Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.03.2012., 22:03   #901
Quote:
Aghori Baba kaže: Pogledaj post
Pojmovi kao "čišćenje čakri" ili "otvaranje čakri" su new age termini i kao takvi uopće se ne spominju u pravoj tradiciji yoge ili tantre niti se takvo nešto prakticira. Nemaju se čakre šta čistiti ili otvarati, rad sa čakrama je sasvim druga stvar od ovog opisa koji tu spominješ i koji se izmeđuostaloga temelji na totalno pogrešnim konceptima i kao takav nije u stanju dati rezultat. Mislim, možeš ti zamisliti i ciglu kako ti levitira iznad glave i onda reć da je to tehnika za dizanje kundalini .
Budući da si stručnjak za čakre i rad sa njima , možeš li ih vidjeti ili osjetiti, te uočiti šta se s njima zbiva?
Na kojoj razini?
Opiši nam malo svoj vlastito iskustvo u radu sa čakrama.
Nije valjda da si pročito dve knjige pa se sad malo prodaješ neznanje?
__________________
Gdje god pođeš uvjek si tu..........
tuvok is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 23:02   #902
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Kako izgleda ta originalna tantrička i jogička tradicija teorije o čakrama i praksi vezanom za te čakre? Interesiralo me jer imam neke zamisli na koje sam nailazio pa da vidim koliko to ima veze sa ičim.
Zaboravih reći da je bitno da teorija bude bazirana na (točnoj) praksi, a ne obrnuto tj. da se prvo teoretizira na prazno a onda iz toga da se konstruiraju kojekakve prakse (kao što je to slučaj sa puno toga što se prodaje danas pod yogu i duhovnost - takve tehnike su u većini slučajeva pogrešne ili u najboljem slučaju razvodnjene ako se već baziraju na nekim drevnim znanjima). To je i sama bit istinske tantre i yoge. Zato je važnost na odnosu guru - učenik na kojem cijela tantra i počiva. To mislim kad kažem da ta znanja (i praktične tehnike i teorija) moraju doći od onoga koji zna znanje, tj. koji je ostvario samospoznaju ili barem došao do određenih viših razina.

Tako npr. u dubokoj meditaciji u višim stanjima uma drevni yogini su mogli čuti i vidjeti zvuk aum koji prožima cijeli svemir. Nije sad da su bezveze i na random principu došli do tog zvuka i izmislili ga nego su ga jednostavno spoznali putem prakse. Isto tako u dubokoj meditaciji moguće je osjetiti, čuti i vidjeti ćakre i sl. i odtud dolaze konkretne i provjerene tehnike.
Aghori Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 00:18   #903
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
@Aghori Baba i @Beljki

Slobodno uletite...

Kako izgleda ta originalna tantrička i jogička tradicija teorije o čakrama i praksi vezanom za te čakre? Interesiralo me jer imam neke zamisli na koje sam nailazio pa da vidim koliko to ima veze sa ičim.
Beljkiju se bas neda, ostario covjek

Uglavnom "originalna tantricka tradicija" je kao i "hinuisticka filozofija" li jos gore "istocni svjetonazor" besmisleni izras posto nema nekoj jedinstvenog originala, cak niti znacenja pojma tantre.

Tvoje zamisli su vjerojatno kolko te poznam na nekoj Junkovsko-Campbellovskoj liniji psiholoskog tumacenja simbola pod arhetipsim i lokalnim utjecajima specificne kulture. Iako sam jednom cak naletio na dosta slicno tumacenje zanji puta u Indiji u jednoj joga terapijskoj instituciji (nekakva mjesavina toga i uobicajenijeg pristupa) nisam siguran koliko bi to nazvali tradicionalnim posto su uopce takva racionalizirajuca tumacenja proizlasla iz kombinacije komparativne mitologije i psihologije prirodno proizvod modernog vremena.

Osobno ne vjerujem u apsolutne istine pa niti tumacenja te stvari, svako tumacenje je samo funkcionalni (ili bi takvim trebao biti) okvir za odredjeni rad koji zbog ljudske prirode najcesce zahtjeva neke strukturirane koncepte.

