Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2010., 08:49   #81
Quote:
imnewhere kaže: Pogledaj post
Nisam zatrazio povrat PDV-a iz 2009. godine pa sad ne znam sto s njim napraviti?

Da li mogu s njime platiti poreze i place ili je sad za to vec kasno?

Hvala
..možeš ga još uvijek zatražit, uz predočenja svih računa za koje trađžiš povrat ili slijedeće obveze za plaćanje prebijaš sa preplatom..Mislim da baš plaće nemreš plaćat tj prebijat s tim!!..
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 10:09   #82
Možeš zatražiti preknjiženje PDV-a na druge obaveze npr. davanja za MIO, ZO i sl.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 11:05   #83
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Možeš zatražiti preknjiženje PDV-a na druge obaveze npr. davanja za MIO, ZO i sl.
e pa vidiš, prošli mjesec meni teta sa porezne nije dala da se pozatvaraju druge obveze!! Rekla je da prvo moramo sve ostale dugove podmirit, od sitnih kamata, do kojekakvih članarina ..znači sve ostalo mora biti na nuli da bi se moglo preknjižavat..
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 11:34   #84
Zanimljiva je ta naša porezna, prvo sve plati, pa ćemo preknjižavati
A na šta ćeš preknjižavati ako si sve platila i nemaš dugova?
Ovo mogu razumjeti ako tražiš povrat PDV-a, ali ne kužim za preknjiženje.

Ja to redovno radim za neke komitente, preplatu PDV-a preknjižim za davanja i priložim Zahtjev za preknjiženje i virmane.
Do sad nisam imala problema. zadnje sam radila u 10. mjesecu. Tko zna zašto tebi ne da, možda im fali novaca
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 11:56   #85
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Zanimljiva je ta naša porezna, prvo sve plati, pa ćemo preknjižavati
A na šta ćeš preknjižavati ako si sve platila i nemaš dugova?
Ovo mogu razumjeti ako tražiš povrat PDV-a, ali ne kužim za preknjiženje.

Ja to redovno radim za neke komitente, preplatu PDV-a preknjižim za davanja i priložim Zahtjev za preknjiženje i virmane.
Do sad nisam imala problema. zadnje sam radila u 10. mjesecu. Tko zna zašto tebi ne da, možda im fali novaca
ni ja nikad nisam imala s tim problema, dok nisam došla u poreznu upravu- novi zagreb..oni niš nedaju..kod njih uvijek NEKAJ..
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 12:08   #86
Quote:
kakodane kaže: Pogledaj post
ni ja nikad nisam imala s tim problema, dok nisam došla u poreznu upravu- novi zagreb..oni niš nedaju..kod njih uvijek NEKAJ..
probaj još jednom kulturno s referenticom-jer može i na tvoj zahtjev mora...
a ak ne ide, odi lijepo kod šefa-šefice i da vidiš kak se onda sve može...
pišem iz vlastitog iskustva, ali druga ispostava pu zgb
mala30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 23:57   #87
PDV placaju oni koji nisu u sustavu PDV-a

Pise da onaj ko nije obveznik PDV-a ipak mora placati PDV na neke stvari kao sto su inozemne usluge reklamiranja: http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=4568

Znaci li to da ako moja firma nije u sustavu PDV-a mora placati PDV primjerice na Google Adwords oglasavanje s obzirom da je sjediste Google-a za Hrvatsku u Irskoj?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 18:35   #88
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Pise da onaj ko nije obveznik PDV-a ipak mora placati PDV na neke stvari kao sto su inozemne usluge reklamiranja: http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=4568

Znaci li to da ako moja firma nije u sustavu PDV-a mora placati PDV primjerice na Google Adwords oglasavanje s obzirom da je sjediste Google-a za Hrvatsku u Irskoj?
Ukoliko sam dobro shvatio:
Ti placas ono sto ti netko zaracuna u fakturi. U slucaju Googlea, ne vidim na temelju cega bi ti Google fakturirao VAT (a pogotovo ne PDV). Narucena je usluga koja je realizirana i konzumirana vani, ne vidim kakve veze ima hrvatski PDV s time.

Ne vidim u clanku gdje pise ovo sto tvrdis - da se na usluge reklamiranja u inozemstvu mora placati PDV.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 22:41   #89
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Pise da onaj ko nije obveznik PDV-a ipak mora placati PDV na neke stvari kao sto su inozemne usluge reklamiranja: http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=4568

Znaci li to da ako moja firma nije u sustavu PDV-a mora placati PDV primjerice na Google Adwords oglasavanje s obzirom da je sjediste Google-a za Hrvatsku u Irskoj?
usluge promidžbe (ako se o ovome ovdje radi) se oporezuju prema mjestu primatelja usluge. pošto je to domaća firma tada je ova usluga oporeziva u rh. dakle pdv se mora platiti, a pošto firna nije u sustavu pdv-a, ne može ga priznati kao pretporez već će joj biti trošak
ruud is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 22:42   #90
Računanje za ulazak u sustav PDV-a

Pozdrav svima,
što se događja ako je fizička osoba u jednoj godini dana imala prihode (autorski ugovor, ugovor o djelu) od cca 40 000 KN, ali raspoređene kroz samo 4 različita mjeseca (npr. travanj, lis, nov, dec).

