Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2013., 21:14   #161
Nekoliko pitanja u vezi svete ispovijedi...

Imam nekoliko pitanja u vezi svete ispovijedi nadam se da mi možete pomoći. Zanima me dali osoba koja je samo krštena (nema ni jedan drugi sakrament) ima "pravo" na ispovijed? Postoje li "zabranjene teme" o kojima nesmiješ razgovarati? I koliko to obično vremenski traje, tj. jesi li ograničen vremenski ili? I kojim riječima se započinje sveta ispovijed? Hvala unaprijed na pomoći tj. odgovorima ako ih bude bilo.
Zbunjeni1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 22:27   #162
Quote:
Zbunjeni1 kaže: Pogledaj post
Imam nekoliko pitanja u vezi svete ispovijedi nadam se da mi možete pomoći. Zanima me dali osoba koja je samo krštena (nema ni jedan drugi sakrament) ima "pravo" na ispovijed? Postoje li "zabranjene teme" o kojima nesmiješ razgovarati? I koliko to obično vremenski traje, tj. jesi li ograničen vremenski ili? I kojim riječima se započinje sveta ispovijed? Hvala unaprijed na pomoći tj. odgovorima ako ih bude bilo.
Najprije moraš na vjeronauk i položiti ispit kod popa da si usvojio gradivo. Onda tek na ispovjed i prvu pričest. Tamo češ sve naučiti.
prouči: https://www.forum.hr/showthread.php?t=498654
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 00:53   #163
Quote:
Zbunjeni1 kaže: Pogledaj post
Imam nekoliko pitanja u vezi svete ispovijedi nadam se da mi možete pomoći. Zanima me dali osoba koja je samo krštena (nema ni jedan drugi sakrament) ima "pravo" na ispovijed? Postoje li "zabranjene teme" o kojima nesmiješ razgovarati? I koliko to obično vremenski traje, tj. jesi li ograničen vremenski ili? I kojim riječima se započinje sveta ispovijed? Hvala unaprijed na pomoći tj. odgovorima ako ih bude bilo.


hmmm nisam sigurna ali mislim da mozes na ispovijed samo sa sakramentom krstenja.
Ne postoje zabranjene teme i nisi vremenski ogranicen.
Dakle ovisi dali ti zelis obicnu ili zivotnu ispovijed.
Ispovijed se radi prema deset Bozjih zapovijedi.

Evo ti dvije vrste ispita savijesti:
http://www.franjevci-split.hr/index....=157&Itemid=25
http://www.tebe-trazim.com/forum/viewtopic.php?t=4291

Obicna ispovijed mora biti kratka i jasna.Dakle samo nabrajas grijehe,nema prevelike price,dok je zivotna malo drugacija.
Udes u ispovijedaonicu i kazes - Hvaljen Isus i Marija -
Prvo sto te pita je kada si se zadnji put ispovijedio.....i ti kazes ili objasnis u cemu je bit.Mozes mu reci ovo sto si tu napisao.
Dalje ti kaze da nabrojis grijehe.....i ti kazes.....kada si zavrsio svecenik ti daje savjet,i nakon toga dok on moli odrijesnje ti molis kajanje,ali na glas onako potiho.A kajanje ide ovako:

Kajem se od svega srca što uvrijedih Boga, najveće i najmilije dobro. Mrzim na sve svoje grijehe i čvrsto odlučujem da ću se popraviti i da neću više griješiti.

I to je to kada izmolis i kada svecenik kaze savrsnu rijec dignes se i izades van.

Nadam se da sam ti pomogla.
__________________
ODBACI SOTONU DA TE NE ZAVEDE.....PRUZI RUKE KRISTU NEKA TE POVEDE!!!!!
angelicaxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 01:28   #164
A zašto hoćeš ići na ispovijed?
__________________
Forum.hr - Super najsporiji internet forum na planeti.
Epic hero is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 04:01   #165
hmmm...ne kuzim ja cemu te ispovjedi???
pa kome da se ispovjedam...popu koji je gresniji nego ja?

cemu uopce da se ispovjedas...ako te nesto muci...dogovori se sam sa sobom,...a ako bas nesto gadno na savjesti nosis...nebu ti tu pomogla nikakva ispovjed...
mislis li stvarno date jedan obican svecenik moze odrijesiti grijeha??
nebi ja rekla...
ne zeli i ne cini nikome ono sto ne zelis da drugi cine tebi..i sve ok...
inace ispovjedi su za mene teska glupost...
__________________
Ludim smatraju onoga čija se ludost ne poklapa s ludošću većine...
nisam blesava is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 04:22   #166
Quote:
nisam blesava kaže: Pogledaj post
hmmm...ne kuzim ja cemu te ispovjedi???
pa kome da se ispovjedam...popu koji je gresniji nego ja?

