Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2011., 13:40   #181
Quote:
barbara17 kaže: Pogledaj post
... Uvjeravali su me da od suše i bolesti neće biti ničeg u vrtu....nije istina. Imam svega ali pomalo jer sam malo i sadila jer je toliko bilo mjesta. Susjede se čude kak to? I kak mi se da biti u vrtu a ne rađe se izležavati il gledati zatupljujuće serije...briga me. Moj tv je u zelenilu vrta ...
Već par godina imamo vrt u kojem nema prskanja, niti umjetnih gnojiva. Neka godina je bolja, neka lošija, ali uvijek nečega ima. S obzirom da smo počeli bez nekog većeg znanja, sasvim smo zadovoljni.

S jabukama imamo više problema jer su uglavnom posađene osjetljive sorte koje teško žive bez prskanja, a u kutu dvorišta je jedna stara sorta (tako su mi barem rekli) koja svake godine lijepo rodi bez ikakvih zahtjeva.

Oko mene livade, neke seljaci kose jedva jednom godišnje, a neke već postaju šuma jer se nitko ne brine o njima.
Većini seljaka je sramota raditi na zemlji ako ne sjede na traktoru. Motika? Ni slučajno. Nas gledaju s podsmijehom jer kopamo po vrtu, a nama to treba jer smo po cijeli dan za računalom.
I istina je, kada se radi u vrtu, čovjek zaboravi na tv-program.
dj108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 16:29   #182
Quote:
barbara17 kaže: Pogledaj post
super Lilith, naravno da se isplati. Ja ove jeseni krećem sa pokrivanjem slamom onog dijela gdje bude mi povrtnjak.Površina 15*20 m. Uvjeravali su me da od suše i bolesti neće biti ničeg u vrtu....nije istina. Imam svega ali pomalo jer sam malo i sadila jer je toliko bilo mjesta. Susjede se čude kak to? I kak mi se da biti u vrtu a ne rađe se izležavati il gledati zatupljujuće serije...briga me. Moj tv je u zelenilu vrta još kad bih našla domaći češnjak bilo bi super
Yup..imam krastavaca malo brdo, tikvice, mrkve, peršina...Iduće godine ću experimetirati sa još više toga.

Kod mene susjedi (neki) rade svoje vrtove i vladaju dobrosusjedski odnosi tako da se stalno mijenjamo, odnosno tko čega ima više odnese onom drugom.

Quote:
dj108 kaže: Pogledaj post
S jabukama imamo više problema jer su uglavnom posađene osjetljive sorte koje teško žive bez prskanja, a u kutu dvorišta je jedna stara sorta (tako su mi barem rekli) koja svake godine lijepo rodi bez ikakvih zahtjeva.
Imala sam jednu u dvorištu koja je bila prerodna, nikad nije ičime tretirana. Proljetos se nažalost potpuno osušila (stara 25-ak godina) i ne znam što posaditi na njeno mjesto. Gdje nabaviti te "stare" sorte?

Quote:
barbara17 kaže: Pogledaj post
super Lilith, naravno da se isplati. Ja ove jeseni krećem sa pokrivanjem slamom onog dijela gdje bude mi povrtnjak.Površina 15*20 m. Uvjeravali su me da od suše i bolesti neće biti ničeg u vrtu....nije istina. Imam svega ali pomalo jer sam malo i sadila jer je toliko bilo mjesta. Susjede se čude kak to? I kak mi se da biti u vrtu a ne rađe se izležavati il gledati zatupljujuće serije...briga me. Moj tv je u zelenilu vrta još kad bih našla domaći češnjak bilo bi super
Quote:
dj108 kaže: Pogledaj post
a nama to treba jer smo po cijeli dan za računalom.
Isto! Em' odmorim um em' korisno zaposlim ostatak familije