Blablaitd, pametovanje i to sve
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 00:24   #904
Quote:
Aghori Baba kaže: Pogledaj post
Zaboravih reći da je bitno da teorija bude bazirana na (točnoj) praksi, a ne obrnuto tj. da se prvo teoretizira na prazno a onda iz toga da se konstruiraju kojekakve prakse (kao što je to slučaj sa puno toga što se prodaje danas pod yogu i duhovnost - takve tehnike su u većini slučajeva pogrešne ili u najboljem slučaju razvodnjene ako se već baziraju na nekim drevnim znanjima). To je i sama bit istinske tantre i yoge. Zato je važnost na odnosu guru - učenik na kojem cijela tantra i počiva. To mislim kad kažem da ta znanja (i praktične tehnike i teorija) moraju doći od onoga koji zna znanje, tj. koji je ostvario samospoznaju ili barem došao do određenih viših razina.

Tako npr. u dubokoj meditaciji u višim stanjima uma drevni yogini su mogli čuti i vidjeti zvuk aum koji prožima cijeli svemir. Nije sad da su bezveze i na random principu došli do tog zvuka i izmislili ga nego su ga jednostavno spoznali putem prakse. Isto tako u dubokoj meditaciji moguće je osjetiti, čuti i vidjeti ćakre i sl. i odtud dolaze konkretne i provjerene tehnike.
mozda. A mozda i nije buduci do tog sustava nisu dosli svi, a sve kulture imaju neku kontemplativnu praksu. Vec ta iskustva imaju uglavnom oni kojima se radicije u nekoj mjeri barem mjesaju sa tantrom, dakle u pravilu im prvo dolazi koncept pa iskustvo ipak...
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 16:59   #905
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Beljkiju se bas neda, ostario covjek

Uglavnom "originalna tantricka tradicija" je kao i "hinuisticka filozofija" li jos gore "istocni svjetonazor" besmisleni izras posto nema nekoj jedinstvenog originala, cak niti znacenja pojma tantre.
To i znam. Nego, mislio sam kako bi izgledala ta praksa sa čakrama. Što se radi i kako? Nije da ću pokušavat, to je samo teoretsko pitanje. Zanima me koliko je to drugačije od modernog shvaćanja (najčešće new age) koncepta čakri. Jer sam i prije znao (tj. pročitao) da postoje razlike i da ne postoje takve prakse poput "otvaranja" i "zatvaranja" čakri. Ne sjećam se izvora, ali Aghora me podsjetio na to svojim postom. Kao primjer, možeš li navesti neku liniju učenja i njihovu interpretaciju tih koncepata. Samo kao primjer... Naravno da postoje brojne interpretacije.

Quote:
Tvoje zamisli su vjerojatno kolko te poznam na nekoj Junkovsko-Campbellovskoj liniji psiholoskog tumacenja simbola pod arhetipsim i lokalnim utjecajima specificne kulture. Iako sam jednom cak naletio na dosta slicno tumacenje zanji puta u Indiji u jednoj joga terapijskoj instituciji (nekakva mjesavina toga i uobicajenijeg pristupa) nisam siguran koliko bi to nazvali tradicionalnim posto su uopce takva racionalizirajuca tumacenja proizlasla iz kombinacije komparativne mitologije i psihologije prirodno proizvod modernog vremena.
Da, ja sam negdje tu u tom rangu Jung-Campbell-Assagioli shvaćanja uloge mita i religijske tradicije. Mada čak težim i još racionalnijim okvirima. Naravno, samo ono što prizemno mogu probaviti i primjeniti kod sebe i unaprijeđenja svog shvaćanja.

Mogu za inspiraciju iskoristiti kabalističko tretiranje mita (npr. lurijanski model), neke tradicionalne ezoterijske i religijske izvore, ali se ne oslanjam na njih jer nisam religiozan. Preveliki "leap of faith" za moj ukus. Kod tih tradicija me zanima samo kako konceptualno gledaju na stvari i kako tumače spise, sustave, sheme i prakse.

Quote:
Osobno ne vjerujem u apsolutne istine pa niti tumacenja te stvari, svako tumacenje je samo funkcionalni (ili bi takvim trebao biti) okvir za odredjeni rad koji zbog ljudske prirode najcesce zahtjeva neke strukturirane koncepte.
Ma potpuno se slažemo. I ja sam agnostik po tom pitanju.

