Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2016., 13:40   #541
poštovanje!

jedno pitanje koje nadam se za ovu temu, ako nije oprostite mi.

nalazim se u njemackoj i razmatramo opciju da nam roditelji prilikom posjeta iz hrvatske donesu pec na pelete koju bi tamo naravno dobili jeftinije, radi se o novoj peci vrijednost cca 600 eura,
pa me zanima kakva su davanja sto se carine tice ili se jednostavno moze prenjet i nista se ne platiti posto je to sve europska unija.

unaprijed zahvaljujem.
__________________
Think now...the future is coming
Nenogruezi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2016., 18:54   #542
nema carine unutar zemalja članica EU.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 12:11   #543
Ako ima netko iskustva sa uvozom iz Kine za jdoo neka mi se javi u pp molim :klap:
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 16:29   #544
pozz

Molim Vas za par informacija

Planiram otvoriti obrt za prodaju kineskih sitnica, isključivo on line prodaja.Znači standardna kupovina preko ebay-a i sl te daljnja prodaja

Do sada sam isključivo kupovala kao fizička osoba i nisam plaćala carinu jer je vrijednost pošiljke bila ispod

22 eur.

Zanima me:
- da li i dalje ne plaćam carinu i ako sam pravna osoba za pošiljke vrijednosti do 22 eur
- i ako netko zna kako riješiti deklaraciju...logično mi je ako nešto stavljam na tržište da moram imati deklaraciju, sastav i sl...do sada nikad kao fizička osoba nisam dobivala deklaraciju
leeonaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2017., 23:04   #545
izvoz b2c

Pozdrav. Pitanje; otvorila bi firmu za prodaju stvari manje vrijednosti, relativno lagane sa slanjem obicnom postom prema trecim zemljama, USA vecinom. B2C znaci.
e sada dolazimo do problema zvanog carinski postupak. Prema nasim zakonima ja bih trebala ispunjavati JCD koji ako cu i sama popunjavati 20kn pristojbi. Znaci ako prodam proizvod za 70 kn moram dati 20 kn carini, ostaje mi 50kn. 45 do 50% moram dati drzavi ostaje mi 25kn. Od tih 25kn imam trosak inputa u proizvod pakiranje proizvoda itd ostaje mi 10 do 15kn.
Ima li itko ovdje da radi b2c izvoz prema trecim zemljama i kako rjesava carinsku proceduru ako proizvod salje obicnom postom. Citam na slovenskim stranicama i oni za proizvode koji ne prelaze 1000eura i 1000kg mogu podnositi usmenu deklariju. Englezi imaju nesta slicno gdje sami na nekom obrazcu popunjavaju neke osnovne informacije i to je to.
molim vas ako netko ima neki info. Zvala sam carinu ali oni mi kazu da trebam jcd po mogucnosti speditera koji min.dodje 130kn po posiljci.
mene sada zivo interesira kako cijeli svijet desetljece funkcionira s online worldwide prodajom samo u ovoj nasoj drzavi nemoze covjek nista. Zvala sam jos neke ofjele u carini medutim samo me saltaju s broja na broj a nitko nista nezna.
iskustvo iz prve ruke bi bilo zlata vrijedno....

Zadnje uređivanje marijanče444 : 02.01.2017. at 00:00.
marijanče444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2017., 23:40   #546
Quote:
leeonaa kaže: Pogledaj post
pozz

Molim Vas za par informacija

Planiram otvoriti obrt za prodaju kineskih sitnica, isključivo on line prodaja.Znači standardna kupovina preko ebay-a i sl te daljnja prodaja

Do sada sam isključivo kupovala kao fizička osoba i nisam plaćala carinu jer je vrijednost pošiljke bila ispod

22 eur.

Zanima me:
- da li i dalje ne plaćam carinu i ako sam pravna osoba za pošiljke vrijednosti do 22 eur
- i ako netko zna kako riješiti deklaraciju...logično mi je ako nešto stavljam na tržište da moram imati deklaraciju, sastav i sl...do sada nikad kao fizička osoba nisam dobivala deklaraciju
Hajmo napraviti u grubo neku računicu..
Za prodaju preko interneta trebaš imati MTU za obavljanje djelatnosti trgovine odnosno za skladištenje robe, u tu svrhu moraš unajmiti poslovni prostor koji udovoljava MTU, ako nemaš svoj to košta (najam i režije) računaj sa 15000 kn godišnje..
Moraš imati knjigovođu (preporučam), dakle 1200Eura godišnje min
Imaš i dodatne troškove, poreze gradu, komorski doprinos, doprinos TZ i slično...
Nadalje, moraš nešto i zaraditi na godišnjoj razini nakon što platiš mirovinsko, zdravstveno (cca 25000kn godišnje) jer se ne možeš oporezivati paušalnu, plus plaćanje poreza na dohodak kao i prireza..
Računaj da moraš napraviti min 150 000 kn prometa da ti nešto i ostane u džepu.
Ako se baviš prodajom jeftinijih proizvoda, koliko ti pošiljki treba stići da prodaš 150 000 kn robe? Ako carina vidi da stalno naručuješ proizvode proglasit će narudžbe komercijalnima na koje plaćaš carinu, pdv i usluge špeditera..


