Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2007., 09:12   #161
ja bi možda opciju C => na 20 godina
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 19:47   #162
Po meni nije fora u rati koju treba platiti nego u ukupnom iznosu na kraju.
Odreci se luksuza ili pokloniti pola stana banci?
__________________
Luta on tako, izgubljen i pomracen i ne cuje kako sve jos od davnih vremena odjekuju Nebo-planinom starceve rijeci: - Tko ti ga je to obecao? Ti ni ne znas sto je Legen-grad!
ruler is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 19:58   #163
Ne poklanjaš ti ništa banci, nego uživa u onome što si danas ne možeš priuštiti. To ti banka naplaćuje kamatom.

A ta kamata je samo 2-3% iznad inflacije. To je bagatela.

A kako biste manje platili kamata, izaberite otplatu u ratama.
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 20:29   #164
pala mi koncentracija. back to old drawing board (excel)
iako je mi ono 2-3% malo otvorilo oci i mogucnosti. ajmo ostavit dugove unucima
__________________
Luta on tako, izgubljen i pomracen i ne cuje kako sve jos od davnih vremena odjekuju Nebo-planinom starceve rijeci: - Tko ti ga je to obecao? Ti ni ne znas sto je Legen-grad!
ruler is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 01:09   #165
Sa 4% EKS-a i na 30 godina, na 100.000 Eura, ti banci vratiš oko 180.000 ako se dobro sjećam proračuna ili čak i 200.000 pa ti vidi koliko ti se isplati.
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 19:07   #166
Sta pričaš, čovječe? Evo ti jedan kreditni kalkulator pa vidi koliko platiš.

http://www.erstebank.hr/alati/alat_kr_calc.asp

Na 100kE na 30god, uz 4% kamate, platiš 70kE kamate.

A da iznos od 100kE danas je jednako vrijedan kao i iznos od 177kE za 30 godina uz 2% inflaciju. (evo prvi link koji mi je doletio pod ruku: http://www.efos.hr/~dsajter/seminari...mVrijedNov.pdf)

Daje ti da se zamisliš, zar ne?
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 20:45   #167
Eto fulao sam za 10.000 Eura. Znam da smo se igrali otplatni planom na poslu i da ja na 30 godina ispadalo duplo. Eto, duplo je za tržišnu kamatu, a ne za tržišnu. Tko dobiva 4% kamate osim zaposlenika banaka? Znači, računaj da na 30 godina vraćaš duplo.
A što se tiče inflacije, zaboravljaš jednu bitnu stvarčicu, a to je da potpisuješ promijenjivu kamatnu stopu. Znači ako banka skuži da je na gubitku, samo ti digne kamatu i ti ne možeš ništa po tom pitanju.
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 21:21   #168
Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post
Daje ti da se zamisliš, zar ne?
Mater, pa fakat sam financijski nepismen! Fala za link, eno excel primjera u dir-u
__________________
Luta on tako, izgubljen i pomracen i ne cuje kako sve jos od davnih vremena odjekuju Nebo-planinom starceve rijeci: - Tko ti ga je to obecao? Ti ni ne znas sto je Legen-grad!
ruler is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 23:17   #169
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Eto fulao sam za 10.000 Eura....
Mislio sam da si želio reći da otplatiš 180-200kE kamate pa su mi oči ispale.
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 11:01   #170
nisam prepametan al najboljim kreditom mi se čini onaj iz neke stambene štedionice jer je fiksna kamatna stopa. Sad, da li se može u 5 godina skupiti 50% (ili u 2 godine 40%) te da li je 12 godina otplate dovoljno dugo, to je već drugi par opanaka, al meni se čini da je fiksna kamatna stopa pun pogodak baš zbog inflacije
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 18:15   #171
međufinanciranje

Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
nisam prepametan al najboljim kreditom mi se čini onaj iz neke stambene štedionice jer je fiksna kamatna stopa. Sad, da li se može u 5 godina skupiti 50% (ili u 2 godine 40%) te da li je 12 godina otplate dovoljno dugo, to je već drugi par opanaka, al meni se čini da je fiksna kamatna stopa pun pogodak baš zbog inflacije
zato postoji međufinanciranje, pogledati npr. http://www.wuestenrot.hr/default.aspx?id=76
__________________
I danas je tvoj dan...
Rimax is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2007., 12:10   #172
Najbolje je kredit (bilo kakav) otplatiti u što kraćem roku.
ixi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2007., 12:40   #173
Ovisi. Nije baš uvijek.
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2007., 20:20   #174
na 20 godina, razliku rate od kredita na 10 godina uplačivala u stambenu štednju (naravno kad mogu i ako mogu) i otplatila kredit prijevremeno, a bez stresa da li ću imati za ratu svaki mjesec ili ne. naknada za prijevremenu otplatu je daleko manja od iznosa koji bi zaradila na državnom poticaju i kamati stambene štednje.
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2007., 20:46   #175
oko roka se slažem .... vezano uz štednju oko razlike se slažem, no da li si baš sigurna da je stambena dobro mjesto za višak kroz razdoblje od slijedećih 10 godina i da će DPS postojati do tada
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2007., 20:48   #176
bilo koji oblik štednje!
stambenu sam spomenula jer je to moja opcija, a nije obvezna uplata svaki mjesec. isto može napraviti i sa fondovima ili recimo otvorenom štednjom.
svaki drugi oblik štednje obvezuje redovnu uplatu osim ove tri opcije.
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 17:00   #177
Stambeni kredit

Pozdrav

Zanima me kakve su mogućnosti tek diplomirane osobe da kupi stan, odnosno dobije stambeni kredit. Pretpostavljam nikakve, al bar da se malo informiram.
Recimo da imam ugovor na neodređeno i imam placu 5,5k kn mjesecno.

Imam stambenu stednju u Zagrebackoj banci, nekih godinu i po dana. Stednja je minimalna, oko 15 eura mjesecno na pet godina. Nebi je nikad ni otvorio da mi "dragi" sluzbenik u banci nije presutio pola informacija. Imam li zbog te stednje kakve olaksavajuce okolnosti kod dizanja kredita u Zagrebackoj banci?

Recimo da bi htio stambeni kredit od 70.000 eura na 20 godina.
Mogu li ja uopce podignuti/ugovoriti tako nesto bez jamaca i dodatne hipoteke (osim na stan koji kupujem)?

Pretpostavljam da trebam imati nekakav depozit, koliki?

Par postova dole sam procitao da bi me pocetni troskovi izasli oko 1000 eura, ili sam nesto krivo shvatio?

Kolika bi bila mjesecna rata?


Radije se za prvu ruku informiram od objektivne strane nego da idem u banke, nemam bas dobra iskustva.
Hvala na informacijama!

Zadnje uređivanje Tomislav S : 10.10.2007. at 17:47.
Tomislav S is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 17:44   #178
prvo moraš zadovoljiti uvjete kreditne sposobnosti banke u kojoj želiš podići kredit. ako nisi zaposlen (tek si diplomirao) obavezno moraš imati sudužnika.
ugovor PSŠ-a će biti plus u slučaju podizanja kredita u Zabi, a ako budeš ostvario kreditnu sposobnost, možeš i dio kredita kombinirati preko stambene štednje (tj. međufinanciranja).
troškovi nisu toliki, jer Zaba trenutno ima odobrenje kredita za kupnju stana bez naknade.
Procjena je cca 600,00 kn, solemnizacija oko 2.500,00 kn i sva osiguranja ukupno oko cca.600,00 kn.
najbolje ti je otići u poslovnicu i raspitati se, jer teško da ćemo mi nagađajući o svim detaljima tvoje kreditne sposobnosti uspijeti dati sve informacije.

na zabinim stranicama imaš kalkulator kojim možeš izračunati ratu na rok koji želiš.
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 19:09   #179
i ja imam slican slucaj. radim na ugovor i placa mi je oko 7000, ali nisam kreditno sposobna, ocito. digla bi slican kredit kao i Tomislav, dakle 70-75000 eura na 20-25 godina. pretpostavljam da mi je jedina opcija (ako uopce) dici kredit sa suduznikom.
e sad, je li uopce moguce tako nesto? jesu li kamate iste kao kad bih ja bila jedini duznik? je li moguce kasnije, recimo, oteretiti tog suduznika i prebaciti na sebe?
hvala!
__________________
O, do you but glance in my general direction else I must surely die.
OpiumTea is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 03:04   #180
kamate su iste bez obzira koliko je sudionika u kreditu.
u trenutku kad ostvariš samostalno kreditnu sposobnost, možeš zatražiti promjenu bilo kojeg uvjeta u kreditu, pa tako i ispuštanje sudužnika.
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:59.