Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2012., 22:19   #1141
Kupujem stan u zgradi. Promijenio se kućno broj iz 9 u 9a, ali stanari nisu podnijeli na gruntovnici zahtjev za promjenom. Odnijeli smo uvjerenje s katastra, ali gruntovnica je odbila upis, jer im se ne poklapaju površine čestica?? Iako policija izdaje osobne iskaznice na 9a.
Brine me, hoće li to smetati banci za odobravanje kredita, jer sad piše zabilježba da je odbijen upis promjene kućnog broja. Građevinsku, uporabnu i pozitivnu zabilježbu imamo.
I dal se ta zabilježba može brisati?? Iako mi je suludo da nisu htjeli promijeniti kućni broj!
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 15:18   #1142
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Vako:

...



Neka nasljednik podnese prijedlog za raspored naknadno pronađene imovine i knjiži se temeljem tog rješenja.

Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Kupujem stan u zgradi. Promijenio se kućno broj iz 9 u 9a, ali stanari nisu podnijeli na gruntovnici zahtjev za promjenom. Odnijeli smo uvjerenje s katastra, ali gruntovnica je odbila upis, jer im se ne poklapaju površine čestica?? Iako policija izdaje osobne iskaznice na 9a.
Brine me, hoće li to smetati banci za odobravanje kredita, jer sad piše zabilježba da je odbijen upis promjene kućnog broja. Građevinsku, uporabnu i pozitivnu zabilježbu imamo.
I dal se ta zabilježba može brisati?? Iako mi je suludo da nisu htjeli promijeniti kućni broj!

Nisi napisao sve detalje, ali pretpostavljam da niste predali posjedovni list s identifikacijom za zemljišnu knjigu da bi se vidjelo koja katastraska čestica odgovara kojoj zemljišnoknjižnoj čestici.

Quote:
tanjag kaže: Pogledaj post
Poštovani,
molim savjet, teret je upisan na nekretni od strane fizičke osobe zbog duga iz 1994. g koji je trebao biti vraćen u roku od 3 mj. vjerovnik 1995.g stavlja zabilježbu na nekretninu i tu stvar stoji. nema podizanja tužbe niti ikavh daljnjih radnji. Da li je sada moguće tražiti brisanje tereta zbog zastare potraživanja.
LP.
Nema zastare potraživanja jer je potraživanje osigurano upisom u zemljišne knjige.

Quote:
toma1211 kaže: Pogledaj post
molim pomoć

Pretpostavljam da u visinu duga nisi uračunao i zatezne kamate. Ako jesi, neka stric proda stan i vrati dug. Ako sve nije u zastari.

Quote:
Rufio kaže: Pogledaj post
...

Stan je vjerojatno upisan u knjigu položenih ugovora pa se ugovor sastavlja u skladu s podacima iz poduloška. Najbolje ugovor o kupoprodaji s pravom doživotnog stanovanja.

Zadnje uređivanje Katrin : 29.03.2012. at 20:42.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 20:17   #1143
Quote:
Brazil kaže: Pogledaj post


Stan je vjerojatno upisan u knjigu položenih ugovora pa se ugovor sastavlja u skladu s podacima iz poduloška. Najbolje ugovor o kupoprodaji s pravom doživotnog stanovanja.
Puno hvala
Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 16:45   #1144
Može pomoć, kaj treba na gruntovnicu donijeti od papira za izdavanje vlasničkog lista, i koliko to košta.
Nekretnina je u vlasništvu već x godina.
gupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 17:57   #1145
Quote:
gupy kaže: Pogledaj post
Nekretnina je u vlasništvu već x godina.
Što bi ovo trebalo znaćiti?
Vjerojatno zvući čudno, ali to može znaćiti masu toga....

Ne treba donjeti nikakve papire za dobiti zk izvadak, već samo znati broj čestice i katastarsku općinu i zatražiti zk izvadak.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 18:52   #1146
Nekretnina je kupljena na kredit pred x godina (manje od 15), kredit još nije otplaćen i sada banka(kod koje je kredit) traži da donesemo vlasnički list.
Pa koji će im to kuki?

