Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2007., 17:49   #1
Kriptorhizam

Moj dragi poznanik je rodjen bez jednog testisa,zapravo taj testis je postojao ali se nije razvio...kako je to uceno tek sa njegove 4g. terapija nije mogla nista napraviti...
Odrastao je u "zdravog" covijeka,medjutim sa vidljivim odstupanjima od nas (nazovimo "normalnih" ili "prosjecnih")Vrlo je pozitivan,djecacki iskren i otvoren.
Izrazito je komunikativan,s izrazenom memorijom ali uz to ujedno i ne prihvatljiv za okolinu koja je "ne-naklonjena" razlicitostima.

Procitala sam da te osobe mogu imati "emocionalnih problema" u pubertetu,ali nigdje nikakvih drugih poteskoca ili "razlicitosti" koje bi bile mozda i bioloske prirode na koje se on poziva zbog nedostatka "nekih" hormona,smatrajuci da je zbog toga vidljivo drugaciji od drugih.

Moje vidjenje,kako imam drugog dragog prijatelja Aspergera,da bi taj sindrom bio prisutan i kod njega...

Ima li tko slicna iskustva...zanimao bi me taj aspekt "osobnosti",jeli moguca kakva poveznica s kriptorhizmom,dakle kriptorhizam kao sindrom...

Dakako,osobe "kriptorhisti"(ako se tako mogu izraziti) te svi druge koje to interesira molim za razmjenu iskustava...

Zadnje uređivanje lilaamrit : 13.06.2007. at 19:47.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 00:43   #2
pa mislim da je previše to povezivat sa kriptohirzmom,posebice ako je jedan testis funkcionalan on će kompenzirat ovog koji fali i eto nema onda smetnji...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 09:58   #3
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
pa mislim da je previše to povezivat sa kriptohirzmom,posebice ako je jedan testis funkcionalan on će kompenzirat ovog koji fali i eto nema onda smetnji...
...da,to je i moje "laicko" vidjenje...s obzirom da ne poznajem(ne znam) nikoga drugoga s tim nedostatkom,imala sam nekakvih "logickih" sumnji da to nije temelj ili uzrok njegovoj "osobnosti"...ali opet kad su hormoni u pitanju...Njegovo isticanje da "nagone" ne dozivljava jednako kao ostali...malo me je dovelo u sumnju...

...na njegovu zamolbu sam otvorila topic,jer on bi razmijenio iskustva s njemu "slicnima"...

Svakako,hvala
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 10:35   #4
Ljudi s kriptorhizmom se zovu kriptorhidi. Znam čovjeka od 70 g. koji je takav i nije ništa različitiji od drugih. Ni mentalno, ni fizički. Ima dvoje djece, lud za nogometom, uspješan u poslu.... Mislim da je jedino njemu u glavi to ostalo kao nedostatak.
Ali postoji jedna stvar na koju treba paziti. Ti zaostali testiti hoće nabujati, preći u (dobroćudne) tumore, kod bruha se hoće "zacvikati"... Znam da je kod životinja tendencija vađenja takvog testisa jer i tako nije funkcionalan, a može izazvati probleme. Na žalost ne znam kako je kod ljudi.
mauna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 13:31   #5
Quote:
mauna kaže: Pogledaj post
Ljudi s kriptorhizmom se zovu kriptorhidi. Znam čovjeka od 70 g. koji je takav i nije ništa različitiji od drugih. Ni mentalno, ni fizički. Ima dvoje djece, lud za nogometom, uspješan u poslu.... Mislim da je jedino njemu u glavi to ostalo kao nedostatak.
Ali postoji jedna stvar na koju treba paziti. Ti zaostali testiti hoće nabujati, preći u (dobroćudne) tumore, kod bruha se hoće "zacvikati"... Znam da je kod životinja tendencija vađenja takvog testisa jer i tako nije funkcionalan, a može izazvati probleme. Na žalost ne znam kako je kod ljudi.
E,da KRIPTORHIDI...!
Hm,nisam sigurna da mu mogu prenjeti "ove rizicnosti"...previse je detaljan i odgovoran i bojim se da bi mu te "eventualnosti" mogle postati opsesijom!

Hvala,ti za ovaj kratki "profil" osobe s tim "nedostatkom"...jer moj dragi poznanik uistinu smatra da su upitanju "hormoni" za koje misli da mu nedostaju...

Naime,tek nedavno nakon 30-tak god. shvatio je da drugacije "funkcionira" od velike vecine,a ovo je izgleda "pokusaj razumjevanja sebe"...
...moje iskustvo i "znanje"...ide u prilog Aspergerovom sindromu!

