Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2013., 11:15   #21
Pošto se odnosi popis zaliha i obračun razlike trošarine za cigarete i na "maloprodajni kanal" (za one koji drže cigarete u maloprodaji radi prodaje),da li se tada plaćena trošarina može knjižiti kao izdatak u KPI kod obrtnika dohodaša?
Unaprijed hvala na odgovoru.
__________________
....dobar savjet zlata vrijedi....
CHASMIR is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 12:11   #22
Pozz,
da li mi itko može objasniti e-trošarine. Poduzeće je registrirano u registar trošarinskih obveznika. Ali mi nije jasno kako dobiti digitalni certifikat (FINA) i kako izvršiti prijavu u G2B servis? Koliko su u mijenjali oko tih trošarina ništa mi više nije jasno. Hvala unaprijed na odgovoru
ivy27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 15:46   #23
Question

Quote:
ivy27 kaže: Pogledaj post
Pozz,
da li mi itko može objasniti e-trošarine. Poduzeće je registrirano u registar trošarinskih obveznika. Ali mi nije jasno kako dobiti digitalni certifikat (FINA) i kako izvršiti prijavu u G2B servis? Koliko su u mijenjali oko tih trošarina ništa mi više nije jasno. Hvala unaprijed na odgovoru
I ja muku mučim sa sustavom e-trošarine. Imam isti problem, al gospoda na carini šturo ili nikako neće pojasniti sustav funkcionranja. Nakon 20- tak upita e- mail poštom jedino što sam shvatila je da vrijedi ista podrška finine kartice koju već imamo za e- poreznu. ali pri popunjavanju obrazaca na G2B servisu za koji traži certifikat ne umijem naći put do certifikata. Ako itko zna više molim za pomoć.
Dianaedis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 19:16   #24
Question

Quote:
Dianaedis kaže: Pogledaj post
I ja muku mučim sa sustavom e-trošarine. Imam isti problem, al gospoda na carini šturo ili nikako neće pojasniti sustav funkcionranja. Nakon 20- tak upita e- mail poštom jedino što sam shvatila je da vrijedi ista podrška finine kartice koju već imamo za e- poreznu. ali pri popunjavanju obrazaca na G2B servisu za koji traži certifikat ne umijem naći put do certifikata. Ako itko zna više molim za pomoć.
Pozz, evo ovako su nama rekli kad smo ih napokon uspjeli dobiti na telefon. Treba ispuniti i poslati sljedeće:
1. zahtjev za izdavanje poslovnog certifikata kojeg se preuzme na stranici fine < http://rdc.fina.hr/obrasci/obrazac1.pdf>
2. ugovora x 2 <http://rdc.fina.hr/obrasci/RDC-ugovor1.pdf> (kojeg mi neće otvoriti u pdf, ne znam zašto ),
3. kopiju osobne i
4. rješenje o obrtu u nadležnu podržnicu FINE.
S tim da mi nismo imali od prije fininu karticu za e-poreznu, tako da ne znam da li i ti moraš po istom postupku. Koliko sam skužila, dobiješ nekakav usb stick i korisničko ime i lozinku kojom pristupaš aplikaciji e-trošarina. Ako imaš već taj stick onda možda trebaš samo podnijeti zahtjev za taj certifikat. Totalno kompliciraju s tim glupostima, nije nikakvo čudo da nitko neće investirati kod nas kad se ni poduzetnici koji dugi niz godina posluju više ne snalaze u toj birokraciji. Nadam se da sam barem malo pomogla. LP
ivy27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 20:02   #25
Quote:
ivy27 kaže: Pogledaj post
Pozz, evo ovako su nama rekli kad smo ih napokon uspjeli dobiti na telefon. Treba ispuniti i poslati sljedeće:
1. zahtjev za izdavanje poslovnog certifikata kojeg se preuzme na stranici fine < http://rdc.fina.hr/obrasci/obrazac1.pdf>
2. ugovora x 2 <http://rdc.fina.hr/obrasci/RDC-ugovor1.pdf> (kojeg mi neće otvoriti u pdf, ne znam zašto ),
3. kopiju osobne i
4. rješenje o obrtu u nadležnu podržnicu FINE.
S tim da mi nismo imali od prije fininu karticu za e-poreznu, tako da ne znam da li i ti moraš po istom postupku. Koliko sam skužila, dobiješ nekakav usb stick i korisničko ime i lozinku kojom pristupaš aplikaciji e-trošarina. Ako imaš već taj stick onda možda trebaš samo podnijeti zahtjev za taj certifikat. Totalno kompliciraju s tim glupostima, nije nikakvo čudo da nitko neće investirati kod nas kad se ni poduzetnici koji dugi niz godina posluju više ne snalaze u toj birokraciji. Nadam se da sam barem malo pomogla. LP
ovaj link prvi što si navela smo popunjavali pri prvoj registraciji na finu za e-regos i e- poreznu za izdavanje certifikata ( njihovu karticu), a ovaj drugi link ni meni ne otvara, tako da sam i dalje u blaženom neznanju. :-)

