Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2007., 19:16   #1
Autoimune bolesti i trudnoća

Pozdrav svima ,

pokušat ću biti što je moguće kraća. Pa, ovak...2003.godine imala sam neku "epizodu" bolesti, naglo su mi se zakočili svi zglobovi, najviše su mi stradale ruke, zglobovi na rukama, prstima pa zatim gležnjevi na nozi. I najjednostavnije radnje bile su mi nezamislive (npr. okrenut ključ u bravi, svemirski doživljaj ).

Radili su mi testove na sve moguće autoimune bolesti,od multiple, preko lupusa da bi mi na kraju bila "dijagnoza" sarkoidoza suspectum, znači, pod sumnjom, jer ni taj nalaz nije bio pozitivan nego na gornjoj granici...

Probno sam dobila tablete kortikosteroida, na koje sam dobro reagirala i s vremenom, stanje mi se popravilo. Bol je nakon nekoliko mjeseci nestala...

Od tada, svakih 6 mjeseci idem na kontrole kod dr. Sentić, zadnje sam bila sad u 8.mjesecu, opet su mi vadili krv za sve moguće boleštine i svi nalazi su mi blil b.o. (na sreću).

Ali, uvijek taj ali, ja sam u 5.mj trudnoće i prije nekih 7 dana počeli su mi se opet javljati bolovi u zglobovima, ruke najviše. Ujutro su mi prsti takoreći, zakoćeni.
Sad ne znam kaj da radim, glupo mi je opet zvat dr. jer su mi nalazi bili ok prije mjesec dana, pa si mislim, da mi se nešto spremalo u organizmu, valjda bi se to već onda nešto vidjelo na nalazima...

Onak, malo sam u panici....nije to još intenzitet bolova ni približno kao što je bio na početku bolesti, al ono...nije mi svejedno.

Ne znam jel je to sad normalno, s obzirom na promjene u tijelu zbog trudnoće ili će mi se opet sve zakomplicirati...

Kakva su vaša iskustva, ako ima kakvih?

Hvala unaprijed na odgovorima....
__________________
Nemoj život shvaćati preozbiljno, ionako se nečeš živ izvući iz njega.
HiP is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 21:49   #2
Quote:
HiP kaže: Pogledaj post
Sad ne znam kaj da radim, glupo mi je opet zvat dr. jer su mi nalazi bili ok prije mjesec dana, pa si mislim, da mi se nešto spremalo u organizmu, valjda bi se to već onda nešto vidjelo na nalazima...
nije glupo, zovi
zavisi koje pretrage si radila, lako moguće da se "spremanje" ne vidi

moja iskustva su super (ms), no to ti ne znači apsolutno ništa jer je svako od nas jedinka za sebe
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 14:32   #3
meni su se npr. u trudnoći prvi put pokazali simptomi moje autoimune bolesti i od tada me nije pustila. Trudnoća joj je očito bila okidač, dok se npr. nekim drugim ženama stanje u trudnoći popravilo.
Na tvom bih mjestu obavezno posjetila doktora.
zuko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2007., 19:18   #4
Quote:
HiP kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima ,

pokušat ću biti što je moguće kraća. Pa, ovak...2003.godine imala sam neku "epizodu" bolesti, naglo su mi se zakočili svi zglobovi, najviše su mi stradale ruke, zglobovi na rukama, prstima pa zatim gležnjevi na nozi. I najjednostavnije radnje bile su mi nezamislive (npr. okrenut ključ u bravi, svemirski doživljaj ).

Radili su mi testove na sve moguće autoimune bolesti,od multiple, preko lupusa da bi mi na kraju bila "dijagnoza" sarkoidoza suspectum, znači, pod sumnjom, jer ni taj nalaz nije bio pozitivan nego na gornjoj granici...

Probno sam dobila tablete kortikosteroida, na koje sam dobro reagirala i s vremenom, stanje mi se popravilo. Bol je nakon nekoliko mjeseci nestala...

Od tada, svakih 6 mjeseci idem na kontrole kod dr. Sentić, zadnje sam bila sad u 8.mjesecu, opet su mi vadili krv za sve moguće boleštine i svi nalazi su mi blil b.o. (na sreću).

Ali, uvijek taj ali, ja sam u 5.mj trudnoće i prije nekih 7 dana počeli su mi se opet javljati bolovi u zglobovima, ruke najviše. Ujutro su mi prsti takoreći, zakoćeni.
Sad ne znam kaj da radim, glupo mi je opet zvat dr. jer su mi nalazi bili ok prije mjesec dana, pa si mislim, da mi se nešto spremalo u organizmu, valjda bi se to već onda nešto vidjelo na nalazima...

Onak, malo sam u panici....nije to još intenzitet bolova ni približno kao što je bio na početku bolesti, al ono...nije mi svejedno.

