Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2014., 00:10   #1421
Hvala ti na odgovoru.Nažalost neradim koncetracijske tehnike, koje od tih tehnika bi mi koristile?Jel ima više vrsta meditacija?
LoneWolf17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 00:18   #1422
Quote:
LoneWolf17 kaže: Pogledaj post
Hvala ti na odgovoru.Nažalost neradim koncetracijske tehnike, koje od tih tehnika bi mi koristile?Jel ima više vrsta meditacija?
Ima ih koliko želiš. Koju onda točno radiš? samo sjediš ili što? dali imaš neki objekt meditacije?

Ako si početnik, najbolje je nekako početi sa najjednostavnijim. Kao sa meditacijom na dah, ilitiga anapanasati meditacijom kao što je poznata u budizmu. Teorijsko znanje o tome bi bilo najbolje potražiti u samim ranijim budističkim tekstovima, kao što je anapanasati sutta. Možeš opčenito potražiti i čitati o tome. Jednom kada misliš da si naučio teorijski šta je to i šta se treba raditi, onda počni prakticirati i vježbati.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 00:39   #1423
Pa da nešto poput sjedenja, jer nisam nikako se mogao koncetrirati,a koliko sad vidim praktički nisam znao ništa.Hvala ti na odgovoru.
LoneWolf17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2014., 21:03   #1424
Zanima me,koliko je meditacija potrebna tj. koliko je povezana sa zakonom privlačnosti? Neka me netko ispravi ako griješim i baljezgam gluposti ali da li stvari i okolnosti koje želimo da se dogode se mogu brže privuči dok sam u tom stanju opuštanja i da nakon toga radim vizualizacije?
tirkizno is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 14:25   #1425
Meditacija je korisna za ZP, štoviše poželjna, jer pomaže produbiti fokus na ono što želiš. Vizualizirati možeš tijekom meditacije, tj. vizualizacija i jest jedan oblik meditacije, jer se um fokusira isključivo na jednu stvar u tom trenutku.
Astralica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 12:44   #1426
ne znam gdje je tema...sigurno je ima tu negdje o izvan tjelesnim iskustvima...ja već godinama meditiram...imam neki svoj modificirani oblik koji sam otkrila u jednoj knjizi...nevažno...super mi je to i puno mi pomaže u relaksaciji, imam više energije i tak to...ali negdje prije mi se desilo nešt neobično haha i nisam baš sigurna što je...ono što mi pada na pamet je to neko vantjelesno iskustvo...znači isto sam tak krenula s meditacijom...i možda jedna drugačija stvar je bila ta da sam si kao počela kontati kako čovjek u biti ne može mislima spoznati neki viši level pa sam probala, umjesto fokusiranja misli na nešto određeno, jednostavno ih otpustit...i nedugo za tim mi se nešt zeleno počelo nazirati...i onda sam osjetila kao recimo da vam se balončić od sapunice probije kroz prsa van...čak mi se učinilo da sam fizički napravila lagani pokret gore (meditiram u ležećem položaju) sa prsnim košem...ali kao da je tijelo samo to napravilo bez mog svjesnog upravljanja njime...ali to ne mogu biti sigurna da se stvarno desilo...samo sam imala takav osjećaj...i onda sam postala svjesna novog osjećaja tj. haha teško je opisati...to je bio nedostatak osjećaja...fizičkih...shvatila sam da sam trenutak prije osjećala laganu napetost, iako sam već bila u opuštenom stanju, ali i dalje sam osjećala blago zatezanje u mišićima glave i ne znam još negdje u tijelu, a sada tih "podražaja" nije bilo više. I osjećaj je bio kao da sam se izdigla i osjećala sam tijelo ispod sebe...samo par centimetara možda ali sam znala da je ispod i osjećala sam neku silu koja nas povezuje...drži nas u kontaktu haha ne znam kak da opišem da ne zvuči preretardirano...I zapravo mi je trebalo par trenutaka da uopće povežem onaj "balončić" sa ovim stanjem...i onda sam shvatila da nemam niti jednu odvojenu misao...mogla sam usmjeriti pažnju na neku temu ali nisam "razmišljala" o njoj nego sam ju jednostavno znala...nije bilo potrebe analizirati i rastavljati da bih si ju pojasnila i predočila...i onda kad sam napokon skužila da je ovo nešt neobično...a stvarno uopće nisam to doživljavala tada kao nešt wau...tek kasnije kak su dani prolazili sam počela shvaćati da je to nešto haha pa ono..malo nesvakidašnje!! I nije bilo nikakvih osjećaja...jednostavno onak neka blagost...ali nisam htjela da pukne ta krhka veza pa se nisam usudila isprobavati što bih sve mogla u tom stanju...i ubrzo sam osjetila onu "silu" između "mene" i tijela kako me vuče dolje...natrag u tijelo..
Ne znam stvarno...nije mi bila namjera postići tak nešt...nisam nikad razmišljala o tome...sigurno sam nešt pročitala nekad ali ja u meditaciji inače sam brojim brojeve haha i opuštam mišiće i ništ više...

