se obratimo. Nasi najmiliji kada cuju nase ucenje Kur'ana i dovu koju Allahu uputimo za njih, a koje ucinimo pored njihova mezarja to cuju, i tome se obraduju

Kur'an nas takodje uci da oni koji su poginuli trudeci se na Allahovom putu, nisu umrli, vec da su oni zivi i u obilju kod svog gospodara (Kur'an 3:169)
Tu nas Allah obavjestava da osim poslanika (sws) i njegove cista familije (onih kojima je svaki njihov korak, rijec i djelo bio trud na Allahovom putu) su zivi kao i oni drugi koji su takodje na tom putu poginuli

Ovo ujedno znaci da oni nisu kao nasi najblizi koji su umrli ali koji nas ipak cuju. Oni su zivi i u obilju su kod svog Gospodara.
Oni, znajuci za nasu ljubav prema njima (ukoliko je zaista prema njima i imamo), a buduci u stanju (velicanstvenoj poziciji) u kojem se nalaze kod Boga, kada ih zamolimo da se oni zaloze za nas kod Allaha, ukoliko to zele mogu se zamoliti Boga za neke stvari koje zarko zelimo (ozdravljenje, izbavljenje iz teske situacije isl), a koje mi mozda licno nezasluzujemo (ili iz nekog drugog razloga), da nam Bog izadje u susret tim zeljama onda kada mu cinimo dovu

Ono sto islam zabranjuje je pridavanje Bozanstva osobama koji se nalaze u tim mezarima, jer pridavati nekom drugom osim Bogu osobine Bozanstva je ono sto je sirk, a ne obilaziti neciji mezar
Kufr je vjerovati da je Bog neko ili nesto drugo sem jedinog pravog Boga

I na kraju diretno vezano za temu, muslimani (vjernici) bilo od Bosnjaka ili od nekih drugih naroda, ne vjeruju da je taj neki Antun Padovanski svjetac

Mozda se je to "muslimani" odnosilo na onu bivsu (iz Titova vakta) kategoriju naroda "muslimani", gdje su svi oni, bilo oni koji pripadaju islamu, ili oni koji su ateisti ali koji su imali bosnjacka imena smatrani "muslimanima"
Bismillah



Sta ovaj napisa sad ?

Ovako Fuade, ja i ti smo zavrsili jednom za uvijek sa komentarima izmedju ok ? Nemoj da komentarises moje postove i nemoj da nazivas me takvim imenom! Bit cu prinudjen da te prijavim moderatorima ovog foruma za vrijedjanje casti. Moderatore bih zamolio da izbrisu uvredu koju je ovaj napisao. Molim Allaha da te uputi.
Sad da kazem par rijeci:

Velije, evlije, dobri ljudi su ljudi koji su odabrani od Allaha svt i oni postoje, ali niko nema pravo reci da su oni bezgrijesni i da su oni neuzubillah sveci. Znas li ti sta su sveci ? To je kao i kod krscana, gdje se u izrazavanju tolike naklonosti i paznje posjecuje "svecima" da prelazi u sirk, obozavanje, tj. stavljanje na mjesto Uzvisenog Allaha i pripisivanje Njegovih svojstava ljudima, poput gajba/nevidljivog, itd.

Ja nigdje nisam rekao da je posjecivanje greblja islamskih zabranjeno, i to je cak po islamu pohvalno da bi se na smrt posjecali, ali upucivati dove mrtvima, koji nemogu ni sami sebi pomocii niti odmoci a kamoli tebi ili meni je sirk/pripisivanje Allahu druga koji covjeka iz vjere izvodi. Tako nas nije ucio Allahov Poslanik a.s., niti najbolje generacije. To je svojstvo krscanskog ucenja, gdje se neki ljudi kao sto je ovdje slucaj sa tzv. "svecima" uzimaju za posrednika. U ISLAMU NEMA POSREDNIKA IZMEDJU ALLAHA SVT I NJEGOVIH ROBOVA. MRTVI ne mogu se moliti za zive, a zivi mogu za mrtve i zivi za zive i sl. To sto ti ucis od "nepogresivi" imama nekakvih tamo, objesi macku od rep. Islam nije sto neki "sejh" usnije, vec je islam zasnovan na jasnim dokazima Kur'ana i sunneta casnoga!