...svejedno,jos iskustava bi dobro doslo!
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 15:41   #6
moj sin ima kriptorhizam. sada je tocno godinu dana. zanima me da li je netko vec imao dijete sa takvim problemom, koje je operirano. zanima me sama operacija, tijek oporavka, kasniji problemi...molim ako netko zna nesto o tome da se javi...
marina 77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2008., 08:33   #7
Pa evo ja sam imao kriptorhizam! Sa 7 godina mi je spušten desni testis operacijom, a za lijevi su rekli da će se sam u pubertetu spustiti, što se i dogodilo, ali se vraćao gore kad bi recimo sjeo ili na najmanji pritisak dolje.

Što se hormona tiće s tim nisam nikad imao probleme i ustvari sam na nekim nalazima imao povišen testosteron. A što se plodnosti tiće tu je sranje do bola. Netko je rekao da ti testisi prelaze u dobročudne tumore.) I da to je točno, ali samo u 10% slučajeva. U 90% slučajeva je to zločudni tumor i jedan je od onih koji se najbrže šire jer su blizu limfni čvorovi.
Čitao sam negdje da je vjerojatnost tumora testisa 10 puta veća od one u normalnoj populaciji ako testis nije spušten.
I naravno, ne bi sve to znao da i sam prije tri godine nisam imao tumor(seminom) na tom lijevom testisu koji se povlačio gore i naravno ostao bez njega.
Al da ne bude sve tak crno, evo za 19 dana bi mi se trebala roditi kćerkica, nadam se živa i zdrava.

Dalje mi se ne da pisati da ne bediram ljude, al ak koga zanima, slobodno nek pita.
baboon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2008., 08:38   #8
Quote:
marina 77 kaže: Pogledaj post
moj sin ima kriptorhizam. sada je tocno godinu dana. zanima me da li je netko vec imao dijete sa takvim problemom, koje je operirano. zanima me sama operacija, tijek oporavka, kasniji problemi...molim ako netko zna nesto o tome da se javi...
Sredi djetetu operaciju što prije. Kažu ako se spusti u roku godine dana, da kasnije nema posljedica. Ako se sušta kasnije onda su moguće posljedice na plodnost, a i neka druga nepotrebna sranja. A u usporedbi sa operacijom, ova kasnija sranja su daleko veća i strašnija. Inaće rez je u ingvinalnoj regiji 5 cm dug, pod općom anestezijom. Dobije se 5 ili manje konaca. Ustaje se drugi dan iz kreveta, za koji da se ide doma i za mislim 8-14 dana se vade konci i to je to.
baboon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2008., 15:18   #9
Ovako...

Spustiti što prije, ako ne ide nikako drugačije- operacijom.

Ako je prošao pubertet, zaostali testis je vjerojatno nefunkcionalan i također bi ga trebalo izvaditi operativno.

Što se tiče psihologije, to je prilično individualna stvar: nekome je to problem, a nekome nije. Stvar samopouzdanja - što znači da je prilično škakljivo u pubertetu.
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2008., 12:36   #10
u drugom mjesecu idemo na operaciju. zelimo to rijesiti sto prije da ne bi kasnije bilo problema. najgore je sto je tako mali (godinu dana), plasi me anestezija i moguce komplikacije....ali nema druge.
baboon hvala na odgovoru i cestitam na kcerkici...

ako je neko imao takvu operiraciju djeteta u klaicevoj nek mi se javi sa iskustvima...
marina 77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2008., 13:14   #11
Hvala na čestitkama.

Nemoj se brinuti, sve će to biti u redu. To nije teška operacija. Daleko su veće posljedice, ako se to ne operira. Znam da je to teško uputiti tako malo dijete na operaciju, al puno ti je lakše nego da se kasnije dogodi da ti se zahvaljuje na tome kaj se nisi pobrinula za njega kad je bilo vrijeme, pa sad on ne može imati djecu. Ili ne daj Bože da sahranjuješ dijete kad odraste!
Možda zvučim sirovo, ali i ta sranja su sirova, a rješenje problema je gotovo trivijalno.
baboon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 13:58   #12
i ja imam isti problem i zanima me da li je moguca operacija sad kada imam 24 godine i kolika je vjerovatnoca uspjeha
unaprijed hvala
pikatchuu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 22:45   #13
Molim? Dvadeset i četiri godine živiš s kriptorhizmom, a da to nisu primijetili liječnici i roditelji? Zašto tek sada reagiraš? Moraš što prije porazgovarati s urologom.