Naravno kasnije sam kao htjela ponoviti iskustvo...ali suvišno je reći da nisam uspjela jer jednostavno nisam znala kako!!

Ugl. ako netko zna nešt o tome...ili mu to poznato zvuči...možda imam samo rak na mozgu pa si svašta umišljam hahaha tko zna
__________________
Fredo, you're nothing to me now

Zadnje uređivanje sophieee : 27.11.2014. at 12:58.
sophieee is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 13:22   #1427
Quote:
sophieee kaže: Pogledaj post
Ugl. ako netko zna nešt o tome...ili mu to poznato zvuči...možda imam samo rak na mozgu pa si svašta umišljam hahaha tko zna
Ne znam što ti se je dogodilo. Opčenito mozak pod meditacijom i nije baš dobro istraživan, makar se radi na tome.

No komponent izvantjelesnog iskustva bi se mogao objasniti. Naime, ljudi nisu svjesni toga da su osnovni komponenti našeg iskustva koje uzimamo zdravo za gotovo zapravo aktivni procesi koje izvađa mozak, i dovađanjem svih tih procesa u sinkronizaciju dobijemo dojam da se nalazimo u tijelu, da to tijelo pripada nama, da ga mi kontroliramo i slično. Te procese je danas sa tehnologijom moguće prekidati i manipulirati pa se dobiju zgodni rezultati, nedavno je bio primjer sa ovime. Body-swap i rubber hand iluzije zajedno sa alien hand sindromom su još neki primjeri toga na što mislim.

Uglavnom, budući da je mozak nesavršen biološki stroj kao takav ponekad zna zeznuti pa se ljudima spontano dogode npr. ta izvantjelesna iskustva kao poremečaji unutar-tjelesnog iskustva. Sa meditacijom se direktno mijenja rad mozga pa i nije baš teško za zamisliti da ti se je upravo i ono dogodilo.

Zadnje uređivanje Ironrage : 27.11.2014. at 13:29.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 04:49   #1428
Quote:
sophieee kaže: Pogledaj post

Naravno kasnije sam kao htjela ponoviti iskustvo...ali suvišno je reći da nisam uspjela jer jednostavno nisam znala kako!!

Ugl. ako netko zna nešt o tome...ili mu to poznato zvuči...možda imam samo rak na mozgu pa si svašta umišljam hahaha tko zna
Cool ti je iskustvo I ne brini, nije to posljedica nikakve bolesti i ne umišljaš. Ja sam tek početnik sa astralnom projekcijom, ali znam ljude koji se time bave godinama. Njihovi i tvoji opisi odvajanja od tijela su veoma slični.