Uputiti dovu Allahu za njih ne smeta bilo kod njihovog kabura ili ne, je pohvalno cak, i nazvati selam, prouciti dovu kada se prolazi pokraj greblja. Esselamu alejkum stanovnici kaborova, vi ste prije nas a mi cemo poslije vas... znaci ono sto je i Allahov Poslanik ucio. Dokaz molim za svaku rijec! I ne tumaci Kur'an kako ti mislis ili zabludjele sekte, vec kako se kaze u tefsirima Kur'ana!
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2004., 17:10   #22
Quote:
Fuad kaže:
Ukoliko kazes "O Muhamede sws (ili O Alija a.s. isl), zamoli se Allahu tvome i mome Gospodaru, da me izbavi iz ovih muka .....", ti u tim rijecima necinis sirk jer nepridajes Muhamedu s.w.s. ili (Fatimi, Aliji, Hasanu, Huseinu itd) osobine Bozanstva, jer si svjestan da ti oni licno nemogu osloboditi tih muka, a niti ti od njih to trazis.

Ma nemoj ? Pa to je to sto sam malo prije napisao. Uzimate posrednike mrtvace izmedju Allaha i Njegovih robova, sto je cisti sirk bez imalo diskusija. Uciti nekome dovu, odnosno uciti dovu, moliti za sebe ili nekoga drugog Allahu preko nekoga, nije islamsko ucenje vec otpadnicko i nevjernickom.

Takav je slucaj i kod mnogih krscana, gdje mole mrtve da im pomognu, i mole svec nekakve tokozvane da se zauzimaju za njih kod Boga.

Fuade, to nema veze sa Islamom i moras imati jasan dokaz da je to ispravno, dokaz iz Kur'ana i sunneta! Sve drugo sto se kosi sa pomenitom Zakonom, uzvorom Seriata je nistavno i mi kao sunnije muslimani to ne prihvatamo. Sunnije/sunnet!
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2004., 17:39   #23
Quote:
Krkan kaže:
koliko crkvi svetog ante ima u bosni?
U Sarajevu odakle je smjeskica ima crkva Sv Ante sa druge strane 7 brace svetiste koje koliko sam cula posjecuju sarajevski muslimani. Je li moze netko objasniti znacenje i povijest 7 brace?
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2004., 18:03   #24
Smjeskica je blizu Sarajeva i u Sarajevu studira ali nije iz Sarajeva.
Znacenje i povijest 7 brace ne mogu objasniti...to sto to mjesto posjecuju muslimani ne znaci da je to islamom dozvoljeni vec da ti muslimani grijese.
U islamu izmedju Boga i vjernika nema posrednika,nema potrebe da se Bogu obracas preko nekog drugog,sam Bogu upucujes dovu i molbu.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2004., 18:16   #25
Re: Re: Re: Muslimani i sv. Antun Padovanski

Quote:
ravana kaže:
Hma al ide mi po glavi stovanje nekih grobova svetaca po muslimanskom svijetu. Za Indiju sam prilicno siguran (mislim na muslimane ne na hinduse kojima je to normalno) da ima takvih situacija i mjesta stovanja, vjerojatno ne samo tamo. Jel to mozda vise nako siitski obicaj il nesto slicno sto nasi vrli nadobudni cistunci ne smatraju opce islamom?

Nema komentara?

Ajmo ljudi, necete mi rec da ovog nema u muslimanskom svjetu (jer definitivno ima). Znaci da ostaje samo ova druga mogucnost da to nisu pravi (ili ti pravovjerni) uslimani sto "brise" dobar dio muslimanskog svijeta.
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2004., 19:00   #26
Re: Re: Re: Re: Muslimani i sv. Antun Padovanski

Quote:
ravana kaže:
Nema komentara?

