Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2013., 01:47   #61
Arrow

Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Prema henefijama, tj maturidijama, iman ne raste nit se smanjuje, tj djela ne ulaze u iman.
Stoga musliman moze biti pokoran ili ne pokoran, tj moze biti gresnik ali se zbog djela grijeha ne izbacuje iz islama.
Ovo sam spomenuo jer si poceo pricati o djelima, a to je drugi par rukava.
opet brkas pojmove grijeha (ne)djela i grijeha (ne)vjerovanja.

onaj ko smatra da svaki musliman mora klanjati a ne klanja je musliman grijesnik i ne izlazi iz islama

onaj koji smatra da musliman ne mora klanjati, ne mora postiti, smije piti vino i slicno taj je napravio grijeh u vjerovanju i takav izlazi iz islama pa makar klanjao i postio i sustezao se od alkohola.

ovdje cijelo vrijeme nagonis vodu na pricu da je bitno predati se Bogu pa kako bilo - to vise nije grijeh djela vec grijeh vjerovanja, povedi racuna...

Quote:
Kalbbija kaže: Pogledaj post
Daj ba muso..dodji si sebi..pa takav govor odista ti ne pristaje..hem hodza i to potkovan,a vidi mu rijeci..kocijaski..sad ti ko mjerodavan ko je Allahu blizi..ma idi se...
kalbo, po ko zna koji put ponavljam: ja i ti se ne poznajemo, nisam se predstavio koje mi je zanimanje i prestani vise da insinuiras moje zanimanje to bi trebalo biti forumski prijestup
osim toga pogledaj malo sta pises, sad kazes da sam potkovan sad kazes da nisam mjerodavan, de odluci se sta hoces reci
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 01:57   #62
Nakon Hafizovog preseljenja na vjecni svijet…
Doslo je do sukoba, izmedzu pristalica I ortodoksne uleme
Koja se protivila tom, da se on sahrani kao musliman!

To je u Shirazu stvorilo veoma napetu atmosveru
Da bi razrijesili sukob. Odlucili su pitat samog Hafiza
Otvarajuci njegov Divan…

Razdvojili su gazele na pojedinacne bejtove
I izabrali jednog djecaka da na sumice izvuce, jedan sa gomile bejtova
Dogovor je bio da taj bejt, presudi u njihovom sporu!
Izvucen je sedmi bejt iz sedamdeset devetog gazela
Kao pravi I potpuni odgovor Hafiza ortodoksnoj ulemi…

"Ne zalite
Hafizu na dzenazu dodzite
Mada bese grijesnik okorjeli
On u Dzennet ode"
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 01:58   #63
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
evo čistog primjera.

Tu se jasno vidi da se Netko "odozgo" obraća Muhammedu.
Mi mu vjerujemo i znamo da nije lažac, a sve je stvar povjerenja.

On je jasno objasnio put spasenja: vjera uz dobra djela, iskrenost i strpljenje. Ovo podrazumjeva da čuvamo sebe od grijeha koji neprestano postoji kao opcija i nudi nam se u vidu raznih izazovnih oblika.., i da se stalno preispitujemo sebe. I ono najvažnije: nikakva idolatrij! Čak niti tamo gdje joj nešto sliči. Naravno, još mnogo toga (npr. poštivanje i briga za roditelje i obitelj, prijateljstvo prema ljudima, pomaganje onima kojima pomoć treba... etc.) Ja ne mogu ovdje sve to napisati, ali ima u Kur'anu. Tko ga je čitao, bio musliman ili nemusliman, a iskren je u svom srcu, vidjet će to sasvim jasnim vidom, i bez ikakva ustezanja. I pod uvjetom da ga čita sa abdestom. Naravno, vječito važi ono - kucati. To sam objasnio ovdje. Pozdrav
...
Dugo ti je trebalo da ih nađeš.

Te stihove mu je izdiktirao Bog ili Džibril?
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni...i mistirijum postojanja Sokolovo oro Koga ki odiš mome za voda Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 01:59   #64
Sta me briga muso..sta ti mislis o kome, ovdje na forumu..

