Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostali mediji > Radio

Radio Video ga još nije ubio.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2017., 22:37   #21
Odašiljači i veze pokreću eksperimentalno emitiranje digitalnog radija DAB+ u Hrvatskoj
Prelazak na digitalnu, tzv. DAB+ platformu donosi manje smetnji i nestanak šumova u prijmu radijskog signala te mogućnost emitiranja više sadržaja, odnosno novih programa uz istovremeno uvođenje novih usluga.
https://www.vecernji.hr/vijesti/odas...atskoj-1195426
---------

Bilo je i vrijeme da Hrvatska uvede DAB+.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 21:23   #22
Upravo sam unazad par dana gledao DAB tunere, ali sve nešto razmišljam, čemu? Dok mi analogni hvata savršeno čisti signal, nemam potrebu za DAB-om. A tako se pompozno i najavljivao DVB-T, pa sada signal stalno puca, a slika smrzava, dok je na analognom bila malko lošija slika, ali bez prekida. OK, priznajem, ja sam u rupi okružen brdima, a s jedne strane je šuma, pa i to igra ulogu.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 00:50   #23
Jedina pozitivna vijest je to sto će nacionalne radio stanice imaju istu frekvenciju u cijeloj Hrvatskoj. Kvaliteta stanica je i sada zadovoljavajuća što se mene tiče.
mezzzzzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 21:33   #24
S jedne strane bit ce mi zao kada jednog dana ode analogni radio u povjest a prednost digitalnog cu nadam se osjetit
U vecem broju dostupnih radio postaja nego sto je to sada
Slučaj
Radio Amater is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 18:29   #25
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Odašiljači i veze pokreću eksperimentalno emitiranje digitalnog radija DAB+ u Hrvatskoj
Prelazak na digitalnu, tzv. DAB+ platformu donosi manje smetnji i nestanak šumova u prijmu radijskog signala te mogućnost emitiranja više sadržaja, odnosno novih programa uz istovremeno uvođenje novih usluga.
https://www.vecernji.hr/vijesti/odas...atskoj-1195426
---------

Bilo je i vrijeme da Hrvatska uvede DAB+.
Svatko digitalizaciju doživljava na svoj način. Naravno da ima i dobrih strana...

ali ja to vidim ovako, nestanak šumova znači gubitak onog šarma koji analogija ima. Kao kad ljudi kažu da im nedostaje ili da vole zvuk krckanja ploče ili zvuk ploče općenito. Btw odrasla sam uz šumove na Radio Luxembourgu. I dan danas radije biram MW od FM iako je na MW ostalo jako malo stanica.

Što se tiče mogućnosti emitiranja više sadržaja ja to vidim kao razvodnjavanje ionako razvodnjenog sadržaja. Formatiziranje radija mi ne predstavlja ništa jer imam winamp i shuffle na njemu i 500-njak pjesama na kompu. Na radiju želim nešto posebno, nešto novo, nešto saznati, a ne 300 pjesama u rotaciji. A upravo to znači više sadržaja (uvođenje stanice sa samo hitovima 80ih, 90ih i sl. ili rock, dance)

Ali da, digitalizacija ima i dobrih strana, prije svega se nadam da ću moći čuti neke stanice koje do sada nisam mogla čuti na analognom radiju (a koje doduše već slušam na kompu/laptopu/tabletu).
šafrona is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 03:28   #26
Quote:
Od osamnaest ponuditelja koji su iskazali svoj interes za digitalno eksperimentalno emitiranje radijskih kanala, Vijeće je sukladno kriterijima iz Javnog poziva donijelo odluku o odabiru šesnaest ponuditelja kako sljedi (SLJEDI?): Udruga za promicanje medijskog pluralizma 808, Radio Kaj d.o.o., VIP MEDIJA j.d.o.o., Radio Koprivnica d.o.o., CIK Dr. Božo Milanović d.o.o., Obiteljski radio d.o.o., Zagorski radio d.o.o., Radio Croatia d.o.o., Radio Dalmacija d.o.o., ROCK FM d.o.o., Radio Banovina d.o.o., Enter Zagreb d.o.o., Radio 047 d.o.o., MT ETER d.o.o., Radio Trsat d.o.o. i Radio 101 d.o.o.
U prijevodu, to su radio stanice:
  • Radio 808 - Udruga za promicanje medijskog pluralizma 808
  • Radio Kaj - Radio Kaj d.o.o.
  • Sjeverni FM - VIP MEDIJA j.d.o.o.
  • Radio Koprivnica Županijski radio - Radio Koprivnica d.o.o.
  • Radio Istra - CIK Dr. Božo Milanović d.o.o.
  • Antena Zagreb - Obiteljski radio d.o.o.
  • Radio Zabok - Zagorski radio d.o.o.
  • Narodni radio - Radio Croatia d.o.o.
  • Radio Dalmacija - Radio Dalmacija d.o.o.
  • Gold FM - ROCK FM d.o.o.
  • Radio Banovina - Radio Banovina d.o.o.
  • Enter - Enter Zagreb d.o.o.
  • Trend radio - Radio 047 d.o.o.
  • Radio Martin - MT ETER d.o.o.
  • Soundset Trsat - Radio Trsat d.o.o.
  • Radio 101 - Radio 101 d.o.o

