Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2021., 17:39   #3261
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ako svijest ne bi 'pripadala' inače determinističkom svemiru - to bi impliciralo dualizam. Ali i opet bi ostao problem kako bi nematerijalna svijest mogla pokrenuti išta u svijetu materije koji ne može izmicati determinizmu.
Slažem se da je to problem dualizma.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2021., 19:51   #3262
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
I determinizam je nekoherentan. Ako se sve događa deterministički, onda je svijest posve suvišna, ona "strši". Sa stanovišta determinizma mozak jednako funkcionira bilo da ima bilo da nema svijesti.
nije istina, 100x sam objasnjavao funkcionalnu svijest u determinizmu, zadnji put na ovoj temi nedavno.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2021., 20:52   #3263
Impliciraš da filozofski zombi nije moguć?
Ako je moguć, onda bi se moglo reći da je svijest 'višak' koji 'strši'.

Veza između svijesti i mozga je potpuno neobjašnjiva. Kad bismo imali ikakvo objašnjenje, znali bisno napraviti računalo koje bi bilo svjesno bar neki minimum minimuma nečega. U tom smislu je napredak čista nula, baš nikakav iskorak ne postoji.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2021., 21:14   #3264
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Impliciraš da filozofski zombi nije moguć?
i meni su kvalije najveci misterij, to mi se cini i logicno da je tako.

ne mogu tocno objasnit reci kako su kvalije funkcionalne, ali mogu reci kako mislim je svijest:

to je ono sto sam govorio, osvjestavanje/rekonstrukcija vlastitog misljenja, namjere itd sluzi da bi se ono moglo komunicirati, prvo drugom (dok si beba dijete) a onda i internaliziranom drugom tj. sebi sto ispadne dodatna razine kontrole. to naravno nije inertno nego efektno. bez obzira sto kasni. kad se nesto osvjesti ponekad se odustane od onog sto cinis itd. ponekad se upravo i sjetis sto ti je caca rekao. ta rekonstrukcija omogucuje i centralno ili objedinjeno upravljanje tijelom s obzirom na ciljeve koji na toj razini, razini cjeline.