Ukratko zaboravi na takvu rabotu. Ako imaš kvalitetnu poslovnu ideju i planiraš ostvariti promet da se pokriješ i nešto zaradiš savjetujem da:
- ili kupuješ od uvoznika i prodaješ dalje (bez suvišnih procedura)
- uvoziš direktno iz Kine veću količinu robe (recimo od jednom metra kubnog na više) gdje možeš ispregovarati nižu cijenu (u prosjeku i preko 50% povoljnije nego preko e-baya), sa špediterom ugovoriti prijevoz robe (jedna paleta robe Kina-Zagreb LCL prijevozom trenutno košta cca 250USD), platiš carinu i PDV, staviš u skladište i šalješ..

Bio sam opširan da i drugi koji imaju slične ideje vide koliko je teško danas legalno zaraditi plaću furajući obrt i uvozeći manje količine robe iz Kine....
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 00:41   #547
@radical change hvala na odgovoru.
ja ipak nemam ideju tako malo uvoziti kao leona.
Radi se o specifičnim dijelovima za posebnu vrstu računala, dijelova kojih u Hrvatskoj nema baš u širokoj prodaji previše.
Narudžbe bi bile po cca 1000EUR, išlo bi DHL-om jer je relativno najjeftiniji za takve pošiljke i najbrži, ali nisma još imao iskustva pri dolasku u Hrvatsku

Ono što mene zanima da si napravim kompletan troškovnik to jest sve troškove uvoza jer su davanja velika pa je teško ispočetka biti u dobrom plusu, pogotovo ako ti iskrsne sto nekih troškova za koje nisi znao. Zna da je lakše uvesti iz EU ali bojim se da ću ipak dio toga morati iz Kine jer neću pronaći u EU.

Dosad sma primio ponudu od ove tu kuće - http://www.in-time.hr/cjenici/spedicija/
AKo ide DHL-om, naplaćuju "prenapućenje" 200kn. No ja se bojim da se tu ne pojave kojekakvi dodatni troškovi jer za to onda treba nova računica...

Ne znam dal tu ima kakvi h dodatnih shema da se uštedi. Da li DHL tu jos sta dodatno naplacuje? Je li jeftinije ako DHL radi posredovanje u carinskom postupku? Što je uopće bolje (ako ima kakva preporuka, može na PM da ne ispada da reklamiramo ovdje.
Također, PDV ide i na cijenu DHL-a naravno?

---------------------------------------------------------

Tek radim financijski plan i nisam ni sam još nalistu da li bi uopce ulazi u osnivane Doo-a (pretpostavljam da, ako bi se bavio veleprodajom/maloprodajom, obrt ne dolazi u obzir. Čak i ako bi išlo samo iz EU).
Ja računam prema nekim projekcijama na 150.000-200.000 prometa godisnje (bez PDV-a, ako je uopce potrebno to napominjati nisam jos vican u tim izracunima), iako će se i za to trebati dosta namučiti. No, ako se dobro snađem (AKO), i ne bude nekih komplikcija na tržištu itd, rel. lako bihmogao proširiti ponudu i povećati promet.

Medjutim i ako bih imao 150.000 godisnje kao minimum minimuma, opet me to brine zabrinut sam nisam jos napravio detaljnu financijsku konstrukciju. Koliki su sveukupni trošokovi doo-a itd. (ne mislim najmiti posebno skladište jer mi ne treba)
Svaki komentar je dobrodošao.

------------------------------
Također, iako bih ja svu tu robu imao na zalihi, ponekad kupac želi točno određeni dio, neki dosta rijedak di koji možda neću opet prodati u godinu dvije. Mislio sam da bi to ogao raditi na način posredovanja. Da smao naplatim uslugu posredovanja, i da tu onda nema carinjenja itd.
Tu bi mi jako bilo da imaju neke upute, knjigovodstveno-poslovne, kako se kroz knjige radi to posredovanje, kada proizvod ide iz Azije. Može lis e posredovanje raditi i za fizičku i za pravnu osobu? Ovo zadnje me jako zanima ali nisma na to još nigdje naišao pa ako mimožete objasniti ili uputiti me.
--------------
I zadnje (nevezano za ov apitnaja gore, to bi bio drugi dio posla), pretpostavljam da, ako radim međunarodno posredovanje i trgovinu, iz Kiene u sve zemlje svijeta, najviše SAD, nema smisla da imama firmu za to, ili da to radim, preko hrvatske firme? Ili ima? Svaki omentar i objašnjenje dobrodošli, što detaljnije to bolje

Hvala unaprijed
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 01:49   #548
Evo jedne sasvim preliminarne, i pomalo idealne kalkulacije (z apočetak sam uzeo jednostavanslučaj s obzirom na vrstu robe itd... jer nije bas jednostavno)
totalni trosak robe je 9470+PDV , a prodana bi bila za 25650 ukljucujuci PDV
25650-9470 = 16180; razlika u PDVU je 3236, dakle neki profit ili dobti kao se to zove bi bila 12944.

