Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2012., 23:43   #1
Da li znate koliko konzumiramo soju i GMO hrane?

"... Neki ističu da se već 20 godina milijarde životinja i milijuni ljudi u EU-u hrane proizvodima od GMO soje, međutim, do sada nije bilo nikakvih prijava problema bilo iz redova farmera, liječnika ili veterinara." - cudaprirode.com

Pitam se već 2 godine zašto je toliko zastupljena soja u našoj svakodnevnoj industrijskoj prehrani i gdje tolika izrasta kad ju jedu milijarde životinja i milijuni ljudi. Lijek se u malim bočicama čuva pa tako i soja je zdrava do neke granice preko koje je pitanje- zašto nam to treba?

U hrvatskoj se zna da imamo žitnicu, kukuruz, maslina, vinograde... a gdje ta silna soja raste koju koriste naše mesne i prehrambene kuće u proizvodnji hrane?
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 01:09   #2
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
"... Neki ističu da se već 20 godina milijarde životinja i milijuni ljudi u EU-u hrane proizvodima od GMO soje, međutim, do sada nije bilo nikakvih prijava problema bilo iz redova farmera, liječnika ili veterinara." - cudaprirode.com

Pitam se već 2 godine zašto je toliko zastupljena soja u našoj svakodnevnoj industrijskoj prehrani i gdje tolika izrasta kad ju jedu milijarde životinja i milijuni ljudi. Lijek se u malim bočicama čuva pa tako i soja je zdrava do neke granice preko koje je pitanje- zašto nam to treba?

U hrvatskoj se zna da imamo žitnicu, kukuruz, maslina, vinograde... a gdje ta silna soja raste koju koriste naše mesne i prehrambene kuće u proizvodnji hrane?
U Nizozemskoj i ostalim dijelovima EU
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 07:28   #3
Odgovor na pitanje: ne znamo koliko jedemo gmo hrane.

Tome je pomogla i naša neoliberalna vlada koja je ukinula obavezu isticanja istog na proizvodu.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 11:30   #4
Quote:
U Nizozemskoj i ostalim dijelovima EU
Notorna glupost!

Soja je postala popularna negdje osamdesetih godina prošlog stoljeća u vrijeme kada je vegetarijanstvo postalo moderno. Prvo vrijeme soja je dolazila iz Kine, kasnije se počela uzgajati u Evropi, najviše u Poljskoj.

Danas se najviše soje proizvdoi u Argentini. I da, tamo se uzgaja GMO soja. Ta se soja koristi kao stočna hrana i izvozi se po cijelom svijetu.

Danas stvarno nemožemo biti sigurni koliko GMO hrane jedemo.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 02:44   #5
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Notorna glupost!

Soja je postala popularna negdje osamdesetih godina prošlog stoljeća u vrijeme kada je vegetarijanstvo postalo moderno. Prvo vrijeme soja je dolazila iz Kine, kasnije se počela uzgajati u Evropi, najviše u Poljskoj.

Danas se najviše soje proizvdoi u Argentini. I da, tamo se uzgaja GMO soja. Ta se soja koristi kao stočna hrana i izvozi se po cijelom svijetu.

Danas stvarno nemožemo biti sigurni koliko GMO hrane jedemo.
ti si glupost

pipo je pred par godina imao skandal sa GMO sojom koja se nalazila u salami. od kud je uvozio soju? iz Nizozemske
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 17:57   #6
Quote:
komar kaže: Pogledaj post

U hrvatskoj se zna da imamo žitnicu, kukuruz, maslina, vinograde... a gdje ta silna soja raste koju koriste naše mesne i prehrambene kuće u proizvodnji hrane?
U Brazilu se masovno krči Amazonska prašuma kako bi se mogla masovno uzgajati soja.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 19:49   #7
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
ti si glupost

pipo je pred par godina imao skandal sa GMO sojom koja se nalazila u salami. od kud je uvozio soju? iz Nizozemske
Argentina,Brazil najveći proizvođači a time i izvoznici GMO soje.Prije nekoliko godina u Srbiji je uveženo dosta takve soje i nešto se dogodilo ( što točno ne znam) kasnije ministrica poljoprivrede koja je i dopustila uvoz takve soje je i zabranila.
HR Zvona is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 21:05   #8
Prica od nekidan...

Dakle kao sto znamo, nakon sto je ovogodisnja susa masakrirala zetvu u SAD-u, cijene kukuruza i soje otisle su na rekordne razine.
Soja:
http://www.indexmundi.com/commoditie...ans&months=120
Kukuruz:
http://www.indexmundi.com/commoditie...orn&months=120

Zanimljivo, uzgajivaci kukuruza u SAD-u nisu stradali, iz dva razloga: 1. Osiguranje i drzava su platili stete, i 2. gubitke u urodu znatno je ublazila visoka cijena za koju sada svoje proizvode prodaju.