Quote:
I istina je, kada se radi u vrtu, čovjek zaboravi na tv-program.
Unazad xx godina od kada ne gledam Tv imam dosta vremena za sve bitno u životu
__________________
Lilith_Magart is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 12:29   #183
Lilith ima starih sorti voća kod g. Mirka Veića iz Požege.Ima krušaka, jabuka,trešanja,šljiva itd...a šalje i hp-expresom
barbara17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 16:26   #184
Mogli bi sastaviti neki popis korisne literature na ovu temu da se ljudi lakše snađu. Mene iznimnno zanima ova tema, ali sam student pa je proučavanje građe skoro pa jedino što mogu učiniti...
joe19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 21:24   #185
Bravo majstore, pa ni ja nikada nisam uzgajao kupine i "sve" sam naučio iskustvom i online. Thats life jebiga.Bilo0 bi super da sam završio konobarsku školu i odmah postao master barmen, ali nisam.
Strpljenja malo i sadnje......................................
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 22:21   #186
Ne shvaćam što želiš reći svojim postom...Što je loše u proučavanju literature? Samo sam htio da se već spomenuta literatura popiše i navedu autori i to je to. Ne tražim da mi netko obrađuje vrt...
joe19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 22:59   #187
Obrađuj ga sam, u tome je poanta, ne u literaturi................. Uzmeš štihaću i proštihaš vrt, posiješ sjeme, i u proljeće ti sve nikne, super...., a onda neko ide u cvijet, a neko propadne. Mislim da to ne piše u literaturi Zašto se dogodilo......već skužiš sam..........plus jako lijepo što to studiraš, za pohvalu.....bez sarkazma. Samo nastavi dalje.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 01:51   #188
Ma jasno je meni da trebam saditi i promatrati i nije to problem, imam vrt doma otkad znam za sebe, mene zanima prvenstveno što se još sve može uzgajati kod nas, što se zaboravilo, što raditi s time, hranjiva vrijednost, ljekovita svojstva. Jasno mi je da sadnja krumpira, mrkve i ostalog povrća u tradicionalnom vrtu ne zahtjeva previše mudrosti, , ali ja želim ljekovito bilje, začine, čajeve i ostale coprije Nazovimo to štreberstvom I inače, studiram veterinu.
joe19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 10:42   #189
Quote:
barbara17 kaže: Pogledaj post
Lilith ima starih sorti voća kod g. Mirka Veića iz Požege.Ima krušaka, jabuka,trešanja,šljiva itd...a šalje i hp-expresom
Tenkju veri mač
Quote:
joe19 kaže: Pogledaj post
Mogli bi sastaviti neki popis korisne literature na ovu temu da se ljudi lakše snađu. Mene iznimnno zanima ova tema, ali sam student pa je proučavanje građe skoro pa jedino što mogu učiniti...
Mislim da ti je ideja skroz na mjestu, ima puno toga korisnog u literaturi što skraćuje put do konkretnih rezultata (možda bi se trebalo posavjetovati sa modovima jel' takav topic ok, odnosno "dozvoljen")
__________________
Lilith_Magart is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 12:26   #190
Quote:
Lilith_Magart kaže: Pogledaj post
(možda bi se trebalo posavjetovati sa modovima jel' takav topic ok, odnosno "dozvoljen")
Koliko znam, neki drugi pdf-ovi imaju iste takve teme, pa ne vidim razloga zašto ne bi bila i ovdje jedna takva.
Naslov teme je Literatura, pa raspalite
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2011., 21:36   #191
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Prije tri godine sam sudjelovala u ovoj raspravi.
Kao teoretičar.
Zagovarala eko/organsku/permakulturnu proizvodnju...

U međuvemenu sam se ostavila tipkovnice i primila vila-kopačica.
Preselila na selo (praktički u šumu) koje mi je na 20 minuta vožnje do posla. Kad god uhvatim vremena (i sunca) odlazim u vrt.
Da, umorim se. Ali se tamo rješavam stresa i suvišnih kila. Uživam u svakom trenutku (samo ovu zimu mrzim).
...
Nisam nikakav new age freak, samo volim dobro papati i raditi u vrtu.
...
Sve one koji tvrde da je nemoguće zdravo hraniti svijet nabijem na lijepu dugačku mrkvu sorte Nantes. Ekološki uzgojenu.
Preselila na selo (praktički u šumu) - veli Leteća, a i moj odabir je sličan. Preselila sam se u okolicu grada, živim u brdovitom kraju, a nekadašnji vinogradi i voćnjaci pretvorili su se u šume. 70% poljoprivrednog zemljiša ovdje je zapušteno. Vlasnici idu na posao, na kojem ne dobivaju ponekad ili uopće plaće i piju kavice.