cemu uopce da se ispovjedas...ako te nesto muci...dogovori se sam sa sobom,...a ako bas nesto gadno na savjesti nosis...nebu ti tu pomogla nikakva ispovjed...
mislis li stvarno date jedan obican svecenik moze odrijesiti grijeha??
nebi ja rekla...
ne zeli i ne cini nikome ono sto ne zelis da drugi cine tebi..i sve ok...
inace ispovjedi su za mene teska glupost...
Dokaz?
__________________
NK ČELIK ZENICA!!!
Triler is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 04:40   #167
Quote:
Triler kaže: Pogledaj post
Dokaz?
ne treba mi nikakav dokaz...dosta mi sto svako malo citam u novinama o njihovim (ne)djelima...pedofilija...homofobne izjave...gdje maltene pozivaju na linc homoseksualaca i ostalih drugacijih ljudi...da ne pricam o napadima zbog zdravstvenog odgoja...
guraju svoj nos svugdje di im nije mjesto...
__________________
Ludim smatraju onoga čija se ludost ne poklapa s ludošću većine...
nisam blesava is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 06:28   #168
Quote:
nisam blesava kaže: Pogledaj post
ne treba mi nikakav dokaz...dosta mi sto svako malo citam u novinama o njihovim (ne)djelima...pedofilija...homofobne izjave...gdje maltene pozivaju na linc homoseksualaca i ostalih drugacijih ljudi...da ne pricam o napadima zbog zdravstvenog odgoja...
guraju svoj nos svugdje di im nije mjesto...
Naravno, osobama koje gledaju pravocrtno i ne treba. Ja nemam namjeru braniti nikoga, i crne ovce su posvuda, ali ne možeš generalizirati na osnovu pojedinca, tj. možeš ali pogrešno. Spusti se na zemlju.

Svi pozdravi.
__________________
NK ČELIK ZENICA!!!
Triler is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 09:58   #169
Quote:
Epic hero kaže: Pogledaj post
A zašto hoćeš ići na ispovijed?
Ma... ima dosta toga zašto... reći ću samo ovako 14god. nisam bio u Crkvi, nakon što su mi se neke stvari u životu dogodile a prije toga sam redovito išao (recimo 3 puta tjedno na misu)... najgore od svega je što sam tada bio dijete (imao sam 10god) tako da nisam nikakve druge sakramente "položio" (ili kako se to već kaže) zbog svega što mi se dogodilo, to je valjda poljuljalo moju vjeru i to sve... sad imam 24god ali otada sam prestao ići u Crkvu i to sve i mislim tj. smatram da imam dosta toga za ispovjedit...
Zbunjeni1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 10:09   #170
Quote:
Epic hero kaže: Pogledaj post
A zašto hoćeš ići na ispovijed?
Psihološki, to nije tako čudno; čovjeku se nakupi kojekakvih primjedbi na samog sebe - neki to rješavaju putem ispovijedi, neki odlaze na psihoterapiju, neki u Oprah show pa tamo pred milijunskim auditorijem 'olakšavaju dušu', itd. Svatko se snalazi kako najbolje zna.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 12:55   #171
Quote:
Zbunjeni1 kaže: Pogledaj post
Imam nekoliko pitanja u vezi svete ispovijedi nadam se da mi možete pomoći. Zanima me dali osoba koja je samo krštena (nema ni jedan drugi sakrament) ima "pravo" na ispovijed? Postoje li "zabranjene teme" o kojima nesmiješ razgovarati? I koliko to obično vremenski traje, tj. jesi li ograničen vremenski ili? I kojim riječima se započinje sveta ispovijed? Hvala unaprijed na pomoći tj. odgovorima ako ih bude bilo.
Odlaskom na ispovjed, cistis svoju dusu, rjesavas se grijeha, sto te vodi ka pricesti. Prva ispovijed uvijek bude prije odlaska na prvu pricest. Da bi isao na ispovjed, moras imati sakrament euharistije. Odi kod svog zupnika i reci sto bi zelio. Moze te saslusati i bez ispovjedi, klasican razgovor.
Zabranjenih tema nema. Svecenik sve sto cuje od tebe ne smije nikome reci, sto se naziva ispovjedna tajna. I ne odresuje svecenik grijeha jer to on zeli, tako mu doslo, on je tu u Isusovo ime, odnosno nasljednik apostola, kojima je Isus dao vlast otpustatu grijehe.
__________________
Save the cheerleader! Save the world!
osjecanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 14:21   #172
Quote:
Zbunjeni1 kaže: Pogledaj post
Imam nekoliko pitanja u vezi svete ispovijedi nadam se da mi možete pomoći. Zanima me dali osoba koja je samo krštena (nema ni jedan drugi sakrament) ima "pravo" na ispovijed? Postoje li "zabranjene teme" o kojima nesmiješ razgovarati? I koliko to obično vremenski traje, tj. jesi li ograničen vremenski ili? I kojim riječima se započinje sveta ispovijed? Hvala unaprijed na pomoći tj. odgovorima ako ih bude bilo.
Najbolje da ti odes unutra i postavis ta pitanja sveceniku nego ovako na forumu.
Ispovjed nema smisao sama po sebi nego je ispovjed jedan korak do euharistije...euharistija je vrhunac svih sakramenata pa tako i ispovjedi. Nema smisla da ti netko dijeli sakrament ispovjedi samo da ti se podijeli ako ne zelis dalje, ako ne zelis smisao svega...ako trebas samo razgovor u tom tonu i to je super- a i to mozes ga dobit i u ispovjedaonici.
Preporucam samo da izbjegavas grupne ispovjedi nego otidji negdje na svakodnevnu ispovjed kad svecenik ima vremena i volje da sjedne s tobom i objasni ti sta te sve zanima.