Uzmi pouku iz ovoga ,postanog
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 02:07   #65
Quote:
Musa kaže:
opet brkas pojmove grijeha (ne)djela i grijeha (ne)vjerovanja.

onaj ko smatra da svaki musliman mora klanjati a ne klanja je musliman grijesnik i ne izlazi iz islama

onaj koji smatra da musliman ne mora klanjati, ne mora postiti, smije piti vino i slicno taj je napravio grijeh u vjerovanju i takav izlazi iz islama pa makar klanjao i postio i sustezao se od alkohola.

ovdje cijelo vrijeme nagonis vodu na pricu da je bitno predati se Bogu pa kako bilo - to vise nije grijeh djela vec grijeh vjerovanja, povedi racuna...
A ko je Musa ovdje od nas muslimana na forumu zanegirao bilo sta od onoga sto je propisano ?
I nemoj prejudicirati.
Buni te vino, to vino nema veze sa nasim vinom, to je opijenost Aškom(zaljubljenosti) u Voljenog
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 02:15   #66
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
A ko je Musa ovdje od nas muslimana na forumu zanegirao bilo sta od onoga sto je propisano ?
I nemoj prejudicirati.
Buni te vino, to vino nema veze sa nasim vinom, to je opijenost Aškom(zaljubljenosti) u Voljenog
ma hajde, ovdje neki muslimani negiraju komplet knjige u kojima se govori o onome sto je propisano, a ti pitas ko je zanegirao?
a ta prenesena znacenja ostavi za poezije a za dijaloga je konkretno znacenje...
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 02:22   #67
Konkretno..deci_dno..znacenje...cega?

Onoga sto su drugi napisali a ti prenosis?

Onoga sto su drugi radili a ti radis?

Onoga sto drugi nisu razumjeli a ti ko razumijes?

ey vala'
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 02:58   #68
Quote:
musa kaže: Pogledaj post


ma hajde, ovdje neki muslimani negiraju komplet knjige u kojima se govori o onome sto je propisano, a ti pitas ko je zanegirao?
a ta prenesena znacenja ostavi za poezije a za dijaloga je konkretno znacenje...
Shady nikad nije doveo u pitanje niti jedno od imanskih shartova, niti islamskih.
To sto je kritizirao hadise, sa njim se ne slazem, ali opet cu aBd popit kafu nekad sa njim, a i sa tobom ak budes raspolozen.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 03:00   #69
Nego selam alejkum, ode spit.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 03:08   #70
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Nego selam alejkum, ode spit.
Ako derviša sretneš od njega bježi,
čudno ti nešto u Njegovim grudima leži.

Bez vjere svoje možeš ostati,
pijanac i luda namah ćeš postati.

Računat neznaju,niti da broje,
kažu jedan i Jedan su Jedan,
a more bit i dvoje.

Pamet tvoju uzet će ti,
kažu pamet tvoja tebi šteti.

Kad tužan je veli, to radost mu je,
Kad radostan je kaže,
Da on to boluje.

Ama sebična to su bića,
kazu imaju Mejhanu,
gdje ispijaju pića.

Kazu da su sebični jer sve od sebe daju,
vele ti da je zbog Ljubavi Hajju,

Sve daju jer Sve sebi žele,
sve daju, jer Sve ne zele da djele.

Pa Hajj ti sad shvati,
od kake to boljke,
taj siromah pati.

Za sve ti imaju naku čudnu mjeru,
samo eto Kibla im je u istome smjeru.

Čudne nake zakone kroje,
jos kazu da derviši, na svjetu ne postoje.


eve ti za lahku noc...

ve Alejkum selam ve rahmetullahi ve berekatu huuu
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 05:04   #71
Quote:
Rade Kumitkata1 kaže: Pogledaj post
Dugo ti je trebalo da ih nađeš.
Te stihove mu je izdiktirao Bog ili Džibril?
Pa bili ste pitali Duxa a ja sam prvo sačekao da vidim da li će vam on odgovoriti pošto on bolje objašnjava od mene i umije ljepše da se izrazi. A i objektivniji je od mene zato što je netko tko samo istražuje islam.