Koji bezobrazluk od njihove administracije, na kraju balade sam pitala kako da dođem na datoteku sa certifikatima, nisu mi niti odgovorili.
Dianaedis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 20:24   #26
Quote:
Dianaedis kaže: Pogledaj post
ovaj link prvi što si navela smo popunjavali pri prvoj registraciji na finu za e-regos i e- poreznu za izdavanje certifikata ( njihovu karticu), a ovaj drugi link ni meni ne otvara, tako da sam i dalje u blaženom neznanju. :-)

Koji bezobrazluk od njihove administracije, na kraju balade sam pitala kako da dođem na datoteku sa certifikatima, nisu mi niti odgovorili.
Na ovoj stranici <http://rdc.fina.hr/> pri dnu imaš grupu RDC CA root certifikati/Preuzimanje certifikata. Možda ti je to tu. Ma ne znam više, luda sam. Mislila sam to sutra poslati, a ne vrijedi mi bez tog ugovora kojeg mi ne otvara
nisu od nikakve pomoći. Nazovem jedne oni ne znaju i kažu da zovem na na drugi broj, na drugom broju mi kažu da to nije njihova nadloženost i daju treći broj, a oni se pak ne javljaju danima.
ivy27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 21:00   #27
Quote:
ivy27 kaže: Pogledaj post
Na ovoj stranici <http://rdc.fina.hr/> pri dnu imaš grupu RDC CA root certifikati/Preuzimanje certifikata. Možda ti je to tu. Ma ne znam više, luda sam. Mislila sam to sutra poslati, a ne vrijedi mi bez tog ugovora kojeg mi ne otvara
nisu od nikakve pomoći. Nazovem jedne oni ne znaju i kažu da zovem na na drugi broj, na drugom broju mi kažu da to nije njihova nadloženost i daju treći broj, a oni se pak ne javljaju danima.
imam ja te certifikate, ali ih ne znam učitati, ... neka kvaka još postoji - a automaticom se ne pokazuju.
Dianaedis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 22:57   #28
Quote:
Dianaedis kaže: Pogledaj post
imam ja te certifikate, ali ih ne znam učitati, ... neka kvaka još postoji - a automaticom se ne pokazuju.
Najjednostavnije:
- ubaciti karticu/stick sa certifikatom
- otvoriti Internet explorer
- otići na tools/options/content/certificates
- u "personal" certifikatima bi trebala biti dva finina certifikata
- odabrati jedan po jedan i napraviti export u *.cer formatu u file koji imenujete po želji
- na stranicama od carine odabrati jedan od ta dva file-a, ako prihvati - dobar je, ako javi grešku - onda je onaj drugi.
filiptg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 00:11   #29
Quote:
filiptg kaže: Pogledaj post
Najjednostavnije:
- ubaciti karticu/stick sa certifikatom
- otvoriti Internet explorer
- otići na tools/options/content/certificates
- u "personal" certifikatima bi trebala biti dva finina certifikata
- odabrati jedan po jedan i napraviti export u *.cer formatu u file koji imenujete po želji
- na stranicama od carine odabrati jedan od ta dva file-a, ako prihvati - dobar je, ako javi grešku - onda je onaj drugi.
eh, ovo je pomoglo filip, učitao mi je certifikat, kada sam exportirala po ovim uputama, ali ali....... imam još začkoljica kaže na kraju :