Bolje je doc u ispovjedaonicu otvorena srca bez ikakvog znanja nego s predrasudom i klimavim znanjem..a klimavo je sve sto mos dobit ovdje.
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 14:31   #173
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post

Bolje je doc u ispovjedaonicu otvorena srca bez ikakvog znanja nego s predrasudom i klimavim znanjem..a klimavo je sve sto mos dobit ovdje.
Ovo mi je do sada najbolji anti-logički zaključak ikada.
__________________
Forum.hr - Super najsporiji internet forum na planeti.

Zadnje uređivanje Epic hero : 17.01.2013. at 15:18.
Epic hero is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 15:34   #174
Quote:
Epic hero kaže: Pogledaj post
Ovo mi je do sada najbolji anti-logički zaključak ikada.
Reci molim te koliko godina ti imas svecenickog staza?
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 19:44   #175
Quote:
Epic hero kaže: Pogledaj post
A zašto hoćeš ići na ispovijed?
mozda da se pomiri s Bogom i bude vracena u njegovu milost

da se izmiri s Crkvom koju ranjavaju nasi grijesi

ili jednostavno da primi mir i spokoj savjesti i duhovnu utjehu

ili da se duhovno osnazi za nadolazece bitke i vazne zivotne odluke

jer ispovijed obnavlja duhovni žar i jaca nas u nasim rezolucijama

daje bozansku utjehu i pruza univerzalni poziv na svetost


ispovijed je ustanovio sam Krist kada se uvece “ toga prvoga dana u tjednu“ na Uskrsnju Nedjelju pojavio pred apostolima (Ivan 20:19-23),

i njenoj j prijateljici je samo dovoljno da ima sakrament krstenja pa da pristupi svetoj ispovijedi sa svim onim sto je vec kod kuce prije odlaska pripremil

ta duhovna priprema PRIJE ulaska u ispovjedaonicu je najvazniji korak koji je do nas , a ostalo Duh radi. svecenik u ispovjedaonici ne predstavlja sebe

uvjerena sam da ako se iskreno pripremim i nakanim na ispovjed, onda je bozja milost narocito prisutna, i ja se vise ne sjecam svojih rijeci iz ispovjedaonice, obicno se ne zadrzim koju minutu, a svecenik pita bas ono sto treba, i kasnije se ne sjecam nicega do bas tih njeznih ocinskih polu-pitanja koja su mi pravi melem i zapravo pravo razrjesenje , vodilja i snaga za kasnije. ispadne da ono sto je bilo prije ulaska u ispovjedaonicu da velikim dijelom nikad niti ne udje tamo