Na papiru zvuci primamljivo no... ima tu i gubitaka na zalihi itd i svega, to je manje više idealni slučaj za malo više od mjesec dana prodaje, ali to je ipak početna prodaja bez onog predvidjenog širenj a(ne pitajte kako sam došao do tih brojki, pretpostavimo da su točne).
U biti, da budemo skroz oprezni, uzmimo da je to mjesec i pol, i oduzmimo jos 500kn nepredvidjenih torskova u samoj toj transakciji. Dakle na mjesecnoj bazi to je 8.172,00 kn dobiti, iz takve jedne kalkulacije, za to bi se trebalo normalno potruditi i bilo bi tu nešto troškova oglašavanja par stotina kuna mjesečno i da ne idmeo sad dalje. uostale troškove.

S tim da bi tu moglo biti koja stotina kna više troška na prijevozu jer nisam Zagrebu zbog nekih komplikacija, koja stotina kuna više za špediciju itd itd...

Molim pitanje za vas iskusnje (i molim ispravite ako sam negdje pogriješio), da li biste vi po toj kalkulaciji išli osnivati jednu takvu doo firmu, gdje biste vi bili jedini zaposleni (a nemate neke alternative za druge poslove osim nešt slabo plaćeno ovdje ili bolje plaćeno vani).

Da lis e isplati osnivati firmu kojoj je ovo početna kalkulacija, projekcija, 8.172kn ??


Dakle tu ne mislim placati nikakav posebna najam osim onoga za stan gdje vec zivim i gdjebijedna prostorija bila prirucno skladiste tj skladiste (?) (a mozda cu stan morati i mijenjati jer nije bas etaziran cini mi se), tu idu jos troskovi oglasavanja 300-500kn mjesecno, minimalni neki trosak uredskog materijala, isplatit sebi placu (koliki je upce minimalni trosak plaće za poslodavca, u ovom slučaju sada, 2017-e???

Meni se to cini, ako si buem mogo isplatit placu, i ako ostane 1000kn dobiti, puna šaka brade, a sve jako nesigurno, a plaća, kolko, jel, 4000, a trošak mene kao poslodavca za tu plaćuje 6000.

Znaci izmedju 8000 i 6000, samo to je tu neki prostor, za sve moguce troskove poslovanja itd...
E da zaboravih knjigovodju, bit cu sretan ak nadjem ekog sposobnog da mi to vodi za 750kn, e sad knjigovodstveni program kolko ce doc, pa jos razorazne kerefeke kojetreba placat, knjigovodstveni program pretpostavljam 200-300kn na mmjesecnoj bazi... lako i više.

Dakle sve smo blizi totalnoj nuli sto mi se nikako ne svidja, uz sav rizik i za neveliku plaću od 4000kn,ispod hrvatskog prosjeka.

Isto se postavlja pitanje, sto ako se razbolim (kao jedini radnik i koji nosi firmu) na 15 dana? Prihode gubim, a moram placat sve doprinose jel tako?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 10:05   #549
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Evo jedne sasvim preliminarne, i pomalo idealne kalkulacije (z apočetak sam uzeo jednostavanslučaj s obzirom na vrstu robe itd... jer nije bas jednostavno)
totalni trosak robe je 9470+PDV , a prodana bi bila za 25650 ukljucujuci PDV
25650-9470 = 16180; razlika u PDVU je 3236, dakle neki profit ili dobti kao se to zove bi bila 12944.

Na papiru zvuci primamljivo no... ima tu i gubitaka na zalihi itd i svega, to je manje više idealni slučaj za malo više od mjesec dana prodaje, ali to je ipak početna prodaja bez onog predvidjenog širenj a(ne pitajte kako sam došao do tih brojki, pretpostavimo da su točne).
U biti, da budemo skroz oprezni, uzmimo da je to mjesec i pol, i oduzmimo jos 500kn nepredvidjenih torskova u samoj toj transakciji. Dakle na mjesecnoj bazi to je 8.172,00 kn dobiti, iz takve jedne kalkulacije, za to bi se trebalo normalno potruditi i bilo bi tu nešto troškova oglašavanja par stotina kuna mjesečno i da ne idmeo sad dalje. uostale troškove.

S tim da bi tu moglo biti koja stotina kna više troška na prijevozu jer nisam Zagrebu zbog nekih komplikacija, koja stotina kuna više za špediciju itd itd...

Molim pitanje za vas iskusnje (i molim ispravite ako sam negdje pogriješio), da li biste vi po toj kalkulaciji išli osnivati jednu takvu doo firmu, gdje biste vi bili jedini zaposleni (a nemate neke alternative za druge poslove osim nešt slabo plaćeno ovdje ili bolje plaćeno vani).