Ajmo ljudi, necete mi rec da ovog nema u muslimanskom svjetu (jer definitivno ima). Znaci da ostaje samo ova druga mogucnost da to nisu pravi (ili ti pravovjerni) uslimani sto "brise" dobar dio muslimanskog svijeta.
Pa niko ne kaze da toga nema u muslimanskom svijetu ali ako to musliman cini to ne znaci da mu je islam to nalozio vec da taj musliman grijesi.
Da li se "brise" dobar dio muslimanskog svijeta ili ne nije bitno jer u vjeri nije bitan kvantitet...nista ne moze promijeniti propise Kur'ana pa makar 99% muslimana pocelo obozavati razne svece to nece promijeniti propise islama i nece postati prihvatljivo...to znaci da ce 99% muslimana odgovarati pred Allahom dz.s. za svoj grijeh.
U Bibliji se kaze "ne pozeli zenu bliznjeg svoga" ili tako nekako zar ne...danas brojni katolici prihvataju kao sasvim normalnu pojavu preljubu,predbracni sex,afere...to ne znaci da ce se stav crkve i Biblije po tom pitanju promijeniti,ne znaci da se to vise ne smatra grijehom,je li tako?
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2004., 20:07   #27
Quote:
Ma nemoj ? Pa to je to sto sam malo prije napisao. Uzimate posrednike mrtvace izmedju Allaha i Njegovih robova, sto je cisti sirk bez imalo diskusija. Uciti nekome dovu, odnosno uciti dovu, moliti za sebe ili nekoga drugog Allahu preko nekoga, nije islamsko ucenje vec otpadnicko i nevjernickom
O ti koji sebe nazivas muslimanom, i uz to jos Allahovim robom

Allah u Kur'anu (3:169) kaze:
"Nikako ne smatraj mrtvima one koji su na Allahovu putu izginuli! Ne, oni su živi i u obilju su kod Gospodara svoga"

Pa zar ti smatras da je poslanik (sws) mrtvac, on kojem je svaki dah, svaka misao, svaki pokret bio ka Allahu i radi Allaha, zar ti smatras da je on "mrtvac". Ti stvarno nemas kulture, a niti poznajes islam

O ti koji sebe nazivas muslimanom, i uz to Allahovim robom, kada u namazu upucujes salavate i selame na Bozijeg poslanika, ti ih upucujes direktno poslaniku sws, upucujes ih u govornoj formi kao osobi koja je ziva i koja cuje i odgovara na njih.
I ti opet kazes za njega da je mrtvac.

To sto ti propagiras nije islamsko ucenje, vec otpadnicko, wehabijsko ucenje koje tezi ka unizivanju vrijednosti poslanika sws i njegove familije, i njihovom svrstavanju na nivo wehabijskih ideologa - umajada

Dali si svjestan da rijec shirk znaci pridavati nekom drugom mimo Allaha njegova tj Allahova svojstva
Dali mi mozes ukazati da sam ja i jednom rijecju pridavao Muhamdu sws ili Aliji (as) neka od Bozijih svojstava
Fuad is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2004., 23:22   #28
Quote:
Fuad kaže:
O ti koji sebe nazivas muslimanom, i uz to jos Allahovim robom

Allah u Kur'anu (3:169) kaze:
"Nikako ne smatraj mrtvima one koji su na Allahovu putu izginuli! Ne, oni su živi i u obilju su kod Gospodara svoga"

Pa zar ti smatras da je poslanik (sws) mrtvac, on kojem je svaki dah, svaka misao, svaki pokret bio ka Allahu i radi Allaha, zar ti smatras da je on "mrtvac". Ti stvarno nemas kulture, a niti poznajes islam

O ti koji sebe nazivas muslimanom, i uz to Allahovim robom, kada u namazu upucujes salavate i selame na Bozijeg poslanika, ti ih upucujes direktno poslaniku sws, upucujes ih u govornoj formi kao osobi koja je ziva i koja cuje i odgovara na njih.
I ti opet kazes za njega da je mrtvac.

To sto ti propagiras nije islamsko ucenje, vec otpadnicko, wehabijsko ucenje koje tezi ka unizivanju vrijednosti poslanika sws i njegove familije, i njihovom svrstavanju na nivo wehabijskih ideologa - umajada

Dali si svjestan da rijec shirk znaci pridavati nekom drugom mimo Allaha njegova tj Allahova svojstva
Dali mi mozes ukazati da sam ja i jednom rijecju pridavao Muhamdu sws ili Aliji (as) neka od Bozijih svojstava
Bismillah

O ti koji si otpao od vjere svoje, prihvativsi novinsko i novotarsko ucenje, koje je u vecini zasnovano na pogrijesnim temeljima u kojima se nalazi kufr i sirk, zar ti ne znas da se taj ajet kojeg si naveo odnosi na sehide, muslimane-ke koji su poginuli na Allahovom putu ? Zar ti ne znas da taj ajet ti ne daje dokaz da ti mozes preko njih upucivati Allahu dovu ? Gdje stoji predaja od Poslanika a.s., da je to naredio ili odobrio ? To je posrednistvo kao sto je i u krscana, a i kod sijja i sufija nekih.