Ne želim nikoga plašiti, ali je znanstveno dokazana povećana sklonost obolijevanju od karcinoma testisa i neplodnosti kod osoba koje žive s nespuštenim testisom. Kod djece to treba pod hitno riješavati hormonskom i kirurškom (ako ne uspije hormonska) terapijom. Što se više oteže s liječenjem, to je vjerojatnost dodatnih komplikacija veća. Liječenje je trivijalno, a nekome može spasiti život. Nemojte se igrati time.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 19:00   #14
hvala na odgovoru i veliko hvala za informacije na ovom forumu zivot ste mi spasili. operacija je izvrsena u petak i oporavljam se... testis je izvadjen al mi je desni zdrav i po procjenama doktora mogu imati djece...

jos jednom VELIKO HVALA
pikatchuu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 00:25   #15
prvi put javno govorim o tome, a i ovo nije ni govor. imam 33 godine, i živim sa jednim testisom, drugog su tražili još kad sam bio mali i nikad ga nisu našli. nisam kontao da se to može zakomplikovati. nisam imao problema nikad. osim što sam bio sa malo devojaka, i uglavnom to uspevao sakriti. ali to ne smatram problemom. ono što želim reći, ili ohrabriti ljude, je da imam dve ćerke, i treće dete mi je na putu. dosta sam se bavio sportom, bike, skate, rolšue, snowboard, i stvarno nikad nisam imao problem razlog što sam čitao postove, je što me blago boli noga, oko prepone, nekih mesec dana, pa sam pomislio da li je to povezano sa problemom jednog testisa. lekari kažu mišić, a ja svakako nisam spominjao svoj nedostatak. pozdrav svima.
otac troje dece is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 19:21   #16
Poštovanje! Milslim da sam suočen s ovim problemom, pa sam došao tu po eventualnu dijagnozu. Vrte mi se čudne misli po glavi otkad sam iz biologije, ima otprilike mjesec dana, učio spolni sustav muškarca i upravo tu je spomenut kriptorhizam. Malo sam pretraživao ovu temu i zaključio da nije moguće da to imam jer oba testisa mogu napipati. No, ima neke tri godine (sada imam 17), prije sistematskoga u osnovnoj školi sam sam primijetio da mi je jedan testis (desni) znatno spušteniji od lijevoga. Opet sam sjeo za računalo i umirio se činjenicom da oba testisa ne moraju biti jednako spuštena jer ljudsko tijelo ne mora biti apsolutno simetrično, što i je istina. I tako dalje čitam i onda naiđem na činjenicu da kriptorhizam može biti i preskrotalni (testis se nalazi visoko u mošnji). Upravo taj lijevi testis je znatno više u mošnji u odnosu na desni i znatno je manji od desnoga. Gluposti mi se motaju po glavi i volio bih da mi date neki savjet. U liječnika imam namjeru otići, ali mi nije najdraža solucija jer živim u manjemu mjestu i sumnjam da je tu dostpan urolog i ne bih volio da dižem obitelj na noge radi nekih mojih konstatacija koje možda i nisu točne. Da napomenem, kad sam imao nekih 7 godina, koliko me pamćenje služi, imao sam kilu i budući da je tu na ljetovanju bio neki obiteljski poznanik - liječnik, on je to pogledao i rekao da nema panike i da operacijski zahvat neće biti potreban te da će to proći s vremenom, kako je i bilo. Hvala!
mario-zm is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 01:12   #17
Moje dijete ima 20 mjeseci. Kada je rođen liječnici su mi rekli da nema lijevog testisa. Mislila sam da su to gluposti i da se nalazi negdje u preponici ili trbušnjoj čupljini.... Kada smo bili na pregledu u Klajičevoj potvrđeno mi je sa sigurnošću od 99 % da da vjerojatno nema, tj da se rodio bez jednog testisa. U 9.mj.bi trebali ići na laparaskopski zahvat kako bi isključili i tu mogućnost od 0,1,%da se nalazi u trbušnoj šupljini. Zanima me ima li netko satakvim iskustvom??
tonka93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2013., 11:19   #18
Tko ima dijete s jednim testisom, neka to rješava, sada je to puno lakše, doktori više znaju i medicina je uznapredovala. Iako fizičke posljedice ne moraju biti nikakve, one emocionalne su važnije, od izbjegavanja školskih liječničkih pregleda, sportskih aktivnosti(jer se nakon utakmice treba s ekipom otuširati zar ne) do djevojaka...kao i do zamjeranja roditeljima što nisu na vrijeme vodili kod doktora...
baskijac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:43.