Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2010., 21:06   #161
poštovanje
pročitao sam ovih par postova od cohkka mislim da je sto posto u pravu
ja sam radio u italiji dvije godine kod talijana svaki petak lova,plaćen hotel i dva obroka. (poćeo sam sa 6 DM a samo svojim radom i zalaganjem sam se za par mjeseci digao na 13 DM) sve fer i korektno samo je bilo frke kad sam htio ići kući. kad je gazda prodao firmu stranci su morali dalje prešao sam u ZKK iz čakovca i odmah problemi kasni plaća smanjivale su se satnice još i dan danas mi nije platio 100 DM.
Ne znaš za koga je gore raditi za našeg ili za talijana ja bih sada probao u austriju ili njemačku mislim da je svejedno bolje nego kod žabara.
majdo10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 21:46   #162
Stvarno je sad katastrofa! Ne znam gdje ćemo svi završiti kad privatizacija propadne.
BTW radio sam duplex žicom i nisam baš bio oduševljen plin je bio stargon. Ima li tko kakva iskustva da usporedimo.
Kopam nešto za van, al nije neka ponuda pa ću najvjerojatnije ipak ostati.
dokial is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 21:28   #163
Quote:
dokial kaže: Pogledaj post
Stvarno je sad katastrofa! Ne znam gdje ćemo svi završiti kad privatizacija propadne.
BTW radio sam duplex žicom i nisam baš bio oduševljen plin je bio stargon. Ima li tko kakva iskustva da usporedimo.
Kopam nešto za van, al nije neka ponuda pa ću najvjerojatnije ipak ostati.
pozdrav,ja sam polago atest postupka na duplexu i nije bilo nimalo lako,jako je teško pratit talinu,velika je razlika od klasičnog mag postupka
speedglas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 16:43   #164
Molio bih iskusne zavarivače da daju ocjenu ovog vertikalnog vara, kakve kvalitete je to var za Hrvatske ili EU kriterije?
Vareno je od dole prema gore sa E 6013 - RC. Zanemarite šta var nije išao ravno i šta podloga nije čista.
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 08:43   #165
Quote:
speedglas kaže: Pogledaj post
pozdrav,ja sam polago atest postupka na duplexu i nije bilo nimalo lako,jako je teško pratit talinu,velika je razlika od klasičnog mag postupka

na duplexu, to je flux core wire ili prahom punjena zica ne!?
Ne znam gdje si taj atest polagao, no vjerojatno si zavarivao mag-om, mig se koristi puno rjedje, inace je velika razlika dali se radi sa punom zicom (bazicnom) ili ovom prahom punjenom (rutilnom), no kada znas niti jedno nije problem, bazicna je sporija tj rad s njom ide puno sporije ali je vrlo jednostavno pratiti zavar, kod rutilne je takodjer jednostavno i nije problem dobro zavariti i znati sto se ispod šljake nalazi, no moras znati, imati iskustva jel, kako god


papa strumf, ovaj tvoj zavar je grbav odnosno nejednake je debljine i sirine, i ne moze se zanemariti sto nije ravan tj sto si skrenuo u desno, to govori da nisi pratio lijevi rub ploce nego samo talinu koja je takodjer, oprosti, vrlo lose na kraju ispala kao sam zavar.
ubuduce kada se budes vjezvao radi to sa dvije ploce, pripremljene za provar, dakle skosene i spojene gdje su najtanje (šav), tesko je i nepotrebno na ravnoj podlozi vjezbati vertikalni zavar, cesto ispadne slicno kao ovaj tvoj, no bitna je razlika tko ga radi jel, ovdje je malo previse zice dodano pa je zato tako debel zavar, neravna debljina je zbog neravnomjernog kretanja prema gore, a neravno po sirini je zato sto nije ravnomjerno razljevan, odlazak u stranu sam opisao, nista vjezbanje i vjezbanje, no neka ti barem netko tko zna pokaze kako se radi priprema polcevine za zavarivanje pa udri, imas vertikalan, zidni, nadglavni, podni, nadglavni pod 45' ... sve treba znati
cohkka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 09:37   #166
Hvala.
Išlo je ukoso jer je komad bio ukoso i zavarivano je nasred stola pa je kabel zapinjao dok se vukao po čošku stola, složit ću se neki stalak primjerene visine i tako da kabel visi. Znam kako se priprema pločevina, budem još vježbao.
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 20:15   #167
hm, kabel ne treba visiti, tako ces njega morat drzati a nije lagan, posebice ne kada moras duze biti u istoj poziciji, neka ti kabel bude na podu, stolu, koljenima...tako je lakse i preciznije baratati