Dakle, Bog ili arhanđel Gavrilo. Svakako je po Božijem emeru i volji, čak i ako je Gavrilo. Doduše, Iz stavaka koje sam postao možda se može oboje zaključiti, međutim iz nekih drugih stavaka je već očitije da se tu izravno Milostivi obraća. Kao na primjer što su ovi stavci, koji siguran sam da bi vam se mogli svidjeti:
  1. "Oprostit ću samo onima koji se pokaju i poprave i to javno ispolje.
    Ja primam pokajanje i Ja sam milostiv". (Kur'an, 2:160)

  2. "A kada te sluge Moje upitaju za Mene - Ja sam sigurno blizu njih!
    Odazivam se molbi molitelja kad Me zamoli.
    Zato neka oni pozivu Mome udovolje i neka vjeruju u Mene da bi bili na putu pravome" (K 2:186)

  3. "Kaži slugama Mojim da govore samo lijepe riječi!
    Jer, satana bi mogao posijati neprijateljstvo među njima.
    Satana je doista čovjekov otvoreni neprijatelj". (K 17:53)

  4. "O sluge Moje, koji vjerujete, Zemlja je Moja prostrana!
    Zato se samo Meni klanjajte!" (K 26:29:56)


Ovdje samo da dam nekoliko pojašnjenja: "Zemlja je moja prostrana" ima smisao: "Ako vas netko hoće progoniti što vjerujete u Mene, zemlja je prostrana a vi ne gubite vjeru i samo se Meni klanjajte". (i taj ajet je objavljen kada je došlo do nekih progona muslimana od strane mekkanskih mnogobožaca, jer su ih progonili zbog "izdajstva" vjere otaca). Riječ sluga u ovim ajetima (stavcima) se može napisati i kao rob. Rob je netko tko je u cijelosti u nečijem drugom vlasništvu. Kao kd se kupi na pijaci rob pa je u tuđem vlasništvu. Ili kao kad čovjek kupi jagnje i onda je to jagnje njegovo. A svi judi su u Božijem vlasništvu u potpunosti, i to svaki njihov atom, jer ih je On stvorio i sve o njima zna. Čak i misli njihove. Zato se u 50:16 i kaže da nam je Bog bliži čak i od našeg vlastitog tijela (to sam pokušao pojasniti u ovom postu). Satana (treći stih) je otvoreni neprijetelj zato što je pao; a pao je jer je pokazao ljubomoru kada je Bog postavio na zemlji čovjeka kao namjesnika (zastupnika, da vlada na zemlji po Božijoj volji). A prvocitirani stih kazuje da je pokajanje prvi korak, onda javno očitovanje kroz popravljanje tj. činjenje dobročinstava. Slično kao i kod vas.

Iz data četiri stavka se vidi da se nekada izravno obraća Milostivi Gospodar, nadahnućem Duha Svojega. Muhammed nije govorio sam od sebe, niti po svom nahođenju (hiru, željama), nego onako kako čuje i to je prenosio:
2. vaš drug nije s pravog puta skrenuo i nije zalutao!
3. On ne govori po hiru svome –
4. to je samo Objava koja mu se obznanjuje. (Kur'an, pog. 53)
Na kraju samo da pojasnim dam kada kažem "ono šta čuje" ne mislim na čuvstvo ušima, očima ili drugim osjetilom. Milostivi je poslaniku stavljao retke Kur'ana izravno na srce. Iz srca to išlo je u Muhammedov um gdje bi on to najprije umom shvaćao, a onda prenosio svojim ashabima putem [i]Riječi[/B] (ashab znači drug, slično kao apostol mada ne isto).
"Gospodar tvoj je, zaista, Silan i Milostiv.
I Kur’an je sigurno objava Gospodara svjetova;
donosi ga povjerljivi Džibrili
na srce tvoje. Da opominješ!" (K, 191-194)
Tako je bilo kod poslanika: srce, um pa vani. A kod svih drugih ljudi je obrnut slučaj! Oni bi slušali riječi poslanika, zatim bi umom obrađivali ono šta od njega čuju. Pa bi onda nekima to silazilo iz uma na srce i to su pravi vjernici - gdje je krug objave poklopljen (zaokrugljen). I oni tad imaju jekin (uvjerenje, osvjedočenje). A nekim ljudima, pak, dođe u um ono šta čuju od Objave ali ne siđe i u njihovo srce.. i onda kola po njihovom umu dugo, no ne silazi i dalje u srce, i onda kasnije postanu munafici. Munafici, to znači licemjeri u vjeri, a to su najgora stvorenja (puno gori od mušrika, kafira i zalima). Pozdrav
...

