Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2011., 12:24   #21
Evo imam i ja jedno pitanjce. Konkretno me interesira za visokoškolsko obrazovanje. Javiš se recimo na raspisani natječaj koji već i kako je raspisan izgleda ko da je raspisan za neko određenog, imaš sve potrebne kvalifikacije, čak i više nego je potrebno i onda se jednostavno taj natječaj poništi bez obrazloženja. Da li postoji negdje opisano što mora biti zadovoljeno da se natječaj poništi ili ravnatelj može to napraviti bez da ikome mora obrazlagati? Jer stvarno mi je već polako dosta protažiranja, korupcije i sl. sranja da oprostite.
skipjack is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 12:54   #22
IMHO neobrazloženo poništavanje javnog natječaja koje su raspisala tijela državne uprave i pr. osobe s javnim ovlastima jest PROTUUSTAVNO. Ali nažalost još stoji u nekim zakonima.
Darwinx is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 16:18   #23
Pitam se postoji li uopće natječaj koji nije namješten? (Govorim o školama.)

U mjesec i pol sam se javio na 12 (dvanaest!) natječaja. Nakon toga sam počeo zvati škole prije nego što bih slao prijave... Na pet mjesta su mi izravno rekli: osoba koju tražimo već radi ovdje, ne morate slati, sretno.

Od ovih 12 prijava, za dio su mi počele stizati odbijenice, dio ih se svaka dva tjedna opet pojavljuje na stranicama HZZ. Isto radno mjesto, ista škola.

Gdje griješim? 17 potencijalnih poslova i ništa. Očekivao sam da ako su mi šanse mizernih 10% da ću barem negdje uspjeti upasti. Ništa.
NaMoruSam is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 17:02   #24
Quote:
NaMoruSam kaže: Pogledaj post
Pitam se postoji li uopće natječaj koji nije namješten? (Govorim o školama.)

U mjesec i pol sam se javio na 12 (dvanaest!) natječaja. Nakon toga sam počeo zvati škole prije nego što bih slao prijave... Na pet mjesta su mi izravno rekli: osoba koju tražimo već radi ovdje, ne morate slati, sretno.

Od ovih 12 prijava, za dio su mi počele stizati odbijenice, dio ih se svaka dva tjedna opet pojavljuje na stranicama HZZ. Isto radno mjesto, ista škola.

Gdje griješim? 17 potencijalnih poslova i ništa. Očekivao sam da ako su mi šanse mizernih 10% da ću barem negdje uspjeti upasti. Ništa.
Škole imaju pravo zaposliti osobu na zamjenu do 60 dana bez objavljivanja natječaja. Tako da ta mjesta koja se oglašavaju su zapravo već zauzeta.
Budeš li čekao natječaj, nećeš nikada do posla u školi. Osim ako imaš neki deficitarni smjer.
Put pod noge i obilazi osobno sve, ostavljaj zamolbe na sve strane, pričaj s ravnateljima i ostalima i možda ti se jedan dan posreći da te zovu na zamjenu.
Sretno
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 13:20   #25
Članak 107. ZAKONA O ODGOJU I OBRAZOVANJU U OSNOVNOJ I SREDNJOJ ŠKOLI:
(1) Radni odnos u školskoj ustanovi zasniva se ugovorom o radu na temelju natječaja.
(2) Natječaj se objavljuje u općeinformativnom tisku koji izlazi na području ili objavljuje kroniku područja na kojem se nalazi javna ustanova koja natječaj objavljuje, a rok za primanje prijava kandidata ne može biti kraći od osam dana.
(3) U natječaju se navode i posebni uvjeti za zasnivanje radnog odnosa u školskoj ustanovi.
(4) Radni odnos u školskoj ustanovi zasniva se s osobom koja ispunjava uvjete iz članka 105. ovog Zakona za zasnivanje radnog odnosa.

(10) Iznimno od odredbe stavka 1. ovog članka, radni odnos može se zasnovati ugovorom o radu i bez natječaja:
– na određeno vrijeme, kada obavljanje poslova ne trpi odgodu, do zasnivanja radnog odnosa na temelju natječaja ili na drugi propisan način, ali ne dulje od 60 dana,
– s osobom kojoj je ugovor o radu na neodređeno vrijeme otkazan zbog gospodarskih, tehničkih ili organizacijskih razloga i koja se nalazi u evidenciji ureda državne uprave, odnosno Gradskog ureda,
– do punog radnog vremena, s radnikom koji u školskoj ustanovi ima zasnovan radni odnos na neodređeno nepuno radno vrijeme,
– na temelju sporazuma školskih ustanova u kojima su radnici u radnom odnosu na neodređeno vrijeme ako žele zamijeniti mjesto rada zbog udaljenosti mjesta rada od mjesta stanovanja,
– na temelju rješenja ministra o pravu zasnivanja radnog odnosa na neodređeno vrijeme iz članka 105. stavka 14. ovog Zakona.
(11) Ako se na natječaj ne javi osoba koja ispunjava uvjete iz članka 105. ovog Zakona, natječaj će se ponoviti u roku od pet mjeseci, a do zasnivanja radnog odnosa na osnovi ponovljenoga natječaja radni se odnos može zasnovati s osobom koja ne ispunjava propisane uvjete.