""Barem jedan klijentski certifikat nije vezan za gospodarstvenika!""

e sada sa strane u gornjem dijelu aplikacije postoje raznorazne ponude za označit usluge servisa ( meni trebaju za zort obrazac ) e- trošarine i to sam označila... međutim i kada sve označim javlja isto..možda ipak treba još nešto od fine..

napomena: sa klijentima sam potpisala punomoć i oni su se registrirali u carinskoj upravi za e- trošarine.
Dianaedis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 09:18   #30
Isto tako i meni kao kod Dianaedis. Prihvatio certifikat,sve ok,ali pri spremanju kaže "Barem jedan klijentski certifikat nije vezan za gospodarstvenika". E sad, stranka se prijavila kod njih još prije u carini kao trošarinski obveznik,a na mojoj je fininoj kartici još odavno. Ne znam da li sam trebala još kakav korak napraviti jer sam sad mislila da će automatski prihvatiti njega s moje kartice.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 09:21   #31
Aha,kužim. Munjena sam. Pa trebam njihovu punomoć ispuniti kao što se radilo za punomoć za e-poreznu i sl.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 09:24   #32
Quote:
Dianaedis kaže: Pogledaj post
eh, ovo je pomoglo filip, učitao mi je certifikat, kada sam exportirala po ovim uputama, ali ali....... imam još začkoljica kaže na kraju :

""Barem jedan klijentski certifikat nije vezan za gospodarstvenika!""

e sada sa strane u gornjem dijelu aplikacije postoje raznorazne ponude za označit usluge servisa ( meni trebaju za zort obrazac ) e- trošarine i to sam označila... međutim i kada sve označim javlja isto..možda ipak treba još nešto od fine..

napomena: sa klijentima sam potpisala punomoć i oni su se registrirali u carinskoj upravi za e- trošarine.
Registraciju na b2g radiš na ime svoje firme (na koju glasi i certifikat). Kad dobiješ na mail potvrdu registracije, potpišeš, ovjeriš i vratiš na fax 6511889.

Kad te regisistriraju, u administraciji b2g ovlastiš samu sebe za sustav e-trošarina (kučića na glavnom ekranu, i dodaš sustav etrošarina na svoje ime - tu ćeš trebati učitati i onaj drugi certifikat).

Kad to oni potvrde (dobiješ obavijest na mail) imaš pristup na eTrošarine gdje će se pojaviti lista svih klijenata za koje imaš punomoć.

S druge strane, ako su se oni registrirali za eTrošarine, onda su morali imati svoj certifikat, pa radiš preko njihovog, ili te oni dodaju kao zaposlenika sa ovlastima za eTrošarinu.

I napomena - ako je netko od opunomoćenika obrt - procedura je malo drugčija.
filiptg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 09:59   #33
Filiptg, vidim da se kužiš,pa pomoć molim. Naime, imam certifikat od Fine,na njoj svoje klijente i među njima tog jednog za kojeg bih predavala ZORT preko e-trošarine. Stranka je u njihovom registru trošarinskih obveznika. Punomoć da mogu ja predavati preko svog certifikata ćemo tek predati u ponedjeljak.
E sad...ja sam se išla registrirati na njihovoj stranici za G2B,ispunila svoje podatke od svog obrta jer je certifikat na mene, dodala certifikat koji je ispravan i kad sam došla do zadnje faze izbacuje mi: Gospodarstvenik nema ispravan status! Provjerite status gospodarstvenika u registrima: OIB registar, Registar obrtnika, Registar OPG.

