Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2004., 18:51   #41
Bismillah

Zagore, smjeskice, Allahov robe, muslime, vi ste vehabije a niste muslimani! Ovo je jasna poruka Fuada nama braco i sestre!

Svako ko ima ispravnu akidu-vjerovanje dobice ovu tiketu, pa tako i vi uza me smjeskice i zagore.

Navedi mi sta kazu islamski ucenjaci, koji su priznati kod muslimana u svijetu o izmisljenim tzv."vehabijama" !

Ali nemoj da mi navodis sufijske i rafidijske "sejhove" hehe.

Rafidija, okani se onoga sto ti je neko donio odozdol od Perzije, neku zabludu, vec prihvati se Kur'ana i sunneta i ostavi zablude. Dokazi da sam u zabludi. Po kojim pitanju ces dokazati kakva mi je akida. Kako ces dokazati ako ne samo "dokazima" rafidijskim", jer sam ja kjafir po rafidijskom ucenju i to su sve sunnije, ma koliko lagali i pricali da nisu. Ko otvori knjigu rafidija vidjece sta tamo pise o sunnijama.

Na atlasima svim pise da u Saudijskoj Arabiji su dva sveta mjesta i da je tamo izvor islama. Tamo pise da su sunnije, a mnogi neuki, ludi i oni koji znaju da je izmisljen ovaj naziv "vehabije" zele ga proturiti kako bi onemogucili istini da se siri, a prosirili svoje nakaradno sektasko i otpadnicko ucenje. Ne zaboravi da je danas sve vise i vise muslimana, kojima dajte tiketu "vehabije" ...

Tako ti je to rafidijce
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2004., 19:17   #42
Quote:
Simona kaže:
Nema ni u svakom kršćanstvu. Tek da se zna!
Nisam znala,zaista.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2004., 19:28   #43
Quote:
Fuad kaže:
Nisam rekao da netreba Allahu upucivati molbu, ali sam samo rekao da je Allahu blizi poslanik sws i njegova familija od mene, a mislim i od tebe smjeskice
Pa eto rekoh, ako nece Allah za moj ili tvoj hatar, nama ispuniti neku nasu molbu, mozda to hoce za hatar poslanika sws ili hatar njegove familije (as)

Opet mi nije jasno...kako znam da Allah dz.s. nece ispuniti moju molbu,mozda je nece ispuniti kada ja zelim,mozda ja nisam ucinila sve sto je u mojoj moci pa tek onda se obratila Allahu dz.s. dovom.
Ako se obracam Bogu preko nekog drugog jer vec unaprijed vjerujem da dova nece biti primljena od mene to je u islamu neprihvatljivo.

Muhamed a.s. je rekao "Kada molite Allaha,o ljudi,molite ga a budite uvjereni u primanje molbe jer On nece uslisati molbu covjeku koji ga moli nemarnim srcem"

Upucivanje dove nekom drugom misleci da taj ima snagu i da je Allahov saucesnik u upravljanju svemirom je sirk.
Uzviseni Allak kaze
"A mjesta na kojima se cini sedzda zbilja su Allahova pa ne zazivajte uz Allaha nikoga"(72:18)

"Ti reci -ja samo svoga Gospodara zazivam"(72:20)
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2004., 19:48   #44
Quote:
Fuad kaže:
ali sam samo rekao da je Allahu blizi poslanik sws i njegova familija od mene, a mislim i od tebe smjeskice
50:16 50:16 Mi stvaramo čovjeka i znamo šta mu sve duša njegova haje, jer Mi smo njemu bliži od vratne žile kucavice.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2004., 21:02   #45
Quote:
zagor kaže:
50:16 50:16 Mi stvaramo čovjeka i znamo šta mu sve duša njegova haje, jer Mi smo njemu bliži od vratne žile kucavice.
Tacno zagore, Allah stvara covjeka, zna sve sta mu dusa haje, i blizi mu je od zile kucavice

Ukoliko je tvoj akcent u tvom textu bio na terminu blizine, ovdje u ovom ajetu se misli na fizicku blizinu u odnosu na zilu kucavicu, sa kojom se u fizickom smislu i poredi

