Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2006., 09:33   #41
Razlika je u tome što kod obrta djelatnost obavljaš kao fizička osoba, i odgovaraš sa svojom imovinom,dok je doo poduzeće, ak te ta razlika zanima.
S tim da doo puno bolje prolazi kod banaka ak trebaš kredu
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2006., 15:04   #42
doo

Quote:
ZUJAN_BJ kaže:
več sam to pogledao davno,nisam mogao naći potrebne informacije.......samo za otvaranje obrta (površne informacije)i otvaranje trgovačkog društva ništ o d.o.o.
fala svejedno
doo je vrsta trgovačkog društva! odi na www.poslovniforum.hr i tamo ćeš naći zakon o trgovačkim društvima. Pročitaj opći dio i dio koji se odnosi na doo pa onda odi na hitro i bit će ti više toga jasno.

neven
wapi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2006., 22:25   #43
Isto ime firme i obrta

Surfajuci bespucima neta, naisao sam na ime moje firme ali u drugom gradu.

Covjek je registrirao obrt identicnog imena koje ima moja firma, tj. trgovacko drustvo.Kako je to moguce i sta ja konkretno mogu uciniti da se ta registracija ponisti?
Provjerio sam na stranicam trgovackog suda i registrirana je moja firma!Sta za obrtnike vrijede druga pravila?

Kako je moguce da se imenom trgovackog drustva registrira obrt???Da li je moguce da je doslo do nekog previda?
hrvac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 09:19   #44
Kod obrta nema ogranicenja u imenu kao kod tvrtki. Inace mogu biti i tvrtke istog imena ako su na razlicitim trgovackim sudovima.
Ne mozes nista osim ako si zastitio ime tvrke PRIJE nego sto je obrt registriran.
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 17:42   #45
Quote:
Juraj2 kaže:
Kod obrta nema ogranicenja u imenu kao kod tvrtki. Inace mogu biti i tvrtke istog imena ako su na razlicitim trgovackim sudovima.
Ne mozes nista osim ako si zastitio ime tvrke PRIJE nego sto je obrt registriran.
kako zaštiti ime..... kao patent ili intelektualno vlasništvo ili?
obiwan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 10:57   #46
Zasto onda postoji Trgovački sud koji registrira ime firme kaso jedinstveni subjekt?

Kakve mi zakone imamo,pa to je strasno. Znaci ja mogu ko obrtnik otvoriti obrt pod imenom Agrokor ako nije zasticen i nikome nista
hrvac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 12:54   #47
Red face

Vidim da puno toga ne znaš. Može biti i više firmi (d.o.o.) s istim imenom u RH, samo je pitanje kod kojeg Trgovačkog suda je registrirana. Na svaki sud može jedna firma. A obrt je drugo. Tu ne postoji Trgovački sud, drukčiji princip matičnog broja i slično. Znači, obrt i firma pod istim imenom, potpuno jednostavno.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 17:58   #48
Prije par godina bilo je dosta nepravilnosti no sad su uveli reda kod registracije novih posl. objekata. Nikakvi strani nazivi ne prolaze to valjda znaš.
Moguće je i na istom Trg. sudu registrirati firmu pod vrlo sličnim imenom, znači ne istim, ali potrebno je dobiti suglasnost od firme koja već koristi to ime, a što je još važnije potrebno je djelatnost za koju se firma registrira što više distancirati od one firme koja već koristi to ime.