Uz to me nazivas "vehabijom" ? Ovo zaista moram da prijavim administratoru foruma, ili da te banuje ili da ti dadne do znanja da ovdje uvrijede nisu dobro dosle. Mogu i ja poceti da tebe nazivam pravim imenom, a to ime je raffidija!

Sta hoces da kazes, da mrtvi nisu mrtvi, vec zivi ? Jeste da oni cuju i odgovaraju na selam, i Poslanik a.s., odgovara na selam, ali ipak se oni ne zovu zivi vec mrtvi dzahile jedan.

Moje vjerovanje nije otpadnicko, vec je moje vjerovanje zasnovano na dokazima Kur`ana i sunneta, a tvoje je zasnovano na snovima nekakvih "sejhova" i pricama zalutalih ljudi, poput bicovanja pa da ledja sva budu krvava, radi grijeha..., poput udaranja u prsa, obilazenja oko turbeta i molenje mrtvih da se zauzimaju za zive ( za vas ), poput proglasavanja mnogi mjesta kao "svetih", poput Karabele, i drugih izmisljenih "sveti" gradova! Muslimani dobro znaju da su samo tri grada sveta, Meka, Medina i Kuds!

Nazivas takodje i smjeskicu sestru vehabijom, jer je ona stala uz moju stranu i ima istu kao i ja akidu-vjerovanje, a ko god ide pravim putem, zeli se sprijeciti, pa kako drugacije nego nazvati ga nekakvim izmisljenim pogrdnim imenom, kako bi narod pokusao otjerati od njega, nagovarajuci da je sektas i sl.

Ono sto je haqq-istina, ti nazivas otpadnickom vjerom sramoto jedna. Ne znas da je sejh Ibn Hazm, rahimehullah, henefiski sejh jasno rekao da su sijje kjafiri, osim sekte Zejdije, koje nisu otisle u kufr sa svojim ucenjem.

Ne prosipaj se vise ovdje i ne uzimaj u razmatranje moje komentare, jer znaj da ja necu odustati od istine i da necu odustati od ispravljanja tvojih postova koji blate Islam i prikazuje je na pogrijesan i neispravan nacin. Nema lazi, kako kaze Uzviseni Allah subhanehu ve te`ala: Dosla je istina a nestalo je lazi, laz doista ne staje.

Saudijska Arabija je sveta zemlja dzahile, to trebas dobro da znas, to je zemlja u kojoj je sagradjen prvi Sveti Hram, Hram u Meki, kojeg je obnovio Ibrahim a.s., sa svojim sinom, to je zemlja u kojoj je rodjen najodabranije stvorenje na zemlji, koje je Allahu najdraze, Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, i neka je selam i salavat na njegovu casnu porodicu i na njegove casne drugove, radijallahu anhum.

Trebas da znas da u Arabiji se nalazi Meka i Medina, dva najveca Sveta grada za muslimane i da Arabija ima najvise ucenjaka, alima po pitanju bilo cega, a naricito fetvi, pa i Egipat i Sirija. Necu zaboraviti ni Irak spomenuti!

Sve ovo ne daje bas jasan dokaz kao sto je to iz Kur`ana i sunneta, da je ispravno ucenje u Arabiji. Jasan je dokaz Kur´ana i sunneta, i ne trebaju nam rafidijska ucenja, koja zalazu da se muslimani okrenu nekom drugom putu, a ne putu kojim je hodio i pozivao na njega, Muhammed, s.a.v.s., i njegovi casni ashabi, za koje Uzviseni Allah svt u Kur´anu svjedoci da su najbolja generacija. Kaze Uzviseni Allah takodjer: Vi ste ummet ( narod ) najbolji koji se ikad pojavio. Naredjujete dobro a odvracate od zla...