A iskustvo ne možeš ponoviti dokle god imaš presnažnu želju za time. Očekivanje te blokira da se dovoljno opustiš. kada se uspiješ opustiti, vjerujem da ćeš opet doći do tog iskustva
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 15:14   #1429
koji tečaj meditacije (za početnike) preporučujete (u Zagrebu)?
leonidas27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 14:30   #1430
Quote:
leonidas27 kaže: Pogledaj post
koji tečaj meditacije (za početnike) preporučujete (u Zagrebu)?
https://apoloncentar.wordpress.com/2...-i-11-01-2015/

Postoje i dublje stvari, ali prema mojim saznanjima ne i u Zg. Najbliže Srbija (Vojvodina) i Italija.
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 09:45   #1431
Quote:
leonidas27 kaže: Pogledaj post
koji tečaj meditacije (za početnike) preporučujete (u Zagrebu)?
Na netu imaš i besplatne lekcije o meditaciji (kao dio sveobuhvatne jogičke prakse), pogledaj si stranicu http://www.aypsitehr.org.
Osim lekcija, ako znaš engleski možeš se učlaniti na internacionalni forum i postavljaš pitanja od tehnike meditacije i pranayame pa do sveg drugog kaj te o tom zanima.
Besplatno naravno.
__________________
Love is freedom, freedom is love.
YogiC is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 06:51   #1432
Meditacija za isupnjavanje zelja i ostvarenje konkretnog cilja:
https://www.youtube.com/watch?v=Du4yZpWjEhg
mditacije123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 22:52   #1433
Quote:
mditacije123 kaže: Pogledaj post
Meditacija za isupnjavanje zelja i ostvarenje konkretnog cilja:
https://www.youtube.com/watch?v=Du4yZpWjEhg
Aj baš da probamo.
__________________
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana
Truman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 23:01   #1434
Quote:
mditacije123 kaže: Pogledaj post
Meditacija za isupnjavanje zelja i ostvarenje konkretnog cilja:
https://www.youtube.com/watch?v=Du4yZpWjEhg
To je samo tehnika, meditacija nije tehnika već kvalitet (dubina meditativnog stanja svesti). Stoga, bez kvaliteta svesti tehnika zamišljanja i željenja skoro minorna je pojava, no treba se nadati jer nije za sve ciljeve u životu bitna meditacija (kvalitet meditativne svesti).
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 23:14   #1435
Ovo je Silva stvar ( tehnika ogledala uma ) koju sam dosta dugo primenjivao i nije mi dala nikakve rezultate.
__________________
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana
Truman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 17:31   #1436
Quote:
mditacije123 kaže: Pogledaj post
Meditacija za isupnjavanje zelja i ostvarenje konkretnog cilja:
https://www.youtube.com/watch?v=Du4yZpWjEhg
Probat cu i ja !
ineszovko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 09:54   #1437
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
To je samo tehnika, meditacija nije tehnika već kvalitet (dubina meditativnog stanja svesti). Stoga, bez kvaliteta svesti tehnika zamišljanja i željenja skoro minorna je pojava, no treba se nadati jer nije za sve ciljeve u životu bitna meditacija (kvalitet meditativne svesti).
gospon yakuza . Imam pitanjce.

Ja za sebe kažem da vježbam sadašnjost odnonosno vježbam bivanja u sadašnjem trenutku , mičem misli i pokušavam biti promatrač . koliko sam shvatio to je i bit. Koliko to može biti kvalitetno kada ja npt . hodam do posla 5 min i izbacujem misli fokusiram se na dah (brojim , to su neke fore vježbanja paženje , mada nebrojim svaki put) . Moje pitanje koliko je to kvalitetno po vašem mišljenju?
Znam da nemogu postići isti efekt opuštenosti , "jer sam u stvarnom svijetu kroz svoja čula hodam " , nego vježbam svijesnost . Ponekad u travaju padam na tri secunde žmireći u sebe . Kako se ono kaže " solitude in the crowd" btw meditram sa molitvama, i bez molitve (mentalno izgovaranje riječi tipa dvije rečenice) ponekad 2-3 puta tjedno mada bih volio više .
Ja mislim da to meni pomaže brže ulaziti u sebe , zanim me vaše mišljenje ? LP . Radujem se odgovoru
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 13:44   #1438
Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
gospon yakuza . Imam pitanjce.

