Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti > Kreativni nered

Kreativni nered Forumaški atelje...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2012., 17:15   #41
Moze li se platno dva puta premazati gesso-om, da li je to previse??
Baby Jane 4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 02:22   #42
Quote:
Baby Jane 4 kaže: Pogledaj post
Moze li se platno dva puta premazati gesso-om, da li je to previse??
Mozes, ali uzmi u obzir da je vecina platana vec premazana jednim slojem.
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2012., 14:46   #43
Quote:
Bynw kaže: Pogledaj post
Mozes, ali uzmi u obzir da je vecina platana vec premazana jednim slojem.
Premazala sam jos jednom(ono u tri razlicita smjera), pa eto ispalo je ok
Baby Jane 4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 00:25   #44
Gdje povoljno nabaviti slikarski materijal?

Pozdrav!

Početnik sam u slikanju s akrilnim bojama. Zanima me gdje se povoljno mogu nabaviti boje i platna, pošto kod mene u Rijeci cijenu drži jedna trgovina koja se time bavi. Da li tko zna za neku veleprodaju ili sl?
ninam83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 23:03   #45
Pozdrav svima !

Imam jedno pitanje. Amater sam i volim slikati s uljem ali imam problem. U slavonskom brodu je jako tesko nabaviti terpentin posto imamo samo tri trgovine u gradu koje prodaju boje i lakove i sve sto ide uz to. Vec par puta sam bio trazio kod njih terpentin ali ga nenabavljaju jer se slabo prodaje a u art shopu je preskup. Mala bocica kosta kao 1 litra u trgovinama boje i lakova.
E a sada pitanje, najvjerovatnije glupo. Dali bi sinteticki razredjivac mogao zamjeniti terpentin posto na limenci pise da je za uljane boje?
Inace kemija mi bas i nije bolja strana pa bih molio ako netko ima volje da mi objasni i odgovori na pitanje. Unaprjed veliko hvala
duskosb is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 00:05   #46
ulje na platnu

bok !!!

ja sam također početnik u uljanoj tehnici, ali ako mogu ikako pomoći sa kojom informacijom bit če mi drago. uljane boje se razrjeđuju sa večim omjerom terpentina a manjim lanenog ulja, iz tog razloga što laneno ulje daje visok sjaj, sporo sušenje i boje požute nakon nekog vremena. umjesto terpentina (ima jedan slikarski trik), se može koristiti razjeđivač sa malo lanenog ulja( na yutubu slikar ferko to koristi).
1.svaka boja se razrjeđuje sa terpentinom i po potrebi malo lanenog ulja
2. ja koristim male čašice od svijeće i tamo stavljam boju
3.koristim gotova nategnuta pamučna kupljena platna(bolja su lanena)
4.kod ručnih rađenja platna stavlja se podloga koja se zove gesso(kod kupovnih već su premazana)
5.kistovi su najbolji od svinjske i konjske dlake(moze i devina), ja sam preko interneta dobila "umjetnicke kistove", pa ipak ću ih koristit ma da imam od svinjske (ona su jako tvrda i dobra za precizno crtanje).
6.slika se suši na toplijem mjestu (ja eksperimentiram na hladnoći i za sada ništa s njom nije, kad se osuši kupuje se specijalni fiksator koji se šprica po slici, ja koristim lak za kosu mada nije baš kvalitetno).
7.terpentin se može kupiti u dućanima boja i lakova di vas mogu uputiti na i druga sredstva za korištenje uljanih boja, u Bauhausu i na internetu po povoljnim cijenama.
natasapula is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 19:14   #47
Koliko prosjecno na jednu sliku dimenzija npr. 40x30 se potrosi materijala? Evo samo za akrilne boje, neka najeftinija verzija, ali da ih se ne štedi nego gusto fino nanosi? U kunama? Da vidim da li si to uopce mogu priustiti jer mi se farbe cine preskupe.
__________________
"And it seems we would come to appreciate all the things that stay with us everyday, but we only see what moves, and I can't help but notice this new view."
Bixler-Zavala is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 21:25   #48
Pozdrav ekipa.
Vidim da se slabo posjećuje/piše na ovoj temi i ljudima se baš ne odgovara brzo na razna pitanja, pa ajmo to malo pokreniti
Eto, kao i svi vi ili barem većina početnik sam u slikanju (ulje) za sada prikupljam potrebni pribor i polako se okrećem slikanju. Pravit ću si vjerojatno sam platna jer nije uopće komplicirano, sad me zanima tko tako radi iz iskustva koristite samo isključivo gesso, boju za beton s malo boje za krečenje a čak postoji i tehnika premazati platno sa starom bojom koja vam je ostala od prije -da se ne baci?
Radit ću prvo pejzaž; pa mi za to vjerojatno trebaju uz par klasičnih i kistovi šire površine-penzl, širi i uži, mogu ih kupiti u boje i lakovima ili je ipak bolje u knjižari/dućanu za slikanje?