Haha, mislim da bi te Agrokorovi pravnici ščepali kad bi pokušao filozofirati oko imena.
__________________
Prvo materijalna baza, pa duhovna nadgradnja.
Tuco-il brutto is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 18:11   #49
Quote:
Tuco-il brutto kaže:
Nikakvi strani nazivi ne prolaze to valjda znaš.
U teoriji ne prolaze, ali u praksi je to poprilično ublaženo u zadnje vrijeme, a što je najbolje, ovisi jako o mjestu gdje se registrira. Znam za mjesta gdje za to uopće ne pitaju i najnormalnije se može registrirati strani naziv, čak i sa slovima u nazivu koja u našem jeziku uopće ne postoje. I osobno sam u postupku registracije naziva koji blage veze nema s hrvatskim jezikom. Imam prijatelja u Puli kojemu su prilikom registriracije firme s engleskim nazivom rekli da to ne može i onda je on njima rekao da nek stave točku iza svakog slova, da je to kratica "Ana curica ..." Nakon kraćeg natezanja, ipak su mu dozvolili da bude izvorni oblik, bez točkica

Ontopic, kao što su ti već rekli, obrta istog imena možeš imati koliko hoćeš, kod firmi je bitno samo da ne budu na istom Trgovačkom sudu. Firma u kojoj radim ima isto ime kao jedna, maltene, fiktivna firma u Splitu koja nam je čak uzela i domenu .hr a de facto uopće ne postoji
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.

Zadnje uređivanje banderas : 01.03.2006. at 12:45.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 18:16   #50
Quote:
hrvac kaže:
Zasto onda postoji Trgovački sud koji registrira ime firme kaso jedinstveni subjekt?
Obrti nemaju veze s Trgovačkim sudom i nisu trgovačka društva.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2006., 18:13   #51
Quote:
obiwan kaže:
kako zaštiti ime..... kao patent ili intelektualno vlasništvo ili?
Kao žig! To se na engleskom kaže brand :-))

vidi www.dziv.hr
wapi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2006., 11:58   #52
Post

Quote:
ZUJAN_BJ kaže:
Mi bismo se vrnuli u Hrvatsku i zanima nas razlika između doo i obrta? Da li kod otvaranja doo moraš raditi u toj struci da bi mogao otvoriti?Koliko dugo uzme papirologija..........?
razlika ima dosta. ja sam nekad imao obrt, a sad imam 2 d.o.o.-a pa sve što govorim, govorim iz prakse...

- za osnivanje d.o.o.-a treba imati 20.000 kn temeljnog kapitala + još 4-5 tisuća kuna za troškove bilježnika, pristojbi, otvaranja računa itd. Za obrt ti je dovoljno oko 2000 kn.

- kad otvaraš obrt moraš biti te struke kojom će se obrt baviti. za otvaranje d.o.o.-a ne trebaš imati niti osnovnu školu (zvuči glupo, ali tako je)

- d.o.o. je trgovačko društvo tj. društvo kapitala i njegov vlasnik (vlasnici) ima udjele koje može prenositi (prodavati, poklanjati). s obrtom je to nemoguće. osim toga, obrt je komplicirano čak i prodati u potpunosti.

- d.o.o. odgovara samo svojom imovinom, a obrt cijelokupnom imovinom vlasnika. doduše, zakon omogućava i da članovi uprave d.o.o.-a odgovaraju svojom imovinom u nekim slučajevima

- kod obrta možeš birati da li vodiš pojednostavljene poslovne knjige kada poslovanje obrta predstavlja tvoj dohodak ili ih vodiš na isti način kao d.o.o. kada osvaruješ dobit i moraš si isplaćivati plaću. u tom slučaju obrtnicima je propisana minimalna poduzetnička plaća od otprilike 6.000 kn mjesečno na što moraš plaćati poreze i doprinose iz i na plaću. Kod d.o.o.-a na to nisi prisiljen i dovoljno ti je isplaćivati minimalac

- jedna od najvažnijih stvari je način obračuna i plaćanja PDV-a. Obrt plaća PDV i odbija si pretporez tek nakon što naplati svoju fakturu, odnosno tek nakon što plati ulaznu fakturu. D.o.o. plaća PDV na temelju izdanih faktura, a odbija si pretporez na temelju primljenih faktura, neovisno o tome da li su plaćene ili ne. Naravno, u oba slučaja možeš odabrati da uopće ne želiš biti u sustavu PDV-a. To ovisi o tome što češ točno raditi. U svakom slučaju, u sustav PDV-a moraš prijeći po sili zakona nakon što pređeš određeni godišnji promet

- ukoliko želiš dizati gotovinu s računa to je neusporedivo jednostavnije u obrtu. D.o.o. cijelokupan promet gotovinom mora voditi preko blagajne i sve što podigneš s žiro računa mora proći kroz blagajnu te biti dokumentirano

- ako imaš d.o.o. puno lakše češ dobiti hr. top level domain (www.ime-firme.hr) nego ako imaš obrt

- obrt je puno jednostavnije i brže zatvoriti nego d.o.o.

