Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 17.05.2011., 14:37   #9
Simpa, neko ti je gore prekrasno odgovorio, ma ima ovdje puno jako ljepih odg.
Isus je utemeljio ispovijed preko ljudi tj na apostolima. Pitam se a imam razloga za to- jesi ti uvedena u vjeru? Jesi ili nisi? Ako jesi onda moraš znati da je Isus utemeljio crkvu na 12 apostola Daleko od toga da su oni bili idealni, Juda izdajnik, Petar prevrtljive ljubavi ali prvi papa, Toma sumnjiv, Ivan i jakov foteljaši... no ipak je Isus njima kao običnim ljudima dao neobične božanske moći.
Isus je to rekao ovako: primite duha svetoga kojima oprostitte grijehe, i ja im opraštam, kojima zadržite, zadržani su im.
Dakle on je to tako htio.
A druga stvar: koga vrijeđam grijehom? Boga, svoje bližnje, sebe samu. A jer pripadam crkvi i ja sam kao katolik, ja sam crkva, onda je po mojem grijehu i moja crkva manje dobra i manje sveta. narušio sam svetost crkve kao što klinac kad dobije 1 iz matematike smanji prosjek razreda. E sada, moram tražiti oprost od Boga, od bližnjega, moram i sebi oprostiti, ali moram tražiti oprost od crkve.
Veliki psihoterapeuti kažu da osjećaj krivnje vodi u psihičku bolest, a manjak istog osjećaja tj raditi koješta bez grižnje savjesti opet vodi u tupost i spremnost i na velike zločine...
Također psihići veliki broj ljudi s problemima uputi svećenicima, jer u psihoterapiji ja mogu leć na krevet i izbrbljati grijehe, mogu dobiti čak i konkretan dobar savjet od psihića ali ne mogu dobiti odrješenje od onoga koji je sam Tvorac života. A On se služi ljudima, jer ljudi najbolje razumiju svoju vrstu, U ispovijedi svećenik ne odrješuje ništa, nego Bog preko svećenika, Bog se služi ljudima, baš kao što se služi i tobom u konkretnom životu.
Nije mi jasno kako to neko može biti krizmeni kum a da nema potrebe ispovijedi. Da ti pojasnim, evo uvjeta za kuma, 1. kršten, 2. pričešćen, 3. krizman 4. ako je u braku onda u crkvenom braku 5. redoviti kršćanin i praktični vjernik nedjeljne mise.
Ne znam vidiš li razlog zašto npr neko ko živi u divljem braku ne može kumovati . jednostavno ne zato jer nije dobar čovjek, može biti izuzetan lik nego zato jer ne živi spolnost kako je Isus htio a on je bio na piru i došao u brak tj . crkvenim blagoslovom življena spolnost.
U mojoj župi je jako jasno ONAJ KOJI NIJE REDOVIT NA MISI ne može biti kum. Stavljajući desnu ruku na tog mladića ili djevojku u biti kažeš - živi kršćanstvo kao ja.
Prije u starini kumovi su spremali kroz 3 godine dijete na krizmu i to tako da bi ga učili ali i vodili sa sobom 3 godine na misu i obrede i onda bi ga doveli svećeniku stavivši na njega ruku i rekavši nešto poput- evo ja svjedočim da je on --ona spreman živiti sam odgovorno kršćanstvo.
Također, SVEĆENIK MOŽE SAM ODREDITI KUMA uzevši neku osobu aktivnu u župi ... kao primjer vjere...
Staviti ruku na nekoga znači uzeti ga pod svoju zaštitu i primjer. Bolje odustati od toga ako je dijete kriizmanik bolji i redovitijeg života u vjeri nego kum...
Kakav je to primmjer koji ne osjeća potrebu za ispovijedi da bi se na samom slavlju mogao i potpuno sjediniti s Isusom po pričesti? Doći na svadbu a ništa ne jesti = biti na misi a ne pričestiti se. Kakvo je to misno jedinstvo? Ako moje kumče primi Isusa u pričesti, ja hoću biti jedno s kumčetom i s Isusom tako da na isti način i ja primim Isusa... Kakav mu PRIMJER VJERE dajem ako se ni na krizmi nisam u stanju pričestiti...

Nemoj se ljutiti na ovu retoriku, ali tvoje pitanje mi daje znati da možda formalno pripadaš crkvi ali ne i praktično.
Kum prednjači u vjeri. On je uzor vjere.
Ja sam kuma na krizmi i ne mogu reći da sam idealna, ali u mojoj se obitelji moli redovito svaki dan, za stolom se moli i blagoslivlja onog tko je spremio jelo i onog tko će jesti, nedjelja mi je bez mise samo ako sam bolesna ili u smjeni, ali ako radim znam i to da subotnja misa uvečer zamjenjuje nedjeljnu pa su isti tekstovi Božje Riječi i čitanja....
Ukratko a produljila sam dosta...
Isus je htio Crkvu, osnovao je na ljudima, za ljude, znao je da su ljudi i slabi i grešni ali zato nam je dao i sredstva sakramente koje nazivamo lijek besmrtnosti, ispovijed, hranu života pričest itd.. ko je kršćanin on svoj život odnos prema radu, imovini, riječima, seksu, tuđem životu, istini, ima kroz Krista ili kao Krist.
Toliko, ispovijedi se lijepo, i sretno ti bilo.. Nije pitanje kako ti kažeš da li bog zna ili ne tvoje grijehe, on ih zna, ali želi da ih ti izgovaranjem i javno priznaješ i time pokazuješ da si ih i ti svjesna, i konačno on je tako htio, mi ljudi volimo pričati s ljudima, a bog se prilazeći nam spustio na našu razinu komunikacije, kao čovjek s čovjekom.. Sretno ti bilo
kromanjonka is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:40.