Medjutim, uzgajivaci stoke nasli su se na sto muka. S obzirom da su ovisni o tim proizvodima, nije tesko zakljuciti sto za njih znaci visoka cijena kukuruza i soje. Da stvar bude gora, susa jos uvijek traje i nema ni trave. Stoku prodaju i rjesavaju je se, ali cijena mesa je mala jer prodaju i svi ostali.

Sad dolazi ono zanimljivo:

Snalazljivi stocari hrane svoju stoku alternativom, koju pronalaze u supermarketima za pol cijene kukuruza ili soje: gumenim bombonima, cokoladom, keksima...
http://money.cnn.com/2012/10/10/news...eed/index.html

__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein

Zadnje uređivanje rakijetina : 24.11.2012. at 21:14.
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 02:01   #9
Soja je najjeftinija "hrana" za tovljenje ljudi kao i zivotinja u mesnoj industriji.
Mozda je i zdrava u malim kolicinama i fermentirana,ali jedino ona od prije 70-ih i Monsata i slicnih genetskih p*zdarija.Nefermentirana a i vjerovatno modificirana soja i njezini derivati su opasni za zdravlje,a skoro je ima u 1/3 hrane,u supermarketima je ima u apsolutno svim ugljikohidratnim proizvodima.
Cuo sam negdje da su neki ruski istrazivaci trazili non-gmo soju i jedino je uspjeli nac u Srbiji jer je skoro 90% svjetske proizvodnje modificirano.
__________________
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today."-J.D.
Eoin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 13:05   #10
Quote:
Eoin kaže: Pogledaj post
u supermarketima je ima u apsolutno svim ugljikohidratnim proizvodima.
Znaci, soja u brasnu, makaronima i seceru? Zasto?
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 15:29   #11
soja je sastojak mnogih namirnica, ali ovaj podatak o brašnu i šećeru tumačim kao "nesavršenosti interneta"

rijetko koja biljna kultura ima takav spektar i koiličinu proteina i otud njena rasprostranjenost
no postoji i druga strana medalje, a meni kao "praktičaru", najbolji dokaz za to je činjenica da se svinja ili krava neće nikad zabuniti pa u prirodi ući u sojino polje, stoka ima prirodni instikt za otrovne tvari

u eu nema gmo soje, tako ni u hr (ja bi prvi iskoristio to saznanje ), čak je zabranjen i uvoz, ali problem je što soje nikad dosta i postavlja se pitanje kvalitete kontrola uvoza iz obaju amerika

u nas se posljednjih godina primjećuje ekspanzija u zasijanim površinama (čak ju i ja sijem), ali pitanje je kako će se uzastopne suše odraziti po tom pitanju jer soja teško stradava u uvjetima sušnih godina (ove godine je izuzetna otkupna cijena anulirala razočaravajući prinos, ali bojazan je prisutan)
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 16:39   #12
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
soja je sastojak mnogih namirnica, ali ovaj podatak o brašnu i šećeru tumačim kao "nesavršenosti interneta"
Ja takve tvrdnje tumacim totalnim nepoznavanjem problematike 'ratnika svjetla' koji se bore protiv zlih znanstvenika i korporacija
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 02:19   #13
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Znaci, soja u brasnu, makaronima i seceru? Zasto?
U Kauflandu nemrem kupovati kruh jer sadrži soju. Zašto u polubijeli kruh staviti soju - valjda je isplativo.... "u supermarketima je ima u apsolutno svim ugljikohidratnim proizvodima" - pratim zbog alergičara soju na etiketama, kako sojin lecitin ili što drugo sojino je u mliječnim, mesnim, ja bi rekla u 95% svih namirnica.

Ako se govori o GMO i jako si vidovit lako rečeš da danas GMO može biti dio svake hrane: Gotovo polovica GM kultura raste u zemljama u razvoju, a najviše se uzgajaju biotehnološke inačice kukuruza, soje, pamuka, kanole, šećerne repe, lucerke, papaje, buče, rajčice, slatke paprike i krumpira.

Zanima me za što se koristi GMO šećerna repa? Za ljude ili stoku? Zbog svega domaća hrana mi najviše šmeka, ali proizvođači hrane kod nas nestaju ko u SF filmovina - preko noći! U svijetu nije tako:

Lani su GM kulture rasle na 160 milijuna hektara, što je za osam posto više nego 2010. godine.