Da lis e isplati osnivati firmu kojoj je ovo početna kalkulacija, projekcija, 8.172kn ??


Dakle tu ne mislim placati nikakav posebna najam osim onoga za stan gdje vec zivim i gdjebijedna prostorija bila prirucno skladiste tj skladiste (?) (a mozda cu stan morati i mijenjati jer nije bas etaziran cini mi se), tu idu jos troskovi oglasavanja 300-500kn mjesecno, minimalni neki trosak uredskog materijala, isplatit sebi placu (koliki je upce minimalni trosak plaće za poslodavca, u ovom slučaju sada, 2017-e???

Meni se to cini, ako si buem mogo isplatit placu, i ako ostane 1000kn dobiti, puna šaka brade, a sve jako nesigurno, a plaća, kolko, jel, 4000, a trošak mene kao poslodavca za tu plaćuje 6000.

Znaci izmedju 8000 i 6000, samo to je tu neki prostor, za sve moguce troskove poslovanja itd...
E da zaboravih knjigovodju, bit cu sretan ak nadjem ekog sposobnog da mi to vodi za 750kn, e sad knjigovodstveni program kolko ce doc, pa jos razorazne kerefeke kojetreba placat, knjigovodstveni program pretpostavljam 200-300kn na mmjesecnoj bazi... lako i više.

Dakle sve smo blizi totalnoj nuli sto mi se nikako ne svidja, uz sav rizik i za neveliku plaću od 4000kn,ispod hrvatskog prosjeka.

Isto se postavlja pitanje, sto ako se razbolim (kao jedini radnik i koji nosi firmu) na 15 dana? Prihode gubim, a moram placat sve doprinose jel tako?
Za skladištenje robe moraš imati skladište po zakonu. Za skladiše koje udovoljava propisima vrijede isti zakoni kao i za trgovinu, dakle minimum je mislim nekih 10ak kvadrata, poslovna namjena, unutra moraš imati sanitarni čvor, struju, vodu, i vrata propisane širine, kutiju hitne pomoći, vatrogasni aparat i slično. To ne možeš imati u stanu. Taj trošak mene godišnje izađe 15000 kn, da ga nema lijepo bi te novce strpao u džep i za par godina kupio manji novi automobil.
Što je sa troškovima mirovinaakog i zdravstvenog, ako ti ne radiš već u nekoj drugoj firmi to si moraš plaćati a to jako mnogo košta, za obrtnike je to mislim oko 2000kn mjesečno. Oduzimi i porez i prirez, prostor, knjigovođu, od tih 8000kn ostaje ti gotovo ništa za život.
Ja recimo radim u drugoj firmi, pa plaćam samo razliku u doprinosima, a izvlačim lovu kako znam i umijem, suprugina plaća, auto, božićnice, troškovi, znaš već kako to ide...

Moraš znati da državu ne zanima da li si ti učinio promet ili nisi, ti troškove moraš platiti, isto vrijedi i za najmodavca, kao i za knjigovođu, režije i slično.. Isto tako ti moraš udovoljiti bezbrojnim zakonima, ako fulaš ide ti masna kazna.. Za manje poslove, tipa nekoliko tisuća kuna mjesečno bolje je otvoriti njuškalo trgovinu, nać curu, prijateljicu, prijatelja i djelove šljakati preko njih i ubirati lovu, bez razlike plaćanja PDV-a, troškova knjigovođe, prostora, poreza, doprinosa i slično...naravno ako to možeš...
Po meni premalo ti je to, RUC ti je malen, treba ti jako mnogo prihoda za pokrivanje troškova. Inače ako nešto misliš uvoziti iz Kine, neka ti prodajna cijena bude nekoliko puta veća od nabavne, inače se ne isplati... Meni je prodajna cijena bar za 5x veća od nabavne za manje naružbe, a za veće narudžbe cca 2-2,5x veća, ali kod većih narudžbi nemam nikakvog većeg posla, zapakiram robu, izdam račun i zovem HP Ekspres, i sutradan kad banka pošalje izvješće uživam u slatkim mukama kako prikazati što više troškova...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 13:46   #550
Znam uračunao sam doprinose itd u trošak plaće od 6000kn, za doo (ne mislim definitivno obrt to ne bi imalo smisla za uvoz, ako se ne varam) SKladište mi jos nije doslo na red da se raspitam pa su ovo od tebe loše vijesti (ili dobre, ovisi kao ih promatram Mozda mi pomognu da odustanem od lošeg nauma ) Budme se raspitao - prije dvije godine kad sam se raspitivoa za neke djelatnostikoje sma htio raditi, tad je bila priča da mi je potrebno "priručno" skladiste i cinilo mi e da bih to mogao imati u vlastitom stnau - nisu se spominjala vrata ovo ono wc, itd, činoilo mi se da bi mogla biti zasebna prostorija u stanu. Iako bi u biti, ta prostorija je malo odvojena hodnikom, nju bi mogoa posebno najmiti od gazde, jer i stan unajmljujem. Viđao sam ljude koji imaju servise (IT) u preuredjenoj garaži, odvojenoj od kuće, koja nema sanitarni čvor, kolko sam vidio.

