Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2007., 14:46   #81
Quote:
Marija_lj kaže: Pogledaj post
Pomozite mi...zaposlena sam i imam plaću 6.100,00 kn. Ako sada odem na čuvanje trudnoće dobivat ću od HZZO-a (države) 4.250,00 kn mjesečno do porodiljskog (termin za roditi mi je 19.02.2008.).

Zna li netko koliki bi mi iznosio porodiljski, tj. na osnovu čega bi se on obračunavao...na osnovu moje plaće ili tih naknada koje sam dobivala od HZZO-a...pa i ako povećaju rodiljne naknade na 5.900,00 hoću li imati pravo na taj iznos ili ...? Hvala unaprijed svima...
Mislim da za porodiljski je isti iznos kao i za komplikacije u trudnoći, jer do šest mjeseci bebe dobivaš tu istu naknadu. Mislim da se iznos ne mijenja. Ali meni nije jasno. Svi su mi govorili da kada si na komplikacijama dobiješ 100% plaće, a sada se pokazalo sasvim nešto drugo. Čak mislim da bi mi možda bilo pametnije da sam uzela bolovanje zbog nečeg drugog jer i dalje bi dobivala plaću od firme, a ne od HZZO-a, bila bi 80% moje stvarne plaće, ali i to bi bilo više nego sada.
Ali dobro je što nakon tri mjeseca bolovanja od firme dobiješ oko 3.000 kuna. (bar je tako kod mene).
Veronalona is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 14:53   #82
Quote:
Veronalona kaže: Pogledaj post
Mislim da za porodiljski je isti iznos kao i za komplikacije u trudnoći, jer do šest mjeseci bebe dobivaš tu istu naknadu. Mislim da se iznos ne mijenja. Ali meni nije jasno. Svi su mi govorili da kada si na komplikacijama dobiješ 100% plaće, a sada se pokazalo sasvim nešto drugo. Čak mislim da bi mi možda bilo pametnije da sam uzela bolovanje zbog nečeg drugog jer i dalje bi dobivala plaću od firme, a ne od HZZO-a, bila bi 80% moje stvarne plaće, ali i to bi bilo više nego sada.
Ali dobro je što nakon tri mjeseca bolovanja od firme dobiješ oko 3.000 kuna. (bar je tako kod mene).
Ali, gle...ako bih sada dobivala 4.250,00 kn na komplikacijama i prebacim se na porodiljski koji možda podignu na 5.900,00 kn, bih li ja imala pravo na svih tih 5.900,00 kn (budući mi je plaća 6.100,00 kn) ili 4.250,00?
Marija_lj is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 14:55   #83
kuzim pitanje, ali nazalost ne znam odgovor... naime prema nekom tumacenju pri odlasku na komplikacije ili bolovanje donosis R1 od zadnjih 6 mjeseci iz firme... negdje tamo pise da kad ides nakon bolovanja na porodiljni donosis opet ako bi ti tako bilo povoljnije, a ostavljas isti ako bi ti bilo nepovoljnije (kao tebi) probaj se jos raspitati u hzzo... sretno!
Joules is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 14:59   #84
Quote:
Marija_lj kaže: Pogledaj post
Ali, gle...ako bih sada dobivala 4.250,00 kn na komplikacijama i prebacim se na porodiljski koji možda podignu na 5.900,00 kn, bih li ja imala pravo na svih tih 5.900,00 kn (budući mi je plaća 6.100,00 kn) ili 4.250,00?
Da malo zamršeno, u principu se uzima prosjek zadnja 3mj ili 6mj šta ne ako ti odeš sad tvoj prosjek će biti 4.250,00.. ali stvarno šta ti na komplikacijama ne dobivaš 100% svoje plaće
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 15:03   #85
Quote:
Malabudala kaže: Pogledaj post
Da malo zamršeno, u principu se uzima prosjek zadnja 3mj ili 6mj šta ne ako ti odeš sad tvoj prosjek će biti 4.250,00.. ali stvarno šta ti na komplikacijama ne dobivaš 100% svoje plaće
Ma to su ti sve cake...kažu dobivaš 100% plaće, ali do max iznosa 4.250,00 kn..koji su to muljatori...i sad ti budi pametna?!
Marija_lj is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 16:08   #86
Quote:
Veronalona kaže: Pogledaj post
Leonee, ovo što govoriš da bi ti bilo žao što nisi pobijegla iz države, mislim da ti ne mora biti.
Dosta često idem u USA, NY, tamo imam sestru i dosta rodbine, i imala sam i imam priliku kad god oću otić tamo. Moja sestra nije smijela na porodiljni do dva tjedna prije termina, i tri mjeseca nakon poroda je morala ić radit. U biti mogla je bit i duže, ali to joj ništa ne bi bilo plaćeno. Obzirom da radi na proviziju, za vrijeme bolovanja dobivala je minimalno. A da ne kažem da je porod morala sama platit.
Ovisi o kojoj drzavi se govori.. u USA nebi sigurno isla.. ..
mislila sam recimo na Nizozemsku. Tamo su npr. trudnice jako zasticene
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 07:00   #87
Quote:
Leonee kaže: Pogledaj post
Ovisi o kojoj drzavi se govori.. u USA nebi sigurno isla.. ..
mislila sam recimo na Nizozemsku. Tamo su npr. trudnice jako zasticene
Cula sam da ni u Njemackoj nije neka sreca roditi, prica mi prijateljica. A to me bas zacudilo, rekao bi covjek, napredna zemlja. Zato, akd sve to malo zbrojis-oduzmes, nije nama ni tako lose.
Ollantay is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 07:46   #88
Zivjela sam u Qataru... inace super sredjena zemlja... svi koji rade imaju besplatno zdravstveno, kao i clanovi njihovih obitelji, a bolnice mrak i dr uglavnom strucnjaci iz cijelog svijeta... samo placas neku participaciju...

