Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2007., 20:44   #61
prijatelju poticaj ti je 16 kn po kilogramu i jeni od najboljih poticaja su na ljesnjake
tony22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 22:25   #62
dali se tko razumije u sorte koje koje su pogodne za kontinentalnu Hrvatsku konkretno me zanimaju TONDA ROMANA I ISTARSKI DUGI
freakyboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2007., 23:21   #63
Quote:
freakyboy kaže: Pogledaj post
dali se tko razumije u sorte koje koje su pogodne za kontinentalnu Hrvatsku konkretno me zanimaju TONDA ROMANA I ISTARSKI DUGI
Najbolje ti je staviti sve tri sorte podjednako pošto od jedne sorte prašnici ne sazrijevaju jednako (razlika 2-3 tjedna) pa se ne mogu međusobno oprašiti, a
kombinacijom se postiže dobar urod.
Mrax is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 16:53   #64
Da li je uzgoj lješnjaka moguć u Lici s obzirom na velike količine snijega i kasni mraz?
Muflja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 19:09   #65
Jel netko zna gdje se jednokratno za dobru cjenu može prodati lješnjaci u ljusci. Imam nekih 100 kg lješnjaka u ljusci. Nije baš nešto, ali tek sam počeo s time i mali profit bi motivirao za daljnji rad.
__________________
Ah penny, brown penny, brown penny....I am looped in the loops of her hair. William Butler Yeats
Mcuseless is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 23:27   #66
Thumbs up analiza tla za lješnjake

analiza tla-ph h2o 1 mkcl =6,63
% humusa 1,72
p2o5 20,54
k2o 18,00
brka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 04:13   #67
Quote:
neocortex kaže: Pogledaj post
ja se u potpunosti slazem sa zashem.. za koju godinu kupujem zemljiste i pocinjem.. u svakom poslu potrebno je samo malko zdrave pameti.. iznenadjujuce je i sokantno koliko ljudi to nema.. tim bolje za one koji imaju..
Ja imam zemlju, i ideja mi je već par puta prošla kroz glavu i postao sam sa HELENA KA o tome, a ako želiš, možemo se skompati, pa kad kažu da je takva dobit, podijelimo troškove po pola, i molimo Boga da nam uspije...
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 04:17   #68
[QUOTE=Zafashan;5907032]Dodje mi zao sto nemam poljoprivrednog zemljista. Cini se lova do neba.../QUOTE]

Ja imam zemljišta i za otvoriti privatni biznis, i za prodati... Znam da nisu mali oglasi, ali ako je netko zainteresiran... ili za kupnju ili za ulazak u biznis, javite se ljudi!
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 04:23   #69
Quote:
tomica026 kaže: Pogledaj post
Zafashan nemoj biti u zabludi i bacati onakve računice što se tiće lješnjaka.Kao prvo jel znaš koju otkupnu cijenu nudi Corylus?.10 kuna po kg u ljusci a to je cijena sa pdv-om.Znaći cijena u kurcu.Rodi 2,5 tona po hektaru znaći to je 25000 SA pdv-om a ne buncanja o 40000 kuna.Kada sklopiš ugovor sa Corylusom OBAVEZAN si njima prodavati sve količine po toj cijeni i ne smiješ nikome drugome i u slučaju da nađeš bolje tržište.E to su ti obični prekupci koji zarađuju na krvavom radu ljudi....Bio sam na seminaru u Daruvaru i čitao mnoge knjige jer sam mislio saditi lješnjak pa me slobodno pitaj.Ljudi su pohrlili u lješnjake jer misle da tu nema puno posla,tu ima jebačkog posla i mnogi su u krivu.
Nitko ne kaže da nema posla, ali tko kaže da moraš SAMO NJIMA ponuditi otkup?
Znaš li koliko NESTLE HR daje za kg domaćeg lješnjaka?
Znaš li da NESTLE HR pati i žudi za pravim domaćim lješnjacima?
A je..š mi mater pa i da rodi 2.5 tona po hektaru, brat ću ih na ruke jer nemam par soma EUR-a za freakin' kombajn; jest da ću ih brati danima, ali kad poslije toga tim rukama izbrojiš SVOJE novce...
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 04:50   #70
Quote:
brzi kaže: Pogledaj post
orasi, ili kesteni ili masline ili bilo koje dugotrajno drvo, su trebali biti osnovni nasad a ostale kulture služe za popunjavanje rupa između stabala oraha. dok orah dođe u puni rod breskve ili marelice "odrade" jedan životni vijek i treba ih srušiti.
kada ti orah dođe u puni rod nakon prve prave berbe bi imao dosta love za novih nekoliko hektara pa sve ispočetka...
Kol'ko ja znam, korijeni oraha su je...o jaki, vlažniji nego kod ostalih stabala, i nikad ih se ne smije saditi blizu kuće, jer ti zid zbog korijena pukne k'o šibica, tako da mi ni dan danas nije jasno kako ostalo drveće opće uspijeva između stabala oraha?
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 17:30   #71
Mene bih više interesirali orasi, pa vas lijepo molim ako netko ima nekakvu informaciju....poticaj, otkup i sl.
Hvala !!!!!
flafipot is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 23:18   #72
ok. dali je itko na ovom forumu kupio sadnice od coryilus-a ??? i ako je interesira me koja je procedura. drugo prema mojim podacima liješnjak ima puni urod nakon nekih 5-6 godina znaći isti otkupljuju urod 4-5 godina a dalje pitaj koga hočeš za otkup.
brka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 01:55   #73
"Ma kakvi lješnjaci - ako ima blizu šume dođu vjeverice pa ti sve pojedu."
To je izjava jednog starog poljoprivednika koji vjerojatno zna više od ovih u uredima, a pitao me da pogledam za te poticaje i otkupe - pa kako se riješiti vjeverica?
__________________
Potpisujem.... možda.
Ibiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 12:44   #74
Vrlo jednostavno, ista ti je fora kao i kod staklenika, samo što ovdje stavljaš žičanu ogradu, a po mogućnosti možeš staviti i gornju stranu da im ne bi palo na pamet, ako je već blizu šume, skakati sa grana na tvoje lješnjake.
Sve u svemu, ulaganje stvarno nije PREskupo, a kol'ko mi se čini, jest da moraš čekati do punog ureoda, ali na kraju se isplati...
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 21:30   #75
Quote:
johnny_B. kaže: Pogledaj post
Vrlo jednostavno, ista ti je fora kao i kod staklenika, samo što ovdje stavljaš žičanu ogradu, a po mogućnosti možeš staviti i gornju stranu da im ne bi palo na pamet, ako je već blizu šume, skakati sa grana na tvoje lješnjake.
Sve u svemu, ulaganje stvarno nije PREskupo, a kol'ko mi se čini, jest da moraš čekati do punog ureoda, ali na kraju se isplati...
koliko ide vjeverica u jednu kratku bundu
brka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 21:45   #76
Sorry, frende, ja sam ti protiv Vlatke Pokos, Snježane Mehun i ostalih da sad ne skrenem ovaj topic u krivom smjeru...
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 20:27   #77
Smile