Ovo sto sma ja mislio za pocetka uvoziti nemre se vise napumpati, mogao bi se napumpati jedino promet, s tim sto je lako moguce da se ja necu jedini toga dosjetiti, znam bar 1 koji vec radi ali ima ogranicenu ponudu i iz EU unosi, i razgovarat cemo o nekoj suradnji.
Nisam znao ni da se i razlika u doprinosima mora plaćat... (no dobro tak i tak ne radim i nije izvjesno da cu radit, a i ovaj uvoz i prodaja s kojim bi se bavio bi u stvari zahtjevalo cjelodnevni angažman)

NE znam sad za to skladiste to u uredu za gospodarstvo valjda moram se raspitat (ili jos dodatno na internetu), moram jos vidjeti što točno da pitam.
Daklele moje djelatnosti bi bile, koje? veleprodaja, maloprodaja, ali putem pošte, interneta i to. I psoredovanje u prodaji za što ne treba skladište. A za ovo prvo, sam ja imao informaciju da treba to "priručno skladište". hm... Dkale moram tamo nekoga potegnuti za ruku ko ce i inace biti u toj "komisiji" da ga pitam st ami treba.
Mislim vjerujem ja i tebi ali znas vec kako je... Jako je tesko doc do pouzdane informaicije za koju ce ba sonaj u tvom lokalnom uredu ili upravi rec, "e bas tako je to u redu". X je slucajevia da jendom kazu jedno, a drugom u drugom uredu drugo. Pa ako mi kazu isto sto i ti, da i to ukalkuliram u trosak, sto onda vec lagano, osim ako se i ja ne preselim da zivim u skladistu, me jace odbija od cijelog projekta.

Ja fakat mislim da su meni za skladište u uredu za gospodarstvo tada rekli da ne treba imati svoj sanitarni čvor nego da može da ima negdje u blizini, štomi je i logično (ovo otalo za prvu pooc, vatrogasni, certificiranje struje itd to znam, za vrata ne znam, nisu bogme bas presiroka ) ... ima jos netko iskustava u vezi s tim?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 09:30   #551
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Znam uračunao sam doprinose itd u trošak plaće od 6000kn, za doo (ne mislim definitivno obrt to ne bi imalo smisla za uvoz, ako se ne varam) SKladište mi jos nije doslo na red da se raspitam pa su ovo od tebe loše vijesti (ili dobre, ovisi kao ih promatram Mozda mi pomognu da odustanem od lošeg nauma ) Budme se raspitao - prije dvije godine kad sam se raspitivoa za neke djelatnostikoje sma htio raditi, tad je bila priča da mi je potrebno "priručno" skladiste i cinilo mi e da bih to mogao imati u vlastitom stnau - nisu se spominjala vrata ovo ono wc, itd, činoilo mi se da bi mogla biti zasebna prostorija u stanu. Iako bi u biti, ta prostorija je malo odvojena hodnikom, nju bi mogoa posebno najmiti od gazde, jer i stan unajmljujem. Viđao sam ljude koji imaju servise (IT) u preuredjenoj garaži, odvojenoj od kuće, koja nema sanitarni čvor, kolko sam vidio.

Ovo sto sma ja mislio za pocetka uvoziti nemre se vise napumpati, mogao bi se napumpati jedino promet, s tim sto je lako moguce da se ja necu jedini toga dosjetiti, znam bar 1 koji vec radi ali ima ogranicenu ponudu i iz EU unosi, i razgovarat cemo o nekoj suradnji.
Nisam znao ni da se i razlika u doprinosima mora plaćat... (no dobro tak i tak ne radim i nije izvjesno da cu radit, a i ovaj uvoz i prodaja s kojim bi se bavio bi u stvari zahtjevalo cjelodnevni angažman)

NE znam sad za to skladiste to u uredu za gospodarstvo valjda moram se raspitat (ili jos dodatno na internetu), moram jos vidjeti što točno da pitam.
Daklele moje djelatnosti bi bile, koje? veleprodaja, maloprodaja, ali putem pošte, interneta i to. I psoredovanje u prodaji za što ne treba skladište. A za ovo prvo, sam ja imao informaciju da treba to "priručno skladište". hm... Dkale moram tamo nekoga potegnuti za ruku ko ce i inace biti u toj "komisiji" da ga pitam st ami treba.
Mislim vjerujem ja i tebi ali znas vec kako je... Jako je tesko doc do pouzdane informaicije za koju ce ba sonaj u tvom lokalnom uredu ili upravi rec, "e bas tako je to u redu". X je slucajevia da jendom kazu jedno, a drugom u drugom uredu drugo. Pa ako mi kazu isto sto i ti, da i to ukalkuliram u trosak, sto onda vec lagano, osim ako se i ja ne preselim da zivim u skladistu, me jace odbija od cijelog projekta.