Quote:
Blablaitd, pametovanje i to sve
A što drugo? Čovjek mora nekako ubiti vrijeme a samo ponekad i unaprijediti vlastitu egzistenciju za novi nivo shvaćanja.

Kao novi doprinos ovoj temi, stavit ću kasnije neke svoje omiljene prakse i objašnjenja ovdje kao usporedba sa već navedenim praksama.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 17:18   #906
Ima doduse jedna zanimljiva stvar koja ide u prilog newage cakroterpako tumacenjima

kod tjelesno usmjerene majndulness prakse ala vipasana odredjeni osjeti koji se detektiraju u tijelu odgovaraju vrlo cesto cakrama cak i kad osoba nije teorijski upoznata sa njima, i to fizicki osjeti (uglavnom kao posljedica odredjenih emotivnih stanja koja se u tim praksama nastoje svjedociti na nivou tjelesnih reakcija).

Vjerojatno fizicki objasnjivo, no ako je i tako pokazuje da je moguce stvar gledati i iz puno konkretnije perspektive od simbolicke.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 18:18   #907
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ima doduse jedna zanimljiva stvar koja ide u prilog newage cakroterpako tumacenjima

kod tjelesno usmjerene majndulness prakse ala vipasana odredjeni osjeti koji se detektiraju u tijelu odgovaraju vrlo cesto cakrama cak i kad osoba nije teorijski upoznata sa njima, i to fizicki osjeti (uglavnom kao posljedica odredjenih emotivnih stanja koja se u tim praksama nastoje svjedociti na nivou tjelesnih reakcija).

Vjerojatno fizicki objasnjivo, no ako je i tako pokazuje da je moguce stvar gledati i iz puno konkretnije perspektive od simbolicke.
Da, poznato mi je to i iz prakse i teorije. No mislim da je riječ samo o fiziološkim procesima. To je zapravo kao autogeni trening. Voljno kognitivno usmjerenje misli u određene tjelesne kretnje tipa disanje, podizanje ruku, koncentracije na određene točke na tijelu... Davanje autosugestija umu koje se odražavaju na tijelo. "Mantre" i afirmacije koje imaju efekta i kognitivnoj i na fiziološkoj razini.

Evo nešto interesantno:

http://www.biologyofkundalini.com/

Nisam nešto pretjerano čitao, ali čini se da autor sajta dosta dobro barata fiziološkim objašnjenjima za kundalini sindrom (čak postoji i klasifikacija za to u DSM dijagnostičkoj tabeli psihičkih poremećaja).

Pitanje je koliko su te voljne i usmjerene "energetske" prakse bezazlene. Po ovome mogu biti vrlo štetne.

Ja preferiram mindfulness u kombinaciji sa kontemplacijom (ponekad odvojeno, ponekad u istoj sesiji) nego te tkz. "energetske" prakse (Reiki, čakre, kundalini Yoga, Chi Kung, Tai Chi,...).

Iako ništa nije strogo definirano i jednostrano, radije se držim ziheraške strategije.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 23:44   #908
Nisam mislio na svjesno izazvane vec spontane osjete. Kada se promatra tijelo gotovo uvijek postoji nekakav pritisak, krutost isl negdje, najcesce povezano sa nekim emotivnim stanjima, cesto osoba ima uvijek isti (recimo anksiozna osoba ce cesto osjetiti grc uvijek na istom mjestu kad se promatra), a to je vrlo cesto na mjestima gdje se tradicionalno prepoznaju cakre. Ako se nastavi sa praksom moze se "razrjesit" al se onda cesto desava da se presjeli na iduce "vse" mjesto koje opet odgovara iducoj cakri.

I to bez svjesnog rada na cakrama ili kod osoba koje nemaju nekog prevelikog interesa za njih.

Opet je moguce i cak vjerojatno da su to mistifikacije fizioloskih procesa koji su jasno locirani, samo kazem da ima nesto i van simbolike, a i van sugestijom izazvanih osjeta.