Članak 114.
(1) O zasnivanju i prestanku radnog odnosa odlučuje ravnatelj uz prethodnu suglasnost školskog odbora, a u slučaju iz članka 107. stavka 10. podstavka 1. i 5. ovog Zakona odlučuje ravnatelj.
(2) Ako se školski odbor ne očituje u roku od 10 dana od dana dostave zahtjeva za suglasnošću iz stavka 1. ovog članka, smatra se da je suglasnost dana.
(3) Ako prosvjetni inspektor utvrdi da ravnatelj sklapa ili otkazuje ugovore o radu protivno odredbama ovog Zakona, poduzet će mjere iz svoje nadležnosti u skladu s posebnim zakonom.

Ne nađoh ništa o poništenju natječaja.
Darwinx is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 22:15   #26
Quote:
Darwinx kaže: Pogledaj post
IMHO neobrazloženo poništavanje javnog natječaja koje su raspisala tijela državne uprave i pr. osobe s javnim ovlastima jest PROTUUSTAVNO. Ali nažalost još stoji u nekim zakonima.
Kaj je najbolje, spletom okolnosti polovio sam konce kome je vjerojatno sve trebalo biti namješteno, pa ćemo vidjeti kad novi natječaj bude raspisan. Biće prijava svim nadležnim tijelima + novina i interneta sa dobrom SEO optimizacijom, pošto se radi o politički izloženoj osobi. Sad se počinjem boriti za svoja ustavna prava
skipjack is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 18:48   #27
Samo naprijed! Jer tko se ne bori za svoja prava nije ih ni zaslužio.
Darwinx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 19:09   #28
pitanje

Rad u školi...
Evo jedno pitanje...
Po struci sam diplomirani inženjer i imam završenu psihološko pedagošku, metodičko i didaktičku izobrazbu. Javio sam se za natječj u srednju školu u kojoj su tražili nastavnika moje struke predmeta. Saznao sam da jedino ja imam od svih kandidata psihološko, pedagošku, metodičku i didaktičku izobrazbu. Da li zbog toga imam prednost pred ostalim kandidatima? Šta napravit ako imam prednost i ne dobijem posao?
mali26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 22:02   #29
Da li su ovo normalni uvjeti za zapošljavanje profesionalnog vozača?Kakve veze ima srednja škola društvenog smjera sa vozačima?

NATJEČAJ

za prijam u službu


U Grad XXXXXXXX, Upravni odjel za financije, i gospodarstvo na radno mjesto Vozač (1 izvršitelj/ica ) na neodređeno vrijeme, uz probni rad od tri mjeseca.


Posebni uvjeti:

o Srednja stručna sprema društvenog usmjerenja

o najmanje jedna godina radnog iskustva na odgovarajućim poslovima

o položen vozački ispit B kategorije
__________________
Kad tražite savjet, razmislite o mogućnosti njegova prihvaćanja.
Orion99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 23:13   #30
Quote:
Orion99 kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima srednja škola društvenog smjera sa vozačima?
Vozači su u interakciji s dosta ljudi, moraju biti socijalizirani..
Loreanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 16:11   #31
A zanimljivo da traženom profilu vozača odgovara gradonačelnikov kum koji je prije pola godine i zaposlen na to radno bez natječaja ali na određeno vrijeme i jedan je od kandidata.Bit će interesantno vidjeti kako će proći bodovanje na testiranju . ZNA SE
__________________
Kad tražite savjet, razmislite o mogućnosti njegova prihvaćanja.
Orion99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 11:35   #32
Pozdrav ljudi..
Prijavila sam se za natječaj za tajnicu škole (samo informatičko testiranje).
Par dana prije samog testiranja dobila sam informaciju da jedna osoba (čije sam ime i prezime znala) već radi na tom mjestu i da je natječaj samo formalnost, tj da je namješten i da će ta osoba imati najjači rezultat testiranja. Tako je i bilo.

