Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2014., 15:21   #661
evo bas bila s vadenja krvi na transfuziji. inace 28 tjedan.
i stricek se tamo cudio zasto sam uopce dosla, ono vidi me s trbusinom. pa me pita a niste do sad vadili krvnu grupu. ja velim jesam. a sta nemate papir pa su vas jos jednom poslali?
velim ja, imam papir, a sad sam dosla na tu senzibilizaciju da se provjeri.
opet on pita: a kaj vam prvi put nije bilo dobro? velim ja, je, sve je bilo ok. nis mu ije bilo jasno.

i pitam ja njega na kraju da li bi jos jednom morala doci vaditi krv, ono u 34 tjednu i veli on nema sanse da ce vas itko htjeti poslati ako vam sad ovaj nalaz bude dobar.

i kaj da covjek onda radi? izgleda da je kod nas stvarno onda praksa ako ti je na prvom vadenju senzibilizacija bila ok, da to vise ne kontroliras.zato je i moj ginekolog tako reagirao, ali nista nije rekao i dao mi je uputnicu.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 15:37   #662
mm je B+, ja A-. u svakoj trudnoći vadila 3x (inzistirala i moja gin i tražili u bolnici nalaze pod obavezno), saki put nakon prooda dobila injekciju (djeca su AB+) i isto tako nakon vanmaterične sam dobila, za svaki slučaj. sad sam 28tt i gin mi mije još dala uputnicu sad za drugo, rekla je da će mi u rujnu dat i da onda odem odma vadit jer će bit već skoro 30tt.
__________________
Dramatična pčelicaZvrkasta pčelicaBrbljavi bumbarNajmanji bumbar ♥ I anđeli nekad zalutaju....
Mrs.B is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 00:20   #663
Omerta, super ako ce odredjivat krv bebe..u slucaju da je beba Rh - ne treba ti injekcija,a koje + dat ce ti je sigurno.
A nasi se drze prahistorijske medicine ko pijan plota. Da znate s koliko dr sam pricala o ovom problemu senzibilizacije i koliko ih malo zna, svi misle Rogham nakon poroda rjesava sve.
__________________
The happiness of your life depends on the quality of your thoughts
Mznatizeljna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 00:28   #664
Ali ja nisam trenutno u Danskoj, trebala sam tu pretragu imati danas... Posto sam u Zg morali smo otkazati. U petak sam radila taj combsov test u Petrovoj, a za njih sumnjam da rade i bebin Rh. Saznat cu za dva dana na cemu sam kad budu rezultati.
__________________
I'll make your heart smile...
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 20:47   #665
Pokupila danas nalaze...

SVE negativno (hbsag, anti-hcv, anti-tp eia...)
I kaže za indirektni antiglobulinski test; U plazmi nisu nađena antieritrocitna protutijela, molimo kontrolu u 6. mj trudnoće. (Ja glupača na prijavnicu napisala da sam 5.mj i u zagradi 25tt, a to je već kraj 6-og). Znači sljedeće vađenje sa 7 mj, dnosno u roku mj. dana od ovog. Baš sam blesava.

Mislila sam da će raditi tek sa 8mj ponovo, ali izgleda da Rh negativnim trudnicama rade svaki mjesec kontrole.

Ne piše bebin Rh jer to očito tu ne rade. Ako igrom slucaja budem u Danskoj onda ću tamo opet vadit krv. Oni daju injekciju sa 29tt. A ovdje čekaju dok rodiš.

A ko zna, možda je bebica Rh- na mene, pa ni ne bude potrebe...
__________________
I'll make your heart smile...

Zadnje uređivanje 0merta : 29.08.2014. at 21:31.
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2014., 13:18   #666
Quote:
0merta kaže: Pogledaj post
Pokupila danas nalaze...

SVE negativno (hbsag, anti-hcv, anti-tp eia...)
I kaže za indirektni antiglobulinski test; U plazmi nisu nađena antieritrocitna protutijela, molimo kontrolu u 6. mj trudnoće. (Ja glupača na prijavnicu napisala da sam 5.mj i u zagradi 25tt, a to je već kraj 6-og). Znači sljedeće vađenje sa 7 mj, dnosno u roku mj. dana od ovog. Baš sam blesava.

Mislila sam da će raditi tek sa 8mj ponovo, ali izgleda da Rh negativnim trudnicama rade svaki mjesec kontrole.

Ne piše bebin Rh jer to očito tu ne rade. Ako igrom slucaja budem u Danskoj onda ću tamo opet vadit krv. Oni daju injekciju sa 29tt. A ovdje čekaju dok rodiš.