Sve se širi, raste i razvija, a kod nas samo turizam a kako hranimo te sve silne ljude koji dolaze k nama ako poljoprivreda i stočarstvo odumire.

Zadnje uređivanje komar : 29.11.2012. at 02:26.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 10:29   #14
Quote:
Sve se širi, raste i razvija, a kod nas samo turizam a kako hranimo te sve silne ljude koji dolaze k nama ako poljoprivreda i stočarstvo odumire.
Uvoznom hranom...
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 13:43   #15
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Uvoznom hranom...
Toga sam svjesna - što me jako žalosti. Moooooram vam reči jednu veselu novost. Od domaćih proizvođača došlo je za mene jedno olakšanje - prije godinu i pol nisam mogla kupiti hrenovke za dijete - prisutnost mlijeka i soje su razlog. Jučer opet u lovu na hranu imala sam na izbor 3 proizvođača koji ne stavljaju više ove za mene neželjene elemente još samo da dijete pojede pa da vidim dali je deklaracija valjana
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 21:25   #16
Hrenovke, ali i sve druge mesne prerađevine proizvode se od...ne želiš ni znati šta ima unutra. Bolje djetetu daj natur šnicl neke živine koja je rasla kod nas, na selu i hranila se domaćom hranom.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 01:37   #17
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Hrenovke, ali i sve druge mesne prerađevine proizvode se od...ne želiš ni znati šta ima unutra. Bolje djetetu daj natur šnicl neke živine koja je rasla kod nas, na selu i hranila se domaćom hranom.
Ma da je sve to znam..... ali nemrem baš da mu niš nedam industrijsko. To možda tjedno jednom ili manje... tone povrća, saftovi samo čisto meso, špek i šunka, juhe, variva - svaki dan kuhamo što bi nekom bio rajski život a meni je dosadilo pa tražim nešto da malo dodam - mali stalno traži "salami" pa ovo je ko salami. Moj suprug je bio na praksi nekoliko dana u srednjoj školi u mesnoj industriji i to na paštetama - veli da 12 godina nije ni pomislio da bi ju mogao jesti. Kasnije kad se zaposlio u tvornici duhana - bio je pušač. kad je vidio s kakvim "juhama" špricaju duhan prestao je pušiti.

Kinezi vele "kako jedeš tako razmišljaš" pa si mislim ako imaš raznovrsniju ponudu na stolu da to doprinosi nečemu ne tijelu nego i psihi, mali zapravo ni nezna za mnoge stvari pa mi je žao. On samo ide i pokazuje po katalozima to ne, to ne, to je buba za dadu... a nadam se da će se to uskoro promijeniti - po nekima je već i trebalo.

Bolje djetetu daj natur šnicl neke živine koja je rasla kod nas? - Pa kaj hrenovke pik vrbovca, a druge sam vidla puris, ne rastu kod nas? Nisam ja od onih koji kažu: "Ne želim znati istinu jer želim živjet mirno" ja sam mirna samo ako znam istinu Osobno pazim da kupujem hranu domaće prehrambene industrije što zbog radnih mjesta ljudi - što zbog vjerovanja da je kvalitetnije i tako svakako doprinosimo našoj poljoprivredi. Hranim kokoši, piceke, imam svoje povrće, kupujem sir i vrhnje od uzgajivača krava, meso za klanje iz okoline, ali... zađemo u velike centre pa me ponesu kolica i sim i tam.

Zadnje uređivanje komar : 01.12.2012. at 01:44.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 10:21   #18
Quote:
Pa kaj hrenovke pik vrbovca, a druge sam vidla puris, ne rastu kod nas?
Teoretski da. Praksa je dijametralno suprotna od teorije.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 13:31   #19
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Teoretski da. Praksa je dijametralno suprotna od teorije.
Blago rečeno, ova tvoja rečenica je produkt interneta i "teorija zavjera" kako ja to nazivam.

To što mi ne simpatiziramo dotičnog vlasnika PiK-a ne znači da trebamo širit neistine.

Znam neke ljude i vjeruj mi svi proizvodi PiK-a Vrb. su naši. Domaća sirovina.
Ne govorimo za ostale stvari u njegovom vlasništvu, već konkretno za PiK-Vrb.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 14:46   #20
Uvijek me utjesi kad cujem da je domaca sirovina... Ono, pastorala, kravice pasu, telad sisaju a gice se valjaju po kaljuzi... Jasno, oko svega skakuce zeko...

A ne one zle kapitalisticke tvornice mesa koje stoku hrane atomskim i bioloskim otpadom...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:56.