Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2002., 12:38   #21
Link je dobar isto kao i cijela stranica, ali prikaz bitke sam naveo po knjizi Tajne carstva Hetita u kojima se neke stvari drugačije objašnjavaju nego u stranici-e sad da me ubiješ neznam više ko ju je pisao.

Tako velik i močan narod a za njega se praktički do prije 100 godina nije niti znalo. spominjan je na nekoliko mjesta u Bibliji, ali nikakvih materjalnih dokaza oni o njemu nisu imali, i tek iskopavanjima po Turskoj-mahom njemačkih i austro-ugarskim te odogonetavanjem njihovog jezika, napisanog klinastim pismom.
To je napravio B. Hrozny-češki Hetitolog. Tek tada su ti tajanstveni hetiti prepoznati i priznati.

Par zanimljivih linkova

http://www.csd.uwo.ca/~pettypi/elevo...apons.html#SSM
http://users.stargate.net/~mshapiro/cbeer.html
http://members.aol.com/hywwebsite/pr...joanofarc.html
Legion is offline  
Old 10.12.2002., 15:54   #22
Unhappy

nemam kaj pametno za rec ni za pitat.
vidil sam da pise da je legion tu na forumu pa sam mu htio dat razlog da nekaj napise i tu...

de si kucho stara?!
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 10.12.2002., 21:14   #23
Historical chess

Evo jednog zanimljivog članka pisanog od strane općepoznate osobe za koju malo tko zna da se između ostalog bavi i poviješću.
Sound&Fury is offline  
Old 11.12.2002., 02:20   #24
Kad smo več kod velke vojske; kažu da je Đingiskanova "divlja horda" brojala preko 700 000 ljudi, od kojih su oko 250 000 bili ratnici a ostalo sluge, obitelji, robovi i pomoćno i tehničko osoblje . Te preko milion životinja-konja i ostalih živina-sitnog i krupnog zuba . Navodno su tako smrdili da ih se moglo niz vjetar namirisati na više od 70 kilometara.

A kad smo več kod smrada-Lui XIV -Kralj Sunce- u cijelom se životu okupao ravno 3 puta-uključujuči i kupanje odmah nakon rođenja. Brijač.

Nisam znao da se i Garry zanima za povijest.
Legion is offline  
Old 11.12.2002., 02:22   #25
Pozdrav

Ajde Slafko baci koju anegdotu-ti si ih bar pun i uvijek su zanimljive
Legion is offline  
Old 11.12.2002., 02:30   #26
Baš mi se bude malo kreativan. Ajde da nekaj malo duže napišem-i onak ove godine nemam više ispita.
Kaj vas zanima:
Škotska povijest-s posebnim nagalskom na old Williama?

Vikinška pogrebna ceremonija?

Waffen SS-pregled nekoliko najljučih divizija-na ljutu ranu ljutu travu ?
Legion is offline  
Old 11.12.2002., 02:32   #27
Quote:
Originally posted by Legion
Baš mi se bude malo kreativan. Ajde da nekaj malo duže napišem-i onak ove godine nemam više ispita.
Kaj vas zanima:


Vikinška pogrebna ceremonija?

Walhalla
__________________
"Publici se nameću trivijalnosti, beznačajnosti, tračevi i to se prodaje kao informacija."
Zrinska is offline  
Old 11.12.2002., 09:07   #28
dobro jutro svima.

legion, trebam onaj waffen ss link sa starog foruma. pradjed mi je bio u prinz eugen pa cu site pokazat baki kad dodze za bozic .

anegdota kazes? evo jedan "shit happens"... kursk-orel. 1943. Nijemci dovukli sve zivo i planiraju proc do gore navedenih gradova kako bi unistili ruski "klin" koji im je probio frontu. uglavnom Nijemci briju krenut rano ujutro s topovskom paljbom, recimo oko 5 ujutro ili nesto slicno. rusi preko noci uhvatili jednog Nijemca i ovaj im je rekel kad se krece. komunjare, ne budi lijen, dignu se se ranije i pocnu derat po Nijemcima 10 minuta prije nego kaj su ovi htjeli po njima. i sjebu im koncepciju.
jedan od razloga zakaj shvabe nisu prosli.*