što se tiće papirologije, osnivanje d.o.o. traje cca 3 tjedna ukoliko imaš dobrog javnog bilježnika. što se tiće hitro.hr mislim da je to magla jer ti sam nečeš znati napisati potrebne dokumente (društveni ugovor, prijedlog za upis u sudski registar, itd.) osim ako si odvjetnik... po mom skromnom mišljenju taj servis je prilično beskoristan i svrha mu je više marketinško-politička nego funkcionalna. ja ti svakako preporučam da uzmeš javnog bilježnika koji će ti to sve napraviti, odnijeti na trgovački sud i malo "pogurati"...

papirologija za obrt traje nešto kraće (10-tak dana) i proces registracije tj. otvaranja je puno jednostavniji (npr. nije potreban društveni ugovor), ali ima neke korake koje nema d.o.o. (npr. obavezan liječnički pregled)

i još jedan hint - maksimalnu pozornost obrati tome da odabereš kvalitetnog knjigovođu! loš knjigovođa ti može prouzročiti više problema od loših dobavljača i kupaca neplatiša zajedno.


nadam se da sam ti barem malo pomogao u donošenju odluke. pozdravljam tvoju poduzetničku inicijativu i želim ti uspješno poslovanje!
hr_poduzetnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2006., 12:08   #53
Quote:
hr_poduzetnik kaže:
- kod obrta možeš birati da li vodiš pojednostavljene poslovne knjige kada poslovanje obrta predstavlja tvoj dohodak ili ih vodiš na isti način kao d.o.o. kada osvaruješ dobit i moraš si isplaćivati plaću. u tom slučaju obrtnicima je propisana minimalna poduzetnička plaća od otprilike 6.000 kn mjesečno na što moraš plaćati poreze i doprinose iz i na plaću. Kod d.o.o.-a na to nisi prisiljen i dovoljno ti je isplaćivati minimalac
A što dok obrt ne ostvaruje dobit? Postoji li neka propisana svota plaće i doprinosa?
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2006., 12:30   #54
Quote:
Silajn kaže:
A što dok obrt ne ostvaruje dobit? Postoji li neka propisana svota plaće i doprinosa?
nisam više toliko up-to-date s tim detaljima oko obrta jer sam ga zatvorio 2001. i prešao na d.o.o.

pretpostavljam da govoriš o obrtu koji se tek pokreće pa još nije profitabilan tj. nisi siguran kako će posao krenuti. tad ne bi imalo smisla prijaviti se kao "dobitaš" nego kao "prihodaš" i prilikom prijave tvom poreznom referentu u biti češ s njim pregovarati o visini očekivanog prihoda pa će ti on odrezati nekakav paušal... koliko se sječam ja sam to svojevremeno bio dogovorio na nekakvih 1000 kn mjesečno.
hr_poduzetnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2006., 12:38   #55
Quote:
Silajn kaže:
A što dok obrt ne ostvaruje dobit? Postoji li neka propisana svota plaće i doprinosa?
Žena mi ima svoj odvjetnički ured, što mislim da je sa stanovišta plaćanja doprinosa i poreza vrlo slično (ako ne i skroz isto) kao obrt. Uglavnom, doprinose plaća kao da ima neto plaću oko 6.000 kn mjesečno (što dođe nekih 2 i pol tisuće kn mjesečno samo doprinosa), bez obzira koliko taj mjesec zaradila. Ako zaradi više, bolje za nju, ako ne, tough luck.