Kada sam ja govorio o blizini Allaha spram poslanika sws ili mene i tebe nisam mislio na fizicku blizinu

Pokusat cu ti objasniti na drugi nacin, Ja sam tebi mozda fizicku blizi od tvojeg brata ili sestre, ali su oni blizi tvojem srcu od mene
Fuad is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2004., 21:35   #46
Znam da nisi mislio na fizičku blizinu. Kad ajet kaže ...znamo šta mu sve duša njegova haje..., govori o tome da Allah nas već poznaje bolje nego mi sami sebe.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2004., 21:37   #47
Quote:
smjeskica kaže:
Opet mi nije jasno...kako znam da Allah dz.s. nece ispuniti moju molbu,mozda je nece ispuniti kada ja zelim,mozda ja nisam ucinila sve sto je u mojoj moci pa tek onda se obratila Allahu dz.s. dovom.
Ako se obracam Bogu preko nekog drugog jer vec unaprijed vjerujem da dova nece biti primljena od mene to je u islamu neprihvatljivo.
Smjeskice
Ja nigdje nisam rekao da se netreba diretno moliti Allahu, vec pokusavam reci da je dozvoljeno Allaha moliti i preko njegovih miljenika, poslanika (sws) i familije poslanika (as)

Pretpostavimo da si u cetnickom zarobljenistvu vec duze vrijeme, i da primjecujes da je uskoro tvoj reda da ti se desi neka teska nevolja. Ti se redovno svakog dana molis Allahu da ti pomogne i izbavi odatle, ali Allah iz nekog njemu poznatog razloga tebe drzi u tom logoru. On samo zna, ali mozda ti je i sudina da tu zavrsis, mozda je to nesto sto je posljedica tvojeg prijasnjeg nacina zivota ili Bog zna jos kakvih sve razloga moze biti

Tvojim molbama da te Allah spasih tih nevolja, i da ti se na taj nacin mozda promijeni sudbina, ti nedobijas odziva. Za nacin zivota koji si mozda ranije vodila ti sad nista nemozes uciniti a da proslost izmijenis.
Ali kao prilicno novi clan islamske zajednice zarko si zagrijana za poslanika sws i njegovu familiju (as), tako da osjecas da bi bila u stanju i zivot da das kako za poslanika (sws) u borbi protiv njegovih neprijatelja npr dzahila i kafira tog vremena, tako i za njegovu familiju (as) u borbi protiv njihovih neprijatelja npr Muawije, Jezida itd
Kako ti vec znas da poslanik (sws) nije samo jedan obican "mrtvac" kako to misle wehabije, i znas da je on ziv i u obilju kod svog gospodara, i znas da njima kao zivima svaki dan stizu novi dokaze tvoje ljubavi prema njima, ti se onda njima kao zivim osobama obracas (slicno kao sto im se obracas u namazu saljuci im selame i salavate) da se oni u svoj njihovoj cistoti i nepogrjesivosti, oni koji znaju za tvoju neizmjernu ljubav prema njima, zamole Allahu da tebi Allah pomogne i izbavi te iz te tvoje nevolje

Quote:
Upucivanje dove nekom drugom misleci da taj ima snagu i da je Allahov saucesnik u upravljanju svemirom je sirk
Ovo nije sirk. Ti ovdje nemislis da poslanik sws ili njegova familija imaju moc da te oni oslobode te nevolje, jer to oni nemaju, ti od njih samo trazis da se i oni zamole Allahu, jer tu moc ima samo Allah
Fuad is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2004., 04:57   #48
Aja koja zbrka

De malo reda i sistematicnosti unesite u ovu temu.Ustvari inderiktno se potegnula tema tawasula, shefata.Ove termine i motodologiju shvatanja tih termina treba prije svega shvatiti , odnosno sta to u islamu (ogranicavam se na sunitsku poziciju) znaci.
Nije svaki shefat(trazenje puta do Boga) isti , niti je svaki dozvoljen, sa druge strane nije svaki shefat ( tasawuf) sirk(pripisivanje sudruga Bogu).