Zadnje uređivanje Logan-tenis : 22.02.2017. at 21:46.
Logan-tenis is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 08:33   #49
Quote:
Logan-tenis kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa.
Vidim da se slabo posjećuje/piše na ovoj temi i ljudima se baš ne odgovara brzo na razna pitanja, pa ajmo to malo pokreniti
Eto, kao i svi vi ili barem većina početnik sam u slikanju (ulje) za sada prikupljam potrebni pribor i polako se okrećem slikanju. Pravit ću si vjerojatno sam platna jer nije uopće komplicirano, sad me zanima tko tako radi iz iskustva koristite samo isključivo gesso, boju za beton s malo boje za krečenje a čak postoji i tehnika premazati platno sa starom bojom koja vam je ostala od prije -da se ne baci?
Radit ću prvo pejzaž; pa mi za to vjerojatno trebaju uz par klasičnih i kistovi šire površine-penzl, širi i uži, mogu ih kupiti u boje i lakovima ili je ipak bolje u knjižari/dućanu za slikanje?
Ako moze mala pomoc crtacu i bojadiseru pocetniku. Dosad sam za svoju dusu crtao i bojao razne djetinjarije uglavnom kako bih zabavio djecu i to sam radio najobicnijim skolskim drvenim bojama. Zelio bih to svoje crtanje i bojanje uspeti koliko je moguce na malo visu razinu, a to bi bilo prvenstveno prijelaskom sa skolskih drvenih bojica na neke kvalitetnije boje, ali obavezno u olovci jer nisam vjest za zahtjevnije tehnike. Onako, cuo sam da postoje “ozbiljnije” boje-olovke kao sto su pastele u olovci ili akvarel pastele, ali iskreno uopce ne znam kako one funkcioniraju. Jedino imam osjecaj da bi moji djetinji crtezi takvim “drvenim” bojama izgledali punije i ljepse. Molim ako mi netko moze to.malo pribliziti. Kako se takvim pastelama radi i mora li se npr. u radu s akvarel pastelema koristiti i voda na neki nacin ili je akvarel samo u oznaci vrste tih boja?
__________________
Na tom poslu sam se susreo i s time da me čovjek laže u oči, i to prilično uvjerljivo. Jedan radnik nije došao na posao i ja pitam što je s njime. Kaže drugi radnik Mirko."Ti ne znaš? On je umro.""Umro??" pitao sam."E, je. Ja sam bio posljednji put ispratit svog prijatelja. Sklupčo se mali, kao crnac mali. Puno je on pio, znaš."Dr Diego
Almah is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 11:37   #50
Quote:
Aal_Mahmud kaže: Pogledaj post
Ako moze mala pomoc crtacu i bojadiseru pocetniku. Dosad sam za svoju dusu crtao i bojao razne djetinjarije uglavnom kako bih zabavio djecu i to sam radio najobicnijim skolskim drvenim bojama. Zelio bih to svoje crtanje i bojanje uspeti koliko je moguce na malo visu razinu, a to bi bilo prvenstveno prijelaskom sa skolskih drvenih bojica na neke kvalitetnije boje, ali obavezno u olovci jer nisam vjest za zahtjevnije tehnike. Onako, cuo sam da postoje “ozbiljnije” boje-olovke kao sto su pastele u olovci ili akvarel pastele, ali iskreno uopce ne znam kako one funkcioniraju. Jedino imam osjecaj da bi moji djetinji crtezi takvim “drvenim” bojama izgledali punije i ljepse. Molim ako mi netko moze to.malo pribliziti. Kako se takvim pastelama radi i mora li se npr. u radu s akvarel pastelema koristiti i voda na neki nacin ili je akvarel samo u oznaci vrste tih boja?
Uh, cini se da sam se malo zeznuo, ovdje se bas i ne odgovara na upite... Mozda inf. od onih koji su vec postavljali pitanja pa ostali visjeti, postoji li neki drugi forum gdje se mogu postavljati ovakva pitanja s vecim izgledom da se dobije koja korisna informacija?Mozda neki bosanskohercegovacki ili srpski forum?
__________________
Na tom poslu sam se susreo i s time da me čovjek laže u oči, i to prilično uvjerljivo. Jedan radnik nije došao na posao i ja pitam što je s njime. Kaže drugi radnik Mirko."Ti ne znaš? On je umro.""Umro??" pitao sam."E, je. Ja sam bio posljednji put ispratit svog prijatelja. Sklupčo se mali, kao crnac mali. Puno je on pio, znaš."Dr Diego
Almah is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 16:11   #51
Quote:
Bixler-Zavala kaže: Pogledaj post
Koliko prosjecno na jednu sliku dimenzija npr. 40x30 se potrosi materijala? Evo samo za akrilne boje, neka najeftinija verzija, ali da ih se ne štedi nego gusto fino nanosi? U kunama? Da vidim da li si to uopce mogu priustiti jer mi se farbe cine preskupe.
Evo, recimo kupiš osnovne boje i iz njih dalje miješaš sekundarne...(ultramarin, karmin crvena i kadmij žuta + bijela).
Pakiranje od 75ml dođe oko 25kn (ukupno 100injak kn. Ja ih kupujem u Mulleru jer su kvalitetne i cijenom prihvatljive) i platno 40x30 30ak kn.
Mislim da je isto u Mulleru najpovoljnije, na drvenom okviru. Znači, sve skupa za najviše 150kn.