Da li sam trebala nešto prije te registracije napraviti? Toliko im je glupa stranica da je to strašno, sto pdf-a treba otvoriti da se dođe do suvisle informacije.

Da li se to veže uz ono da se moram registrirati sa onom silnom papirologijom u Registar carinskih obveznika? Bez obzira što ja ne predajem ništa za sebe nego za stranku koja je u biti obveznik?

Zadnje uređivanje konto12345 : 07.03.2014. at 10:05.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 10:20   #34
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Da li se to veže uz ono da se moram registrirati sa onom silnom papirologijom u Registar carinskih obveznika? Bez obzira što ja ne predajem ništa za sebe nego za stranku koja je u biti obveznik?
Obrti se moraju registrirati u carini prije pristupa e-uslugama. Koja je točno procedura sada, ne znam, najbolje da pitaš helpdesk.
filiptg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 13:57   #35
Quote:
filiptg kaže: Pogledaj post
Obrti se moraju registrirati u carini prije pristupa e-uslugama. Koja je točno procedura sada, ne znam, najbolje da pitaš helpdesk.
konto, zanima me koji si obrazac popunila za sebe? Postoji li poseban obrazac za administratora i kako doći do njega? Mene su sa e- carine uputili samona ovaj:

e-CARINA
APLIKACIJA ZA PRIJAVU KORISNIKA G2B USLUGA.

Da, točno je što filip kaže, svi koji imaju trošarine moraju se registrirati pored svoje ispostave u glavnu upravu
A. Von Humboldta 4a.

nešto više sam saznala jutros od jednog klijenta koji je bio uporan da nešto iskopa od arogantne gospode.
Ludarija do bola. PUR obrazac trebaju podnijeti i u Ispostavu i u središnjicu. Kopiju obrtnice ( pod. statistiku i rješenje od trg. suda) NKD klasifikaciju, Karton deponiranih potpisa, a punomoći sa administratorom u ispostavu. Nakon sve te procedure će dobiti svoj carinski broj sa kojim ćemo valjda pristupiti nakon registracije gospodarstvenika sa njihovim carinskim brojem pri predaji zort obrasca. Ko zna nešto više molim za doprinos.

U njihovim uputama su se igrali dječjeg vrtića i bojanki, a ništa konkretno nisu objasnili.
Dianaedis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 14:04   #36
Ma pokušavala sam se prijaviti,ali nisam poslala svoje papire od obrta za registraciju,pa naravno da nisam prepoznata niti se mogu registrirati prije sve te dokumentacije. Onda mi je puko film jer cijelo jutro gubim na njihove idiotarije i nitko se ne javlja niti itko zna,pa sam nazvala stranku i objasnila da ću mu ja popunjavati obrazac ručno,a on preko svog certifikata neka ga predaje i gotovo. Imam samo njega jednog koji ima te trošarine i sad zbog njega jednog da se ja idem registrirati kao obveznik,ne hvala. On ima certifikat od Fine još od fiskalizacije i neka se registrira i šalje kad zatreba,a ja ću mu obračunavati kad zatreba. Do sada smo samo dva puta ispunjavali ZORT jer ima u lokalu samo tri vrste cigareta, stranih, pa nije potrebno da kompiciramo s punomoći.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 14:22   #37
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Ma pokušavala sam se prijaviti,ali nisam poslala svoje papire od obrta za registraciju,pa naravno da nisam prepoznata niti se mogu registrirati prije sve te dokumentacije. Onda mi je puko film jer cijelo jutro gubim na njihove idiotarije i nitko se ne javlja niti itko zna,pa sam nazvala stranku i objasnila da ću mu ja popunjavati obrazac ručno,a on preko svog certifikata neka ga predaje i gotovo. Imam samo njega jednog koji ima te trošarine i sad zbog njega jednog da se ja idem registrirati kao obveznik,ne hvala. On ima certifikat od Fine još od fiskalizacije i neka se registrira i šalje kad zatreba,a ja ću mu obračunavati kad zatreba. Do sada smo samo dva puta ispunjavali ZORT jer ima u lokalu samo tri vrste cigareta, stranih, pa nije potrebno da kompiciramo s punomoći.
A dobro, kako Vam je lakše, naravno. Samo ne bi bila obveznik u ovoj priči nego administrator. A naravno to košta zbog finine kartice za koju uredno naplaćuju mjesečnu naknadu. U ovom slučaju ako ju klijent već posjeduje, bolje da on predaje zort obrasce.
Dianaedis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 14:45   #38
evo još novina ako nekoga zanima, malo prije me je nazvala referentica e- podrške nakon e-maila i pojasnila mi usmeno završnu fazu.