*naravno da ja jesam. panzer general 1 i 2, pregazio ruse panterima i tigrovima. jebali su me protutenkovski i kacuse iza njih, ali onda uletavaju Sturzkampfflugzeugi
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 11.12.2002., 09:18   #29
Legion, one tri adrese koje si poslao su zanimljive, zanima me da li tko zna nešto više o njemačkom letećem tanjuru. Čitao sam u trodjelnom «II WORLD WAR» nizozemskih autora pod poglavljem njemačka tajna oružja da su navodnu početkom 1945 u Češkoj dva njemačka znanstvenika izvršila pokusni let sa letjelicom kakvu mi danas zovemo leteći tanjur koja je u horizontalnom letu postigla brzinu od gotovo 2000 km na sat! Priču dalje nastavljaju u stilu da su viđenja NLO-a 50 i 60 godina prošlog stoljeća vezana uz prototipove kojih su se dočepali Rusi i Ameri.
Također volio bi ako možeš napisati nešto o Vikinzima, moje znanje o njima je površno, dakle porijeklo, način života, božanstva, vojni ustroj, ekspanzija i ekspedicije (Amerika ?).
Ljudi su postavili pitanja vezano uz Mazdu i pravnu reformu za vrijeme Dioklecijana. Ne znam radiš li na tome, ako treba mogu ja potražiti po netu. Može se i Slafko uključiti, stalno govori da mu je dosadno , neka se malo baci na društveno koristan rad .
Inače Slafko i ja sam ljubitelj panzer generala, jesi li igrao 3, tj. Schorched Earth (tu su ubacili kampanje u Rusiji).

Pozdrav
SPQR is offline  
Old 11.12.2002., 09:33   #30
Ti mariachi voziš Mazdu kad te to toliko zanima? . Dakle ime automobila vezano je uz Zaratustru. On je prezentirao vjerovanje u jednog Boga kojeg zove Ahura Mazda.Ahura Mazda je unio život u fizički svijet. Ahura bi u prijevodu značilo gospodar, dok bi Mazda mogli prevesti kao super intelekt ili vrhunska mudrost. Dakle Ahura Mazda bi značilo gospodar mudrosti. Japanci su nazvali svoj auto tako da bi rekli kako će svi oni koji kupe Mazdu voziti inteligentan ( mudar) auto.
Nadam se da se Legion neće ljutiti što sam bio toliko slobodan za dati čoviku odgovor.


Pozdrav
SPQR is offline  
Old 11.12.2002., 09:47   #31
Jedan zanimljiv link na koji sam naišao:

http://www.tulane.edu/~august/H303/h...Population.htm


Pozdrav
SPQR is offline  
Old 11.12.2002., 10:23   #32
Da odgovorim Striboru. Zbog problema u koje je carstvo upalo u 3. stoljeću bilo je potrebno izvršiti reforme kako bi se osnažila carska vlast i poboljšala financijska situacija. Dioklecijan uvodi prefekture kao najveće podjedinice carstva koje se onda dijele na dijaceze, a dijaceze na provincije. Umjesto dotadašnjeg principata gde je car bio princeps (prvi građanin) i imperator
(vrhovni zapovjednik vojske) Dioklecijan uvodi dominat gdje car postaje Dominus noster što je nasličnije istočnjačkim simbolima vlasti, a počinju se nositi i dijademe(krune) što je u potpunoj suprotnosti sa republikanskim naslijeđem carstva. U ceremoniji predstavljanja pred carom se mora prostrijeti po podu
(proskineza). Kolonat je bio pokušaj da se zadrži seljake na zemlji (koloni su u biti farmeri) te na taj način omogući kontinuiran priljev novca kroz poreze, kao i opskrba vojske hranom. Kolon nije mogao promijeniti zanimanje, kao ni njegova djeca, unuci itd., tj. morao je biti farmer čitav svoj život.Mogao je prodati zemlju, ali samo drugom kolonu. Takva nasljedna zanimanja Dioklecijan propisuje i za vojnike, pekare, te članove gradskih vijeća.Interesantan taj moj sugrađanin .
evo i link
http://falcon.sbuniv.edu/~hgallati/hi13le19.html

Pozdrav
SPQR is offline  
Old 11.12.2002., 12:50   #33
Pozdrav svima. Dakle vi bi Vikinge? OK.

Samo ti SPQR odogovaraj na pitanja-uostalom stari rim sam prepustio tebi jer vidim da si tu ko doma, ali zaboravio si spomenuti jednu važnu stvar glede Diokleciana. On je razdjelio vojnu od političke moči-tako da guverneri provincija i diaceza nisu imali nikakve ovlasti nad vojskom, koja nije bila ustanovljena na rangu provincija nego ih je nekoliko spadalo-što bi se danas reklo-u jednu armijsku oblast.
Novina je bila i što je Rim napušten kao carska rezidencija i prektički glavni grad, a novi centri moči su ustanovljeni bliže ugroženim granicama kao Trier i Milano na zapadu, Thessalonica i Nicomedia na istoku. Dioklecijan je samo jednom posjetio Rim.
Ima tu još podosta zanimljivosti o njemu - baš sam se uvatio knjige Cronicle of the Roman Emperors.