Mene sad zanima dali ja ikako mogu dokazati da je taj natječaj namješten, odnosno, dali mogu ikako dokazati da je ta osoba već tamo radila i da je natječaj bio samo pro forme radi? Kome da se obratim? Nisam među prvih pet kandidata po rezultatima i jasno mi je da nemam šanse za taj posao ali nek posao dobije osoba koja je zaslužila zbog svojih sposobnosti a ne veza.
_ribitza_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 16:24   #33
Quote:
ssaanjnjaa kaže: Pogledaj post
Pozdrav!!
Evo već mi se nekoliko puta dogodilo da pošaljem životopis i zamolbu na objavljeni natječaj za jedno poduzeće a javi mi se skroz neko drugo poduzeće koje je dobilo moje papire od ovih prvih jer su oni popunili svoje radno mjesto. zanima me je li dozvoljeno da se moji osobni podaci tako prosljeđuju? a najviše me frustrira što me na razgovor obavezno zovu poduzeća gdje se radi na proviziju i doslovno moraš stajati na ulici i vući ljude za rukav da bi nešto zaradio. Hvala.
E,to to!
Znam dvije firme koje se time bave,može razmjena imena!
U ovom slučaju jedna proizvdna za drugu proizvodnu,kao traži radnike.
Zatim ta druga pod također pod lažnim radnim mjestom traži komercijalistu!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 20:27   #34
moja situacija je sljedeća.nakon brojnih mjeseci na burzi i odlazaka na razna testiranja uzaludno,dobila sam posao u jednoj školi,ispunjavam sve uvjete i bila sam najbolja na testiranju da bi se javio hrv. branitelj u 50 godinama jer on ima pravo prednosti .da li ima neko slično iskustvo i da li inspektorat može poništit natječaj ?
amy003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 20:40   #35
Pozdrav! Prijavila sam se na natječaj objavljen u Narodnim novinama 07.03.2012. za radno mjesto suradnik za tehničku pripremu publikacija u Hrvatskom hidrografskom institutu. Prije 2 dana dobila sam obavijest o rezultatima natječaja u kojemu piše tko je izabran na navedeno radno mjesto. Ne piše nikakva obavijest o mogućnosti žalbe pa me zanima ako se imam pravo žaliti na dobivenu obavijest s obzirom da zadovoljavam svim uvjetima natječaja, pa mi nije jasno zašto nisam pozvana na razgovor za posao i na koji je onda način izabrana dotična osoba?!
Unaprijed se zahvaljujem!
Margita01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 08:29   #36
Moje pitanje je, postoji li neko neovisno tijelo u RH koje bi dalo svoje mišljenje o provedenom natječaju za posao u državnoj ili javnoj službi, a ne da se prigovori šalju onima koji su i natječaj organizirali što je van pameti. Inspekcija za rad? Nadležno ministarstvo? Čuje se tu i tamo da neki natječaj bude poništen, tko ga poništava?
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 23:51   #37
pozdrav svima, evo i mog pitanjca pa ako tko zna: Tko ima prednost zapošljavanja? Diplomirani učitelj sa pojačanim glazbenim i položenim stručnim ili diplomirani prof glazbene kulture na Muzičkoj akademiji -pripravnik? Trebam znat jer se spremam poslat molbu na jedan natječaj, a koliko čujem uokolo da namjeravaju neš namještat, tj. da se već zna tko će uzet to radno mjesto...
zubicvila111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2012., 22:03   #38
Dali se može u natjećaju uvjetovati prebivalište najmanje 6 mjeseci u javnoj upravi?Išta da radim, na koji zakon da se pozivam i šta da radim ako mi žalbu odbiju?
pero-djetlić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 12:37   #39
Molim pomoć!

Iako sam VSS, već godinama radim kao SSS, budući da nemogu naći posao u struci.

Kad god se javim na natječaj za VSS, formalni uvjet je 1 godina radnog iskustva kao VSS.

Ja imam hrpu godina radnog iskustva, ali ne kao VSS, nego SSS.

Zvali su me iz jedne firme i pitali mogu li nabaviti neku potvrdu da sam radila s VSS.

Sad neznam, mogu li nazvati nekoga u bivšu firmu i moliti da mi napišu takvu potvrdu (iako sam bila i na socijalno i mirovinsko kod njih prijavljena kao SSS).

Kako bi trebala izgledati takva potvrda? Možda bi bili voljni napisati da sam obavljala poslove sa VSS....Ili je to nemoguće?
Mel1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 13:37   #40
Imam jedno pitanjce, ukratko:
U traženju sam posla. U jednoj sam školi dobila 10 h tjedno, u 3 dana, 40 km od kuće, zamjena za prvo polugodište. Na drugom mjestu su me zvali za 8 h i danas sam bila na razgovoru. Ukratko ću vam prepričati taj razgovor.
Ravnateljica je nekoliko puta spomenula da se radi SAMO o 8 h, koji iako su za stalno, meni ne bi nikako odgovarali, jer su tu djeca kriminalci koji pljačkaju nastavnike, i da mi ne pada napamet njoj doći plakati, i da mi raspored nikako neće odgovarati jer će mi staviti nastavu svaki dan, i još pauze između, raspored je gotov i ne može se mijenjati. Kada sam pitala da vidim raspored rekla je da ne mogu. I da će me zvati u ponedjeljak navečer pa ako budem još zainteresirana moram doći odmah u utorak ujutro.
Malo mi je falilo da puknem ili da se rasplačem. Ovo nije prvi put da mi se tako nešto dogodilo, prošli put sam pristala na igru i poslala mail da sam odustala.
Što da ja sad napravim? U onom trenutku kad kažem ODUSTAJEM više ne mogu ništa. A ja želim taj posao. Imam li ja uopće kakva prava ili se natječajima stvarno može manipulirati nečim tako jednostavnim kao što je RASPORED SATI!
Ne bih zvala nikakve inspekcije ako ne moram.
mrcinela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:55.