Zadnje uređivanje drot13 : 04.04.2012. at 00:56. Reason: brisanje citata
gupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 21:06   #1147
zgrada a nije zgrada

e ovako..
stan i poslovne prostore je kupila forma od jedne druge firme. Zgrada je ogromna u blizini centra grada Zagreba i na toj cestici se vodi ta ogromna zgrada kao kuca i dvoriste. Dali je onda jedini dokaz o kupnji kupoprodajni ugovor? dali se kako moze zabiljezit u gruntovnici il je to nemoguce posto se zgrada vodi kao kuca i dvoriste . I ako vas netko tuzi za te nekretnine dali se onda ta osoba moze zabiljezit na nekretninu ako se ona vodi tako kako se vodi u gruntovnici?

TNX
mirin dvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 21:19   #1148
Quote:
gupy kaže: Pogledaj post
Može pomoć, kaj treba na gruntovnicu donijeti od papira za izdavanje vlasničkog lista, i koliko to košta.
Nekretnina je u vlasništvu već x godina.
Stanje u gruntovnici je javno ! Možete kupiti vlasnički list za parcelu koja Vas zanima neovisno da li ste vlasnik . Po sadašnjoj cijeni taksa je 20 kn , prije par dana vadio sam za svoju i tuđu kao prilog za sud !!
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 10:14   #1149
Hvala.

Zadnje uređivanje drot13 : 09.04.2012. at 20:18. Reason: brisanje citata
gupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 14:55   #1150
gruntovnica i katastar

imam nekretninu koja je izvanknjizno vlasnistvo i idem sa svim papirima sutra u katastar da vidim dali se mogu zabiljeziti na nekretninu i tko se vec sve zabiljezio.
dali cu uopce sta uspjet napravit u katastru il moram ici u gruntovnicu il na trece mjesto? dali moram nositi sve ugovore tj pravni sljed stjecanja nekretnine? ili samo svoj kupoprodajni ugovor. i dali cu moc vidjet tko se sve zabiljezio na nekretninu? jer je to zgrada koja se vodi kao kuca i dvoriste.

hvala
mirin dvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 15:10   #1151
!Vi kažete imam nekretninu ! Stanje u katastru je izvanknjiževno vlasništvo ! Pojasnite pitanje , jer na temelju napisanog Vi nemate nekretninu ! Pišete da li moram nositi sve ugovore , kupoprodajni ugovor !nije problem odgovoriti , koliko ja razumijem nekretnina koju Vi imate nije nigdje upisana na Vaše ime !

Zadnje uređivanje drot13 : 09.04.2012. at 20:18. Reason: brisanje citata
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 15:24   #1152
mene zanima razlika katastra i grunotvnice pod jedan...
a pod dva: bila je ostavinska rasprava ali osoba nije išla upisati vlasništvo nakon toga..a tamo se to navodi kao posjed...konkretno me zanima sljedeće još:kuća je izgradjena općenarodnoj imovini za što postoji i pisani dokaz koji se dozvoljavai daje na neodredjeno korištenje taj teren za izgradnju kuće..to je bilo 60-ih godina..dal se može upisati vlasništvo na to sada i koja je procedura?

i pod tri: što kad po ostainskoj raspravi osoba A ono što je imala u posjedu ostavi osobi B teren a po knjigama taj teren glasi na nekog xy ?što onda? tražit svjedoke ? il?
redrose3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 18:03   #1153
U katastru imate status izvanknjževnog vlasnika , prava , trošak i moguće različite probleme ! Ako ste u katastru Vi a u gruntovnici netko drugi , možete i tamo biti upisani različitim postupcima ! Gruntovnca je vlasništvo i ima prednost prema katastru !Ako je kuća na općenarodnoj imovini na terenu općine ili grada idite kod njih za dogovor i prenos na Vas ! Ako je u gruntovnici poljoprivredno zemljište na općenarodnoj imovini , odvjetništvo može pokrenuti da ide na RH , a potom isto i u katastru ! Zadnje imate postupak koji se zove zemljišnoknjižni ispravak , želite da i u gruntovnici bude na Vama , pokreće se u sudu ! Ako je parcela mala to košta više od parcele , radili smo taj postupak kao udruga , da sa građana u gruntovnici ide na RH ! Sada RH , zastupana po kriminalcima već nekoliko godina neće zemlju prodati udruzi !!
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 19:04   #1154
Quote:
redrose3 kaže: Pogledaj post
mene zanima razlika katastra i grunotvnice pod jedan...
Katastar je evidencija posjeda, a ne vlasništva, ali često više odražava stvarno stanje od gruntovnice.
Gruntovnica je evidencija vlasništva.