A boje dugo traju, ako ne radiš u debelim slojevima. Možda čak i 10ak slika možeš napraviti tim bojama, osim možda bijela bude na knap.

Preporučam mekane kistove, ali ne debele da se ne skuplja boja među dlačicama.
__________________
Svaka vodoravna površina ubrzo postaje prenatrpana.
paulownia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 17:09   #52
Quote:
Logan-tenis kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa.
Vidim da se slabo posjećuje/piše na ovoj temi i ljudima se baš ne odgovara brzo na razna pitanja, pa ajmo to malo pokreniti
Eto, kao i svi vi ili barem većina početnik sam u slikanju (ulje) za sada prikupljam potrebni pribor i polako se okrećem slikanju. Pravit ću si vjerojatno sam platna jer nije uopće komplicirano, sad me zanima tko tako radi iz iskustva koristite samo isključivo gesso, boju za beton s malo boje za krečenje a čak postoji i tehnika premazati platno sa starom bojom koja vam je ostala od prije -da se ne baci?
Radit ću prvo pejzaž; pa mi za to vjerojatno trebaju uz par klasičnih i kistovi šire površine-penzl, širi i uži, mogu ih kupiti u boje i lakovima ili je ipak bolje u knjižari/dućanu za slikanje?
Bok

Ja kupujem gotova platna, već impregnirana, ali uvijek prije samog slikanja namažem tanki sloj akrilne boje pomiješan s vodom. Tek toliko da kasnije bude lakše slikati; boja se lakše razmazuje i manje se troši. I to mi se pokazalo zadovoljavajuće. I na tu podlogu bez problema slikaš uljem. Ostalo nisam ni isprobavala (gesso...). Inače slikam akrilnim bojama jer mi bolje pašu od uljanih.