a ono sto udje u ispovjedaonicu, tamo i ostane
svecenik u grob nosi ono sto mu ispovijedis, bez obzira na bilo kakve obzire ma sto god to bilo

na ispovjed treba ici srcem koje je vec olaksano pri samoj odluci na odlazak, a pravu okrepu dobija po svecenikovu odrjesenju.
konacnu snagu prima na pricesti koja potom slijedi i sluzi kao pecat
papa Ivan Pavle II se ispovjedao jednom tjedno



eto, isklimala i ja svoga neceg malo, a kako Agica veli, najbolje otici u Bozji dom i obratiti se tamo sveceniku
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 20:21   #176
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Ispovjed nema smisao sama po sebi nego je ispovjed jedan korak do euharistije...euharistija je vrhunac svih sakramenata pa tako i ispovjedi. Nema smisla da ti netko dijeli sakrament ispovjedi samo da ti se podijeli ako ne zelis dalje, ako ne zelis smisao svega...ako trebas samo razgovor u tom tonu i to je super- a i to mozes ga dobit i u ispovjedaonici.
Da se ovo boldano krivo ne shvati, ispovijed ima itekako smisla sama po sebi, jer je to redovan način oproštenja smrtnih grijeha, išla osoba kasnije na pričest ili ne. Naravno, vrhunac je sv. Euharistija, kojoj treba prethoditi sakrament pomirenja ukoliko je osoba u stanju smrtnog grijeha.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2013., 12:17   #177
Što to ispovijed čini "svetom"?
Reći popu svoje grijehe, dobiti odriješenje i opet nanovo griješiti?
Mislim, kad bi tu bilo nečeg svetog, ljudi bi se sve manje ispovijedali jer bi sve manje griješili, ali kolko vidimo to nije slučaj.
Tak da se uzalud zavaravate svi vi koji se samo deklarativno kajete u ispovijedaonicama pred drugim ljudima, dok su vam istovremeno pred Bogom srca zakračunata neprobojnom bravom.
Varaju vas da netko drugi preuzima vaše grijehe... a čak se ni savjest neda zavarat samo s nekoliko očenašeka i zdravomarji.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2013., 14:52   #178
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Što to ispovijed čini "svetom"?
Ništa. Isto to ljudi rade kad razgovaraju o onime što ih muči ili ne muči sa psihologom ili dobrim prijateljem.
Onda tu nema svetosti već vlada svjetovnost... valjda zbog toga što nema pokore.

Bitnije je da se nakon toga bolje i laganije osjećaju. Prolaze katarzu te mogu krenuti naprijed u život i bez očenašeka.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2013., 17:15   #179
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Što to ispovijed čini "svetom"?
Reći popu svoje grijehe, dobiti odriješenje i opet nanovo griješiti?
Mislim, kad bi tu bilo nečeg svetog, ljudi bi se sve manje ispovijedali jer bi sve manje griješili, ali kolko vidimo to nije slučaj.
Tak da se uzalud zavaravate svi vi koji se samo deklarativno kajete u ispovijedaonicama pred drugim ljudima, dok su vam istovremeno pred Bogom srca zakračunata neprobojnom bravom.
Varaju vas da netko drugi preuzima vaše grijehe... a čak se ni savjest neda zavarat samo s nekoliko očenašeka i zdravomarji.
Pa to je sve istina..al sveta ispovjed je jedino sveta kad je iskrena, kad nije deklarativna i kad ti je srce otvoreno pred Bogom- sve drugo o cemu pises znaci da nije sveta ispovjed nego nevaljana ispovjed. Ja ne činim nevaljane ispovjedi..a vjerujem da i vecina ljudi koji poznaju sta je sakrament ispovjedi to ne čine.
Tvoj izvanjski dozivljaj nekoga i manjkavi sud o nekome nije mjerilo toga dal je netko bio iskren, deklarativan ili zatvorena srca.
Ovakvi natpisi su samo čiste diskriminirajuće predrasude prema ljudima, samo na osnovi toga sto su vjernici.
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2013., 17:41   #180
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Ovakvi natpisi su samo čiste diskriminirajuće predrasude prema ljudima, samo na osnovi toga sto su vjernici.
Ajd ne frulaj. Da su ljudima ispovijedi iskrene i iz srca, ne bi trebali opetovano ići po oproste grijeha. Pa nisu valjda toliki tupani da stalno iznova ponavljaju ista sranja i kontinuirano ištu oprost za njih.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:39.