Za onu "anegdotu" kod Kurska sam znao. Največa fora je u tome što su Rusi več mjesecima prije napada znali da će Nijemci baš tamo udaraiti-reichskomesar Ukrajine Erih Koch se izbrbljao oberleitantu Paulu Wilhelmu Siebertu-ruskom obavještajcu, pravim imenom Nikolaj Kuznjecov-koji je ustvari došao da ga ubije.
Doduše netreba biti nikakva strateški genij da se vidi da će je najvjerovatnije mjesto njemačkog napada biti Kurska izbočina. Nisu imali više kaj drugo napraviti. Lenjingrad i Moskva su bili neosvojivi-i to su Nijemci znali-a trebala im je pot hitno jedna velika pobjeda. A umjesto toga su dobili gadno po tamburi. Namjerili se na zalogaj koji jednostavno nisu mogli prokutati. Mislili su da su Rusi postavili obranu do 6-maximalno 10 km. u dubinu a ustvari cijela izbočina je bila jedna velika utvrda se nebrojenim protutenkovskim zaprekama, minskim poljima, bunkerima i sl. divotama. Tolko o tome. Vi bi znači Vikinge. Ok.
Dobit čete ih ovih dana.
Legion is offline  
Old 11.12.2002., 13:22   #34
Dobro ti je ovo s hetitima. A vidim, počeo si i č i ć ponešto pogađati...
__________________
****************************

Leben, Leben heisst Leben

****************************
Faraday is offline  
Old 11.12.2002., 14:16   #35
bolje i to nego da su krenuli s reklamnim sranjem ko mitshubitshi u 80ima... rekose oni u reklami da mitshubitshi znaci "3 dijamanta", a u biti je "3 kamena" najbolji prijevod. marketing.
najbolji mitshubitshijev proizvod je i dalje Zero.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 11.12.2002., 17:56   #36
Question panzer general 3?

je to u biti panzer general 3d?
nisam ga igral. jebala me ta njihova 3d perspektiva, nikad nisam znao koga bombardiram. to me jebalo i sjebalo pa sam deinstaliral. igral sam dvojku nedavno. sad vise ne znam di je. a napravil sam ljepi cover - mapa europe, tiger gazi po njoj, a sa strane slika erwina rommela . a imal sam i neke user made plugine za to...
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 11.12.2002., 20:09   #37
Dakle Vikinški sprovod. Samo da napomenem da se ovaj opis odnosi samo na pograbe njihovih uglednika i velikaša. Obični ljudi nisu imali takvu, već mnogo skromniju ceremoniju.

I kada je jedan takva baja umro-prvo su njegovo tijelo zakopali, dok su trajale pripreme za ceremoniju.
Pokojnikova imovina se dijelila na tri dijelo. Prvo-dio koji je ostajao njegovoj obitelji, zatim dio iz kojega su plačeni troškovi ukopa, te dio iz kojeg se financiralo takozvano pogrebno pivo-mnogo jače od običnog, koje se pilo u velikim količinama na dan samog ukopa.

Zatim su članovi obitelji pitali robove preminulog velikaša: Tko među vama želi umrijeti sa njime?
Gotovo su se u pravilu javljale ženske robinje i kada bi takav pristanak bio dan-više se nikako nije mogao povuči. Zatim su toj ženi-robinji, dodjeljena 2 roba iz istog domaćinstva da joj budu na usluzi kroz otprilike 7 dana koliko su trajale pripreme. Oni su trebali udovoljavati svim njenim željama, poglađivati joj i ugađati-to je išlo tako daleko da su joj čak i prali noge, te-naravno pazili da se nebi predomislila i pobjegla. Dok su trajale pripreme djevojka bi svaki dan pila i pjevala kao da se sprema za neki radostan događaj.

Na sam dan pogreba velikašev brod bi bio usidren na rijeci, moru, ili bi bio izvučen na zemlju i stavljen u prethodno-za tu prigodu iskopanu jamu koja se nakon ceremonije zatpravala zemljom.
Na brod bi stavili svo njegovo oružje, pivo, meke jastuke i svilene velove.
Tada na scenu stupa «Anđeo smrti»-najčešće žena koja će voditi cemoniju-od oblačenje pokojnika do ubijanja robinje. Tada bi rodbina i bliski prijatelji otkopali tijelo, obukli ga u najfiniju robu te mu za remen stavili mač. Inače bila je velika čast oblačiti nekog važnog pokojnika. Nakon toga su ga odnjeli na brod, stavili pivo, voće i aromatično bilje oko pokojnika.