A ko zna, možda je bebica Rh- na mene, pa ni ne bude potrebe...
meni isto mm jucer pokupio nalaz.
isto pise da nema eritrocitnih protutijela
sad sam 28. tjedan, niti na ovom niti na prvom odredivanju krvne grupe nije pisalo nista za ponavljanje nalaza.
tako da mislim da mi doktor vise nece dati uputnicu za jos jedno vadenje.

kod nas mislim da vise puta vade krv samo one koima je nalaz pozitivan, ove ostale samo jednom.

a i koliko sam skuzila u mom kraju ima jako malo rh- zena. bar ja ne poznam niti jednu osim moje mame, pa valjda bas i ne znaju sta bi s nama.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2014., 15:02   #667
Soc. gin. napokon dolazi sa godišnjeg u ponedjeljak, pa ću je pitati šta mi je činiti dalje... Meni nalaz nije pozitivan, pa eto piše da treba prekontrolirati opet. Postoje slučajevi gdje je nalaz bio negativan skoro do samog kraja i onda par tjedana prije termina pozitivno! Zato ne bih htjela riskirati... Nedo Bog da se nešto desi pred sam porod, neću niti razmišljati... Znam da je to rijetkost i da zato ni ne daju injekcije ranije, ali...

Na kraju ovisi i gdje ću roditi, jer nije isto u Danskoj i kod nas... Da sam gore ponovo vadila krv, pisalo bi i koji je bebin Rh, a ovdje tek pri porodu to odrede. Osim ako sam ja nešto krivo shvatila...
__________________
I'll make your heart smile...
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2014., 15:17   #668
Quote:
0merta kaže: Pogledaj post
Soc. gin. napokon dolazi sa godišnjeg u ponedjeljak, pa ću je pitati šta mi je činiti dalje... Meni nalaz nije pozitivan, pa eto piše da treba prekontrolirati opet. Postoje slučajevi gdje je nalaz bio negativan skoro do samog kraja i onda par tjedana prije termina pozitivno! Zato ne bih htjela riskirati... Nedo Bog da se nešto desi pred sam porod, neću niti razmišljati... Znam da je to rijetkost i da zato ni ne daju injekcije ranije, ali...

Na kraju ovisi i gdje ću roditi, jer nije isto u Danskoj i kod nas... Da sam gore ponovo vadila krv, pisalo bi i koji je bebin Rh, a ovdje tek pri porodu to odrede. Osim ako sam ja nešto krivo shvatila...
mislim da si sve dobro shvatila, jer sam i ja tako shvatila kao i ti.
i bas radi tog rizika da se par tjedanaprije termina promijeni nalaz, bi ja rado jos jednom vadila krv. ali velim, to se kod nas ne radi i doktor mi sigurno nece dati uputnicu. dobro da sam i ovu dobila.

ti odi lijepo jos jednom vaditi krv ako su ti i sami napisali tako
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 11:55   #669
OBAVEZNO PROČITATI :)

Evo svježih i vrlo korisnih informacija za sve Rh- trudnice (sa Rh pozitivnim partnerima).

Komentirala sam na drugoj temi pa cu ovdje samo kopirati postove... (admine molim za razumijevanje)

Broj Petrove: 4600-321

Quote:
0merta kaže: Pogledaj post
Evo zvala sam sad! Objasnila sam situaciju. Rekla sam da sam krvnu grupu i taj test radila prvi put u prvom tromjesecju i sad drugi put sa 25+5 odnosno 6 mj, a da sam zabunom na prijavnici napisala da je to 5mj (zato su oni napisali kontrola ponovo sa 6). Sad je rekla zena da ce to ispravit tamo pa da onda sljedeci put dodjem sa 8.mj. trudnoce. I jos jedna super vijest, pitala sam je da li je moguce da iz plazme odrede i bebin rh, rekla je da DA i dala mi je broj na kojem mogu dobiti vise informacija. Posto sam joj rekla da u nekim zemljama se ovisno od toga daje injekcija vec u trudnoci. Eto, sve treba pitati! Glupo mi je da ginekolozi ovdje nista ne govore o tome niti stavljaju tu pretragu na uputnicu kad se radi test. Sad cu nazvati broj i pitati.