Na prvu kad sam gledao imena tih društava, pomislio sam nema najslušanijih radija u Hrvatskoj, no dobro je, ima. Tu su i Narodni i Antena i Otvoreni radio. Čudno mi je da nema niti jedan Hrvatski radio, no izgleda da nemaju opremu pa se nisu ni prijavili. Ostale prijave su ili odbačene ili nisu odgovorili jesu li spremni na tehničke uvjete.
mezzzzzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 11:55   #27
Dakle na srednjem valu ostalo je malo postaja ,to sam i sam primjetio obzirom da imam prijemnik koji podržava MW(AM)
Što je sa dugim i kratkim valom ima li tamo ikoga još( LW i SW)
Radio Amater is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 14:28   #28
Sad ću ja pomalo padobranski uletjeti...

- Da li će sve postojeće radio stanice prijeći na digitalni signal, hoće li neke ostati na FM-u?

- Kakav uređaj će nam trebati za slušanje radija?Da li će isto biti tih prijemnika isto kao i kod TV-a koji će omugućiti i starijim uređajima prijem signala? Mada nekako brijem da će cijena tog uređaja biti poput cijene radio uređaja.

-Što s mobitelima koji hvataju FM radio signal? Naravno znam za internet radio ali ono troši internet promet. Da li će biti moguć prijem bez trošenja megabajta?

- Kad će se to uopće uvesti?
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 15:22   #29
Quote:
mezzzzzo kaže: Pogledaj post
U prijevodu, to su radio stanice:
  • Radio 808 - Udruga za promicanje medijskog pluralizma 808
  • Radio Kaj - Radio Kaj d.o.o.
  • Sjeverni FM - VIP MEDIJA j.d.o.o.
  • Radio Koprivnica Županijski radio - Radio Koprivnica d.o.o.
  • Radio Istra - CIK Dr. Božo Milanović d.o.o.
  • Antena Zagreb - Obiteljski radio d.o.o.
  • Radio Zabok - Zagorski radio d.o.o.
  • Narodni radio - Radio Croatia d.o.o.
  • Radio Dalmacija - Radio Dalmacija d.o.o.
  • Gold FM - ROCK FM d.o.o.
  • Radio Banovina - Radio Banovina d.o.o.
  • Enter - Enter Zagreb d.o.o.
  • Trend radio - Radio 047 d.o.o.
  • Radio Martin - MT ETER d.o.o.
  • Soundset Trsat - Radio Trsat d.o.o.
  • Radio 101 - Radio 101 d.o.o

Na prvu kad sam gledao imena tih društava, pomislio sam nema najslušanijih radija u Hrvatskoj, no dobro je, ima. Tu su i Narodni i Antena i Otvoreni radio. Čudno mi je da nema niti jedan Hrvatski radio, no izgleda da nemaju opremu pa se nisu ni prijavili. Ostale prijave su ili odbačene ili nisu odgovorili jesu li spremni na tehničke uvjete.
Programi Hrvatskog radiju vjerojatno idfu izravno.
mrta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 23:42   #30
Euro, potencijalno 2022 godine(e da, bolje ne), digitalizacija možda 2025 godine. Televizije i prije, a radija, ko zna kad, i to djelomicno. U potpunosti......nakon smaka svita
__________________
Najsuncaniji na svitu i okolici
Radio_Sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 05:59   #31
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
- Da li će sve postojeće radio stanice prijeći na digitalni signal, hoće li neke ostati na FM-u?
za sada ce neke prijeci na digitaliju, no te ce raditi i na fm-u , u buducnosti bi oni zeljeli (reglulator, mozda neka buduca direktiva sveznajuce EU) da svi prejedju na digitaliju, no sto ce biti s tim? po meni nista jer je internet uzeo toliko maha da je ovo vec mrtvo u pocetku
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
- Kakav uređaj će nam trebati za slušanje radija?Da li će isto biti tih prijemnika isto kao i kod TV-a koji će omugućiti i starijim uređajima prijem signala? Mada nekako brijem da će cijena tog uređaja biti poput cijene radio uređaja.
napr ovaj stariji uredjaji ne vjerujem da ce imati neki adapter, ali mozda kinezni izdaju neko cudo za par eura , nikad ne znas haha
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
-Što s mobitelima koji hvataju FM radio signal? Naravno znam za internet radio ali ono troši internet promet. Da li će biti moguć prijem bez trošenja megabajta?
ništa, odlaze u ropotarnicu prošlosti zato jer ih najveci igraci (google , apple) zele "ubiti" zbog profita koji dobijaju od svojih stream servisa ali to je tema za drugi topic sto se tice prijema bez trosenja, mozes to vec sada ! imas flat tarifu na tele2 tako da mozes trositi megabajte i ne obazirati se na trosenje
aplikacija za slusanje radija putem interneta ovdje

Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
- Kad će se to uopće uvesti?
jako brzo eksperimentalno
karolo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 22:36   #32
iz kojeg razloga Dalmacija nije obuhvaćena experimentalnim emitiranjem??
Radio Amater is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 17:39   #33
da ne smetamo talijanima :P
innuit is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 14:49   #34
nemam ništa protiv digitalizacije jer ću napokon moći imati kvalitetan prijem više radio postaja nego do sada
ali moj dojam je da nije problem nedostatak slobodnih Fm frekvencija već njihov loš raspored . možda sam i u krivu
dobro je što Fm će ostati još godinama paralelno sa Dabom
usput nedavno sam vidio u trgovini Dab prijemnike pa i nisu nešto jeftini
ovo što su isključili Dalmaciju iz test faze emitiranja blago rečeno nije u redu
Radio Amater is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 18:06   #35
Quote:
Radio Amater kaže: Pogledaj post
nemam ništa protiv digitalizacije jer ću napokon moći imati kvalitetan prijem više radio postaja nego do sada
ali moj dojam je da nije problem nedostatak slobodnih Fm frekvencija već njihov loš raspored . možda sam i u krivu
Veliki potpis za komentar na loš raspored.

Mene zanima kad i susjedi krenu sa digitalizacijom hoćemo li moći i njih slušati puno više? Recimo ja čujem nekoliko mađarskih stanica (3 ili 4), znači li to da ću ih ako i oni krenu na dab moći čuti više stanica, kvalitetnije?

Osim toga kod nas na u Posavini više signala je iz BiH, nadam se da će dab omogućiti da ne moram proći 5-10 stanica iz BiH da dođem do jedne naše, kako je sad na fm.

Ali opet ne bih voljela da mogu slušati samo naše.
šafrona is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 17:34   #36
Quote:
šafrona kaže: Pogledaj post
Veliki potpis za komentar na loš raspored.

Mene zanima kad i susjedi krenu sa digitalizacijom hoćemo li moći i njih slušati puno više? Recimo ja čujem nekoliko mađarskih stanica (3 ili 4), znači li to da ću ih ako i oni krenu na dab moći čuti više stanica, kvalitetnije?

Osim toga kod nas na u Posavini više signala je iz BiH, nadam se da će dab omogućiti da ne moram proći 5-10 stanica iz BiH da dođem do jedne naše, kako je sad na fm.

Ali opet ne bih voljela da mogu slušati samo naše.
Šafrona digitalizacija će zasigurno donijet bolji prijem bez šumova a i više
postaja dostupnih.Treba reći da kada i mi uvedemo DAB još će se dugo,paralelno odašiljati i DAB i FM radio i budite bez brige. Trenutno je Norveška jedna jedina država koja je izbacila FM
Radio Amater is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 17:30   #37
Stigao je DAB plus u Hrvatskoj? Ima li tko dab plus prijemnik?
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 22:21   #38
Mislio kupiti, ali sam odustao. OK, sad znam da ću definitivno uzeti jednog za probu, ali ne sada, ima vremena.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 08:25   #39
znači bit će bolje nego sada, to mi se sviđa
već sam pomislio da im je jedini cilj prodaja DAB+ uređaja
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 21:59   #40
Znači, pušiona, bar za sada. Koliko sam čitao po netu za sada će kvaliteta signala biti niža u DAB+ sustavu, nego što je sada na analognom sustavu. Razlog je u tome što će radio stanice biti nagurane u jedan multiplex, pa će se morati smanjiti kvaliteta kako bi sve stanice mogle emitirati. Dogoditi će se isto što se događa sa DVB-T sustavom kod ljudi koji nisu na vidljivom potezu prema odašiljaču, a to je pucanje i smrzavanje kod TV-a slike, a na radiu nestajanje zvuka.

Quote:
OiV kaže:
Druga prednost bi trebala biti kvalitetniji zvuk, no nažalost, svugdje u svijetu ta je prednost odbačena u korist većeg broja radiostanica u multipleksu. Tako da će kvaliteta zvuka biti lošija od analognog radija, čime se gubi glavna prednost za slušatelja, pa i motiv kupnje digitalnih prijemnika', kaže Tomaš te pojašnjava da bi kvaliteta zvuka bila jednaka ili bolja od analognog emitiranja, tok podataka (bitrate) za svaku radiostanicu trebao bi biti minimalno 96 kbps. U ovom eksperimentalnom emitiranju tok podataka po stanici je 72 kbps, znači bitno manje. To je, naglašava Tomaš, napravljeno zato da bi se što više radiostanica uguralo u multipleks, ali se izgubilo na kvaliteti zvuka, što bi trebala biti glavna prednost...
Znači ništa od kupnje DAB+ prijemnika, što ću keširati novac za nešto što ne radi osim ako se odlučim za neki koji podržava i streaming preko wi-fi-a, pa slušam strane radio stanice.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:54.