Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2003., 12:55   #41
Re: Re: A to što se vrtimo?

Quote:
illegale kaže:
Pa da. U sredistu diska, gravitacija je veca. Ili nije? Sad se jako lose osjecam sto sam zaboravio integralni racun i te fore.


Dakle, imaš masivan disk i zanima te je li gravitacijsko privlačenje jače u sredini ili na obodu diska.
Quote:
vg kaže:
Za H = 0, ispast će ti sila jednaka nula
Izračunao sam ti da je u središtu diska sila jednaka nula i polako raste kako ideš gore (ili dolje). Razlog za to je da ti se sve komponente gravitacijske sile paralelne s diskom ponište, jer te disk privlači na sve strane jednako.

Ako si na obodu, ovaj put se sile koje te vuku ljevo i desno ponište. No ostaju komponente paralalne s pravcem koji prolazi kroz tebe i središte diska. Dakle, sila nije nula.

Sad mi, molim te, objasni čemu ovo:
Quote:
illegale kaže:
Ne znam integralni al znam da ovo sto si napisao nije to sto pitam.


VG
eh, vg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2003., 18:32   #42
ufu ufu uf vg

Gledaj. Stribor je jos na samom pocetku objasnio spiku sa H=0. I to je potpuno jasno. I bez integralnog.

No, sada.

Quote:
Dakle, imaš masivan disk i zanima te je li gravitacijsko privlačenje jače u sredini ili na obodu diska.
Gledaj. U sredini F=0. Ali sad, pitanje je jeli na sjevernom polu tog planeta sa supermasivnim prstenovima gravitacija jaca nego na obodu.

Eh sad: H / (R^2) [ln(H^2 + R^2) - ln(H^2)]---volio bih vidjeti u kojoj ce tocki ova forumla uzrokovati najvecu brojku. Jer to je valjda rjesenje.
S obzirom da su dvije varijable u igri, moguce je i da bude vise mogucih rjesenja. Tada ispada da smo obadvojica u pravu. Ali, jel moze to tako?

fck, nemam kalkulator da uvrsetim proizvoljne brojke, da utvrdim to empirijski . Jel me kuzis gdje je moj problem?

Quote:
Ne znam integralni al znam da ovo sto si napisao nije to sto pitam.
dobro, mozda sam se zaletio. Jer bi tvoja formula i mogla nositi tajnu diska
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2003., 03:57   #43
Talking Prizemno.

Ostanimo na Zemlji. Je li netko zavirio u udžbenike? Mislim one za djecu...

Citat:
Vladimir Paar: Fizika1, udžbenik za 1. razred gimnazije. Str. 32.
--------
Točnim mjerenjima fizičari su utvrdili da vrijednost akceleracije sile teže g nije potpuno jednaka na različitim mjestima na Zemljinoj površini. Vrijednost g na morskoj razini postupno se smanjuje idući od pola (gdje iznosi g = 9,83 m/s^2) prema ekvatoru (gdje iznosi približno g = 9,79 m/s^2). Vrijednost g također se smanjuje s povećanjem visine iznad Zemljine površine. Osim toga vrlo mali utjecaj na vrijednost g ima i geološka građa Zemljine kore blizu mjesta mjerenja.
--------
Ovo bi vam vrijedilo i za pretpostavleni Saturn sa masivnim prstenovima, a moglo bi se primjeniti i na kocku.
Samo vam ostaje: razmislite koliko ćete "spljoštiti" taj vaš disk, elipsoid. Jasno je, u ekstremnom slučaju kada mu je jako mala debljina, sile djeluju u centru bočno, skoro 2D, jednako na sve strane, kao u središtu Zemlje, 3D, pa se poništavaju (Joules Verne: Put u središte Zemlje. To su nekada djeca čitala, a vidim i ovdje takve primjere, a nitko se neće sjetiti staroga Francuza...)



Inače odgovor su dali Slafko, Stribor i vg...
ulix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2003., 04:19   #44
Odlicno pitanja ulix . Ako si pito gdje je veca gravitacijska sila. Na sredistu kocke ili na vrhu? Ja brijem da je na sredistu. A vg, na bridu. Koliko sam shvatio.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2003., 08:32   #45
.......PS. nema centrifugalne sile. Planet se ne vrti......BY ILLEGALE


...onda zasigurno nema ni prstenove...bez vrtnje i cntrifugalne sile bi popadali prstenovi ...

DK
__________________
Intuitive Tara: Again I appreciate all the advice and help . very validating . You helped me in 5 min more than the doctors in the last so many years lol so thank you!
DEBELKURAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2003., 12:02   #46
i jabuke, i jabuke, da, da ....gdje bi se newton tad odmarao?
klap
tetrijeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2003., 15:51   #47
Prstenovi.