Ali trudnoca se kod njih tretira kao nesto sto se dogadja jako cesto (imaju barem 4-5 djece, svaka zena...) i nije nista posebno... tamo svi rade do poroda, ali doslovno... najvise sam to vidjela u bolnici... za npr indijke ili filipinke ("sluzanjska" radna snaga) se nisam jako iznenadila, ali i specijalistice Qatarke ista stvar... onda samo ju zaboli, ide roditi i ima cini mi se placeno 2 tjedna ili max 30 dana porodiljnog a onda dalje raditi... dijete doma s dadiljom (koje cesto i doje jer imaju i svoju malu djecu itd) i nitko se tome ne cudi...
tako da je na nasim prostorima (gdje se trudnoca ipak dogadja nekoliko puta u zivotu) trudnoca i porod puno "veca stvar" sto se tice zakona itd... tak da bi rekla da smo negdje u sredini, cak vise prema vrhu... ali to je samo moje misljenje...
a da bi moglo biti bolje, naravno da bi... uostalom mi imamo negativni prirast... to nije nevazno
Joules is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 08:02   #89
[QUOTE=Joules;10093758]Zivjela sam u Qataru... inace super sredjena zemlja... svi koji rade imaju besplatno zdravstveno, kao i clanovi njihovih obitelji, a bolnice mrak i dr uglavnom strucnjaci iz cijelog svijeta... samo placas neku participaciju...
Ali trudnoca se kod njih tretira kao nesto sto se dogadja jako cesto (imaju barem 4-5 djece, svaka zena...) i nije nista posebno...

Moje iskustvo iz Perua: zemlja je daleko od sredjene, kao ide na bolje, ali kako za koga. Velika vecina radi bez ugovora o radu i bez ikakvih prava i beneficija s tim u vezi. Zdravstveno se placa i nije jeftino. Trudnice rade do kraja, a onda - adios. Dobivaju otkaze, nitko ih nista ne pita, nemaju se kome zaliti. Rijetke su te koje imaju srecu pa rade za humanog poslodavca koji im, jer je to njegoava dobra volja, omoguci povratak na posao ili materijelno pomogne. Pogotovo ako se radi o choli, mjesanki. A o porodiljkom kao takvom i naknadama za isto, nema govora. Kad sam im pricala kako je kod nas, stekli su dojam da je kod nas El Dorado. Nije idealno, to je sigurno, ali i u virjeme moje mame porodiljski je bio max 3 mjeseca. Za naknade ne znam.
Sad ispada da trebamo biti zadovoljne i s ovime sto imamo. Mozda, kad bi mi to bilo dovoljno za normalan zivot. Ali nije. Pa zato.....
Ollantay is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 08:10   #90
Quote:
Ollantay kaže: Pogledaj post
Nije idealno, to je sigurno, ali i u virjeme moje mame porodiljski je bio max 3 mjeseca. Za naknade ne znam.
Sad ispada da trebamo biti zadovoljne i s ovime sto imamo. Mozda, kad bi mi to bilo dovoljno za normalan zivot. Ali nije. Pa zato.....
Kad je moja mama radjala imao si godinu dana, i to mislim cijelu placu... ispravite me ak grijesim...

Da... ziva istina... ali mislim da nije posteno jer radim isto kao muski kolege cijeli zivot... + samo ja mogu roditi, oni ne.. a opet ih se cesto stavlja ispred nas

u svemu tome, da nas je k'o kineza pa da po zakonu ne smijemo imati vise od 1 dijete.. ok razumjela bi... ali Izumiremo!!
Joules is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 08:43   #91
Quote:
Joules kaže: Pogledaj post
Kad je moja mama radjala imao si godinu dana, i to mislim cijelu placu... ispravite me ak grijesim...