Evo ako jos nekom treba: 4600-328
Quote:
0merta kaže: Pogledaj post
Etogac! Nazvala, zena mi sve fino objasnila, pretraga je nesto novija kod nas, rade ju zadnjih pola godine i moguce da se jos nije dovoljno prosirila informacija medju ginekolozima, iako je obavijest poslana. Znaci ja bez problema mogu napraviti tu pretragu odredjivanja bebinog rh, samo ocito trebam naglasiti gin. kad pise uputnicu. I rekla je ono sto ja cijelo vrijeme pricam da se radi vani. Ukoliko se pokaze iz te pretrage da je beba rh pozitivna, daje se anti d-imunoglobulinska injekcija vec u trudnoci. Ukoliko pretraga pokaze da je beba isti rh ko mama, dakle negativna, u pravilu nema potrebe za injekcijom. Zasto bi se izlagali dodatnom riziku pojavljivanja protutijela (sto je moguce da se desi pred kraj trudnoce, pa makar cijelo vrijeme sve bilo ok) i cekali do poroda, ako vec tokom trudnoce po bebinom rh mozemo provjeriti da li nam injekcija treba ili ne treba.

Zene, zovite i informirajte se kad nas nitko drugi nece; 4600-328.
__________________
I'll make your heart smile...
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2014., 12:57   #670
Evo još podataka sa zavoda za transfuziju...

http://www.hztm.hr/hr/content/13/slu...-dijagnostiku/

Zbog nepodudarnosti u RH krvno grupnom sustavu između majke i fetusa može doći do prijelaza majčinih anti-D protutijela kroz placentu i vezanja za fetalne eritrocite, što može dovesti do in vivo destrukcije fetalnih eritrocita. To je vodeći uzrok hemolitičke bolest novorođenčadi (HDN), kod RHD pozitivnih fetusa koje nose RHD negativne majke. Odnedavna je uvedena prijenatalna, dijagnostička pretraga – RHD genotipizacija fetalne DNA iz majčine plazme zbog utvrđivanja rizika fetusa za HDN-hemolitičku bolest tijekom trudnoće kod RHD negativnih majki te provođenja ciljane imunoprofilakse RhD negativnih trudnica. Prema uputi od ginekologa provodi se nakon 12-16. gestacijskog tjedna fetalna RHD genotipizacija iz majčine plazme, a potom se primjenjuje imunoprofilaksa.
__________________
I'll make your heart smile...
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 13:23   #671
Već sam negdje prije napisala da sam 0+ i da mi je svejedno Coombsov test bio pozitivan od počekta trudnoće, imala sam Anti-Lea antitijela u krvi pa sam svakih 8 tjedana išla na kontrole i svaki put je sve bilo isto. Sad pred kraj trudnoće išla sam svakih 6 tjedana i zadnji nalaz sam dobila u petak i sad mi je taj test negativan i trebam doći za 4 tjedna opet na kontrolu. Tada ću biti u 38tt i vjerojatno će mi to biti zadnje vađenje krvi, pitanje hoću uopće stići to i napraviti
MayaG is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 18:49   #672
Evo ja saznala rezultate fetalne RHD genotipizacije koju sam na svoj zahtjev radila u Petrovoj. Beba je RHD POZ (+) na tatu, sto bi znacilo da cu morat primit pikicu.

S obzirom da sam trenutno u Danskoj, primit cu injekciju na sljedecem pregledu kod babice za tj dana. Ponovila sam isti test i kod njih sad u utorak, sa zakasnjenjem, al cu barem imati jos jednu potvrdu. Da sam bila u Danskoj kad sam trebala raditi tu pretragu sa 25tt, vec bi dobila injekciju sa 29tt (i jos jednu pri porodu). Sad sam 31+3.

A- sam i na zadnja dva nalaza pise da u plazmi nisu nadjena antieritrocitna protutijela. Da su nadjena, odnosno da je combsov test poz, to bi znacilo da je doslo do mijesanja moje i bebine krvi... A to onda nikako nije dobro.
__________________
I'll make your heart smile...
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 19:34   #673
Ja sam vadila krv tamo negdje s 12 tt, sad sam 31.
U nalazu mi piše :
A+
indirektni antiglobulinski test: neg
u plazmi nisu nadjena antieritrocitna protutijela