Planet se ne mora vrtjeti, samo "materija" u prstenovima. Ona bliže planetu, veći broj okretaja. Ako se ne bi vrtjela materija u prstenovima niti planet, još ogromne mase poput Saturna, ubrzo bi postao lijepa kugla... ali Ilegalac je zamislio, samo pretpostavio neki disk, teoretski.
Jer, neke stvari se mogu u fizici, za razliku od prakse lijepo zamisliti, zanemariti. Sumpora mu, u praksi je obično prvo pitanje:
- koliko je to novaca? Ha?

ulix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2003., 16:30   #48
KAKO DA SE masa u prstenovima vrti, a planet stoji...zar prstenovi nisu bas i nastali od djelovanja centrifugalne sile...
DEBEL K.
__________________
[size=0,5]...ni pred pisoarom nisu svi jednaki...[/size]
=DK= is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2003., 17:31   #49
Thumbs up

Quote:
Sumpora mu, u praksi je obično prvo pitanje:

- koliko je to novaca? Ha?
Odgovor DK-u. DK. Oblik je samo slican saturnu. Porijeklo tog oblika u ovoj hipotezi nema veze sa centrifugalnom silom, jer se rotacija ne dogadja nigjde na tom hipotetskom objektu.

No vratimo se na kocku. To je jos jasnija prica.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2003., 17:50   #50
najveca gravitacijska sila na kocki, za vanjskoga promtrača je na sjecistu dijagonala svake stranice kocke...
DEBEL K.
__________________
[size=0,5]...ni pred pisoarom nisu svi jednaki...[/size]
=DK= is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2003., 18:15   #51
Thumbs up

I ja isto tako mislim. Eh sad, gledajuci integralni racun vg-a pomisljam da se vg ne slaze. vg, dali se slazes?

ps. sory dk ako ti znas, a ja samo mislim. nadam se da nema beda sa tvoje strane.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2003., 19:42   #52
malo off topic...

Ne, prstenovi ne nastaju zato što sa planeta otpada kamenje kao sa ringišpila... kada neko drugo manje tijelo (čak prašina) uđe u putanju masivnog planeta u određenim uvjetima bude zarobljeno i posatane satelit. Recimo neki od puno mjeseca se sudare i razbiju. Dobar dio krhotina završi u kružnoj orbiti kao prsten. I Jupiter ih ima.

malo on topic...

Da, logično je na pretpostavljenoj kocki (može i stvarna, vrlo čvrsta i relativno mala, što vrijedi za male - vrijedi i za velike), najjača privlačna sila bi bila u centru stranica, sjecištu dijagonala, dakle u 6 točaka. To je otprilike rekao vg za disk, štima.
Jer bi se privlačna sila susjednih bridova (Himalaja) poništavala, a djelovala bi ona prema centru okomito, a rezultanta sile prema bridovima (i vrhovima) sa suprotne strane bi se lijepo simetrično pribrajala onoj prema centru.

Putnik, namjernik bi uvijek otklizio u tu točku, u centru aktualne stranice ...
ulix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2003., 21:25   #53
BIO BI INTERESANTAN ZIVOT I ASTRONAUTIKA NA TIJELU , KOJE IMA OBLIK TOROIDA... NESTO KAO NAPUHANA ZRAČNICA OD AUTOMOBILA...

TU BI SE ORBITE MOGLE POSTAVITI I OKO SAMOGA PRESJEKA TORUSA , TJ DA SE KRUZI KROZ SREDISTE TORUSA, A I OKO CIJELOGA TORUSA ... OKO OSI TORUSA, A I U RAVNINI TORUSA... MOGLE BI BITI ORBITE I U OBLIKU OSMICE... KAD SE TANGENCIJALNO NAPUSTA ORBITA JEDNOG PRESJEKA , PROMJENI SMJER I UDJE U ORBITU NASUPROTNOGA DIJELA TOROIDA...ILI SPIRALNA ORBITA KOJOM BI SE PLELO OKO TOROIDA KAO NAMOTAJI NA TOROIDNI TRANSFORMATOR...


DA NE KAZEM KAKO BI U CENTRU TOROIDA BILO BESTEZINSKO STANJE... ZAR NIJE INTERESANTNO BAR SA POZICIJE GRAVITACIJE... ZNAM DA NIJE MOGUCE NACI TAKVO ASTRONOMSKO TIJELO... ALI RADI ZABAVE ...ETO...
DEBEL K.
__________________
[size=0,5]...ni pred pisoarom nisu svi jednaki...[/size]
=DK= is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2003., 06:06   #54
pa da,

inače razna staništa u orbiti imaju oblik torusa koji rotira, nije nužno da svira valcer (1,2,3- 2,2,3...) Ima poslije (prije) Odiseje Mir, pa sada ova nova.
Međutim, bez obzira na rotaciju i orbitu, neko treće tijelo bi u principu moglo kružiti oko bilo čega što ima masu, centar bi bilo težište toga tijela sa fluktuacijama u orbiti zbog ne-kuglastog oblika i/ili nehomogenosti. Orbita ima kružnih, eliptičnih, ekscentrično eliptičnih i tako to...
U osmice i motanja torusnog transformatora ne bih baš ulazio bez dodatnog upravljivog potiska.
ulix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:46.