Vehabije smatraju tawasul zabranjenim, sije pak idu u drugu krajnost i pretjeruju sa time.Hmmm pozicija sunita (klasicara) je negdje u sredini.Normalno prije nego se skuzi koja je to pozicija treba tacno odrediti, i tekstom(iz Kur'ana i hadisa) potkrijepiti tu poziciju.

Uhu tema je posiroka, pa jednom prilikom ako budem 'imao zivaca' pokusaj usprostiti temu (ne bi li se shvatilo o cemu se radi).

Do tod evo detaljan pogled onih koji odobravaju tavasul, iako ja licno ne djelim (u nekim stvarima) slicno misljenje u nekim dijelovima testa...tekst je prilicno detaljan ...doduse pisan na engleskom

http://www.sunnah.org/publication/en...l/tawassul.htm
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2004., 05:26   #49
Quote:
Adura kaže:
Aja koja zbrka

De malo reda i sistematicnosti unesite u ovu temu.Ustvari inderiktno se potegnula tema tawasula, shefata.Ove termine i motodologiju shvatanja tih termina treba prije svega shvatiti , odnosno sta to u islamu (ogranicavam se na sunitsku poziciju) znaci.
Nije svaki shefat(trazenje puta do Boga) isti , niti je svaki dozvoljen, sa druge strane nije svaki shefat ( tasawuf) sirk(pripisivanje sudruga Bogu).

Vehabije smatraju tawasul zabranjenim, sije pak idu u drugu krajnost i pretjeruju sa time.Hmmm pozicija sunita (klasicara) je negdje u sredini.Normalno prije nego se skuzi koja je to pozicija treba tacno odrediti, i tekstom(iz Kur'ana i hadisa) potkrijepiti tu poziciju.

Uhu tema je posiroka, pa jednom prilikom ako budem 'imao zivaca' pokusaj usprostiti temu (ne bi li se shvatilo o cemu se radi).

Do tod evo detaljan pogled onih koji odobravaju tavasul, iako ja licno ne djelim (u nekim stvarima) slicno misljenje u nekim dijelovima testa...tekst je prilicno detaljan ...doduse pisan na engleskom

http://www.sunnah.org/publication/en...l/tawassul.htm
Mozes li ti da ne spominjes vise muslimane pogrdnim imenom sa "vehabije" ? Ako moze, da se razumijemo kao ljudi, a ako ne mozemo, onda da znam, jer mi valja onda i tebe tuziti administratorima i moderatorima za vrijedjanje casti i dostójanstva muslimana.

Niko za sebe ne kaze da je "vehabija", a ko kaze tako, onda ga tako i zovite" Niko nema pravo da naziva muslimane takvim imenom. Mi nismo stali uz Abdul Wehhaba, vec smo uz njegovog sina Muhammeda ibn Abdulvehhaba. Ako je to tako, onda sto NAS ne nazivate muhammedancima, a ne vehabijama, jer mi nismo sa stranu AbdulVehhaba ? Ovdje je velika podvala ljudima poturena, samo ljudi nikad da pameti dodju, a mnogi i nece namjerno iz oholosti.
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2004., 05:42   #50
Bismillah, elamdulillah, eselatu we selamu ala Resulillah.

Mrtvoga covjeka, koji je preselio sa ovog svijeta na ahiret, ne mozemo nazvati nikako drugacije do mrtvacem. To je najispravnije.

Da li je mrtav Allahov Poslanik ili nije ? Jeste, on je preselio svome Gospodaru i po ovom zivotu nasem dunjaluckom on je mrtav, ali on nije mrtav da je mrtav po i zivotu u Berzahu. Tj. on je sallallahu alejhi we sellem ziv i zivi zivotom Berzaha ( zivot izmedju dunjaluka i sudnjeg dana...)

Imaju predaje vjerodostojne gdje se govori da kada se nazove poslaniku s.a.v.s. selam da se njemu u tom casu vrati dusa i da on odgovori na selam. To je istina, ali po ovom zivotu dunjaluckom mi kazemo da su oni koji su preselili svome Gospodaru mrtvaci, mrtvi. Ne mozemo ih drugacije zvati! Jer nisi po dunjaluckom nasem sadasnjem zivotu zivi, vec po drugom...