Najbolji su mi kistovi s mekanim dlačicama jer se lijepo s njima radi i ne ostavljaju tragove dlačica. Bilo bi dobro da imaš različite veličine. Koliko znam, u bojama i lakovima su kistovi s oštrom dlakom i mogli bi ostavljati tragove (osim ako to ne želiš). A u knjižarama i dućanima za slikanje se mogu naći dobri kistovi, ali isto tako i ne baš dobri.

Svoje široke kistove kupila u Repromaterijalima u Vukovarskoj za par kuna i super su mi za pozadine, a one klasične u dućanu kod Primijenjene. Oni su bili malo skuplji, ali su mi savršeni za slikanje. Isto tako mi se više sviđaju kistovi s dužom drškom.
Možda da pogledaš u NN, Mulleru... Čak se da naći i dobrih kistova u većim trgovinama.

Što se tiče slikanja pejzaža, predlažem početak sa širokim kistovima (slikanje neba, oblaka, trave i dr. pozadinskih objekata) i što se više približavaš prednjim planovima, koristiš manje kistove. Naravno, ovisi o samom motivu, što želiš postići i sl.
I pokušaj prvo dobiti cjelinu slike, a onda po potrebi raditi detalje.

__________________
Svaka vodoravna površina ubrzo postaje prenatrpana.
paulownia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 17:48   #53
Koliko su uljane boje zaista toksične i je li riskantno po zdravlje ako se s njima slika svaki dan?

Postoje podaci na intenetu da uljane boje uopće nisu toksične (osim nekoliko), nego da je najopasniji terpentin i još neki dodaci koji se koriste za slikanje. Terpentin je najopasniji, pa ga zato i ne koristim.

Također, nisu niti sve uljane boje iste, većina ih navodno uopće nije toksična, a pročitao sam da su najopasnije one boje koje u sebi sadrže kadium, kobalt i td. Toksičnost je također relativan pojam, jer bilo koja supstanca koja postoji može biti toksična, tako i čista izvorska voda ako se uzima u dovoljno velikim količinama može biti toksična, dok uzimanje dovoljno male količine veoma otrovnih supstanci poput otrova zmija može proći bez ikakvih posljedica ili efekata toksičnosti.

Bilo bi dobro da netko tko godinama slika s uljanim bojama napiše svoje mišljenje o svemu tome.

Ja pokušavam da djelujem preventivno tako da se pridržavam slijedećih pravila:

- bilo koji dio tijela ili odjeće mi ne dolazi u kontakt s bojom

- ne koristim terpentin za čišćenje kistova

- slikam u prozračnoj prostoriji gdje uvijek otvoren prozor i koja se koristi samo za slikanje