S druge strane ima i nekih "duhovnih sikustava" kod ljudi koja su... zanimljiva, uglavnom nisam bas siguran kako bih to pojasnio pa se ne usudjujem ista sa sigurnoscu tvrditi iako mislim da je ono sto se radi u njuejdji krugovima najcesce sugestija


Hmm, znam stvarne slucajeve "kundalini sindroma" kojima psihijatri nisu mogli naci nista prepoznatljivo za klasifikaciju. A sam sindrom kao psihijatrijska kvalifikacija koliko mi je poznato postoji u nekim zemljama (mislim mozda Kini), no ne i na zapadu Iako nisam siguran...
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 10:09   #909
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Nisam mislio na svjesno izazvane vec spontane osjete. Kada se promatra tijelo gotovo uvijek postoji nekakav pritisak, krutost isl negdje, najcesce povezano sa nekim emotivnim stanjima, cesto osoba ima uvijek isti (recimo anksiozna osoba ce cesto osjetiti grc uvijek na istom mjestu kad se promatra), a to je vrlo cesto na mjestima gdje se tradicionalno prepoznaju cakre. Ako se nastavi sa praksom moze se "razrjesit" al se onda cesto desava da se presjeli na iduce "vse" mjesto koje opet odgovara iducoj cakri.

I to bez svjesnog rada na cakrama ili kod osoba koje nemaju nekog prevelikog interesa za njih.

Opet je moguce i cak vjerojatno da su to mistifikacije fizioloskih procesa koji su jasno locirani, samo kazem da ima nesto i van simbolike, a i van sugestijom izazvanih osjeta.

S druge strane ima i nekih "duhovnih sikustava" kod ljudi koja su... zanimljiva, uglavnom nisam bas siguran kako bih to pojasnio pa se ne usudjujem ista sa sigurnoscu tvrditi iako mislim da je ono sto se radi u njuejdji krugovima najcesce sugestija


Hmm, znam stvarne slucajeve "kundalini sindroma" kojima psihijatri nisu mogli naci nista prepoznatljivo za klasifikaciju. A sam sindrom kao psihijatrijska kvalifikacija koliko mi je poznato postoji u nekim zemljama (mislim mozda Kini), no ne i na zapadu Iako nisam siguran...
da, položaj tijela prati stanje svjesnosti i obratno.
položaj tijela uvjetuje protok energije .
nwosvještena stvarnost, iluzija, maja, uspostavlja se dijalozima.
dijalog veže , blokira energiju.
kad god se ubijedimo u stvarnost usvajanjem, imitiranjem ....prihvaćanjem zdravo za gotovo neke stvarnosti u nastojanju da tako opstanemo vezujemo dio energije.
dijalog je prikrivem kao osvještena stvarnost. imitira ju.
praksa mora sadržavati razrješenje dijaloga i ustanovljavanje novog vidika inače postignuta centriranost meditacijom i td neće izazvati promjenu, svakodnevni život i dalje će biti stanje kaosa, uspavanosti za koju mislimo da je budnost.
dijalozima pristupamo u rekapitulaciji prošlih situacija, pri tom se koristi promijena položaja tijela, pratimo disanje itd. i pripadnu promijenu "
emocija ", dijaloga u pozadini, ali i govor lijeve strane, budeći ju , što smo uistinu proživljavali., opažali .....novi dijalog uspostavljamo centrirani.
meditacija je tek uvod u rad.
tišina omogućava preusmjerenje pogleda .
rekapitulaciju kao tehniku je predstavio Castañeda, Barbara Brennan takoďer ima neku, ne poznajem ju a uobičajene psiholške ne izlaze iz.područja iluzije, ojačaju samorefleksiju.
istočne tehnike prate budino učenje, dano za lijevu stranu. dijalozi, tj. opsjena se istočnjaku uspostavljaju lijevom stranom, zapasnjaku desnom.
to učenje , za desnu stranu dao je Isus .
jačanje lijeve strane meditacijom , jogom, može se iskoristiti, ali po sebi je nedorečena praksa.
desna strana lako "padne" pri tom a .ne izgradimo joj novo uporište, ne upozna centriranost, čovjek tu zatreba još jače dijaloge, čak i one koji se uapostavljaju tabletama.
trebali bi znati uvijek što i zašto radimo , ne pristupati praksi zbog obećanja, nekakvih proširenja svjesnosti a pri tom samo budimo različita područja opažanja, a mrakić ih i dalje tumači, svojatai . a ego mora tražiti nove dijaloge da prepozna sebe, možda kao gurua...
__________________
kad god nešto razumijem navučem se na to. zato pažljivo biram. svi su ljudi anđeli, to razumijem
atko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 10:27   #910
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
možeš to što si primjetio gledati na više načina. da, postoji to razvodnjavanje i zastranjivanje ali to ja vidim kao dio procesa spoznavanja i sazrijevanja. sve više ljudi je uključeno u taj proces i posljedično tome ne možeš očekivati da svi budu na razini Aurobinda koji je za prve meditacije uronio u samadhi.