Onaj ko imalo ima pameti i `ilma o islamu i ovome sto govori, skontat ce inshAllah sve...

Sto se tice Muawije, radijallahu annh ( neka je sa njim Allah zadovoljan ), mi ne ulazimo u raspravu sa time, kada je bio sukob i kada je bilo kasnije primjerje... Islamska ulema je zabranila da se o tome raspravlja, jer je to fitna koju su ubacili nevjernici, munafici i sejtani, kao i nefs ljudski, medju muslimane. Ne kazemo ko je upravu, da je upravu Muawija niti onaj niti ovaj, vec kazemo da to necemo raspravljati i mi muslimani ( sunnije ) volimo kako Aliju radijallahu anhu, tako i Muawiju radijallahu anhu, jer su oni ashabi Allahovog Poslanika sallallahu alejhi we sellem. Kako stoji u jednoj predaji, kada se je preporijecio ashab Halid ibn Velid r.n. pa je igrdio Abdurrahmana ibn Afva r.n. Kada je cuo Allahov Poslanik a.s. kako ovaj vrijedja Abdurrahmana, bio je ljut i rekao je da ne vrijedjaju njegove r.n. ashabe i da ih ne psuju, jer poslije njih, nece moci niko postici ono sto su oni postigli, pa kada bi udijelio koliko brdo Uhud zlatnika kao sadaku, a jedan samo ashab udjelio jedan pregrst, vrijednije je ovo sto bi udjelio jedan ashab.

Jer su oni ti koji su podnijeli sve muke i progone nevjernika, i oni su ti koji su prenijeli nam din i sacuvali ga, za sve generacije, i oni su ti od kojih i dan danas imamo hadise, koje su oni prenijeli. Ovu gore predaju koju sam naveo, to je predaja vjerodostojna, a nisam bas siguran, cinimi se da je biljezi Muslim u svome Sahihu. Ovo ne znaci nista za sijje, jer oni ne priznaju hadise, i najpriznatije zbirke u nasem ummetu, 6 zbirki najvjerodostojnih... pa zbog takvog vjerovanja su takodjer i skrenuli sa Pravoga puta i puta Istine.

Neka je hvala Allahu svt, selam i salavat na Allahovog Poslanika s.a.v.s., na njegovu casnu porodicu i na njegove casne ashabe radijallahu anhum.
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2004., 05:44   #51
Quote:
Ovdje je velika podvala ljudima poturena, samo ljudi nikad da pameti dodju, a mnogi i nece namjerno iz oholosti.

Ne mogu vas , koji prihvatate misljenja Abdul Vehaba a koja je on prihvatio od Ibn Tajmije svrstati ni pod:
1. Ahl al-Sunna va al-Dzamat
2.Niti pod termin selefi

jer, u samim doktrinama (akaidi) se razlikujete od ovih grupa, od kojih je prava sunitska(sa cetiri pravne, i dvije akaidske priznate skole) , a druga se odnosi iskljucivo na najcasniju prvu generaciju muslimana.

Velika podvala...ako govorimo o podvalama ....Najveca je ona sto oba ova gore navedena termina vi sebi pripisujete...Smijesno zasto....pa termin Ahl al-Sunna va al-Dzamat nije uopste postojao u vrijeme selefa....

Uglavnom, nekako vas moram 'okarakterisati' kao grupu koja slijedi odredjene doktrine koje su razlicite od sunitskih doktrina(akaida), a da ne govorim o sitskim

Posto ne znam 'kako bi vas zvao', zovem vas po onome cije adopcije (shvatanje) islama slijedite, po Abdul Vehabu(Vehab nije ime) , isto kao sto sebe npr zovem Hanefijom (po pravnom pravcu) ili Maturidijom(ili Asharijom) po akaidskom pravcu
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2004., 05:48   #52
ali cek....pa vi ste jedini (od svih drugih) koji slijede 'cisti islam', i zato vas treba zvati selefima ili samo muslimanima?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2004., 05:49   #53
Quote:
Adura kaže:
Ne mogu vas , koji prihvatate misljenja Abdul Vehaba a koja je on prihvatio od Ibn Tajmije svrstati ni pod:
1. Ahl al-Sunna va al-Dzamat
2.Niti pod termin selefi

jer, u samim doktrinama (akaidi) se razlikujete od ovih grupa, od kojih je prava sunitska(sa cetiri pravne, i dvije akaidske priznate skole) , a druga se odnosi iskljucivo na najcasniju prvu generaciju muslimana.