Ako netko ima još neki savjet vezan za prevenciju neka napiše nešto o tome.
AlpinacX is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 14:05   #54
Boje nisu toliko problem koliko je razrjeđivač- terpentin ( ili white spirit, ovisno koji se koristi, ili neki lakovi itd). Boje sa otrovnim pigmentima su manje više izvan upotrebe. Ako ne čistiš kistove s terpentinom, čiščenje sa sapunom i vodom traje znatno duže. Dobro da ti je prostorija ventilirana, inače nakon dugogodišnjeg udisanja terpentina (još ako se time baviš više sati dnevno) navodno možeš očekivati plućne probleme. Tako sam čuo. I to bi bilo to.
1obblak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 10:22   #55
Pozdrav! Vidim da ste bili nešto aktivni pa se možda i ja mogu nadati odgovoru
I sama sam novopečena slikarica i prodavačica mi je umjesto lanenog ulja i terpentina uvalila već gotovu mješavinu. Nekad se malo zaboravim pa ne miješam nego povučem s čistom uljnom bojom. Uglavnom, ti slojevi mi se suše već otprilike 5 mjeseci. Zanima me jel to normalno.
red queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 22:32   #56
Quote:
red queen kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Vidim da ste bili nešto aktivni pa se možda i ja mogu nadati odgovoru
I sama sam novopečena slikarica i prodavačica mi je umjesto lanenog ulja i terpentina uvalila već gotovu mješavinu. Nekad se malo zaboravim pa ne miješam nego povučem s čistom uljnom bojom. Uglavnom, ti slojevi mi se suše već otprilike 5 mjeseci. Zanima me jel to normalno.

Ako slikaš u deeebelim slojevima, reljefno, onda je moguće da se sporo suši. Premda mi 5mj zvuči predugo. Ako slikaš tanje i uljanu boju razrjeđuješ čistim lanenim uljem, bez terpentina,čak i to se na dodir suši već unutar tjedan dana.

?
1obblak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 19:58   #57
mayday, mayday!

pocela sam slikati i kupila sam adekvatni papir za slikanje akrilnom tehnikom i boje.
No, ne znam sto sam krivo napravila da mi se papir naborao. previse vode? previse slojeva?
Moze li mi netko reci di je greska i kako izvuci sliku?


hvala!
LepaMilena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 22:27   #58
Quote:
LepaMilena kaže: Pogledaj post
mayday, mayday!

pocela sam slikati i kupila sam adekvatni papir za slikanje akrilnom tehnikom i boje.
No, ne znam sto sam krivo napravila da mi se papir naborao. previse vode? previse slojeva?
Moze li mi netko reci di je greska i kako izvuci sliku?


hvala!
Moraš kupiti teži papir!
__________________
LJUDMILA ULICKA: Daniel Stein, prevoditelj
Treba pročitati!
rama is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 22:32   #59
Quote:
LepaMilena kaže: Pogledaj post
mayday, mayday!

pocela sam slikati i kupila sam adekvatni papir za slikanje akrilnom tehnikom i boje.
No, ne znam sto sam krivo napravila da mi se papir naborao. previse vode? previse slojeva?
Moze li mi netko reci di je greska i kako izvuci sliku?


hvala!
Nisam stručnjak za akril, ali znam da se za vodene papir prvo namoči u vodi, onda se rastegne preko površine (drvene ili staklene ploče, na primjer) i zalijepi za rubove krep trakom (i/ili zakači štipalicama za papir ili klamaricom). Kad se osuši tako rastegnut, papir se stisne i ostane nategnut i više se ne može naborati.

Ima puno videa na YouTubeu na tu temu, evo jednoga koji mi se čini jako informativan: https://youtu.be/62YafzknWNQ

I izbjegavati dirati papir prstima jer ostaje masnoća s prstiju na papiru, šta otežava slikanje i čak se zna vidjeti na gotovoj slici. Isto ne sušiti papir fenom za kosu nego pustiti da se osuši na zraku.
__________________
Omnia mea mecum porto.
tannalein is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 23:42   #60
Quote:
LepaMilena kaže: Pogledaj post
mayday, mayday!

pocela sam slikati i kupila sam adekvatni papir za slikanje akrilnom tehnikom i boje.
No, ne znam sto sam krivo napravila da mi se papir naborao. previse vode? previse slojeva?
Moze li mi netko reci di je greska i kako izvuci sliku?


hvala!
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=2255
Ako želiš, mogu te detaljnije uputiti!
__________________
LJUDMILA ULICKA: Daniel Stein, prevoditelj
Treba pročitati!
rama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:38.