Zadnje uređivanje Shady : 03.01.2013. at 05:14.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 08:21   #72
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
lijepo
samo što, ne znam kako kod vas ide to 'kažnjavanje'
Postavila si veoma oštroumno pitanje! Zaslužuje širi odgovor jer je bitno za svakoga ma koje vjere bio. I kod nas ide to kažnjavanje... Kad bih ti naveo par stvari koje se muslimanima danas događaju, nebi mogla spavati par dana. Ako kao što Bostan reče, mi smatramo da je to zbog naših propusta.
Smisao tog stavka ("zašto vas onda On kažnjava ako ste miljenici Božiji") jeste u samom kontekstu okolnih riječi: da nitko nema prava reći: "samo smo mi miljenici Božiji", ili: "djeca Božija" i sl. jer Bog je jedan za sve. Evo konteksta:
Židovi i kršćani kažu: “Mi smo djeca Božija! Miljenici Njegovi.” Reci im: “Pa zašto vas onda On kažnjava zbog grijehova vaših?” A nije tako! Vi ste kao i ostali ljudi koje On stvara: kome hoće On će oprostiti, a koga hoće, On će kazniti. Božija je vlast na nebesima i na Zemlji i na onome što je između njih, i Njemu će se svi vratiti. (K 5:15)

Znači, svi smo mi ljudi i nitko nema pravo svojatati Boga i baš ti koji misle da su specijalni "miljenici" doživljavaju povremene nedaće nedaće kao plod vlastitih propusta, nebi li se popravili. To je očito, ali to samo rijetki vide.

A evo na sljedećem primjeru, kako nas Milostii uči: Pripadnici jedne Knjige misle: "Bog je suditi samo po ovom kako mi vjerujemo i mislimo"... onda neki drugi kažu: "Ne! Sudit Bog će po našemu mišljenju a ne po vašem"... a onda im treći kaže: "Oba griješite, zapravo će se suditi po ovom kako mi vjerujemo"... Opći krljanac pred rajskim vratima. A Kur'an onda, upravo poručuje (ne samo nama muslimanima nego i svima koji vjeruju):
To neće biti ni po vašim željama, a ni po željama sljedbenika Biblije; Već onaj tko radi zlo biće kažnjen za to što je radio i neće naći, mimo Boga, ni zaštitnika niti pomagača; a onaj tko čini dobro, bio muškarac ili žena - a vjernik je -
ući će u raj! Neće se nikome učiniti nepravde niti koliko trun jedan. (K, 4:123-124)

Ja se nadam da tebi ovakav koncept može biti razumljiv. Ma koliko bilo vjera, Bog je Taj Koji će svima po Svojoj pravdi sve rastabiriti. Slažeš li se? Upravo se zato kaže u Kur'anu da će u raju biti i kršćana i židova i muslimana i sabejaca... ma tko bio u pitanju, ukoliko vjeruje da je Bog jedan i u proživljenje - i ako uz takvo vjerovanje čini dobra djela - biti će spašen. Znači, nema onog agresivnog crkvenog: "nitko se neće spasiti osim po Kristu", ili "osim po Budi", "osim po Zaratustri", ovom, onom...
"Oni koji su vjerovali, pa i oni koji su bili Židovi, i Sabijci, i kršćani –
oni koji su u Boga i u onaj svijet vjerovali - i uz to dobra djela činili, -
ničega se oni neće bojati i ni za čime neće tugovati!" (K 5:69)

Nije li ovo univerzalnije od onog: spasit ćete se samo po Kristu, Budi, Muhammedu, Svamiju... zar nije pravičnije da Bog svima presudi po Svome? Da li je sad malo jasnije ono: "Zašto vas on kažnjava zbog grijeha vaših"? Kada se netko uzoholi i misli da je čistunac (kao što neki tvrde da su već sada, u ovom životu, čisti od grijeha) Bog ga spusti da se nebi oholio. Pozdrav
...

Zadnje uređivanje Shady : 03.01.2013. at 08:33.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 09:26   #73
U ime Oca i Sina i Duha Svetoga

"Nijednom covjeku nije dato da mu se Allah obraca, osim na jednom od tri nacina: nadahnucem, ili iza zastora, ili da posalje izaslanika koji, Njegovom voljom, objavljuje ono sto zeli."
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 09:45   #74
Quote:
biftek kaže: Pogledaj post
"Nijednom covjeku nije dato da mu se Allah obraca, osim na jednom od tri nacina: nadahnucem, ili iza zastora, ili da posalje izaslanika koji, Njegovom voljom, objavljuje ono sto zeli."
Izaslanici su bili Poslanici a.s.