Ja fakat mislim da su meni za skladište u uredu za gospodarstvo tada rekli da ne treba imati svoj sanitarni čvor nego da može da ima negdje u blizini, štomi je i logično (ovo otalo za prvu pooc, vatrogasni, certificiranje struje itd to znam, za vrata ne znam, nisu bogme bas presiroka ) ... ima jos netko iskustava u vezi s tim?
Ovo za skladište ti je provjerena informacija, ja imam obrt. Savjet knjigovođe je bio da se kockam i da plaćam prostor samo da dobijem potrebne papire, no evo radim već nekoliko godina i inspekcija kuc kuc kuc nije naletjela, ali da jest bio bih u problemu, stoga radije plaćam najam prostora, a i prostor mi dobro dođe, ne znam po kakvim bih šupama držao robu...
Inače jasno ti piše kod ishođenja MTU za trgovačku djelatnost da se za skladište odnosi isti uvjeti kao i za trgovinu, dakle kao da otvaraš maloprodajnu trgovinu.
Veleprodaja je problem, za veleprodaju moraš imati veliko skladište i udovoljavati tim uvjetima, pa većina otvara posredništvo u veleprodaji uz prodaju (maloprodaju) putem pošte i interneta. Robu drži na skladištu pa za veleprodajne kupce knjigovodstveno robu prebacuje sa maloprodaje na veleprodaju kad treba isporučiti robu, mislim da to nije po zakonu ali eto moj knjigovođa to tako radi. Jebi ga ako želiš raditi teško se uklopiti u sve zakonske gluposti i zavrzlame, a cilj ti je zaraditi za život. Inače kazne za prekršaje su ti jako jako velike, od zaštite na radu (apsurdno velike kazne) do miljon propisa vezanih počevši za MTU, rad sa gotovinom (fiskalizacija), oprema u trgovini, itd. Inspekcija ti uvijek može naći neku glupost i opizditi veliku kaznu koja će ti zbrisati cijelu godišnju zaradu dok si trepnuo. Njih to ne zanima, ali recimo da radiš na crno dobio bi prijavu za obavljanje neregistrirane djelatnosti i to je to, ne moraš ih ni pustiti u prostor jer trgovina službeno ne postoji pa ne mora ni zadovoljavati uvjete.

Iskreno, ako nemaš koliko-toliko osiguranu prodaju (kupce) da znaš da ćeš pokriti troškove na godišnjoj razini ja se u to ne bi upuštao, ne vrijedi vremena i živaca. Ali opet ako je dobra poslovna ideja, stvarno dobra, šteta je ne pokušati...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 14:41   #552
KUzim, moram to jos istraziti.
U biti bi ovo bila trgovina (prodaja) putem pošte ili interneta. A i ta veleprodaja sto bi bila je defacto narodski rečeno maloprodaja (neki npr servis naruci dio koji mu treba i to je to... ne naruci sto komada. Pa za tjedan dana naruci opet itd... )

Za posrednistvo u veleprodaji sad manje-više prviput čujem - ne znam koliko to knjigovodstveno i u praksi komplicira stvari... I da li se mijenja dobit.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 02:02   #553
A ovako usput, dapitam tu ako iama tko iskustava (iako cu ici sutra vjerojatno u jednu špediciju u svom gradu da se raspitam), koliki su troškovi špedicije akos e šalje DHL-om.
Pretpotavljam da je bolje da to radi nekia špedicijska kuća a ne DHL.
Našao sma njihov cjenik dobio ponudu i tako, no ni nakon nekih potpitanja nije mi sve jasno koliki su ukupni troškovi, očito da jos moram kontaktirati DHL, jer boktepitaj sta oni sve ne naplacuju a vec si platio DHL.
Kad se ode na stranice DHL-a povezane sa špedicijoms smrkne ti se koliko oni svaku sitnicu naplaćuju, a kao početnik ne znam unaprijed koje će se oni sve sitnice sjetit naplatit u mom slučaju.