Quote:
speedglas kaže: Pogledaj post
pozdrav,ja sam polago atest postupka na duplexu i nije bilo nimalo lako,jako je teško pratit talinu,velika je razlika od klasičnog mag postupka
ovdje je mi je promakla bitna stvar, speedglas, kakav si ti to atest postupka davao?? atest i atest postupka dvije su sasvim razlicite stvari, meni se cini da je to bio atest, za koij registar ne znam jer nisi naveo, no atest postupka ne rade pocetnici ili oni koji nisu bas sigurni u ono sto rade, a po tvojim rijecima se da vidjeti da nemas bas iskustva sa ovim postupkom, to rade najbolji od najboljih. Nego jesi prosao na tom atestu, za koji si registar polagao?
cohkka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2010., 21:15   #168
Thumbs up

Quote:
STRATOS kaže: Pogledaj post
Dali je itko od vas radio kao zavarivač u Hrv. ili inozemstvu? Zanima me kolike su vam otprilike plaće bile i dali je teško nači posao kao zavarivač? Unaprijed hvala!
najbolje za tebe i za ostale je da si polozite ako niste ateste za TIG zavarivace(argon),moj brat radi kao tig zavarivac u jednoj nasoj firmi i vijeruj te mi i ovdije je taj poso dobro placen,samo treba naletiti na dobrog poslodavca,a prijatelj mi radi u njemackoj kao tig zavrivac preko ZAGREB MONTAZE i ima 15 eura po satu,plus prijevoz,hrana i smijestaj,tako da sretno svima,ja sam sad kreno na 4mijesecni tecaj za tig zavarivaca i nadam se da ce biti posla,kako drugi govore da ga ima u toj struci
valeiiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 20:58   #169
Quote:
valeiiva kaže: Pogledaj post
najbolje za tebe i za ostale je da si polozite ako niste ateste za TIG zavarivace(argon),moj brat radi kao tig zavarivac u jednoj nasoj firmi i vijeruj te mi i ovdije je taj poso dobro placen,samo treba naletiti na dobrog poslodavca,a prijatelj mi radi u njemackoj kao tig zavrivac preko ZAGREB MONTAZE i ima 15 eura po satu,plus prijevoz,hrana i smijestaj,tako da sretno svima,ja sam sad kreno na 4mijesecni tecaj za tig zavarivaca i nadam se da ce biti posla,kako drugi govore da ga ima u toj struci

...i zivjeli su sretno do kraja zivota...

citirani post i ovaj gore poznati zavrsetak imaju nesto zajednicko, a to je da je oboje ustvari bajka!

scusa veleiiva, no nade i racunanje na posao nakon obuke za zavarivaca tig postupkom (pa i svim drugim postupcima) su u trenutnoj situaciji uzalud potroseno vrijeme, da se ne ponavljam, procitaj temu od pocetka i uvidjet ces o cemu se radi i gdje je problem.

osim toga, zg montaza ne placa hranu u njemackoj, nitko ne placa, mozda u vidu nekog dodatka na satnicu ali to uvijek dodje na 0 (nulu), a ako je to sa hranom neistina, vjerojatno je neistina i visina satnice o kojoj govoris, ustvari sigurno nije istina, danas niti dobar kombinatorac nema vise od 15 eura, dakle molio bih da se ne pisu ovakve gluposti jer ovo netko i cita, a i nije pristojno lagati jel

tvoj tecaj (ja bih ga nazvao obukom) od 4mj nece ti 'kupiti' posao, i ja sam argonac bez iskustva sa iskustvom u zavarivanju od cca 9god, i, radim li kao argonac? ne! ne moram objasnjavati zasto, ne!?