Nakon dobivenog carinskog broja gospodarstvenika ( ulazak u sustav ) popunjavamo prijavu za sve klijente u G2B sustavu. Nakon toga printamo taj obrazac i ovjeravamo ga svojim žigom ( kao opunomoćeni administrator ) i faxiramo na broj 6511-889. Oni će nam dostaviti broj (šifru ) e -mail adresom i pri predaji ZORT obrasca idemo direkt na e- trošarine ( zanemarimo login i passwort ) te direkt ulazimo sa potvrda login certifikatom kartice.
Dianaedis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 20:43   #39
Quote:
Dianaedis kaže: Pogledaj post
konto, zanima me koji si obrazac popunila za sebe? Postoji li poseban obrazac za administratora i kako doći do njega? Mene su sa e- carine uputili samona ovaj:

e-CARINA
APLIKACIJA ZA PRIJAVU KORISNIKA G2B USLUGA.

Da, točno je što filip kaže, svi koji imaju trošarine moraju se registrirati pored svoje ispostave u glavnu upravu
A. Von Humboldta 4a.

nešto više sam saznala jutros od jednog klijenta koji je bio uporan da nešto iskopa od arogantne gospode.
Ludarija do bola. PUR obrazac trebaju podnijeti i u Ispostavu i u središnjicu. Kopiju obrtnice ( pod. statistiku i rješenje od trg. suda) NKD klasifikaciju, Karton deponiranih potpisa, a punomoći sa administratorom u ispostavu. Nakon sve te procedure će dobiti svoj carinski broj sa kojim ćemo valjda pristupiti nakon registracije gospodarstvenika sa njihovim carinskim brojem pri predaji zort obrasca. Ko zna nešto više molim za doprinos.

U njihovim uputama su se igrali dječjeg vrtića i bojanki, a ništa konkretno nisu objasnili.
Točno, morate ovo sve što Dianaedis navodi poslati na gore navednu adresu carine prije podnošenja zahtjeva za certifikate i pristupanje aplikaciji. Mi smo to predali ali se mučimo s dobivanjem certifikata kod FINE

I jedna informacija, ne znam da li znate da su se trebali predati zapisnici stanja duhanskih proizvoda zaključno s datumom 06.02. Došlo je do povećanja trošarina, a uskoro će doći i do povećanja cijena duhanskih proizvoda pa će se to morati opet raditi.
ivy27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 21:10   #40
Quote:
ivy27 kaže: Pogledaj post
Točno, morate ovo sve što Dianaedis navodi poslati na gore navednu adresu carine prije podnošenja zahtjeva za certifikate i pristupanje aplikaciji. Mi smo to predali ali se mučimo s dobivanjem certifikata kod FINE

I jedna informacija, ne znam da li znate da su se trebali predati zapisnici stanja duhanskih proizvoda zaključno s datumom 06.02. Došlo je do povećanja trošarina, a uskoro će doći i do povećanja cijena duhanskih proizvoda pa će se to morati opet raditi.
06.03. ispričavam se
ivy27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:18.