kvalije u svemu tome vidim najblize kao vrstu podatka, vrstu sadrzaja svijesti. ona je iznutra takva kakva ju vidimo (boja, zvuk..) a izvana je logicki element "racunanja". kvalije je najteze ili nemoguce shvatit ili pojmit sto je logicno za ono sto ja pretpostavljam da jesu.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2021., 21:17   #3265
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
nije istina, 100x sam objasnjavao funkcionalnu svijest u determinizmu, zadnji put na ovoj temi nedavno.
Svijest bez duha ne znači ništa, a duh je po definiciji ono što sam od sebe učini, dakle ne uklapa se u shemu da se sve događa deterministički. Grad koji su ljudi sagradili je materijalizirani duh, nije nastao deterministički, nego voljom ljudi.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2021., 09:05   #3266
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
I determinizam je nekoherentan. Ako se sve događa deterministički, onda je svijest posve suvišna, ona "strši". Sa stanovišta determinizma mozak jednako funkcionira bilo da ima bilo da nema svijesti.
Ništa ne strši. Složena beštija (kakav je i čovjek) mora da brine o sebi u stalno promjenjivim okolnostima a to ne može bez prilagodljive predstave o svijetu (svijesti) i predstave o sebi u tom okruženju (samosvijesti). Bakterija može "voziti" i po automatizmu (ne treba joj ni mozak). Svijest je, dakle, nužna posljedica toga i ne strši ni na koji način. Strši samo ako je se drži nekom čarobnom, natprirodnom stvari. To pak znači da je krivo držati je takvom.
medonaodmoru is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2021., 13:07   #3267
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Ništa ne strši. Složena beštija (kakav je i čovjek) mora da brine o sebi u stalno promjenjivim okolnostima a to ne može bez prilagodljive predstave o svijetu (svijesti) i predstave o sebi u tom okruženju (samosvijesti). Bakterija može "voziti" i po automatizmu (ne treba joj ni mozak). Svijest je, dakle, nužna posljedica toga i ne strši ni na koji način. Strši samo ako je se drži nekom čarobnom, natprirodnom stvari. To pak znači da je krivo držati je takvom.
Naravno da svijest ne "strši", odanosno da nije suvišna. To mi nikad nije ni palo na pamet. Samo se ne uklapa u determinizam. Determinizmu nije potrebna baš nikakva svijest, s njom ili bez nje, dođe mu na isto.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2021., 13:50   #3268
I robot može snimati okolinu, obraditi podatke, prilagoditi svoje ponašanje okolini izmjenom vlastitog koda bilo nekom random funkcijom bilo nekim main algoritmom koji se ne mijenja, njegovo ponašanje može toliko nalikovati ljudskom da ga ni po čemu nećemo moći razlikovati od ljudskog, a može biti i milijun puta brži i učinkovitiji od čovjeka, imati milijun puta veću memoriju, proizvoditi robote indentične sebi ili još i superiornije od sebe, ali za sve to mu nije potrebna apsolutno nikakva svijest, ona je tu čisti višak.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2021., 19:16   #3269
Poanta je da u determinističkom svijetu može postojati jedino svijest bez subjekta, a to baš i nema nekog smisla.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2021., 16:53   #3270
Imaš li slobodnu volju ne pišat kada ti se piša?
Da.
Pod koju cijenu nećeš nikako pišati u ime slobodne volje?
U tome je stvar.
Samo zato što predmet teoretski može postojat ne znači da ima smisla da se na takvoj platformi razvijaju korisne teorije.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2021., 17:07   #3271
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Imaš li slobodnu volju ne pišat kada ti se piša?
Da.
Pod koju cijenu nećeš nikako pišati u ime slobodne volje?
U tome je stvar.
Samo zato što predmet teoretski može postojat ne znači da ima smisla da se na takvoj platformi razvijaju korisne teorije.
Što su to korisne teorije?
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2021., 18:03   #3272
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Što su to korisne teorije?
Korisna teorija je moj termin za ideju koja je primjenljiva i korisna u real life.
Filozofija je često žrtva mentalnih akrobacija koje su beskorisne u praksi.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2021., 18:11   #3273
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
I determinizam je nekoherentan. Ako se sve događa deterministički, onda je svijest posve suvišna, ona "strši". Sa stanovišta determinizma mozak jednako funkcionira bilo da ima bilo da nema svijesti.
svijest je slozena koherencija determinizma
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2021., 18:57   #3274
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Imaš li slobodnu volju ne pišat kada ti se piša?
Da.
Pod koju cijenu nećeš nikako pišati u ime slobodne volje?
U tome je stvar.
Samo zato što predmet teoretski može postojat ne znači da ima smisla da se na takvoj platformi razvijaju korisne teorije.
Slobodna volja ne implicira apriornu slobodu subjekta od prirodne nužnosti, nego upravo suprotno, djelovanje koje smjera na smanjivanje utjecaja prirodne nužnosti na subjekt. To je paradigma korisnog djelovanja na temelju korisne teorije.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2021., 15:26   #3275
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
djelovanje koje smjera na smanjivanje utjecaja prirodne nužnosti na subjekt.
Prvi primjer takvog djelovanja koji mi je pao na pamet je zimski san jednog medvjeda. To je fakat radikalan način opiranja prirodnim nužnostima (glad, mećave itd.)
medonaodmoru is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2021., 15:56   #3276
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Prvi primjer takvog djelovanja koji mi je pao na pamet je zimski san jednog medvjeda. To je fakat radikalan način opiranja prirodnim nužnostima (glad, mećave itd.)
To nije svjesno djelovanje, nego instinkt u funkciji adaptacije. No, svakako se radi o svrhovitom ponašanju, a taj primjer još jednom pokazuje koliko je besmisleno govoriti o biološkoj evoluciji bez kategorije svrhovitosti.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:22.