Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2017., 00:06   #4421
Koliko posto glasova je AfD dobio na prošlim izborima?
__________________
Politically Incorrect - And Always Right
Hugh Mungus is offline  
Old 22.09.2017., 00:37   #4422
Quote:
Hugh Mungus kaže: Pogledaj post
Koliko posto glasova je AfD dobio na prošlim izborima?
4,7% i to je bio porast za 4,7% odnosno ako realno gledano da je onih 1,1% koji su 2009 birali npd sigurno prešlo birati afd porast od 3,6%. 71,5% izaslanost i 1,3% nevažeći.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 22.09.2017., 07:02   #4423
U nedjelju su izbori ta donji dom parlamenta Savezne Republike Njemačke (Bundestag). Gotovo je sigurno da će Angela Merkel ostati kancelarka (u četvrtom mandatu), ali je pitanje tko će biti koalicijski partner(i).


Sadašnji sastav Bundestaga


Kao i prije četiri godine, u igri je šest značajnih stranaka. Godine 2013. uvjerljivo su pobijedili kršćanski demokrati (CDU/CSU) s 41,5% glasova, što je bilo +7,8% u odnosu na 2009..

Socijaldemokrati (SPD) su ostali daleko iza sa 25,7%, što je ipak bio porast, +2,7% u odnosu na 2009..

U Bundestag su još ušli Ljevica (Die Linke) sa 8,6% (-3,3%) i Zeleni (Die Grünen) s 8,4% (-2,3%) osvojenih glasova .

Katastrofu su 2013. doživjeli liberali (Freie Demokratische Partei, FDP), koji su 2009.-2013. bili u koalicijskoj vladi s CDU/CSU. Sa 14,6% glasova pali su na 4,8%, ispod izbornog praga od 5%, te su tako prvi put nakon Drugog svjetskog rata ispali iz Bundestaga.

FDP je u Zapadnoj Njemačkoj, u razdoblju 1949.-1990., bila u oporbi jedino 1957.-1961.. Sve ostalo vrijeme bili su u vladama, bilo sa demokršćanima, bilo sa socijaldemokratima. U ujedinjenoj njemačkoj u vladi sa CDU/CSU bili su 1990.-1998. i 2009.-20013..

Novoosnovana desničarska "Akcija za Njemačku" (AfD) godine 2013. zamalo je ostala ispod praga, osvojivši 4,7% glasova.

Tako su 2013. u Bundestag ušle samo četiri stranke. Kako su one ukupne osvojile 84,2% glasova, "rasap" je bio velik. Ove četiri stranke osvojile su znatno veći postotak mandata nego glasova. Tako je CDU/CSU došla na čak 49,2% mandata (311 od 631). Kako je iz Bundestaga ispao njihov koalicijski partner, sklopili su "veliku koaliciju" sa socijaldemokratima.

(Druga mogućnost bila je koalicija SPD, Zelenih i Ljevice. To ipak nije ozbiljno dolazilo u obzir zbog ozbiljnih idejnih razmimoilaženja između SPD-a i Ljevice. Također, javnost ne bi blagonaklono prihvatila vladu koja isključuje uvjerljivog izbornog pobjednika.)


Situacija po istraživanjima javnoga mnijenja

Sad je po anketama situacija bitno drugačija, jer i FDP i AfD sigurno ulaze u parlament. Tako će u parlament ući šest stranaka, a "rasap" glasova (ukupni postotak glasova, koji osvoje stranke koje ne ulaze u Bundestag) bit će oko 4-5%. To znači da će ostale četiri stranke, s jednakim postotkom glasova, osvajati manje mandata.

U posljednjih pola godine nema velikih oscilacija u anketama javnoga mnijenja. CDU/CSU je na oko 36-37%, SDP na oko 22-23%, a ostale četiri stranke svaka na oko 8-10% (postoci u odnosu samo na one ispitanike koji su rekli za koga bi glasali). Dakle su i CDU/CSU i SPD ispod postotaka iz 2013., Ljevica i Zeleni su na istome, a AfD i FDP su napredovali. U postotku osvojenih mandata, pad CDU/CSU i SPD će izgubiti još više.

Tri varijante mogućih koalicijskih vlada

Tako je prvo pitanje, na koje će se odgovor nestrpljivo očekivati nakon zatvaranja biračkih mjesta, hoće li CDU/CSU i FDP imati zajedno dovoljno mandata, da formiraju koalicijsku vladu, kao što je to bilo 1982.-1998. u vladama Helmuta Kohla (u to doba se Angela Merkel pojavila na saveznoj političkoj sceni kao ministrica okoliša) i 2009.-2013.. To bi naravno za Merkel i demokrćane bila najbolja situacija, jer bi FDP-u morali prepustiti znatno manji udio u vlasti nego SPD-u.

Ukoliko oni zajedno ostanu ispod 50% mandata, moguće je da se koaliciji pridruže Zeleni (tzv. "Jamajka koalicija", prema bojama stranaka kao na jamajčanskoj zastavi, crno-žuto-zeleno). Takva mogućnosti razmatrala se i 2005., ali tada Zeleni nisu htjeli koalirati sa CDU/CSU; sada bi možda pristali.