Velika podvala...ako govorimo o podvalama ....Najveca je ona sto oba ova gore navedena termina vi sebi pripisujete...Smijesno zasto....pa termin Ahl al-Sunna va al-Dzamat nije uopste postojao u vrijeme selefa....

Uglavnom, nekako vas moram 'okarakterisati' kao grupu koja slijedi odredjene doktrine koje su razlicite od sunitskih doktrina(akaida), a da ne govorim o sitskim

Posto ne znam 'kako bi vas zvao', zovem vas po onome cije adopcije (shvatanje) islama slijedite, po Abdul Vehabu(Vehab nije ime) , isto kao sto sebe npr zovem Hanefijom (po pravnom pravcu) ili Maturidijom(ili Asharijom) po akaidskom pravcu
Pa Adura dragi, je li mi to ne slijedimo i ne priznajemo islamsku ulemu i imame mezheba ?

Pa opet spominjes Abdulwehhaba, sa ciju stranu mi koje nas takvim pogrnim imenom nazivate nismo. On nije bio ispravne akide, jer je cak i borio se protiv svog sina, koji se zove Muhammed ibn Abdulwehhab, i koji je zavrsio skolu u Medini i borio se protiv novotarija, pa cak i rat poveo dok nije Arabijski poluotok ocistio od novotarija gotovo skroz...

Je li potrebno da opet oko ovoga raspravljamo, a imamo mnogo mnogo preci stvari da radimo na ovom forumu ?
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2004., 05:52   #54
Quote:
Adura kaže:
ali cek....pa vi ste jedini (od svih drugih) koji slijede 'cisti islam', i zato vas treba zvati selefima ili samo muslimanima?
Ja se ne dam zvati niti henefijom, a mnogi me tako znaju zvati ponekad, jer u mnogome cemu primjenjujem u svome zvotu henefiski mezheb, niti selefijom, jer selefi su generacija koja je bila prva od ovog ummeta, koji su ispravno vjerovali i radili po tom vjerovanju, a Allah zna da li sam ja selefija ili nisam, niti dam da me zovu bilo kakvim drugim imenom osim muslimanom ili mu`minom ( vjernikom ). Tako su se prve generacije zvale izmedju!
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2004., 05:59   #55
Quote:
Pa Adura dragi, je li mi to ne slijedimo i ne priznajemo islamsku ulemu i imame mezheba ?
Ne mogu reci ni da slijedite ni da ne slijedite.Da ne ulazimo previse doboko u temu, mogao bi reci da slijedite donekle ali metodologiju(na koji je nacin neki imam dosao do svog zakljucka) ne slijedite.

Quote:
Pa opet spominjes Abdulwehhaba, sa ciju stranu mi koje nas takvim pogrnim imenom nazivate nismo.
Ok hajde ovako da kazem, recite mi vi kako da vas zovem a da u je u tom terminu sadrzano sve ono sto vasu grupu cini razlicitom u odnosu na sunite (mislim na mezheblije) i sije?