dobar zavarivac se ne postaje nakon obuke vec nakon dugogodisnjeg ili visegodisnjeg iskustva (netko ni tada a netko pak kroz par mjeseci), stoga, satnicu od 15 eura neces imati ako se ova situacija nastavi nikada, a ako se popravi i ti budes dobar argonac (znaci negdje 'naberes' iskustva) onda mozda i hoces, tamo negdje par godina nakon povratka stabilnosti u svijetu, stoga spusti ocekivanja da budu manja razocarenja, i radi na obuci 'kao lud', svaki sat je jedan sat iskustva vise, pozdrav!
cohkka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 16:23   #170
E ovako. Kao prvo u potpunosti podržavam kolegu cohkku što se tiče zavarivanja. Prije nekoliko dana sam dobio otkaz u Zagrebmontaži kao višak i zbog toga što nema posla, mada sam kod njih odradio dva mandata u Njemačkoj. Ja sam zavarivač već 18 godina i jedino što nemam je atest za TIG. Ta ista firma je tražila zavarivače prošle godine u masovnom broju da bi iste otpustili krajem godine i ovih dana a GREBATORI i MILJENICI šefova su ostali. Mislio sam da ću u toj firmi ostati na neko dugo vrijeme ali sad ne želim više čuti za njih. Nemojte se zavaravati da je satnia u toj firmi dobra. Svi imaju istu satnicu, što je greška, a različitu plaću dobiju. Nemojte srljati u školu zavarivanja ako nemate sigurnu firmu zbog posla, jer kao ˝novi˝zavarivač mala je šansa za posao zbog iskustva. Nemojte misliti da je zavarivanje lako. Ja bih rekao da je to više umjetnost. Tko VOLI zavarivati, a ima nas dosta, taj se tom poslu predaje u potpunosti. Ja trenutno nosim leće diptrija L+2,5 a D+3,0 što je od posla. To zaradite jer su velike temperature zavarivanja + godine staža = loš vid, što nemora biti ali je istina. I na kraju ista priča jel zna netko nešto za van ali da nije Njemačka pošto moram pauzirati. Poz svima.
crni mile is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 21:09   #171
Ja sada cekam poso za tig varioca ...
Ako necu dobit placeno od zavoda(tj od drzave),tad idem preko jedne slovenske firme..gdje si na tecaju 2 mj...
Plate ti taj A test za tig varioca,dobis ugovor mislim na 2 godine i to vrijeme radis za njih..zaradis u 2 godine ko u Hrvatskoj 10 godina...

Ja zavrsio skolu..cekam papire..al bjezim iz ove banana drzave..
IvanCk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2010., 16:22   #172
Quote:
IvanPivar kaže: Pogledaj post
Ja sada cekam poso za tig varioca ...
Ako necu dobit placeno od zavoda(tj od drzave),tad idem preko jedne slovenske firme..gdje si na tecaju 2 mj...
Plate ti taj A test za tig varioca,dobis ugovor mislim na 2 godine i to vrijeme radis za njih..zaradis u 2 godine ko u Hrvatskoj 10 godina...

Ja zavrsio skolu..cekam papire..al bjezim iz ove banana drzave..
jel ti cekas posao ili obuku?

zavod ili ti drzava kako kazes i tako besmisleno baca novac na te likove koji idu na skupe obuke poput one za tig zavarivanje, od njih niti 2% nece kruh zaraditi zavarivanjem, ali nije to samo u metalskoj stuci, prosvjetarstvo i opcenito reforme skolstva u rh su bolesno pogresne, pa npr. pravnike i ekonome se skoluje i na tisuce a potrebni kadar nigdje.