Neka je hvala Uzvisenom Allahu svt i neka je selam i salavat na Allahovog Poslanika Muhammeda alejhis-selam, na njegovu casnu porodicu i na njegove casne ashabe.
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2004., 00:52   #29
O ti koji sebe zoves muuslimanom a uz to jos i Allahovim robom

Ajet 3:169 se odnosi na one koji su zivot dali na Allahovom putu i kaze da nemislimo da su mrtvi, ali ti i tvoji wehabije uzimate sebi za pravo da ih nekulturno nazivate mrtvacima. U tom kontekstu sam i citirao pomenuti ajet

Shvati vec jednom da poslanik (sws) nije mrtvac kao sto se to wehabijama cini i kako te to tvoji wehabijski alimi uce, vec da je poslanik (sws) ziv, i da kao sto i sam znas cuje i odgovara na selame, dzahile jedan wehabijski

On nije mrtvac koji samo lezi u svoje mezaru (a kako ga wehabije zamisljaju)
On je ziv, i bivajuci u obilju kod svog gospodara, on radi sve ono sto ce insallah vjernici koji odu u dzenet raditi. On vidjeci i cujuci za neku nevolju nekog svojeg sljedbenika, moze se za njega Allahu zamoliti, a kao sto je to cinio dok je bio medju nama
Nebudi kao tvoj ibn AbdulWehab koji je rekao da ima vise koristi od svoje macuge (stapa) jer se njime moze okoristiti, nego sto ima koristi od Muhameda

Bunis se sto te nazivam wehabijom.
Pa zar ne slijedis ucenje wehabijskih alima, a sto se i iz tvojeg zadnjeg dijela texta o hvalospjevu alimima s.arabije da zakljuciti. Zar te je stid naziva wehabija i vaseg osnivaca ibn AbdulWehaba

Tvoje vjerovanje je zasnovano na ideologiji koju je propagirao ibn Tejmija, a cije su ucenje i mnogi sunnni alimi osudili kao neislamsko
Po ucenju ibn Tejmije, Bog je osoba koja prebiva na sedmom nebu, koja ima tijelo, oci, ruke, noge, kolena, sjedi u stolici koju premasuje sa po cetiri prsta sa svake strane, i koja skripi pod njegovom tezinom, Bog je osoba koju ce vjernici moci da vide svakog petka na dzenetskoj pijaci (osim Ebu Bekra koji ce imati cast da ga vidi dva puta sedmicno) itd, itd jos masa gluposti "made by ibn Tejmija"

Ja nisam ni jednom rijecju sestru smeskicu nazvao wehabijkom, jer je inace nepoznajem a iz njenog texta sam vrlo malo mogao zakljuciti kojoj od 73 grupe muslimana ona tacnije pripada

Arabija jeste zemlja naseg poslanika sws, kao i mjesto dje se nalaze svijeti gradovi Mecca i Medina. Arabija i u njoj Nedz je takodje i mjesto odakle ce izaci sejtanov rog (strijela). Ti znas da je tvoj ibn AbdulWehab poznat i kao shejh iz Nedza. Vi wehabije (alimi i oni koji slijede te alime) ste kao AbdulWehabovi sljedbenici ta sejtanova strijela.

Kur'an je jasan dokaz, ali sunnet poslanika sws zapisan kroz hadise koje ste najpre zabranili, paleci i unistavajuci a onda izmisljajuci zamijenili, nije vise za vas valjan dokaz

Muslimani jesu ummet najbolji od svih, jer pozivaju dobru a odvracaju od zla. Medjutim ukoliko pogledas na dijelo wehabija, vidjeces da trenutno najvise zla na dunjaluku oni cine
Razmisli sam dali takva dijela moze wehabije svrstati u muslimanski ummet, i one koji od zla odvracaju

Navodis rijeci nekog sunnitskog alima koji se lose izrazio o shijama.
Ja tebi necu citirati rijeci nijednog shijskog alima koji se lose izrazio o wehabijama, ali ukoliko zelis mogu ti citirati masu sunni alima koji su se jos gore izrazili o vama wehabijama

Na kraju donosis salavate, koji zavrsavas sa "casnim ashabima"
Hajde budi mangup, pa na namazu donesi salavate sa "ashabima"