Nakon toga uzeli bi pokojnikovog psa, prepolovili ga i stavili na brod. Isto bi napravili i sa konjem/konjima. Njih bi prvo jahali do iznemoglosti a onda rasjekli mačevima i stavili u brod, isto su napravili sa kravom pijetlom i kokoši- s time da je kokoš morala ubiti robinja koja se žrtvuje.

Za to vrijeme robinju bi u šatoru posječivali glavari porodica koje su živjele u blizini te imali spolni odnos sa njom govoreči: «Reci svom gospodaru da ovo činim iz ljubavi prema njemu».
Kad bi to završili robinju bi tri puta podizali. Prvi put bi rekla: Pogledajte. Vidim svog oca i majku.»
Drugi put bi rekla: Vidim svoje mrtve rođake kako sjede uokolo». Treći put bi rekla: Vidim svog gospodara u raju, a Raj je zelen i ugodan, i sa njime su muškarci i dječaci. Moj gospodar me zove, pustite me da idem k njemu. Tada su je odveli do broda. Prije nego je na njega ušla skinula bi dvije zlatne narukvice i dala ih Anđelu smrti. Zatim se popela na brod gdje su joj dali da pije pogrebno pivo.
Dok je pila pjevala bi pjesmu u kojoj se oprašta od svojih prijatelja. Nakon toga Anđeo Smrti ju je uveo u šator u kojem je bio njen mrtvi gospodar. U tom trenutku svi muškarci su počeli udarati svojim kopljima u štitove-i na brod je stupilo 6 muškaraca bliskih pokojniku i vodilo ljubav sa robinjom. Nakon toga dvojica bi ju primila za noge, dvojica za ruke a Anđeo smrti bi joj vezao dva užeta oko vrata i dao ih preostaloj dvojici da ju zadave-dok bi ju ona bola nožem među rebra.
Nakon što je djevojka umrla došao bi najbliži član obitelji pokojnika i zapalio brod. Isto bi zatim učinili i svi prisutni na pogrebu-svatko je morao donesti zapaljenu grančicu i baciti je na brod.

Tolko za danas. Slijedeči put ću reči nekaj o njihovoj mitologiji i religiji, a iza toga o samoj povijesti Vikinga.
Legion is offline  
Old 11.12.2002., 21:17   #38
Slafko imaš panzer 3d gdje je obrađen samo zapadni front, a onda su izdali panzer 3 schorched earth samo za istočni front. Grafika je znatno bolja od prve trice, imaš 4 kampanje: Žukov (18 misija), Konjev (12 misija), Guderian (16 misija), Manstein (7 misija). Ono što je novo je da možeš birati smjerove napredovanja, recimo igraš Guderiana i odigraš 2 misije da zgaziš Poljsku i onda kad krene Barbarossa možeš birat sjever , centar ili jug, i tako ide dalje, malo si na jugu, pa kreneš u centar , pa opet jug .... Pojačali su jedinice koje su dobile vrijednosti slične onima u Panzeru 2. Probaj ako možeš nabaviti, meni se svidjelo kad malo duže igraš, bildaš zapovjednike pa da vidiš što radi tenkist sa 10 zvjezdica . Inače igrao sam do 127% težine.

Pozdrav
SPQR is offline  
Old 12.12.2002., 09:15   #39
znas kaj mi nije jasno?

zakaj su se uopce javljali da zele umrijet s gospodarom? kaj su bili toliko glupavi ili o cemu je rijec? da mene neko pita hocu li umrijet lagano bi ga odjebal?

a zakaj su se fufe javljale? to su se javljali gabori sigurno, jer ih nitko nije htio barit u regularno vrijeme.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 12.12.2002., 11:43   #40
Nego jel ko od vas igrao Close Combat???
Jao to je igrica. Ako niste igrali, kaj čekate????
Panzer General je OK-ali mi u globalu takve (na potez) igrice idu na kurac. Close Combat je sušta suprotnost PG-u. Događa se u realnom vremenu, vojnici vrište, deru se kad jurišaju, odbijaju izvršiti zapovjedi, predaju se......, sve kao i u pravoj borbi. I nema ono pošaljem ja 20 najslabijih na jednog nejgovog naj jačeg pa ga budu prije ili kasnije sredili. Nema toga buraz. A kad pošalješ King Tigera , samo ga određeno oružje može uništiti-ostali ga nebudu niti zagrebali.

Zakaj su se dale spaliti? vjerovatno zato kaj su mislile da če biti u raju sa svojim gospodarom?
Legion is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:44.