Quote:
i koji je zavrsio skolu u Medini i borio se protiv novotarija, pa cak i rat poveo dok nije Arabijski poluotok ocistio od novotarija gotovo skroz...
Ne samatram Muhammed ibn Abdulwehhaba (kako rekoh Vehab nije ime) reformatorom, niti borcem protiv novotarija(posebno ne odobravam 'metodologiju' kojom je provodio svoje reforme).Citao sam sta je pisao, iskreno nista u tome sto je pisao nisam vidio 'reformatorsko', prije bi rekao da je pobrkao racune i pogresno shvatio neke stvari.Ok mozda je u to vrijeme bilo takvih zastranjenja medju muslimanskim svijetom, ali mislim da je definitivno fulao poentu u nekim stvarima.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2004., 06:04   #56
Quote:
Musliman_Allahov rob kaže:
Ja se ne dam zvati niti henefijom, a mnogi me tako znaju zvati ponekad, jer u mnogome cemu primjenjujem u svome zvotu henefiski mezheb, niti selefijom, jer selefi su generacija koja je bila prva od ovog ummeta, koji su ispravno vjerovali i radili po tom vjerovanju, a Allah zna da li sam ja selefija ili nisam, niti dam da me zovu bilo kakvim drugim imenom osim muslimanom ili mu`minom ( vjernikom ). Tako su se prve generacije zvale izmedju!
Ok super.(bez ironije ok je ovo tvoje misljenje i svidja mi se).

Ali problemi nastaju kada se pojave razlike u intepretaciji Islama, i kad treba nekako 'imenovati' grupu koja slijedi odredjenu interpretaciju.Imanovati tu grupu covjekom koji je idejno najjasnije uspio iskazati misljenje te grupe(kroz skup doktrina) ne smatram pogrdnim.Ali ok ako vi smatrate ovo pogrdnim, dajte nadjite neki termin koji je prikladan (jer se ipak radi o razlicitim doktrinama, ok te doktrine nisu bash nebo i zemlja ali ima odredjenih razlika....posebno onda kada odredjena grupa misli da ima iskljucivo ispravno misljenje a da su svi drugi u krivu)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2004., 06:18   #57
Ok de da smirimo loptu

Bezveze vam je , a i meni da jedni druge ko stare babe tuzakamo i sto je josh gore proglasavamo 'krivovjernicima' tek tako olako.

Ih evo iskreno , sta me vazda raduje kod klasicara(mislim na onu staru islamsku skolu, koje je sve manje) jeste to sto im je istina bila na prvom mjestu.U njihovim djelima( manje u pravnim doduse) prezentuju se 1)dokazi iz Kur'ana, 2)Dokazi iz Sunneta i hadisa, 2)dokazi od 4 kalifa....Dokazi ranih ucenjaka....Zatim se prezentuju mimoilazenja....Ukratko trazi se (objektivno) najispravnije misljenje, gdje je jedini pravi faktor spoznaje jacina argumenta , a ne pripadnost nekoj grupi.

I sad kontam zasto Musliman_Allahov rob , Fuad , pa i ja ne bismo laganice poceli pisati o tome na osnovu cega se doslo do nekih zakljucaka?Pa onda ima i kontra argument i sl , pa cemo valjda doci do nekog misljenja koje je ok(a uz put cemo i naucit sto god novo).

Al sa saburom , polako ...velika je rijec drugoga proglasiti 'nemuslimanom'(kod nas bi se to nazvalo 'tekfirenje')..ako se to vec radi onda mora biti gadan razlog, jerbo ako nekog okrivis da je kriv...a nije, onda krivica prelazi na tebe(hmmm da parafraziram hadis....ako nekog proglasis 'kjafirom' , a nije , ti postajes ono cime si ga proglasio)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2004., 08:55   #58
Meni sad specijalno nista nije jasno...hoce li mi neko konkretno reci(i potkrijepiti Kur'anom i hadisom) kome je dozvoljeno upucivati molbu i u kojim situacijama a da to ne bude smatrano sirkom?
Ja znam da ce se na sudnjem danu Muhamed a.s. i meleci moci zalagati za vjernike ali konkretno me interesuje je li,zasto jeste ako jeste i gdje pise da jeste dozvoljeno obracati se molbom nekom drugom pored Allaha dz.s.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2004., 10:15   #59
(mali upad u temu)

Quote:
Adura kaže:
Ok de da smirimo loptu


I sad kontam zasto Musliman_Allahov rob , Fuad , pa i ja ne bismo laganice poceli pisati o tome na osnovu cega se doslo do nekih zakljucaka?Pa onda ima i kontra argument i sl , pa cemo valjda doci do nekog misljenja koje je ok(a uz put cemo i naucit sto god novo).