Kako je vlada A. Merkel snažno pro-ekološka (nastavili su strategije, koje je uvela crveno-zelena vlada 1997.-2005.), razlike postoje prvenstveno na kulturalnim temama, koje se kod nas (pogrešno) naziva "svjetonazorskim": konzervativno vs. liberalno, odnosno tradicionalistički vs. permisivistički. Te su razlike u međuvremenu ublažene, ili barem značaj koji se tim temama pridaje. U strategiji prema migrantima, Merkel je promovirala stav koji stalno zastupaju Zeleni - maksimalna otvorenost i spremnost na pomoć "Trećem svijetu".

Glavni bi problem bile programske razlike između dva mala koalicijska partnera, koji su žestoki idejni protivnici još od pojave Zelenih (jer FDP je fokusirana na slobodno tržište, a Zeleni traže razne državne intervencije).

Ako se i to izjalovi, Merkel će obnoviti "veliku koaliciju" sa socijaldemokratima (kao što je bilo i 2005.).Mogućnost koalicije s AfD je odlučno odbila (kao i ostale četiri stranke).
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 22.09.2017., 07:32   #4424
Mislim da bi SPD u bilo bolje ne ići u novu veliku koaliciju, nego biti opozicija koja napada jamaiku, ili CDU/FDP (tu će zbilja imati napadati). Te da zagrade jednog vođu ili da uvidi da im je po mišljenju naroda bolji Gabriel od Schulza!
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 22.09.2017., 09:27   #4425
Hoće li Turci imati svoju stranku kao u Nizozemskoj?

To bi itekako oslabilo Zelene i SPD.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 22.09.2017., 13:41   #4426
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Hoće li Turci imati svoju stranku kao u Nizozemskoj?

To bi itekako oslabilo Zelene i SPD.
Imaju. Zove se ADD - Alijansa njemačkih demokrata.
DJTcro is offline  
Old 22.09.2017., 15:14   #4427
Zar nije najizglednija opcija koalicija CDU-CSU i FDP? Je li to uopće dovoljno za većinu?

I koje bi uopće uvjete FDP mogao postaviti?
__________________
o_O
Cahit is offline  
Old 22.09.2017., 15:16   #4428
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Zar nije najizglednija opcija koalicija CDU-CSU i FDP? Je li to uopće dovoljno za većinu?

I koje bi uopće uvjete FDP mogao postaviti?
FDP prvo mora proći u parlament. Želim im to, ali nekako ne vidim da bi mogli.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 22.09.2017., 15:30   #4429
Moja prognoza izbora:

CDU/CSU 34 %
SPD 23 %
AfD 12 %
FDP 9 %
Ljevica 9 %
Zeleni 9 %
Ostali 4 %

Kratko i jasno sa AfD nema koalicije ni u kakvoj kombinaciji. CDU/CSU-FDP nema potrebnu vecinu, Jamajka je previse komplicirana i osim toga Lindner u biti uopce i ne zeli na vlast jer uopce nema iskusnih politicara, koji su vec obnasali vaznije duznosti.
Ostaje po starom velika koalicija sa frau Dr. Merkel kancelarkom.

Interesantno je da postoje inicijative da se Legislatura produzi na 5 godina. O tome ce se glasati u novom sazivu Bundestaga.
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Old 22.09.2017., 16:06   #4430
Quote:
preatorian kaže: Pogledaj post
Moja prognoza izbora:

CDU/CSU 34 %
SPD 23 %
AfD 12 %
FDP 9 %
Ljevica 9 %
Zeleni 9 %
Ostali 4 %

Kratko i jasno sa AfD nema koalicije ni u kakvoj kombinaciji. CDU/CSU-FDP nema potrebnu vecinu, Jamajka je previse komplicirana i osim toga Lindner u biti uopce i ne zeli na vlast jer uopce nema iskusnih politicara, koji su vec obnasali vaznije duznosti.
Ostaje po starom velika koalicija sa frau Dr. Merkel kancelarkom.

Interesantno je da postoje inicijative da se Legislatura produzi na 5 godina. O tome ce se glasati u novom sazivu Bundestaga.
Po meni si malo precijenio AfD i Zelene. Po meni AfD će se vrtit oko 9-10, zeleni još i manje.

Kladara?
__________________
o_O
Cahit is offline  
Old 22.09.2017., 16:06   #4431
Zadnja anketa:

INSA/Bild

Unija 34
SPD 21
AfD 13
Ljevica 11
FDP 9
Zeleni 8
Ostali 4

AfD je sve jači i jači.
Merkelica je vodila vrlo lošu kampanju i mogla bi postići najgori rezultat Unije u povijesti SR Njemačke.
DJTcro is offline  
Old 22.09.2017., 16:35   #4432
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Merkelica je vodila vrlo lošu kampanju i mogla bi postići najgori rezultat Unije u povijesti SR Njemačke.
Ocajna kampanja, ali kada ti je ovaj trenutni SPD protivnik ti ne treba više. Da se nije nigdje pojavila valjda nebi pala ispod 30%.