so se tice slovenske firme, daj javi koja je to, cisto sumnjam da netko tko si mouze povuci iskusnog tigovca za posao ide na opciju skolovanja, no sretno ti bilo, iako vrlo neobicno

inace, nije A test vec atest, i nitko ga nece platiti tebi vec sebi, neces ga niti vidjeti a kamo li posjedovati, zao mi je sto ponovno zvucim ajde recimo negativno, no ovo gore citirano je ekstremno pozitivno za ovakvu situaciju da bi se moglo smatrati istinitim i mogucim, bez obzira, svu srecu
cohkka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 12:39   #173
neko je ovdje rekao da ZM montag ima tecaj skole za zavarivanje,
ja ih sad zovem oni se cude,,,kazu,da tog nema,,,nemam pojma sta je to sad,,,
,a na netu gledam i ima naravno,,,hm,,,
goran07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2010., 11:06   #174
Quote:
goran07 kaže: Pogledaj post
neko je ovdje rekao da ZM montag ima tecaj skole za zavarivanje,
ja ih sad zovem oni se cude,,,kazu,da tog nema,,,nemam pojma sta je to sad,,,
,a na netu gledam i ima naravno,,,hm,,,
zagreb montaza ima centar za obuku, moguca su 2 razloga sto su se cudili:

1 - ne vrse obuku zavarivaca za vlastite potrebe kao do prije par godina, dakle besplatno tj obuka vezana ugovorom na 2, 3, 4, 5 godina

2 - ukinuli su skolu jer nema zainteresiranih pa su instruktore poslali kuci, na go, na cekanje...


pitanje je samo kakvu bi ti obuku, na vlastiti trosak, preko hzz-a ili na njihov trosak, na ovo prvo mnogi ce ti se odazvati, na drugo oni koji suradjuju sa hzz-om a na ovo trece trenutno nitko, dakle pitanje je sto zelis jel!??
cohkka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 13:33   #175
Montmontaza trenutno ima natjecaj za vise zavarivaca.
Da li netko zna kakve su place zavarivaca i inzenjera u montmontazi?
dobri muž is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 09:56   #176
i što ronilac-zavarivač? zavarivač pod vodom. nemislim naftne platforme, ali na obale, u lucima. da li su oni traženi, kakve su njihove place. ima li tko iskustvo s ovim radom?
ronis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 12:24   #177
Quote:
dobri muž kaže: Pogledaj post
Montmontaza trenutno ima natjecaj za vise zavarivaca.
Da li netko zna kakve su place zavarivaca i inzenjera u montmontazi?
Neznam kakve su plaće al sam čuo od više ljudi da im kasne.
darko rr is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 12:51   #178
Jel zna netko otprilike kolike su plaće zavarivača u Đuri Đakoviću u Sl. Brodu, a kolike otprilike u brodogradilištima? Upisao bi tečaj za zavarivača, radio bi par godina kao zavarivač da skupim malo iskustva, i onda uz malo sreće i znanja bi otišao na naftnu platformu.
Još jedno pitanje ako netko zna, koliko su zavarivači zastupljeni na naftnim platformama, jel oni uglavnom budu na jednoj platformi ili ih se seljaka sa platforme na platformu ukoliko treba izvršiti neke popravke tipa zavarivanja ili tako slično?
Lincoln is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2010., 17:46   #179
place u brodogradilistime variraju najvise zavisno od iskustva, staza i vrste zavarivanja, a takodjer i od toga da li radis za skver ili si kooperant.
one mogu varirati od cca 4000 kn do 7 i vise, pogotovo ako si kooperant.
takodjer, dosta se radi prekovremeno pa i tu mozes skupit dodatne zarade.

za platformu u produkciji ne znam koliko ima zavarivanja, ali kad se instalira platforma, pogotovo podmorski cjevovodi, treba puno zavarivaca.
dobri muž is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2010., 11:21   #180
Hvala na odgovoru.
Još jedno pitanje vezano uz vrstu zavarivanja...koji postupak zavarivanja se najviše koristi, odnosno koji se postupak najviše traži (najzastupljeniji je) i koji se koristi u brodogradnji?
Lincoln is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:21.