Quote:
redrose3 kaže: Pogledaj post
bila je ostavinska rasprava ali osoba nije išla upisati vlasništvo nakon toga..a tamo se to navodi kao posjed...konkretno me zanima sljedeće još:kuća je izgradjena općenarodnoj imovini za što postoji i pisani dokaz koji se dozvoljavai daje na neodredjeno korištenje taj teren za izgradnju kuće..to je bilo 60-ih godina..dal se može upisati vlasništvo na to sada i koja je procedura?
Sigurno se može, samo je pitanja po kojoj proceduri i što će sve od dokumentacije (koju možda imate, a možda i ne) trebati.

Dakle, otići sa svim papirima kod odvjetnika, jer to nije stvar koju možete uspješno sami rješiti.

Quote:
redrose3 kaže: Pogledaj post
i pod tri: što kad po ostainskoj raspravi osoba A ono što je imala u posjedu ostavi osobi B teren a po knjigama taj teren glasi na nekog xy ?što onda? tražit svjedoke ? il?
Ispravi postupak (zk postupak-izvanparnični) ili tužba radi utvrđenja vlasništva i ispravke uknjižbe (parnični postupak).
Ovisi o sudu i dokumentaciji.
Isto kao gore, nećete to moći sami, odite odvjetniku.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 23:32   #1155
> FILE < oko zemljišnih zavrzlama možemo pomoći prvenstveno koje korake moraju napraviti da što manje lutaju ! Ja kao pojedinac i predstavnik udruge građana , radim preko 14 na tim problemima !!
Zamoli sam Vas da pomognete u ometanju posjeda , sa ciljem da to ljudima prezentiramo , jer me tu sud maltretira preko 2 g. ! Narednih dana pišem ministru pravosuđa prigovor na rad suda , gruntovnice i Zakona o vlasništvu gdje jedan suvlasnik blokira ukop vode i ostalog ---sada je podnesena tužba !!
TUŽENI smo u 4 postupka + mirenje koje smo predložili ali nije prihvaćeno !!

Zadnje uređivanje Katrin : 11.04.2012. at 00:53. Reason: quote
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 14:28   #1156
Quote:
Brazil kaže: Pogledaj post
Neka nasljednik podnese prijedlog za raspored naknadno pronađene imovine i knjiži se temeljem tog rješenja.
Thx. Brazil, to je svakako najelegantnije rjesenje iako to kosta 3500 kn, iako smatram da bas po sukceciji prava i obveza temeljem nasljedstva imas pravo ispraviti gresku u navedenom darovnom ugovoru. NAime, tako bi bilo koja treva osoba i morala uciniti, doci do nasljednika i bla bla (kao sto sam napisala).

I jos jedno, nadam se da nece biti smetnja to sto u zemljisnoj knjizi stoji predbiljezba, u smislu da sad ne bi bilo dovedeno u pitanje je li ta imovina u trenutku smrti bila u vlasnistvu knjiznog prednika, a osim toga nijje bas naknadno nadjena, jer se za nju znalo, sto se vidi po toj upisanoj predbiljezbi. Ali ipak, imovina ne moze ostati nerazdjeljena, nije osasna, jer se zna nasljednik. Pa neka tako proba.



I jos pitanje: ako u ugovoru nema OIB ili JMBG a ugovor je napisan iza izmjene (mislim da je zakonska izmjena bila 2008, pa su se dodala ona dva stavka u cl. 54 ZK o tim identifikacijskim brojevima), kako to izmijeniti u ispravi ako je osoba umrla?
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 14:57   #1157
Poštovani,

Imao bih nekoliko upita oko prebacivanje kuće koja je izgrađena prije 1968 godine i zemlje.