Nakon izbora Ce biti svi osim SPD-a pobjednici:

CDU "narod nam je opet dao povjerenje kao najjačoj stranci"
Linke i zeleni "unatoč opasnim trendom prema desnom, smo uspješno zadržali slican rezultat kap 2013"
FDP "skoro smo uduplali rezultat, narod nas zeli u vladi"
AFD "nas rezultat pokazuje da je narodu dosta"


Samo me zanima sto Ce SPD govoriti i kao politicki objasniti svoj " uspjeh"
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 22.09.2017., 16:36   #4433
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Po meni si malo precijenio AfD i Zelene. Po meni AfD će se vrtit oko 9-10, zeleni još i manje.
Kladara?
Ne znam, AfD dobija sve vecu podrsku sto se djelomicno dogadja i zbog demoniziranja u medijima i potpuno promasenim odnosom prema njima. Zeleni s druge strane imaju najkohezivnije izborno tijelo.

Tradicionalne stranke su definitivno u velikoj krizi identiteta. Ne znaju jasno formulirati svoje stavove i ideje, vec se gube u sitnom politikanstvu.
Sto je najgore, ne znaju prikazati ni uspjehe ove vlade na transparentan i jasan nacin razumljiv siroj publici tako da jedan dobar dio izbornog tijela odlazi drugima iako nema nikakvog razloga.

Mozemo se skrivati koliko hocemo, ali izbjeglicka kriza je jako naskodila Merkelici.

Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Samo me zanima sto Ce SPD govoriti i kao politicki objasniti svoj " uspjeh"
Pokazali smo Njemackoj da necemo pasti ispod 20%.
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Old 22.09.2017., 17:04   #4434
AFD puno ovisi o tome koliki Ce % izaci na glasanje. Barem po internetu se puno radi na tome da ljudi izadu na izbore. I dosta puta i sa geslima "svaki ne dati glas, je glas za afd..." Ili slicno.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 22.09.2017., 17:19   #4435
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
AFD puno ovisi o tome koliki Ce % izaci na glasanje. Barem po internetu se puno radi na tome da ljudi izadu na izbore. I dosta puta i sa geslima "svaki ne dati glas, je glas za afd..." Ili slicno.
AfDovi glasači su izrazito motivirani. Još motiviraniji od CSUovih birača.
Uostalom, kod AfDa imaš pojavu da neki glasači skrivaju svoju stranačku preferenciju.
DJTcro is offline  
Old 22.09.2017., 17:23   #4436
Orban želi pobjedu Angele Merkel

http://hr.n1info.com/a250334/Svijet/...le-Merkel.html
DJTcro is offline  
Old 22.09.2017., 17:24   #4437
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
AFD puno ovisi o tome koliki Ce % izaci na glasanje. Barem po internetu se puno radi na tome da ljudi izadu na izbore. I dosta puta i sa geslima "svaki ne dati glas, je glas za afd..." Ili slicno.
Mnogobrojni glasaci Afd inace dolaze od Spätaussiedlera. Radi se o doseljenicima "njemcima" novih generacija i uglavnom iz Kazahstana.

Njihov problem je u tome da ih "domaci" uglavnom ne dozivljavaju njemcima, da su zadrzali veliki dio svoje kulture te da su se slabo asimilirali u domicilnu zajednicu. Uglavnom su jos 80-tih bili tipicni CDU biraci, ali vremenom postaju gubitnici globalnog vremena, uglavnom getoizirani i politicki odbaceni.
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Old 22.09.2017., 17:50   #4438
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Jos da to isto kaze Erdogan i mozda ipak dobije samo 30%...
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 22.09.2017., 17:52   #4439
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
AfDovi glasači su izrazito motivirani. Još motiviraniji od CSUovih birača.
Uostalom, kod AfDa imaš pojavu da neki glasači skrivaju svoju stranačku preferenciju.
Pa "Wutbürger" su uvijek motivirani.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 22.09.2017., 18:10   #4440
Quote:
preatorian kaže: Pogledaj post
Ne znam, AfD dobija sve vecu podrsku sto se djelomicno dogadja i zbog demoniziranja u medijima i potpuno promasenim odnosom prema njima. Zeleni s druge strane imaju najkohezivnije izborno tijelo.

Tradicionalne stranke su definitivno u velikoj krizi identiteta. Ne znaju jasno formulirati svoje stavove i ideje, vec se gube u sitnom politikanstvu.
Sto je najgore, ne znaju prikazati ni uspjehe ove vlade na transparentan i jasan nacin razumljiv siroj publici tako da jedan dobar dio izbornog tijela odlazi drugima iako nema nikakvog razloga.

Mozemo se skrivati koliko hocemo, ali izbjeglicka kriza je jako naskodila Merkelici.%.
Ma generalno se slažem, al sam oprezan kod prepuhavanja rubnih opcija u anketama, jer se znaju ispuhat (recimo PVV u Nizozemskoj)

A ove histericne kampanje protiv afd-a, s druge strane, mogu im samo ići na ruku
__________________
o_O
Cahit is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:14.