Da... ziva istina... ali mislim da nije posteno jer radim isto kao muski kolege cijeli zivot... + samo ja mogu roditi, oni ne.. a opet ih se cesto stavlja ispred nas

u svemu tome, da nas je k'o kineza pa da po zakonu ne smijemo imati vise od 1 dijete.. ok razumjela bi... ali Izumiremo!!
Ma, normalno da nije posteno. Pa kaj beba nakon 6 mj. vise ne mora jest, ne raste pa joj ne treba roba? Jos ispada da ti, prosjecno, manje love treba onih prvih 6 mj. jer cesto i dobimo dosta toga, sto od drugih beba, sto u smislu poklona ili love. A beba ionako, jasno ako je srece, papa mamino mljijeko. A poslije? Kaj? Stanga! To je ono kaj mene ljuti. Uz, naravno, svu diskriminaciju zena kao zena, pa s tim i trudnica.....
Ollantay is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 17:30   #92
Quote:
Ollantay kaže: Pogledaj post
Ma, normalno da nije posteno. Pa kaj beba nakon 6 mj. vise ne mora jest, ne raste pa joj ne treba roba? Jos ispada da ti, prosjecno, manje love treba onih prvih 6 mj. jer cesto i dobimo dosta toga, sto od drugih beba, sto u smislu poklona ili love. A beba ionako, jasno ako je srece, papa mamino mljijeko. A poslije? Kaj? Stanga! To je ono kaj mene ljuti. Uz, naravno, svu diskriminaciju zena kao zena, pa s tim i trudnica.....
A danas su moju mamu na komisiji pitali dal' sam u stalnom radnom odnosu i da li sam dobila otkaz jer kao to se često dešava kad žene ostaju trudne a nisu primljene zastalno...
Lelija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 20:29   #93
Quote:
Marija_lj kaže: Pogledaj post
Ali, gle...ako bih sada dobivala 4.250,00 kn na komplikacijama i prebacim se na porodiljski koji možda podignu na 5.900,00 kn, bih li ja imala pravo na svih tih 5.900,00 kn (budući mi je plaća 6.100,00 kn) ili 4.250,00?
Ti i ja imamo skoro isti termin porođaja i muče nas ista pitanja...ja ti znam da bez obzira kaj smo sad na komplikacijama da ćemo do djetetovih 6 mjeseci dobivati 4.250 kn...a kaj je s 5.900, ne znam, a i mene zanima
any5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 22:39   #94
Quote:
Lelija kaže: Pogledaj post
A danas su moju mamu na komisiji pitali dal' sam u stalnom radnom odnosu i da li sam dobila otkaz jer kao to se često dešava kad žene ostaju trudne a nisu primljene zastalno...
O, da. Kao i pitanje na razovoru ugodnom za posao - imate li djece, planirate li ih imati, kada..... Odvratno. Gnjusno.
Ollantay is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 17:52   #95
šta se dešava ako sam sezonski radnik pa me nakon šta sam otišla na komlikacije odjave sa posla?
__________________
prodaja
marina3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 19:01   #96
Quote:
marina3 kaže: Pogledaj post
šta se dešava ako sam sezonski radnik pa me nakon šta sam otišla na komlikacije odjave sa posla?
Onda prelaziš na režim za nezaposlene trudnice gdje ti ide radni staž i dobivaš minimalnu naknadu.
ixi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 20:24   #97
hmonda bolje da kežema da me ne odjavljuju kad i tako nemaju nikakva davanja ne mene? ne moram potpisivat ugov.za stalno već me samo moraju držat prijavljenu zanči mogu obnavljat ugovor bitno da sam u radnom odnosu jel tako?
__________________
prodaja
marina3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 20:27   #98
Quote:
marina3 kaže: Pogledaj post
hmonda bolje da kežema da me ne odjavljuju kad i tako nemaju nikakva davanja ne mene? ne moram potpisivat ugov.za stalno već me samo moraju držat prijavljenu zanči mogu obnavljat ugovor bitno da sam u radnom odnosu jel tako?
Pa to bi ti bilo dobro zbog prosjeka plaće za porodiljnu naknadu, ali ipak pročitaj na službenim stranicama HZZO-a kako to funkcionira, ja ti ovo pišem po sjećanju....
ixi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2007., 08:03   #99
hvala na odgovoru.

kako mi je knjigovođa rekla zadnjih 6 plaća se dijeli sa 6 i to je onda visina iznosa kojeg ću dobivat svaki mj. na komplikacijama ,ali ginićka mora otvorit komplik.jer ako otvori obično bolovanje onda i dalje firma daje lovu za mene i nesmije me odjavljivat ,nadam se niti da neće jer nema nikakvih davanja za mene sve plaća hzzo.
__________________
prodaja
marina3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2007., 09:35   #100
Ja sam sada nedugo rodila. Hocu ja dobivati isto punu placu u 1. i 2. mjesecu 2008., toliko mi jos ostaje do 6.mj. Ili to ide samo za djecu rodenu u 2008?
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:25.