Ja za sebe kažem da vježbam sadašnjost odnonosno vježbam bivanja u sadašnjem trenutku , mičem misli i pokušavam biti promatrač . koliko sam shvatio to je i bit. Koliko to može biti kvalitetno kada ja npt . hodam do posla 5 min i izbacujem misli fokusiram se na dah (brojim , to su neke fore vježbanja paženje , mada nebrojim svaki put) . Moje pitanje koliko je to kvalitetno po vašem mišljenju?
Znam da nemogu postići isti efekt opuštenosti , "jer sam u stvarnom svijetu kroz svoja čula hodam " , nego vježbam svijesnost . Ponekad u travaju padam na tri secunde žmireći u sebe . Kako se ono kaže " solitude in the crowd" btw meditram sa molitvama, i bez molitve (mentalno izgovaranje riječi tipa dvije rečenice) ponekad 2-3 puta tjedno mada bih volio više .
Ja mislim da to meni pomaže brže ulaziti u sebe , zanim me vaše mišljenje ? LP . Radujem se odgovoru
Sve je to u neku ruku korisno, nisam imao nameru da izosim zakljucak kako je nekakva tehnika dobra ili losa, vec da sem tehnike neciji uspeh odnosno rezultat zavisisi i od drugih cinilaca.

Da li nesto "pije vodu ili ne" govori o tome da li to sto radimo daje nekakve osetne efekte u nasem svakodnevnom zivotu, socijalnom, porodicnom, unutrasnjem u smislu povecane tolerancije, stabilnijih emocija, lakseg razmisljanja, bolje koncenctracije itd.. ako toga nema, ako je sve po starom, onda nesto ne cinimo dobro. Ja ne mogu prosudjivati neciji kvalitet toga, to svako mora za sebe.

Ono sto se kod meditacije preporucuje jeste korisnost toga da objekt meditacije bude nesto sto smatramo uzvisno, bozansko, sveto, kako god to zamislili - na istoku objekt meditacije po prirodi stvari bili su Ucitelji odnosno njihova prosvetljena svest koja se ne razlikuje od nase, razlika je samo sto je kod nas to jedna latentna pojava (koju svejedno zelimo postici, svesni toga ili ne, to je jedini cilj meditacije, sve ostalo su nasi ciljevi koje sebi predstavljamo, dakle jedna manifestovana savrsena svest). S druge strane to moze biti nekakav cist objekt iz prirode, cvet ili tome slicno. Dah i tome slicno je svakako dobra vezba, sve su to dobre pojave.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 14:52   #1439
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Sve je to u neku ruku korisno, nisam imao nameru da izosim zakljucak kako je nekakva tehnika dobra ili losa, vec da sem tehnike neciji uspeh odnosno rezultat zavisisi i od drugih cinilaca.

Da li nesto "pije vodu ili ne" govori o tome da li to sto radimo daje nekakve osetne efekte u nasem svakodnevnom zivotu, socijalnom, porodicnom, unutrasnjem u smislu povecane tolerancije, stabilnijih emocija, lakseg razmisljanja, bolje koncenctracije itd.. ako toga nema, ako je sve po starom, onda nesto ne cinimo dobro. Ja ne mogu prosudjivati neciji kvalitet toga, to svako mora za sebe.