Pa ako bi imao tko s tm iskustvo bilo bi super, da navede kako najjednostanvije ide ta cijela priča, ili kako ne raditi, i koliko ta cijela priča košta. A moje narudzbe su u biti do 2000USD; prakticki jedan maksimalno tri (nemogu se sjetit) naimenovanja. Preporuke za špedicijske kuće može također na PM. Dobavljač kojim bi ja radio koristi još EMS; UPS i obicnu postu, no DHl je dva tri puta jeftinji
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 20:03   #554
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Ovo za skladište ti je provjerena informacija, ja imam obrt. Savjet knjigovođe je bio da se kockam i da plaćam prostor samo da dobijem potrebne papire, no evo radim već nekoliko godina i inspekcija kuc kuc kuc nije naletjela, ali da jest bio bih u problemu, stoga radije plaćam najam prostora, a i prostor mi dobro dođe, ne znam po kakvim bih šupama držao robu...
Inače jasno ti piše kod ishođenja MTU za trgovačku djelatnost da se za skladište odnosi isti uvjeti kao i za trgovinu, dakle kao da otvaraš maloprodajnu trgovinu.
Veleprodaja je problem, za veleprodaju moraš imati veliko skladište i udovoljavati tim uvjetima, pa većina otvara posredništvo u veleprodaji uz prodaju (maloprodaju) putem pošte i interneta. Robu drži na skladištu pa za veleprodajne kupce knjigovodstveno robu prebacuje sa maloprodaje na veleprodaju kad treba isporučiti robu, mislim da to nije po zakonu ali eto moj knjigovođa to tako radi. Jebi ga ako želiš raditi teško se uklopiti u sve zakonske gluposti i zavrzlame, a cilj ti je zaraditi za život. Inače kazne za prekršaje su ti jako jako velike, od zaštite na radu (apsurdno velike kazne) do miljon propisa vezanih počevši za MTU, rad sa gotovinom (fiskalizacija), oprema u trgovini, itd. Inspekcija ti uvijek može naći neku glupost i opizditi veliku kaznu koja će ti zbrisati cijelu godišnju zaradu dok si trepnuo. Njih to ne zanima, ali recimo da radiš na crno dobio bi prijavu za obavljanje neregistrirane djelatnosti i to je to, ne moraš ih ni pustiti u prostor jer trgovina službeno ne postoji pa ne mora ni zadovoljavati uvjete.

Iskreno, ako nemaš koliko-toliko osiguranu prodaju (kupce) da znaš da ćeš pokriti troškove na godišnjoj razini ja se u to ne bi upuštao, ne vrijedi vremena i živaca. Ali opet ako je dobra poslovna ideja, stvarno dobra, šteta je ne pokušati...
U uredu za gospodarstvo kod nas, jedna od tri osobe je na poslu (ostale dvije na bolovanju ili godisnjem, tko zna gdje), a to je inae jedna od tri osobe koja zna i pomaže, druga onako zna li la i pomaze tak tak, a treca osoba onak nema pojma skoro o ničem. I sad ta zenska nest radi, ministarstvo joj broji sekunde u nekom programu i meni paralelno nest na brzinu odgovara. Isto rekla za t veleprodaju kao, pa trebalo bi da, neki to rade bez, sve ovisi (o tom jel ce doc inspekcija ili ne i ko ce doc u inspekciji)... i tako to...

Ne znam uopce koja inspekcija to nadzire? Ja imam i frenda koji to raid na malo i na elik is labo se brine z MTU-e za prodaju na veliko a pogotovo sirie vrata itd. Brine se za robu da mu moze proc i to je to. A ja sma malo onak drukciji da bi sve volio po pravilima, kad vec registriram firmu.

Ne znam samo, ako ja recimo cisto registriram tu edjelatnost, trgovinu na veliko - ja nemoram odma imat ispunjene aktivnosti za nju, ne...
Ja bi se u biti ispocetka bavio trgovinom na malo , i to prodaja putem pošte ili interneta, prodajom na veliko (takodjer putem poste ili interneta?? ono ne bum im nosio u Zagreb dio, normalno da cu ga poslat postom, a racun poslat emailom, valjda) i posredovnajem u prodaji. Mogu i poslat racun zajedno s dijeom, ne znam, to onda nije prodaja na daljinu
A to dakle sve moram pretocit u te djelatnosti.
Koje se ispreplicu i nemres nikog uhvatit za savjet ni da mu platiš pa je to ono osudjen si kopat po internetskim bespucima žicat savjete.

dakle usluge informacijskog društva, trgovina na malo, prodaja putem pošte ili interneta - sve te djelatnosti se isprepliću...

PS: Inače, mislim da nikak necu moc svoju prodaju na veliko radit na nacin "posredovanja u vekeprodaji",jer u biti i ta moja veleprodaja je malopridaja tj ide po 1, 2 ili tri komada manje vrijednosti.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 22:05   #555
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Hajmo napraviti u grubo neku računicu..
Za prodaju preko interneta trebaš imati MTU za obavljanje djelatnosti trgovine odnosno za skladištenje robe, u tu svrhu moraš unajmiti poslovni prostor koji udovoljava MTU, ako nemaš svoj to košta (najam i režije) računaj sa 15000 kn godišnje..
Moraš imati knjigovođu (preporučam), dakle 1200Eura godišnje min
Imaš i dodatne troškove, poreze gradu, komorski doprinos, doprinos TZ i slično...
Nadalje, moraš nešto i zaraditi na godišnjoj razini nakon što platiš mirovinsko, zdravstveno (cca 25000kn godišnje) jer se ne možeš oporezivati paušalnu, plus plaćanje poreza na dohodak kao i prireza..
Računaj da moraš napraviti min 150 000 kn prometa da ti nešto i ostane u džepu.
Ako se baviš prodajom jeftinijih proizvoda, koliko ti pošiljki treba stići da prodaš 150 000 kn robe? Ako carina vidi da stalno naručuješ proizvode proglasit će narudžbe komercijalnima na koje plaćaš carinu, pdv i usluge špeditera..