To nije diskutabilno!
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 10:04   #75
A meleki rekoše

Quote:
Kalbbija kaže: Pogledaj post
Izaslanici su bili Poslanici a.s.

To nije diskutabilno!
Tko su bili Poslanici a.s što su Sodomu i Gomoru stavnili ?
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.

Zadnje uređivanje biftek : 03.01.2013. at 10:12.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 10:35   #76
Wahj- prevedeno u gornjem ajetu kao nadahnuce je ,dakle, poseban vid obračanja Allaha, dž.š., nebesima , Zemlji, melekima, ljudima ili životinjama.
Iz različitih situacija u Kur'anu i načina na koji je upotrebljena riječ wahj vidimo da oba riječ ima više značenja i oblika.Oblik wahja kada se Allah, dž.š. obrača pčeli , majci Musaa a.s. , melekima, sljedbenicima (učenicima) Isaa a.s. , nebesima, Zemlji , poslanicima. Očigledno je da su ovi nabrojani oblici wahja različiti i da je ova riječ upotrebljavana u različitim kontekstima, uglavnom zadržavajući svoje osnovno značenje koje bi se moglo svesti na sljedeće:

- Brz simboličan i poseban znak
- Tajni govor među dvojicom

...
Zastor npr. je bio goruci grm preko kojeg se Allah obratio Musi.Zastora ima mnogo, zastori svjetla i tame.

Obracanje preko Poslanika a.s. odnosi se na samu Objavu, a Poslanici mogu biti i meleki i ljudi( tj Poslanici Boziji iz ljudskog roda)
......
Dakle komunikacija sa Allahom dz.š nije iskljucena ovim nacinima komuniciranja.
Razlog zasto nije moguc direktan razgovor( suceljavanje) je sto niko ziv ne ostaje kad se On pojavi. ( Musa a.s. kad je trazio da Ga vidi, brdo se zdrobilo a Musa a.s. na zemlju pao onesvjesten)
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba

Zadnje uređivanje Bostan : 03.01.2013. at 10:48.
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 11:02   #77
kad meleki postanu Bog

Izlazak 3 : 2 - Anđeo mu se Jahvin ukaže u rasplamtjeloj vatri iz jednog grma.Kakav je to zastor ?.
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 11:08   #78
Quote:
biftek kaže: Pogledaj post
Izlazak 3 : 2 - Anđeo mu se Jahvin ukaže u rasplamtjeloj vatri iz jednog grma.
Kad je Jahve vidio kako prilazi da razmotri, iz grma ga Bog zovne: "Mojsije! Mojsije!" "Evo me!" - javi se. 5"Ne prilazi ovamo!" - reče. "Izuj obuću s nogu! Jer mjesto na kojem stojiš sveto je tlo.

http://www.katolici.org/biblija.php?...%20Lk%2013,1-9
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 11:14   #79
Tko je vidio i zvao Anđeo ili Jahve ?
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 11:28   #80
Quote:
biftek kaže: Pogledaj post
Tko je vidio i zvao Anđeo ili Jahve ?
Ne znam kakva je interpretacija krscana. Malo sam pogledao, ima i jednih i drugih misljenja.Ne bih da ulazim u tu polemiku, nadam se da ce se krscani naci da daju stav.


Medjutim u Kur'anu takodje veli Allah

Korkut: A kad do nje dođe, neko ga zovnu; "O Musa,
Mlivo: Pa pošto joj stiže, bi pozvan: “O Musa!

Korkut: Ja sam, uistinu, Gospodar tvoj! Izuj, zato, obuću svoju, ti si, doista, u blagoslovljenoj dolini Tuva.
Mlivo: Uistinu! Ja, Ja sam Gospodar tvoj! Zato izuj obuću svoju. Uistinu si ti u svetoj dolini Tuwa,
....
Dakle Allah se Musi, prema nasem stavu obratio iz plamteceg grma, sto je obracanje iza zastora.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:22.