I te kako bi nam se isplatila ekološki uzgojena hrana vlasnika zapuštenog zemljišta. Ljudi viču na političare, ustanove i centre.... i stalno potiču priču o lošem društvu. Nitko od njih se ne osvrće na svoju zapuštenost, lijenost i to da se naslijeđeno obiteljsko bogatstvo pretvara u horor. U kojem društvu može obitelj sa dvije kuće, dva velika obiteljska imanja i puno zemlje, živjeti od državne skrbi osim kod nas.

Mi imamo ogromno bogatstvo - zemlju, puno vode i još uvijek kolko tolko dobre klimatske uvjete za individualne vrtove, ali nemamo ruke koje bi radile. Evo, ljudi u ovim zelenilima se prave ludi i žive na državni račun - još nisam čula da je to nemoral i pljačka radnog naroda! Mi pričamo o braniteljima, njihovim penzijama, te stvarnim i lažnim invalidima, a koliko toga lažnoga ima u drugim strukturama društva od neraditisa nema tko istražiti!

Ovi nezaposleni stručnjaci nek proračunaju koliko zemlje treba po domaćinstvu da se prehrani 4-člana obitelj i koliko ima obitelji u hrvatskoj koja ima mogućnosti se sama prehraniti, ali hodaju cestom sim-tam i narušavaju javni red i mir!

Ja osobno bi velike proizvođače hrane ostavila na miru, nek se muče i grcaju sa svojim problemima - svaka roba nadje svoga kupca, ali definitivno bi bilo manje stresa, gladnih i debelih kad bi se samo malo više koristilo ono što je još uvijek neiskorišteno i na dohvat nam je ruke!

Kroz ovu godinu nisam imala puno vremena se baviti vrtom, ali ono malo vremena koje sam provela tamo osiguralo mi je luk, mahune, mrkvu, peršun, celer, zelene salate, krastavce a rajčica uprskos svemu raste i zori još uvijek! U ovo povrće uložila sam novac u sjeme koje mi je odavno vraćeno i svoje vrijeme i što je tu tako skupo ili neostvarivo za one koji imaju zemlje!?

Zato nam je sve tako nefunkcionalno u društvu jer nam društvo uređuju knjiški moljci, a ne stvarni ljudi - radiše!

Zadnje uređivanje komar : 17.09.2011. at 21:47.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 18:41   #192
Pa to i je najekoloskije. Pustiti prirodu da vrati zemlju u svoje prirodno stanje.

lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 15:49   #193
Quote:
hana_romi kaže: Pogledaj post
Vec jako dugo nisam u HR .Pronadjem i procitam tu i tamo da HR razvija 'Ekolosku proizvodnju' smatram da je Hrvatska jos uvjek zaostala u eko proizvodnji za drugim EU zemljama. Stvarno tuzno'jer mogla je biti jedna od vodecih .Ja bi ipak da se vratim ,idea mi je da negdje na Zumberku,G. Kotaru ili Karlovackoj Zupaniji napravim farmu koza sa mini mljekarom na samoj farmi u stlu 'Provence Cheese ' puno vremena sam provela na tom podruciju u raznim manjim i vecim mljekaricama. I uvjek kad bi se vracala od tamo 'rekla bi sebi ! OK' Now Or Never" ovu se godinu vracam u Hrvatsku i pocinjem. Po zanimanju sam 'Daity food technologist' sa 20 god radnog iskustva ,sa te strane nemam nikakvog straha stim sto se vec 7 godina bavim iskljucivo organskom proizvodnjom ' kao savjetnik' sin mi takodje predaje na srednjoj skoli organsku agrokulturu ,ako odlucim za povratak i on je spreman krenuti samnom.Jos uvjek se predomisljam ,iz samo jednog razliga 'BIROKRATIJA' imam neke prijatelje koi su tamo ulozili i zapetljali se do grla u birokratske zavrzlame .Misljenja forumasa bit ce mi od velike koristi' .....