Neznam od kuda da krenem al ovako to ide.

U kući je zivio moj djed koji je umro, on nije trenutno uknjizen ni kao vladnik kuce u gruntovnici niti u katastru kao posjedovnik.
U ostavinskoj raspravi koja je provedena nije naravno ta kuca i zemlja usle u raspravu posto i ne postoje pod njegovim imenom.


E sada, mene zanima da li je moguce na ikakav nacin srediti ili katastari ili zemljišne knjige ako jedini dokument koji mi imamo je ugovor iz 1961 kojim moj djed kupuje kucu od jednog covjeka al je veliki problem sto su se svi potpisali na ugovor a moj djed nije.

Zanima me imate li kakav savjet jer stvarno neznam sto nam je ciniti, a djeca od djeda su se odrekla te kuce i zemlje u korist moje majke.


Je li moguce da se napravi interni ugovor između njih da bi se moja majka zastitila u buducnosti od nezeljenih posljedica na toj nekretnini i zemlji jer se radi i os imbolicnoj sumi novca koja moja majka sporazumno isplacuje njima.



BBIO BIH VAM JAKO ZAHVALAN UKOLIKO MI SUGERIRATE BAR NEKO RJESENJE S TIM DA SE UZME U OBZIR DA NISMO PRI NEKIM NOVCIMA.

pOZDRAV !!!
ivan347DAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 16:10   #1158
Tko je upisan u zemljišnu knjigu i katastar, kad nije djed ?

To što kupoprodajni ugovor iz 61 nije djed potpisao nije toliko bitno.
Ugovor je očito realiziran, jer djed je živio u kući, nitko ga nije ometao, pretpostavljam da je tim prodavateljima kuće isplatio cijelu kupoprodajnu cijenu, ako ga nisu sve ove godine tužili...

A sad kako uknjižiti vlasništvo, ovisi tko je upisan u zemljišnu knjigu...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 18:28   #1159
Molim za pomoć!

Već 10 godine ganjam i sređujem papire koje još moj djed nije proveo kroz knjige i taman kad sam mislila da je svemu kraj i da sad napokon mogu prodat kuće pročitam kako mi na jednoj stoji u B djelu društveno vlasništvo.

Dakle na jednoj čestici su dvije kuće koje su svaka u svom ZK ulošku prva kuća je ok i u katastru i u gruntovnici, a druga zbog koje i pišem je u katastruprovedena dobro al u gruntovnici pod A stoji dvorište, u B stoji 1/1Društveno vlasništvo, u C stoji Na temelju pravomoćnog rješenja Općinskog građanskog suda u Zagrebu uknjižuje se prijenos prava korištenja u smislu čl. 38. i 39. ZON-i na nekretnini koja se sastoji od nekretnine u A I (jedan), za korist: mene

Kad čitam povjesno stanje stoji u C Na temelju člana 38. i 39. Zakona o nacionalizaciji najamnih zgrada i građevinskog zemljišta uknjižuje se pravo korištenja na zemljištu opisanom u listu A I (jedan) dok nadležni organ ne donese rješenje o predaji zemljišta u posjed općini ili drugoj osobi - u korist: mog djeda

što to točno znači i šta mi je za činiti - MOGU LI JA TO SAD IKAKO RJEŠITI I UPISATI NA SEBE i što sa time što nema kuće u gruntovnici iako kuća postoji koliko ja znam više od 40-50 godina.

UNAPRIJED PUNO HVALA
lea.marijela is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 07:57   #1160
molim savjet

kolika je vjerovatnost uspjeti nešto za što si posjednik na katastru ali na gruntovnici je vlasnik istog RH-koliko ima smisla bilo što tu pokretati? i mogu li sama dati zahtjev il nešto na općinski sud bez angažiranja ikog i bez troškova?

i može li mi netko objasniti što ovo znači i kakvu težinu ima ako ima? i što učiniti za to maknuti? ima li netko sličan slučaj?dakle na vlastovnici pod stavkom C -Teretovnica-stoji sljedeća napomena:

"1.1. Upisi u teretnom listu C pod brojem Z-1485/1928 provedeni od 26.12.1958.g. nisu prepisani."
redrose3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:29.