S porezom je drugačije, to se plaća na zaradu.
__________________
'Music is your own experience, your own thoughts, your wisdom. If you don't live it, it won't come out of your horn.' - Charlie Parker
Baan Dar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2006., 12:38   #56
Kod obrta se doprinosi za vlasnika moraju plaćati cijelo vrijeme, pa čak i ako je isti već negdje zaposlen i tamo se za njega već plaćaju doprinosi, to nema veze s prihodima i dobiti. Još jedna bitna stvar oko obrta što se tiče stručne spreme, istina, ona je potrebna ali samo za vezane obrta, primjerice ugostitelj, kuhar... tu je još i nekakva stvar vezana uz majstorske ispite u koju se ne kužim, ali danas dobar dio obrta spada u "slobodne" obrte za koje nije potrebna nikakva stručna škola, primjerice, mnogobrojne marketinške agencije su tako registrirane.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2006., 13:40   #57
Baan Daar, u pravu si što se tiće sličnosti odvjetničkog ureda i obrta. Tih 6.000 kn koje spominješ ti je ona min. poduzetnička plaća koju sam spomenuo. dakle ti na nju moraš platiti doprinose, ali NE MORAŠ si isplatiti i plaću tj. možeš si isplatiti manju. činjenica je da se to ne isplati raditi (plaćati doprinose na 6.000, a isplaćivati si manje)...

Banderas, ono o čemu sam ja govorio nisu prihodi i dobit u smislu količine zarađenih novaca nego način poslovanja i vođenja poslovnih knjiga. dakle ako knjige vodiš na principu dohotka plačaš nekakve paušale i razliku na kraju godine temeljem porezne prijave. ako ih vodiš na principu dobiti isplačuješ si plaću i na nju plaćaš sve poreze i doprinose. to nipošto ne znači da češ ti u bilanci na kraju godine imati ikakvu dobit (možeš imati i gubitak). ako imaš dobit plačaš 20% poreza na dobit, ako je nemaš nikom ništa... Što se tiće stručne spreme mislim da nisi u pravu. Ako si kuhar nečeš moći otvoriti obrt marketinšku genciju. za to moraš imati ekonomsku srednju ili ekonomski faks. Doduše tako su stvari stajale 2001. godine, možda se od tada nešto promjenilo.
hr_poduzetnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2006., 17:18   #58
Quote:
Silajn kaže:
A što dok obrt ne ostvaruje dobit? Postoji li neka propisana svota plaće i doprinosa?
Je, postoji

Mirovinsko 805,87
Zdravstvo 604,40
Akontacija poreza na dohodak 354,00/ 300kn porez+54kn prirez/
- moze i manje ovisno kako se dogovoris u PU
- ali ti se to odbije od konacnog obracuna poreza na doh)
Obrtnicka komora pausal 75,00 (ovo se placa tromjesecno po 3x75=225 kn)
Ozljede na radu cca 20,00 (i ovo se placa tromjesecno cca 60 kn)
-------------------------------
Sve zajedno cca 1500,00-1850,00 kn/mjesecno (ovisno o akontaciji poreza na dohodak)

Za sve ovo dobijes rijesenje od porezne uprave i placas po njemu.

Na kraju poslovne godine (poslije prijave poreza na dohodak) jos te ceka razlika poreza na dohodak (ako postoji) i obaveze prema obrtnickoj komori ovisno o dohotku (ali uglavnom sica od parsto kuna)

Ako udjes u sustav PDV-a odmah prve godine (mozes i nemoras) onda jos svaka 3 mjeseca moras podnijeti obracun pdv-a i platiti pdv. Ulazak se isplati ako planiras neku vecu kupovinu materijalnih stvari na obrt (auto, komp, namjestaj etc). Nakon 1. godine ako imas promet veci od 75000 (ili tu negdje) kn moras uci u sustav pdv-a.
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2006., 20:15   #59
Hvala puno
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2006., 09:20   #60
Nema frke, pitaj sto te muci
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:23.