Wehabijo, salavatima nepridodavaj nista a niti oduzimaj nista, vec donosi salavate samo na casnog poslanika sws i na njegovu casnu porodicu-ehlulbejt, kao sto ti je to obaveza na namazu, jer i kao tamo na namazu salavatima nista netrebas niti pridodati a niti oduzeti
Fuad is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2004., 01:07   #30
Thumbs up čitaću ovo kad stignem no samo jedan mali komentar zapravo tu se radi o staroj dobro

poznatoj tvrdnji da nam trebaju probrani ljudi
strašno strašno strašno čovječe, strašno
muslimani su srednja struja
ma zašto, zaboga, antun padovanski ne bi bio naš evlija, znam ja svu tu klasičnu priču, no ona nam nije potrebna treba nam umjerenosti, ekvilibriranja
mainstreama
mainstreama
tako je i u kulturi i u religioznosti i u svemu
ako kažeš nešto za tita pozitivno odma si komunjara
ako danas pripadaš nekoj lijevoj partiji onda si reformator, onaj koji ne samo da je pohebo nego i dopunio komuniste na najbolji način
zapravo danas sve od komunjara vrvi svugdje u većini partija, vozaju se, ispijaju šampanjce, posjećuju skupove, selame se svugdje, hodaju po džamijama, crkvama, i nećete vjerovati takvi manifeste čuvaju po kućama - pa javna je tajna da prodaja crvenih udžbenika nikad nije bila veća - paradoks - ne bih rekao...
nemoj ništa upoznat novo ovo vrijeme je najbolje a zapravo je ovo vrijeme kao i svako i sa pozitivnošću i sa negativnošću i na balkanu i na čitavoj planeti a to je znači da ne postoji neki jasniji kurs kod slavena je to posebno izraženo neđe više negdje manje
sve te muslimane koji se ne žele otvoriti prema novom ja bih potrpao u vehabije oni nisu ništa bolji od njih
ali oni sjajno komuniciraju sa drugim konfesijama jer svako je na svom kursu ko fol se poštuju zapravo niko veze nema o onoj drugoj strani
onda se oni vole pedeset godina kao demokrate a njihova djeca se ubijaju tako to ide
zapravo islam bi trebao propitivati ostale vjere a ostale vjere njega

rođen loš... mogo sam da budem dobar sin...
a šta je religija?
šta je religija?
riječ ili...
zato, antun padovanski, je i moj svetac, moj samo moj...

ps. sjetih se izjave jednog lijevog političara neđe 90-ih, ja sam njemu reko da skine titovu sliku a da slijedi ideje
a tito mrtav godinama
meni je najbolje ono što su radili poljaci, česi i ovi istinski srednjeevropljani (ne mislim ništa aluzivno negativno za hrvatsku), doduše kod njih je sve u rahatluku 90-ih proteklo, njihove kulturnjake kad su pitali pa što organizirate koncerte, medijske promidžbe, plakate, video-uratke, instalacije sa toliko mnogo partijskih znakova, oni su naglasili ''zbog iživljenja istih''.
zato se kod njih danas grade socijalni sustavi humanizma koji su ljudi poput staljina uništavali, a socijalizma se niko više ne sjeti...
 
Odgovori s citatom
Old 05.10.2004., 04:41   #31
Bismillah

Fuadicicu, nemma potrebe da citam a niti da komentiram tvoje gluposti koje si naveo.

Samo jos jednom, primi Islam to ti savjetujem, vrati se u vjeri ispravnu i ostavi se sirka i kufra. Ja slijedim islamsku ulemu koja je priznata kod svih muslimana u svijetu osim kod "muslimana" sijja, odnosno rafidija!

A ti nemas znanja o vjerovanju svoje sekte zabludjele, a kamoli da imas ´ilm-znanje o islamu i islamskome vjerovanju.

Onaj ko uzme i procita malo bolje knjige sijjske-rafidijske, dobro ce vidjeti i upoznati se kakav je njihov stav sprem islamskoga izvornog ucenja i sprem sunnija muslimana. Dzaba se ti prodajes muslimanima, to mozes onome ko tvoju akidu ne zna. Jos jednom

Wa´Allahi nisam procitao tvoje gluposti niti cu citati. Samo bez veze pises!