kao beba koja prvu krutu hranu počne dobivati u vrlo malim količinama i postepeno.

s druge strane danas su kvalitetne informacije dostupnije nego ikada. doduše, ima hohštaplera i prodavača magle isto jako puno, ali ako je osoba spremna iskreno i duboko istraživati sebe i svijet u kome se kreće definitivno će doći do potrebnih informacija i ljudi.

evo npr:

http://www.yu-budizam.com/knjige/knjige.html

više nego dovoljno.

ili ovo:

http://www.dhamma.org/

iz prve ruke kroz intenzivni program se mogu naučiti ispravne tehnike i sve što ide uz to.

ili ovo:

http://www.kriyayogainfo.net/Eng_Home.html

tu je autentično znanje koje je desetljećima skrivano. samo je na pojedincu da odabere i vidi želi li i može li istražiti svoje dubine.

ili ovo, provjereno djeluje:

http://thepresenceportal.com/

ili...


sve ostalo su izgovori ili nemoć.

kažeš 853 vrste joge i svašta nešto. da li bi tako nahranila nekog voljenog, sebe voljenu, ... napojem.
nisi dala odgovor, možeš li do uvida bez dijaloga - linkova - direktno ? mogu li linkovi nestati ....
__________________
kad god nešto razumijem navučem se na to. zato pažljivo biram. svi su ljudi anđeli, to razumijem
atko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 10:53   #911
Quote:
atko kaže: Pogledaj post
kažeš 853 vrste joge i svašta nešto. da li bi tako nahranila nekog voljenog, sebe voljenu, ... napojem.
nisi dala odgovor, možeš li do uvida bez dijaloga - linkova - direktno ? mogu li linkovi nestati ....
Ne usuđujem se napadati
već sam radije napadnuta
ne usuđujem se napredovati ni za pedalj
već radije nazadujem za stopu

To znači
Napredovati bez kretanja
ne pokazivati snagu
izbjegavati sukob
naoružati se bez oružja

Nema veće katastrofe od potcjenjivanja neprijatelja.
Potcjenjivanje neprijatelja može uzrokovati gubitak mog blaga.

Stoga kada dvoje upotrijebe silu
popustljivi pobjeđuje.

L.T.
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 19:51   #912
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
mozda. A mozda i nije buduci do tog sustava nisu dosli svi, a sve kulture imaju neku kontemplativnu praksu. Vec ta iskustva imaju uglavnom oni kojima se radicije u nekoj mjeri barem mjesaju sa tantrom, dakle u pravilu im prvo dolazi koncept pa iskustvo ipak...
Stoji i to što kažeš. Ali ipak se je povijesno dogodilo tako da su te razne meditativne prakse imale korijene na Istoku (barem kao sustavnija znanost) i na Istoku su se najviše razvijale. Pogotovo u sistemima koji su maksimalno promicali "pounutrenje" (izvorni pravci tantre, yoge, buddhizma, zena...) bez nekakvih praznih rituala, molitva i drugih religijskih obilježja i praksi koje s duhovnim razvojem nemaju veze.

Zadnje uređivanje Aghori Baba : 05.03.2012. at 20:01.
Aghori Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 20:50   #913
no to nije poveznano sa cakrama. One su tantricka tradicija dok asketske kontemplativne sramana tradicije uz svu praksu nisu dosle do takvih ideja.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 22:38   #914
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
Ne usuđujem se napadati
već sam radije napadnuta
ne usuđujem se napredovati ni za pedalj
već radije nazadujem za stopu

To znači
Napredovati bez kretanja
ne pokazivati snagu
izbjegavati sukob
naoružati se bez oružja

Nema veće katastrofe od potcjenjivanja neprijatelja.
Potcjenjivanje neprijatelja može uzrokovati gubitak mog blaga.