Al sa saburom , polako ...

Adura
Odličan prijedlog.
Nadam se da će se svi složiti s njim.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2004., 12:10   #60
Quote:
smjeskica kaže:
Meni sad specijalno nista nije jasno...hoce li mi neko konkretno reci(i potkrijepiti Kur'anom i hadisom) kome je dozvoljeno upucivati molbu i u kojim situacijama a da to ne bude smatrano sirkom?
Ja znam da ce se na sudnjem danu Muhamed a.s. i meleci moci zalagati za vjernike ali konkretno me interesuje je li,zasto jeste ako jeste i gdje pise da jeste dozvoljeno obracati se molbom nekom drugom pored Allaha dz.s.
Smjeskice

Jos za zivota poslanika (sws) muslimani su se obracali njemu da im ucni dovu (molbu Allahu) za nesto a sto ih je mozda tistjelo, ili za otklanjanje neke nevolje, ili i za davanje nafake

Jedan ashab, zvao se Sa'alaba koji je inace bio vrlo siromasan, zamolio je poslanika (sws) da uputi dovu (molbu) Allahu, da bi mu Alllah dao vecu nafaku. I nakon sto je to poslanik (sws) ucinio i zamolio se Allahu za njega, Sa´alaba je postao toliko bogat da su, ulice Medine bile ispunjene njegovim ovcama i kamilama
Onda je on poceo da zanemaruje svoje duznosti i prestao dolaziti petkom u dzamiju na dzumu. Kada mu je Boziji Poslanik poslao svoje ljude da im uruci zekat, on je odbio da ga da, pravdajuci se da nije nista duzan.
U vezi toga Allah je u Kur'anu rekao:
"Ima ih koji su se obavezali Allahu: Ako nam iz obilja svoga dade, udjeljivacemo zaista milostinju i bicemo doista dobri"! - a kada im je On dao iz obilja Svoga oni su u tome pustali skrti i okrenuli se - a oni i onako glave okrecu". Kur´an 9:75-76

Kod Buharije u odjeljku molitve za kishu, naci ces na nekoliko hadisa gdje su ashabi isli kod poslanika sws da bi se on (poslanik sws) zamolio Allahu da bi poslao kisu

Kako Sa'alaba, tako i drugi ashabi su za nafaku, kisu, itd mogli i sami molbu upucivati Allahu, ali znajuci da je poslanik (sws) najodabraniji kod Allaha, ashabi su to od poslanika trazili nadajuci se da ako ce Allah ikom izaci u susret, onda ce to svome poslaniku (sws)

Pored poslanika (sws) oni koji su vrlo bliski Allahu, su i poslanikova (sws) familija. Pored njih postoje i jos neke osobe, koje su mogle svojim jakim imanom (vjerom) steci Allahovu blizinu

U Buhariji 2:123 stoji:
prenosi Anas:
Uvijek kada bi im zaprijetila susa, Omer ibn Hatab bi uobicajavao da upita Abbasa bin abdul Mutaliba da se zamoli Allahu za kisu.
U vezi tog on bi rekao (Omer): "O Boze, zaista se sluzismo kao sredstvom k tebi nasim poslanikom (sws), da nas napojis i dadnes nam kisu, i zaista se mi sada sluzimo kao sredstvom k tebi amidzom naseg poslanika (sws), pa nam dadni kisu".
(1) I dala bi im se kisa

Primjecujes da su i ashabi isli kod poslanika (sws) da se poslanik (sws) zamoli Allahu za kisu, iako su i sami mogli to uciniti i uputiti mu molbu. Primjecujes da su nakon poslanika (sws) neki od ashaba (Omer) za to isto isli kod ibn Abbasa

I kao sto sam vec ranije rekao, poslanik (sws) nije mrtav kao sto to wehabije zele reci, vec je poslanik (sws) ziv i u zadovoljstvu kod Allaha. Nasi selami do njega dolaze, a i nase trazenje kada mu se obratimo da se kao sto je to vec cinio za nevolje ashaba (kisu itd), sada Allahu zamoli za nasu nevolju
Fuad is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:07.