Nemogu biti muslimani nikako oni koji psuju ashabe Allahovog Poslanika a.s., koji ih grde i ne priznaju ih. Tako mi Allaha, da si mi blize samo malo blize, pokazao bih ti ja koga ti vrijedjas i cije ashabe vrijedjas ahmaku jedan! ]

Oni koji vjeruju onako kako nam je naredjeno po Kur`anu i sunnetu, uvidjet ce ko je upravu medju nama, i slijedit ce istinu. Nemam potrebe da navodim hadise bilo kakve ti kao dokaze, jer ti uopce ne prihvatas hadise od drugova Allahovog Poslanika a.s. sto je cisti kufr koji izvodi iz vjere. Moras znati da si po islamskom izvornom ucenju kjafir! I ja te kao takvog i smatram!

Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2004., 11:08   #32
wehabijo

Evo ti link od jedne sunni stranice, i u njoj procitaj sta o ovom sto sam ja pricao, za razliku od zabludjele wehabijske uleme kaze prava sunni ulema
http://www.bosnaislam.com/bookshtm/s...limanu/10.html

Inace www.bosnaislam.com je sunni a ne shijska stranica, i u njoj se uglavnom pobijaju vase wehabijske zablude

Vrati se islamu, pa bar sunni islamu, i ne budi vise zalutali wehabija
Fuad is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2004., 14:32   #33
Bismillah

Hvala Allahu koji me je ucinio Njegovim robom i uputio me na Put Istine i neka je selam na Allahovog Poslanika Muhammeda sallallahu alejhi we sellem, na njegovu casnu porodicu i na njegove casne ashabe.

Za one koji zele da nauce nesto, od cega ce se ograditi bujrum na ovaj link:

Prvi dio: http://www.islambih.org/tekstovi/upoznajsufizam1.htm

Ovdje se govori ko su sijje i jos neki...


Nemam sad vakta da trazim jos informacija za zabludjele pravce koji se pripisuju Islamu, poput siizma.

Taj link koji si postirao, nema veze sa sunnistvo, to su oni koji ne razumu vjeru pa ko god pozove na pravi put ili ima bradu nazivaju ga takvim imenom...

Ok rafidijce ? ... Istina, ali mene niko ne moze drzati lekciju da moje vjerovanje nije ispravno kad slijedim priznatu ulemu. IZ BIH i ostale islamske zajednice u svijetu, priznaju ulemu onu koji i ja, a da li ti priznajes islamsku ulemu koju priznaje IZ BIH ? Da li priznajes islamsku ulemu, sunnije ? Naravno da ne, i kad bi rekao DA to bi bio veliki grijeh po tvojoj vjeri jer si slagao, pa mozda po sijjskom ucenju cak i izasao iz vjere...

Moj akaid je zasnovan na dokazima Kur`ana i sunneta i sve sto radim imam dokaz, a imas li ti za to dokaz ? Imas jaasta, ali od "nepogrijesivi imama"


OK Rafidijce, DO VIDJENJA!
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2004., 16:01   #34
Hmm. ne znam koji je to izmislio (očigledno sa željom da slijedi put zalutalih kršćana), ali u Islamu nema posrednika. Molitva se upućuje izravno samo i jedino Allahu.

Po nekoj ispravnoj logici, kad se moliš drugome da se on kod Allaha za tebe založi, ti time umanjuješ moć Allahu, misleći da ti Allah neće pomoći ako mu se izravno obratiš već tražiš posrednika.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2004., 16:23   #35
Wehabijo

Taj link koji si postirao je wehabijski link koji blati sve koji nemisle kao wehabije, pa ne samo shije vec izmedju ostalog i sunnije-sufijske orijentacije