Ne znam jel je to sad normalno, s obzirom na promjene u tijelu zbog trudnoće ili će mi se opet sve zakomplicirati...

Kakva su vaša iskustva, ako ima kakvih?

Hvala unaprijed na odgovorima....
Ja isto bolujem od autoimune bolesti i spremam se na trudnoču, ali sam svjesna da trebam jako česte kontrole, pa tako mislim da slobodno nazoveš doktoricu da joj objasniš tegobe , ništa joj to neće biti čudno dapače normalno... :top
tonka 32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2007., 21:21   #5
prijateljica je imala takve simptome, isto joj se kao pogoršalo u trudnoći, a ona ima reumatoidni artritis čini mi se.....ali ovo je neprovjereno
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 13:48   #6
Uopće nemoj razmišljati..svakako se javi doktorici..
Autoimune bolesti su teške i da, ponekad u trudnoći se znaju smiriti ili probuditi...

I sama bolujem od jedne !!

Svakako se javi svojoj dr.
marta 76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 17:45   #7
Podižem staru temu, zanima ima li jos netko tko bi podjelio iskustvo kako mu se ponašala autoimuna bolest poslje trudnoce. Naime, kod mene su se hipotireoza i dijabetes ponasali super u trudnoci, al regulacija dijabetesa je kudikamo teze poslje, a proslo je skoro 5 godina
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 23:34   #8
Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post
Podižem staru temu, zanima ima li jos netko tko bi podjelio iskustvo kako mu se ponašala autoimuna bolest poslje trudnoce. Naime, kod mene su se hipotireoza i dijabetes ponasali super u trudnoci, al regulacija dijabetesa je kudikamo teze poslje, a proslo je skoro 5 godina
Ugrubo i pojednostavljeno je to otprilike ovako:

Tijekom trudnoće je imunološki sustav trudnice na neki način suprimiran (pojednostavljeno - slabije reagira).
To se smatra "evolucijskim podešavanjem" sustava, jer trudnica nosi dijete koje je dio nje, ali i dio druge osobe i kad imunološki sustav ne bi bio malo "primiren", žena ne bi mogla iznijeti trudnoću i roditi, jer bi imunološki sustav "odbacio" plod doslovce kao neko strano tijelo, virus, bakteriju.

Smatra se, kako je taj mehanizam zaslužan za "smirivanje tegoba" kod raznih autoimunoloških poremećaja u trudnoći.
Kad se trudnoća "odradi", imunološki sustav se "resetira" na "tvorničke postavke" i počne ponovo reagirati na način na koji je funkcionirao prije trudnoće.
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 09:11   #9
Jel moguće da se i zbog hormona smiri?

Recimo meni je doktorica rekla da ni slučajno ne smijem piti pilule koje u sebi sadrže estrogen, da pogoršavaju bolest. Malo sam čitala onda o lupusu i estrogenu, radile su se studije i utvrđeno je da kod određenog broja žena sa povećanjem razine etrogena dolazi i do pogoršanja bolesti.

Meni neka logika nalaže da ondau trudnoći dolazi i zbog toga do smirivanja jer se snižava razina estrogena u tijelu i povećava razina progesterona pa se i bolest smiri, a do pogoršanja dolazi nakon poroda jer se povećavaju razine estrogena.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 18:13   #10
Hormoni imaju nedvojbeno iznimno važnu ulogu u imunološkom odgovoru svakog ljudskog bića.

Podjele na "sustave" u ljudskom tijelu su nastale iz didaktičkih razloga, tj.kako "lakše savladati gradivo".

Imunološki sustav je nemoguće razmatrati (i razumjeti) odvojeno od endokrinološkog, hematopoetskog...

Lagano pitanje za zagrijavanje.

Štitnjača (luči nekakve hormone i pod utjecajem je nekakvih hormona).
Tireoiditis (upala štitnjače).
Autoimuna priča (najčešće)?
Postoje neka anti TPO ?
Naravno.

I drugo pitanje.

Kad bi isključivo o razini, tj. međuodnosima hormona ovisio imunološki odgovor, davnih bi dana liječnici liječili sve autoimunološke bolesti upravo hormonima, zar ne?

I sad komentar - pa kortikosteroidi se koriste kod liječenja mnogih autoimunoloških bolesti.
I to je točno.
No, koju su to (kroničnu) autoimunu bolest izliječili kortikosteroidi?

Imunološki je sustav genijalno zamišljen "stroj" ili "program" (genijalna ideja ne bude uvijek savršeno realizirana "na terenu" onako kako ju je genijalac zamislio), vrlo je fino ugođen, no kao i kvalitetna violina, klavir iziskuje katkad ugađanje ("štimanje") nakon određenog broja odsviranih tonova.

A mi (znanstvenici, liječnici) još uvijek nismo dovoljno educirani "klavir-štimeri" a da bismo znali ugoditi do savršenstva tako kompleksan instrument kad se jednom "raštima".
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:43.