Quote:
Muflja kaže: Pogledaj post
Da li je uzgoj lješnjaka moguć u Lici s obzirom na velike količine snijega i kasni mraz?
Jesi li saznao odgovor na to?
Nik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 21:15   #78
Quote:
Nik123 kaže: Pogledaj post
Jesi li saznao odgovor na to?
mislim da je to moguče lješnjak je samooplodna biljka tj. ne ovisi o pčelama,ako zemlja zadovoljava prema analizi i ako si na sunčanom mjestu kreni
brka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 12:33   #79
Proučavam zadnju godinu dana tematiku lješnjaka.
Posjedujem zemlju i mali traktor, te osnovne priključke. Probao bih više iz hobija zasaditi nasad, tek toliko da zemlje neosanu neobrađene.

Primječujem da neki podržavaju uzgoj a neki čupaju nasade kao da se ne isplati.. Svu tehnologiju uzgoja pročitao sam na ovim stranicama te nemam nikakvo praktično iskustvo. A nešto mi samo govori posadi i kaj bude bude..
Sigurno je da nema neke ogromne zarade, ali vjerujem da je isplativije nego ostaviti neobrađenu zemlju.

Prepreka mi je samo poticaj koji nemogu ostvariti zato što zemlje ne glase na mene, već roditelje, suprugine roditelje i sl. Čak razmišljam da zanemarim poticaj i ugovore s nekim te počnem sam u svojem trošku kako nebi ovisio o nekoj firmi koja naravno samo uzima profit.
Nalazim se u Varaždinskoj županiji, blizu Slovenske granice, Nisam primjetio neke ozbiljnije nasade, pa me zanima dali bi to tu uspjevalo. Naravno analiza tla nije upitna, več klima, zima, itd...
Molim komentar...

Zadnje uređivanje Lavica02 : 17.02.2008. at 13:43.
strela is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 12:24   #80
Thumbs up

Osobno se bavim ugojem lijeske i za sada sam vrlo zadovoljan postignutim.Imam zasađeno 6 ha i ove jeseni bih još posadio 4-5 ha. Ne znam kako drugi ali ja sam na zaradi i pri samoj sadnji.Živim na području od posebne državne skrbi i imam poticaj od 22700 kn/ha, što je dovoljno za kupiti zemlju i sadnice te još i ostane. Evo kako ja na to gledam-nisam imao ni zemlju ni sadnice ni mehanizaciju. Digao sam kredit od 90000 kn i kupio 3 ha zemlju,traktor,frezu i sadnice.Prve godine sam posadio tu površinu te podnio zahtjev za poticaj,koji je stigao za par mjeseci. Od njega sam ponovo kupio 3 ha zemlje i sadnice te druge godine sam to posadio i ponovo podnio zahtjev za poticaj koji ću kada mi ove godine dođe kupiti još 3 ha zemlje, 2 ha uzeti na koncesiju i sadnice za cijelu površinu, te ponovo podnijeti zahtjev za poticaj koji kada mi dođe do kraja ove godine u iznosu od 113500 kn ću potrošiti na vračanje cjelokupnog iznosa kredita, a još će mi i ostati oko 30000 kn razlike. Pa kad se sve to zbroji izgleda ovako - za dvije godine sam digao kredit, vratio ga potpuno,kupio 11 ha zemlje i posadio ih, kupio mehanizaciju i još mi ostalo zarade 30000 kn, a da tu ne spominjem godišnje poticaje od 2500 kn za održavanje vočnjaka.Meni je to jako dobro, ne znam procjenite sami.

Imam i sadnica lijeske za prodati ako je netko zainteresiran. Vrsta rimski cijena 7 kn/kom bez papira, moj uzgoj,dvogodišnje i kod sebe ih sadim za dosađivanje.
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:38.