Ukratko zaboravi na takvu rabotu. Ako imaš kvalitetnu poslovnu ideju i planiraš ostvariti promet da se pokriješ i nešto zaradiš savjetujem da:
- ili kupuješ od uvoznika i prodaješ dalje (bez suvišnih procedura)
- uvoziš direktno iz Kine veću količinu robe (recimo od jednom metra kubnog na više) gdje možeš ispregovarati nižu cijenu (u prosjeku i preko 50% povoljnije nego preko e-baya), sa špediterom ugovoriti prijevoz robe (jedna paleta robe Kina-Zagreb LCL prijevozom trenutno košta cca 250USD), platiš carinu i PDV, staviš u skladište i šalješ..

Bio sam opširan da i drugi koji imaju slične ideje vide koliko je teško danas legalno zaraditi plaću furajući obrt i uvozeći manje količine robe iz Kine....
evo mene..
- skladište- to ću nešto smisliti preko veze za jako jako sitnu lovu tek toliko da imam ugovor o najmu

- knjigovođa- imam. tj moj knjigovođa kaže da to mogu i sama ( uz njegovu pomoć)

-mirovinsko i zdravstveno ne plaćam jer sam zaposlena i plaća mi firma u kojoj radim

- paušalno oporezivati mogu

- komorski doprinosi 44 kn

- pdv ću naravno platiti

-u pregovorima sam sa šediterom koji ima svoje agente u kini i tražim određenu kvalitetu

čujemo seeee!
leeonaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 22:22   #556
A recite, vi to preko obrta, koje uopce mora covjek bit struke da bi otvorio obrt za trgovinu putem pošte ili interneta i za posredovnnje u trgovini (mora bit trgovac???, ekonomist?)

Koje obrte moze pokrenut "gimnazijski tehnicar", gimnazijski? Sali se, a ovo za trgovacke obrte me zbilja zanima.
Znam jedan obrt za trgovinu gdje je direktorica profesorica biologije, a radnim ima struku potrebnu za materijale kojima se trgovina bavi.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 16:36   #557
Dakle, vezano za robu s ebaya(uvoz) i prodaja kroz moj obrt -prodaja putem pošte ili interneta

kupujem od fizičke osobe sa ebaya..izvadak sa paypala koji je povezan s mojim poslovnim računom, mogu knjižiti kao i svaki ostali račun ali kako riješiti deklaraciju??? ima tko ideju? koga da zovem i pitam??

nedavno naručih od jedne djevojke koja ima registriran obrt i svoj web shop jedan ženski proizvod, u nadi da vidim što će pisati na deklaraciji dobila sam samo račun i potvrdu da radi ono što bi i ja ali mi nije jasno na koji način je riješila deklaraciju ( tj nije ju rješila jer na proizvodu nije bilo nikakve naljepnice)
leeonaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 13:26   #558
Drop shipping

Jel to moguce u Cro, moze iz EU ili iz Kine, USA itd.? S obziom da robu niti primam niti skaldistim, kako to funkcionira, ako je upoce moguce?
enonenam is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 10:29   #559
Quote:
enonenam kaže: Pogledaj post
Jel to moguce u Cro, moze iz EU ili iz Kine, USA itd.? S obziom da robu niti primam niti skaldistim, kako to funkcionira, ako je upoce moguce?
Sve je moguće jer ljudi to rade, samo treba vidjeti kako to knjigovodstveno riješiti, ali teško ćeš ovdje do preciznog odgovora, neće knjigovođe ovdje besplatno dijeliti savjete - što je u redu, jer žive od toga da im se obrate klijenti poput tebe i mene. Imaš na facebooku grupe dropshipping balkan (ili tako nekako se zove) i grupu ecommerce hrvatska pa ti je najbolje tamo pitati.

Još bolja opcija ti je uzeti sat-dva savjetovanja kod nekog knjig. servisa koji ima iskustva s time. (nemam iskustva s time, pa ti nemam nikog specifičnog za preporučiti).

Nažalost, u HR sve mora biti prokleto zakomplicirano s birokracijom i kompliciranim knjigovodstvom, što je možda dobro za knjigovođe, a katastrofa za sve nas ostale.
randomuser3588 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 00:30   #560
Da li kad se autom uvozi roba preko granice iz Bosne onaj limit po osobi od 2200 kn uključuje PDV koji se plati u Bosni? Ako nešto tamo pretvoreno u kune platim 2400 kn, da li moram u Hrvatskoj platiti PDV jer iznos artikla bez PDV-a je ispod 2200 kn?

Znači kad naš carinik uzme račun da provjeri vrijednost robe jel on gleda iznos proizvoda bez PDV-a ili gleda ukupan iznos koji sam tamo platio?
alcro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:58.