Stoga kada dvoje upotrijebe silu
popustljivi pobjeđuje.

L.T.
di si ti to....a zanemari odgovor, ko da jesi
__________________
kad god nešto razumijem navučem se na to. zato pažljivo biram. svi su ljudi anđeli, to razumijem
atko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 11:00   #915
Mogu li u meditaciji koristiti autosugestiju i s tim i zakon privlačnosti za određeni cilj?
Pertinacia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 11:21   #916
Ne
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 01:50   #917
Quote:
Pertinacia kaže: Pogledaj post
Mogu li u meditaciji koristiti autosugestiju i s tim i zakon privlačnosti za određeni cilj?
Ne, jer bi to IMHO bila magija, a ne meditacija.
No, ima i podforum za magiju. Ako tamo postaviš pitanje, možda dobiješ odgovor koji će ti više odgovarati.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 08:23   #918
Ma kakva magija, to je tehnika "što se babi snilo"
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 10:01   #919
Onda to bez meditacije.. da zbilja ne bi išlo
Mislim da to nema veze s magijom
Pertinacia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 10:55   #920
Nekoliko Misli o Meditaciji Kao Takvoj

Instrukcije za duhovni razvitak kažu da bi trebalo: "Izdvojiti neko vrijeme ujutro i navečer za meditaciju"
"Miruj na jednom mjestu, opusti se, diši po određenom obrascu i ne misli na ništa". Često se nalaže: "Monotono ponavljaj nešto za što ti se kaže da je vrlo duhovno"...

Današnji čovjek sjedi i miruje cijeli dan. Na poslu sjedi 7-8 ili više sati. Poslije posla sjedi u kafiću. Na putu do kuće sjedi u autu, kada stigne doma, sjedne za stol i zatim pred ekran...
Osim toga, današnji ljudi često kroz cijeli dan, kroz cijeli život, monotono ponavlaju otprilike jedno te isto.

Nekada davno u osvit vremena, bilo je drugačije. Ljudi nisu imali vremena da sjede.

Zamislimo neko selo u Indiji. Seljani cijeli dan rintaju na njivama, vuku iz šume drva za ogrjev, na putu kući bore se s tigrovima i razbojnicima... A navečer, sretni što su ostali živi, a svjesni da sutra možda neće biti te sreće, cugaju i plešu oko vatre, pa se shrvani umorom i pićem, sa svojim partnerima svale na slamaricu, da uz malo strasti dočekaju još jedan pakleni dan.
Ali... jedan čovjek u selu je drugačiji. On pola dana sjedi u svojoj kolibi u lotos položaju, potpuno miruje, duboko diše i pritom se blago smješka, ili cijelo vrijeme mrmlja nešto. Kao da ga se svijet nimalo ne tiče.
Njegovim suseljanima mora da je takvo ponašanje izgledalo toliko čudno da su svi mislili da ga je Bog lično dotakao.
A u tim davnim vremenima, onaj koji bi si uopće mogao priuštiti luksuz da ništa ne radi, nego da pola dana sjedi i mantra, bio je potpuno materijalno osiguran. Vjerojatno kakav bogati seoski starješina smanjenog libida.
Eto, radi takvih okolnosti, meditacija se nekada davno počela povezivati sa dugim periodima mirovanja i nerada.

Za današnje vrijeme, ideja sjedenja, nerada i mirovanja radi duhovnog razvoja odavno je prevaziđena.
Također je i ideja pražnjenja uma prevaziđena. Lako je bilo nekada u kakvoj tibetanskoj špilji isprazniti um. Hajde ti danas isprazni um. Nema šanse.

Današnji put meditacije je upravo- što veća fizička aktivnost, uz neprestano punjenje uma ogromnim količinama informacija.
Kada cijeli dan puniš mozak nepotrebnim stvarima, TV programima, muzikom, glupim klipovima i tekstovima s interneta, nakon nekog vremena, to postane bijeli šum...
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:24.