Ono sto se kod meditacije preporucuje jeste korisnost toga da objekt meditacije bude nesto sto smatramo uzvisno, bozansko, sveto, kako god to zamislili - na istoku objekt meditacije po prirodi stvari bili su Ucitelji odnosno njihova prosvetljena svest koja se ne razlikuje od nase, razlika je samo sto je kod nas to jedna latentna pojava (koju svejedno zelimo postici, svesni toga ili ne, to je jedini cilj meditacije, sve ostalo su nasi ciljevi koje sebi predstavljamo, dakle jedna manifestovana savrsena svest). S druge strane to moze biti nekakav cist objekt iz prirode, cvet ili tome slicno. Dah i tome slicno je svakako dobra vezba, sve su to dobre pojave.
Hvala na feedbacku , naravno rezultati su tu mic po mic kako se kaže , imao sam i neka "čudana" iskustva (konkretno bilo je da sam pričao s nekom osobom koja mi je nedavno ušla u život , jako mudra i dosta straija osoba s kojom mogu o takvim stvarima pričati , što je zaista rijetkost ; ugl pričala mi je nešto što me je zabrinulo ; moja pažnja se djelila na tu inf , moji dah i uhvatio sam se kako se fizički ograđujem (mehaničnost) , sve u tim trenutcima sam gledao kao promatrač i onda bum svijetlost kao da se pojačavala (onako ko da netko brightness pojačava)mada mi je fokus bio podjelnjen an tri ako ne i četri strane (osobu s kojom sam pričao, dah , položaj tjela i predpsotavljam da mije dolazila emocija ) i taj je osjećaj trajao svega par sec . Dok naravno nisam počeo razmišljat o tome (wtf se događa) i onda je stalo odnosno prestalo.
Eto imao sam potrebu Vas pitati jer čitam dosta što pišete i imate jako dobra razmišljanja. Nravno nisam Vas tražio ocjenu , nego objektivno nekako da mi kažete što mislite . Hvala Vam na tome i LP ako imate komntar na ovo moje iskustvo slobodno komentrajte
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 17:18   #1440
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Ono sto se kod meditacije preporucuje jeste korisnost toga da objekt meditacije bude nesto sto smatramo uzvisno, bozansko, sveto, kako god to zamislili - na istoku objekt meditacije po prirodi stvari bili su Ucitelji odnosno njihova prosvetljena svest koja se ne razlikuje od nase, razlika je samo sto je kod nas to jedna latentna pojava (koju svejedno zelimo postici, svesni toga ili ne, to je jedini cilj meditacije, sve ostalo su nasi ciljevi koje sebi predstavljamo, dakle jedna manifestovana savrsena svest). S druge strane to moze biti nekakav cist objekt iz prirode, cvet ili tome slicno. Dah i tome slicno je svakako dobra vezba, sve su to dobre pojave.
Pa ovisi koga se pita, a svakako to ne vrijedi za istok kao takav.

Cijela mindfullness tradicija (vipassana u theravadi, zen u mahajani npr) kao i citava budistiicka filozofija (osim u najvecem djelu prakse ciste zemlje i vajrayane) je upravo suprotna tome - uvid u prirodu stvari, modjuovisno porjeklo fenomena, nepostojanje sebstva, prolaznost itd kroz neutralno promatranje procesa u tijelu, umu, svijetu oko sebe i tome slicno nema nikakvog zamisljenog objekta meditacije.

Ucitelji kao objekt meditacije su jos manje nesto tipicno za istok. I u hinduizmu je to ipak cesce neko bozanstvo, pa mantra.

Guru-praksa meditacije je tipicna prvenstveno za tantricke tradicije, pa je tako uobicajena i u vajrayani/tibetanskom budizmu i u nekim hindu skupinama (iako ne toliko formalno i propisano). Kako je hinduizam neka mjesavina tantre, vedske religije budistickih utjecaja, islamskih utjecaja i cega sve ne tako i u sirem hinduizmu jako varira odnos prema guruu. Iako generalno jesu skloni idealiziranju i nezrelom obozavanju (do razine da i politicke i filmske zvjezde imaju kipove koje se ritualno stuje) formalna guru-praksa meditacije nije ipak nesto univerzalno van nekolicine tantrickih pravaca sa jako izrazenim idejama prijenosa (toka) duhovne svjesti (ili ulaska u njega) u odnosu ucenika i ucitelja.

Brojcano sve uzevsi, ako je istok azija od indijskog podkontinenta do japana, to je relativno minorna praksa osim na Tibetu.

Ono sto je forumas opisao je pak vrlo blisko budistickim mindfulness praksama pa bi mu to mogao biti dobar orjentir i mjesto trazenja dodatnih informacija kao i teorijskog okvira prakse (prvenstveno vipassana i zen).
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:03.