Nije kod nas baš samo birokracija kriva, treba realno priznati da velika većina osuđuje birokraciju zbog nedostatka početnog kapitala ili kapitala za proširenje posla, svi bi odmah preko noći farmu s neznam koliko stotina grla, po mogućnosti moderniziranu da mogu što manje raditi i sl. a to ne ide bez bar par godina mukotrpnog rada i onda je birokracija kriva.
dambaxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 20:22   #194
Ovo iznad je bez veze @ hana romi, koliko nas ima da ćemo plaćati domaću EK O proizvodnju ? Kolike su nam plaće ? Svijest je nešto drugo, ali lova je u pitanju. Nemojte zaboraviti da je ovdje samo 5 gradova, a sve ostalo su sela sa svojim EKO tržnicama. Ako je ove godine paradajz skoro cijelo vrijeme bio 7 kn/ kg, koliko bi vas plaćalo 9 kn /kg jer je EKO ? 3 %, bravo eto računice. A osim toga. U kvazi EKO dućanima nema svježe robe, možda na par mjesta u Veeeelikim gradovima, a distribucija, a troškovi,a marža. Nije to baš sam tak.
Moje koke jedu šrot i pasu travu, ako to nije EKO, onda neznam kaj je, očeš platiti 2 kn 1 jaje, ili 20 kn kilu pilića ? Vas 3 hoće, ali mi se to ne isplati, a ako napravim farmu sa 1000 kokoši, kome ću prodati EKO jaja, starim gospođama ? kaj su o tome slušale na dobro jutro hrvatska, te će kupiti 4 jaja i pola pilića, jer je to njihov budget. Nije to sam tak, svijest je jedno a primanja su drugo.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 10:01   #195
Eko uzgoj povrća

Da ne otvaram novu temu, mislim da ovo tu spada. Ako ne, molim da netko prebaci.

Dakle, imam neku ideju koja je sad još u glavi, moram ju staviti na papir da vidim financije, otvoriti si doma Eko OPG za svoju ženu da ona radi.
Ne mora imati tko zna kakve zarade, dovoljno je da ima i 2500kn mjesečno neto, mi bi bili zadovoljni.

Ideja je da bi ekološki proizvodila povrće, i to sve što se može prodati, od krumpira, krastavaca, jagoda, paprike, luka, ma svega. Zemlje imam, i nije godinama bacano nikakvo gnojivo osim stajski gnoj nešto malo prije 2 godine.

Marketing bi ja riješavao, malo internet, malo reklame, a prodavala bi najviše na štandovima.

Sad me jedno zanima, da li ja pričam o nemogućem ili se ovo može napraviti? Jel se bavi tko sličnom stvari? Ne tražimo puno, ona je doma, može raditi svaki dan, i sa onom gore skromnom cifrom bi bili sasvim zadovoljni. Bitno da se radi.

Ako ima tko kakav dobar članak što bi sve trebalo prije same sadnje napraviti, ispitivanje zemlje itd, te problemi eko uzgoja,neka mi zaljepi link, ja sam skinuo ove naše zakone, ali to kad pročitaš ne razumiješ brdo toga, a opet prosječan forumaš mi može u par rečenica u globalu navesti kako ide procedura oko otvaranja itd.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 13:26   #196
Ako ima netko voljan u savjetodavnoj službi da Vam pomogne onda ste na dobitku. Sam proces dobivanja EKO certifikata (ako ga želite) je dosta skup i zahtjeva dosta vremena.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 17:28   #197
Da bi bio registrirani ekološki proizvođač moraš biti upisan u Upisnik subjekata u ekološkoj proizvodnji. Upisnik se nalazi u ekološkom odsjeku Ministarstva poljoprivrede, ali s njima u početku nemaš nikave veze. Za upis moraš dobiti certifikat koji dodjeljuje Kontrolno tijelo koje mora biti akreditirano u Agenciji za akreditaciju. U Hrvatskoj su trenutno 4 akreditirane tvrtke za kontrolu ekoloških proizvođača ( Bioinspekt d.o.o. Đakovština 2 Osijek; Prva ekološka stanica, Kuraltova 8 Zagreb; Agribiocert, Veli dvor 11 Omišalj; Biotechnicon d.o.o. Hrvatskih iseljenika 30 Split ). Neku od tih pravnih osoba moraš nazvati i oni dođu na teren. Za bilo koju od njih moraš popuniti formular "Zahtjev za nadzor", moraš imati popis Arkod čestica koji se dobije u Agenciji za plaćanje u poljoprivredi i moraš imati biljege, čini mi se 70 kuna.
Ekološki nadzor je poprilično skup. Plaća se izlazak nadzornika, putni trošak prema broju pređenih kilometara, zemlja prema broju hektara, redovite kontrole i još neki. Sam moraš odabrati Kontrolno tijelo, no logično je da odabereš najbliže da si smanjiš troškove kontrole. Prijelazno razdoblje do dobivanja certifikata je tri godine.
franjo7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:05.