Ja tebi nisam postirao nikakav shijski link, jer da shije misle da su wehabije u zabludi je tebi vec poznato, ti to odbijas i to za tebe nema jacinu argumenta, kao sto ni za mene nema jacinu argumenta sunnijski stav o shijama
Ja sam tebi prilozio sunni link koji objasnjava vasu wehabijsku zabludu, a zbog toga sto ti tvrdis da si sunni, tj da vidis sta sunnije zaista misle o wehabizmu
Quote:
wehabija kaže:
Taj link koji si postirao, nema veze sa sunnistvo, to su oni koji ne razumu vjeru pa ko god pozove na pravi put ili ima bradu nazivaju ga takvim imenom...
Otkucaj u googlu nesto sto ima veze sa wehabizmom pa ces izmedju ostalog vidjeti da imaju stotine hiljada sunni stranica koje kritikuju, i pricaju o zabludama wehabizma
Svaki od cetiri medju sunnite priznata mesheba je stava da ste vi wehabije u zabludi
Osim wehabijskih, neces naci ni jedan sunni sajt koji misli da niste u zabludi
Samo vi wehabije tvrdite da bas vi razumjete vjeru, a da vas drugi neshvacaju, da nerazumiju vjeru ili da nisu pravi sunniti
Fuad is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2004., 16:35   #36
Quote:
zagor kaže:
Hmm. ne znam koji je to izmislio (očigledno sa željom da slijedi put zalutalih kršćana), ali u Islamu nema posrednika. Molitva se upućuje izravno samo i jedino Allahu.

Po nekoj ispravnoj logici, kad se moliš drugome da se on kod Allaha za tebe založi, ti time umanjuješ moć Allahu, misleći da ti Allah neće pomoći ako mu se izravno obratiš već tražiš posrednika.
zagore

Ako se ti zamolis nekom prijetelju da ti kod vlasnika neke firme sredi posao, znajuci da taj tvoj prijatelj to moze srediti, dali ti time umanjujes nesto od vlasti, auktoriteta, itd tog vlasnika firme

Sta mislis dali vise sansi za sredjivanje tog posla imas licno ti koji nepoznajes tog vlasnika ili taj tvoj prijatelj koji je istovremeno i njegov zaista blizak prijatelj
Fuad is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2004., 17:18   #37
Quote:
Fuad kaže:
zagore

Sta mislis dali vise sansi za sredjivanje tog posla imas licno ti koji nepoznajes tog vlasnika ili taj tvoj prijatelj koji je istovremeno i njegov zaista blizak prijatelj
Poređenje ti nije odgovarajuće za ovaj slučaj, jer Allah pozna vjernike, zna njihove misli.
Zato nije potreban posrednik.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2004., 17:42   #38
Quote:
Fuad kaže:
zagore

Ako se ti zamolis nekom prijetelju da ti kod vlasnika neke firme sredi posao, znajuci da taj tvoj prijatelj to moze srediti, dali ti time umanjujes nesto od vlasti, auktoriteta, itd tog vlasnika firme

Sta mislis dali vise sansi za sredjivanje tog posla imas licno ti koji nepoznajes tog vlasnika ili taj tvoj prijatelj koji je istovremeno i njegov zaista blizak prijatelj
Nije ni za uporediti...nikada Bogu nismo blizi nego kada smo na sedzdi,Allahu dz,s treba upucivati molbe vjerujuci da ce nam molba biti uslisena.
U islamu nemamo slucaj kao u krscanstvu da idemo pojedinim licima na ispovjed grijeha niti mozemo od bilo koga drugog ocekivati da nam oprosti grijehe osim od samog Allaha dz.s.
U islamu nema,nema,nema posrednistva.
Izmedju Boga i vjernika ne stoji nikakvo trece lice.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2004., 18:03   #39
Quote:
Nije ni za uporediti...nikada Bogu nismo blizi nego kada smo na sedzdi,Allahu dz,s treba upucivati molbe vjerujuci da ce nam molba biti uslisena.
Nisam rekao da netreba Allahu upucivati molbu, ali sam samo rekao da je Allahu blizi poslanik sws i njegova familija od mene, a mislim i od tebe smjeskice
Pa eto rekoh, ako nece Allah za moj ili tvoj hatar, nama ispuniti neku nasu molbu, mozda to hoce za hatar poslanika sws ili hatar njegove familije (as)
Quote:
U islamu nemamo slucaj kao u krscanstvu da idemo pojedinim licima na ispovjed grijeha niti mozemo od bilo koga drugog ocekivati da nam oprosti grijehe osim od samog Allaha dz.s.
Ovdje se slazem sa tobom
Fuad is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2004., 18:10   #40
Quote:
smjeskica kaže:
U islamu nemamo slucaj kao u krscanstvu da idemo pojedinim licima na ispovjed grijeha niti mozemo od bilo koga drugog
Nema ni u svakom kršćanstvu. Tek da se zna!
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:05.