Kako se računaju uprosječeni prihodi, i mora li se ulaziti u sustav PDV-a sljedeće godine?

Hvala!
why-oh-why is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 22:56   #91
za ulazak u sustav PDV moraš zaraditi više od 85.000,00 kn godišnje. Prigodi se računaju na godišnjoj razini.Što se tiče autorskih honoranara i ugovora o djelu, koliko ja znam, onaj tko ih isplaćuje treba obračunati poreze i doprinose i uplatiti ih, ne znam točno koliki su.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 23:13   #92
Quote:
unicom kaže: Pogledaj post
za ulazak u sustav PDV moraš zaraditi više od 85.000,00 kn godišnje. Prigodi se računaju na godišnjoj razini.Što se tiče autorskih honoranara i ugovora o djelu, koliko ja znam, onaj tko ih isplaćuje treba obračunati poreze i doprinose i uplatiti ih, ne znam točno koliki su.
Hvala na odgovoru, brine me sto sam nasla po webu dosta tekstova tipa:
"Konkretno ako otvorite tvrtku u 11 mj. i u dva mjeseca imate prihode 40.000 kn ući ćete u sustav PDV-a od sljedeće godine jer su u prosjeku prihodi 20 tis kn mjesečno odnosno 240 tis kn godišnje."

Pa mi nije jasno odnosi li se to i na fizicke osobe, a i na situacije kad su "aktivni" mjeseci razbacani tokom godine.
why-oh-why is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 16:54   #93
Osnivam d.o.o. i planiram voditi knjige samostalno i jedino nisam upoznat sa ovim placanjima prema drzavi pa me zanima kako ide procedura sa placanjem PDV-a drzavi? Primjerice napravim prijavu za 11 mjesec (1.11-30.11) i imam za uplatu x.xxx kuna, dali dobijem uplatnicu kod predaje prijave na poreznoj ili direktno na neki broj racuna ili nekako drugcije?
__________________
2+2=3
IceMan - gero is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 17:12   #94
Sam si ispišeš virman i uplatiš na žr Državni proračun Republike Hrvatske 1001005-1863000160, model 68 poziv na broj 1201 - OIB
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 18:28   #95
Quote:
liberty_pu kaže: Pogledaj post
planiram kao fizička osoba kupiti nekretninu od jednog d.o.o.-a
a li je u ugovoru dovoljno označiti samo ukupno ugovorenu kupoprodajnu cijenu od 100.000 kn, ili treba naglasiti da je to 100.000kn s uključenim PDV-om
cijenu smo dogovorili 100.000 kn
molim vas na odgovor na ovo moje pitanje,
radi se o kupnji stana vrijednosti cca 90.000 EUR

naime neki mi kažu:

- u ugovor stavi 90.000 XX bez ikakve naznake PDV-a, jer će se sama struktura cijene vidjeti iz Računa koji moraš dobiti od prodavatelja d.o.o.

a drugi mi kažu:
- u ugovor stavi 90.000 XX uz naznaku: PDV uključen u cijenu

HVALA
liberty_pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 19:31   #96
U biti ti je svejedno.
Firma bi trebala, kada ugovara nešto s fizičkom osobom , koristiti uvjek cijenu sa PDV-om.
Na računu će biti vidljivo da je PDV uključen, a ako imaš nedoumica zamoli da to specificiraju i u ugovoru, ne bi im to trebalo predstavljati nikakav problem
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 17:03   #97
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Sam si ispišeš virman i uplatiš na žr Državni proračun Republike Hrvatske 1001005-1863000160, model 68 poziv na broj 1201 - OIB
Hvala ti. Jos jedno pitance, nakon sto podnesem primjerice prijavu za 11 mjesec, rok za uplatu mi je 15.12 ili?
__________________
2+2=3
IceMan - gero is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 19:56   #98
Quote:
IceMan - gero kaže: Pogledaj post
Hvala ti. Jos jedno pitance, nakon sto podnesem primjerice prijavu za 11 mjesec, rok za uplatu mi je 15.12 ili?
31.12.
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2010., 13:26   #99
Dobar dan!
Trebala bih odgovor na jedno pitanjce...
Naime,počela sam radit u d.o.o.zatekla sam stanje da je za prošli mjesec PDV u pretplati 4000kn.Dakle kupci veći od dobavljača.za slj
edeći mj.moramo platit PDV u iznosu od 3500kn.
Zanima me jel se to automatski odbija ili ja moram tražit zahtjev za prebijanjem ili sl?!?
legica82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2010., 13:32   #100
Quote:
legica82 kaže: Pogledaj post
Dobar dan!
Trebala bih odgovor na jedno pitanjce...
Naime,počela sam radit u d.o.o.zatekla sam stanje da je za prošli mjesec PDV u pretplati 4000kn.Dakle kupci veći od dobavljača.za slj
edeći mj.moramo platit PDV u iznosu od 3500kn.
Zanima me jel se to automatski odbija ili ja moram tražit zahtjev za prebijanjem ili sl?!?
kroz pdv obrazac automatski ubaciš tu preplatu, znači ovaj mjesec nemate ništa za platiti i još vam za slijedeći mjesec ostaje 500,00 kn preplate. Nadam se da vam je evidencija ista ko u poreznoj!!
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:27.