i dolje žig: molimo kontrolu u 8. mj trudnoće
Gin mi ništa ne spominje, koliko je važno da odem na to i ukojem tjednu?
trenutno sam na mirovanju zbog otvorenosti do slj. pregleda (34tt)
Eve* is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 19:47   #674
Ako si A+ onda mislim da nema razloga za brigu... I nisu ti nadjena nikakva protutijela. No mozes ponoviti test reda radi ili po preporuci gin. S obzirom da, kako kazes, moras bit na mirovanju, vjerojatno te nece slati.
__________________
I'll make your heart smile...
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 09:06   #675
Bok,
ovo mi je prva trudnoća, ja sam A- a muž 0+, 1.1.2015. ulazim u 28.tjedan, a 5.1. idem na kontrolu antitijla. Na prethodnom nalazu koji sam radila u 9. mjesec u plazmi nisu nađena antiteritrocitna protutijela. Sad mene zanima da li je tko uspio nagovorit ginekologa da mu da cijepivo ANTI-D imunoglobulina kao prevenciju u 28. tjednu? Nije bi bitno ako bi ga sama kupila, samo me zanima zna li netko gdje u Splitu ima kupiti to cijepivo i koliko košta? Znam da u europisim državama daju ili jedno preventivno cijepivo između 28 i 30 tjedna ili dva- jedno u 28. a drugo u 34 tjednu, jer ova injekcija pruža zaštitu od stvaranja antitijela nekoliko mjeseci. Molila bi nekoga tko je uspio nagovorit doktora da mu da cijepivo da podjeli iskustvo o tome. Hvala
PANDA 86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 10:14   #676
Quote:
PANDA 86 kaže: Pogledaj post
Bok,
ovo mi je prva trudnoća, ja sam A- a muž 0+, 1.1.2015. ulazim u 28.tjedan, a 5.1. idem na kontrolu antitijla. Na prethodnom nalazu koji sam radila u 9. mjesec u plazmi nisu nađena antiteritrocitna protutijela. Sad mene zanima da li je tko uspio nagovorit ginekologa da mu da cijepivo ANTI-D imunoglobulina kao prevenciju u 28. tjednu? Nije bi bitno ako bi ga sama kupila, samo me zanima zna li netko gdje u Splitu ima kupiti to cijepivo i koliko košta? Znam da u europisim državama daju ili jedno preventivno cijepivo između 28 i 30 tjedna ili dva- jedno u 28. a drugo u 34 tjednu, jer ova injekcija pruža zaštitu od stvaranja antitijela nekoliko mjeseci. Molila bi nekoga tko je uspio nagovorit doktora da mu da cijepivo da podjeli iskustvo o tome. Hvala
ne znam za split ali znam da se u puli moze i kupiti a kosta oko 100 eura
Flover is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 13:53   #677
Quote:
Flover kaže: Pogledaj post
ne znam za split ali znam da se u puli moze i kupiti a kosta oko 100 eura
Evo poslala mail doktoru Šparcu u poliklinici Cito, odgovorio u roku 2 sata i rekao mi da u 28. tjednu trudnoće, dođem sa nalazima antitijela, te će mi on dati injekciju Anti-D imunoglobolina kao prevenciju kako bi isključila ikakvu mogućnost stavaranja antitijela. Nisam ga pitala koliko košta preko maila, bilo mi glupo, al nazvat ću Cito ovih dana i pitat sestru, pa javim tako da znaju svi iz Splita koji su zainteresirani. Ma nije se zezat sa ovakvim stvarima, ja sam stava da je bolje spriječiti nego liječiti (a i ne može se liječiti sve da hoćeš).
PANDA 86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 15:42   #678
Quote:
PANDA 86 kaže: Pogledaj post
Evo poslala mail doktoru Šparcu u poliklinici Cito, odgovorio u roku 2 sata i rekao mi da u 28. tjednu trudnoće, dođem sa nalazima antitijela, te će mi on dati injekciju Anti-D imunoglobolina kao prevenciju kako bi isključila ikakvu mogućnost stavaranja antitijela. Nisam ga pitala koliko košta preko maila, bilo mi glupo, al nazvat ću Cito ovih dana i pitat sestru, pa javim tako da znaju svi iz Splita koji su zainteresirani. Ma nije se zezat sa ovakvim stvarima, ja sam stava da je bolje spriječiti nego liječiti (a i ne može se liječiti sve da hoćeš).
eto super, bar ne moras kupovati! sretno
Flover is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 16:13   #679
Unhappy

Quote:
PANDA 86 kaže: Pogledaj post
Evo poslala mail doktoru Šparcu u poliklinici Cito, odgovorio u roku 2 sata i rekao mi da u 28. tjednu trudnoće, dođem sa nalazima antitijela, te će mi on dati injekciju Anti-D imunoglobolina kao prevenciju kako bi isključila ikakvu mogućnost stavaranja antitijela. Nisam ga pitala koliko košta preko maila, bilo mi glupo, al nazvat ću Cito ovih dana i pitat sestru, pa javim tako da znaju svi iz Splita koji su zainteresirani. Ma nije se zezat sa ovakvim stvarima, ja sam stava da je bolje spriječiti nego liječiti (a i ne može se liječiti sve da hoćeš).
Super za znati, iako mi je sada već kasno, idem za tjedan dana opet vaditi krv u 36.tt!
linda00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 13:32   #680
podižem temu...ima li koja trudnica da joj je test senzibilizacije na početku trudnoće bio pozitivan na anti D antitijela?
dinda83 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:44.