Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2016., 13:52   #701
Quote:
venera_veritas kaže: Pogledaj post
Skola treba siriti horizonte, razvijati znatizelju prema zivotu u svom varijantama, uciti cijeniti znanje.
ili učiti kako doći na glasačko mjesto i zaokružiti broj ispred imena. i ispeći jaje. ispuniti uplatnicu i tako to...
meni su takve stvari pokazali roditelji. ali očito da današnji nemaju vremena. ali nema veze, škola će to
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 13:57   #702
Obrazovanje krivo za dizanje kredita.

Ne može današnje školstvo protiv stava Hoću sve i to sve hoću odmah!
__________________
"Ako u raju nema pasa, onda kad umrem želim ići tamo gdje je moj pas!"
yildirim is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 14:17   #703
Tko ne zna ispeci jaje i glasati, taj je toliko glup da ionako ne moze ni srednju upisati.
Nekako mislim da se sa tim sposobnostima radamo.

Pa i moja macka zna ciju vlast ne priznaje i zna si uzeti jesti.
__________________
nikad se ne prepiri s budalom jer netko sa strane neće primijetiti razliku
venera_veritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 16:13   #704
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
a koliko bi ti sati obradjivao kamatni racun u osnovnoj skoli?
Koliko treba da se nauči, 1 ili 100, totalno je nebitno. Važnije je naučiti to, nego trigonometrija, ne znaš li izračunati sinus kuta, neće te nitko izbaciti iz kuće, ali ako digneš kredit uz određenu kamatu, na određeno vrijeme, i ne vratiš ga, izletjet ćeš iz kuće.

Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
ili učiti kako doći na glasačko mjesto i zaokružiti broj ispred imena. i ispeći jaje. ispuniti uplatnicu i tako to...
meni su takve stvari pokazali roditelji. ali očito da današnji nemaju vremena. ali nema veze, škola će to
A škola je prefina za takve stvari? Ili je možda rezervirana za ozbiljne i važne stvari, kao što je BDP Ugande, površina Mozambika, godinu u kojoj je Mozart skladao simfoniju...

Quote:
yildirim kaže: Pogledaj post
Obrazovanje krivo za dizanje kredita.

Ne može današnje školstvo protiv stava Hoću sve i to sve hoću odmah!
Možda danas ne bi svi išli po kredit u banku kao po sladoled, da im je netko rekao i pokazao kako će izračunati koliko novaca trebaju dati nakon obračuna kamate.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 17:26   #705
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Možda danas ne bi svi išli po kredit u banku kao po sladoled, da im je netko rekao i pokazao kako će izračunati koliko novaca trebaju dati nakon obračuna kamate.
Možda ne bi, a možda i bi. Ne podcjenjuj ljudsku želju za posjedovanjem.
Trebali su bježati već na sam spomen nečega kao je promjenjiva kamatna stopa.
__________________
"Ako u raju nema pasa, onda kad umrem želim ići tamo gdje je moj pas!"
yildirim is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 18:00   #706
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
A škola je prefina za takve stvari? Ili je možda rezervirana za ozbiljne i važne stvari, kao što je BDP Ugande, površina Mozambika, godinu u kojoj je Mozart skladao simfoniju...
ne, ajmo ko što su u britaniji krenuli, slati djecu u pelenama da ih učiteljice od pelena odvikavaju, uče jesti priborom za jelo, kad dobiju uši, poslati ih sa šamponom u školu uz poruku učiteljici da "to sredi do sutra" i tome slično (primjeri iz the guardianove kolumne the secret teacher). to bi bilo super, za to su se učitelji i nastavnici školovali i studirali. mogu pri tom učiti djecu i zube prati, vezice vezati, kruh rezati... čitanje, pisanje i računanje su potpuno sporedni, kome to treba?!
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2016., 08:29   #707
nije problem zapravo u tome sto se uci nego kako se uci.
Colospa Retard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2016., 08:31   #708
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
ne, ajmo ko što su u britaniji krenuli, slati djecu u pelenama da ih učiteljice od pelena odvikavaju, uče jesti priborom za jelo, kad dobiju uši, poslati ih sa šamponom u školu uz poruku učiteljici da "to sredi do sutra" i tome slično (primjeri iz the guardianove kolumne the secret teacher). to bi bilo super, za to su se učitelji i nastavnici školovali i studirali. mogu pri tom učiti djecu i zube prati, vezice vezati, kruh rezati... čitanje, pisanje i računanje su potpuno sporedni, kome to treba?!
To su druge krajnosti, ne vjerujem niti da im je to sve prošlo, ali s druge strane, nema veze s ovim što mi pričamo.

To također nema veze se činjenicom da se kod nas u školi uči hrpa nepotrebnih gluposti, a propusti se naučiti hrpa bitnih stvari.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2016., 10:49   #709
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Koliko treba da se nauči, 1 ili 100, totalno je nebitno. Važnije je naučiti to, nego trigonometrija, ne znaš li izračunati sinus kuta, neće te nitko izbaciti iz kuće, ali ako digneš kredit uz određenu kamatu, na određeno vrijeme, i ne vratiš ga, izletjet ćeš iz kuće.
al to nije tema kamatnog racuna nego elementarnog zbrajanja i oduzimanja.
znas ono, ako cokolada kosta 5 kn, a ivica ima 20k, koliko cokolada moze kupiti?
gotovo sam sigurna da je to sadrzaj zadataka rijceima u 2. razredu OS; ako ne i u prvom.
tko nije shvatio tada, nece nikada.
po brojevnom pravcu se drvi u svim visim razredima, i sastavni je dio gotovo svake nastavne jedinice matematike, pa valjda ljudi mogu osvjiestiti, predociti si, sto znaci otici u minus

nije stvar sadrzaja, stvar je procesa.
i tu se slazem, skola se time ne bavi.


Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Možda danas ne bi svi išli po kredit u banku kao po sladoled, da im je netko rekao i pokazao kako će izračunati koliko novaca trebaju dati nakon obračuna kamate.
ak se ne varam, najpoznatijem hr matematicaru, koji stalno iskace iz pastete, su isto uspjeli uvalit i kredit, i to svicarce.
mozda je problem ipak malo dublji?


ono, da ti netko kaze da banka nije humanitarna ustanova koja dijeli lovu, nego dodjes tamo i kupis prozivod koji se zove kredit, isto ko sto dodjes u ducan i kupis proizvod koji se zove cipela.
mogu se sloztii da bi to trebalo biti gradivo prirode i drustva u nizim razredima os, al prije svega, gradivo rasprave roditelja i djece.

ono sto svakak ima veze s skolom, jest citanje s razumijevanjem, i citanje cijelih letaka i cijelih ugovora, pogotovo onih sitnih slova.

samo kaj se,sitna slova kod nas nas u udzbenicima zovu:"za one koji zele znati vise", pa jbg, to procitaju rijetki streberi, i eventualno ak ih ucjenis za "visu ocjenu"

ucenje citanja s razumijevanjem je isto proces....i najcesce ovisi o kvaliteti uciteljice u nizim razredima, odn ovisi o tome kak ti grah padne. ili kolko se roditelji potrude oko toga.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2016., 21:13   #710
zgodan post. na prvu je super, analizirajući baš i ne.

za ispuniti poreznu prijavu dovoljno je osnovnoškolsko znanje čitanja s razumijevanjem, ne treba gubiti vrijeme u školi baš na taj strašan problem.
što je porez je nešto što klinci shvate ako imalo čitaju štampu ili razgovaraju sa roditeljima o rl, a ako ne to, postoji politika i gospodarstvo, predmet koji ima u pola škola.
kako glasati. tehnikalije znaju i oni koji se potpisuju prstom, to će ti lako pokazati i komisija na glasanju. za koga glasati je puno veći problem. imati politički stav zahtjeva puno više rada i razmišljanja nego što može nastavni predmet, a i bilo kakvo sugeriranje je zadiranje u privatnost i indoktriniranje.
bilo što u vezi bankarstva? nategnuto... osnovni i složeni kamatni račun se uče u školi, no razumijevanje monetarne politike je nešto što mnogi nakon faksa ekonomije nisu savladali. sjetila sam se da je jedan visoki sdp-ov dužnosnik (mislim pomoćnik ministra gosp. ili fin.) priznao da ima kredit u švicarcima.
kako podići kredit možemo saznati od službenice na šalteru banke. kako procijeniti rizikE (nije jedan rizik) ne znaju ni mnogi koji su diplomirali na financijama.
kako kupit auto ili kuću? ih, to je najlakše. guglanje, poznanici, odlazak u auto salon. no treba prvo zaraditi za to isto.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2016., 08:49   #711
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
zgodan post. na prvu je super, analizirajući baš i ne.

za ispuniti poreznu prijavu dovoljno je osnovnoškolsko znanje čitanja s razumijevanjem, ne treba gubiti vrijeme u školi baš na taj strašan problem.
...
Mene ovo tvoje bas podsjetilo na ovogodisnje upute porezne o nacinu podnosenja porezne prijave i koliko je prosjecni gradjanin ove drzave to uspio shvatiti:

http://www.porezna-uprava.hr/Dokumen...%20%282%29.pdf

Eto ja prva priznajem da mislim da netko s zavrsenom OS bas i nece tako lako shvatili upute nase administracije...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2016., 12:36   #712
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
kako podići kredit možemo saznati od službenice na šalteru banke. kako procijeniti rizikE (nije jedan rizik) ne znaju ni mnogi koji su diplomirali na financijama.
kako kupit auto ili kuću? ih, to je najlakše. guglanje, poznanici, odlazak u auto salon. no treba prvo zaraditi za to isto.
Naravno, sve informacije oko kredita, objektivne i nepristrane se dobiju od službenice banke, tvoje je samo da potpišeš, što znači da je dovoljno da te škola nauči čitati i pisati, ne moraš znati čak ni sva slova, već samo ona od kojih se sastoji tvoje ime i prezime. Zašto maltretirati djecu slovima kojih nema u njihovom imenu i prezimenu, bitnije je da nauče koliko iznosi BDP Ugande, telefonski imenih Farskih otoka napamet, imena vojnika koji su prvi poginuli u 1. svj. klanju...?

Isto tako, ako želiš kupiti auto, jednostavno odeš u auto salon proizvođača koji ti se sviđa, ne moraš ništa znati o autima, kako se postaje vlasnikom, koje troškove stvara automobil, dovoljno je samo primijeniti gornji odlomak.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2016., 14:33   #713
ne. uzmeš sva uputstva i ugovor i prije potpisivanja pročitaš s razumijevanjem. sve riječi koje ti nisu sasvim jasne uguglaš, pronađeš knjige i učiš. dok ne shvatiš.

john doe, u kojem razredu su tvoja djeca?
moja je završila sedmi i ne vidim da je preopterećena gradivom. ima nepotrebih informacija, no mladom mozgu koji je u treningu, koji je još radoznao i propitkuje to nije problem. nauči se. s razumijevanjem, propitkivajući. pa i guglajući. mala stvarno temeljito zna svo gradivo i preko njega ono što je zanima, ima vremena za aktivnosti i druženja, ništa joj nije teško. drugo su djeca koja su nespremna krenula u školu i ona kojima su roditelji prije škole ubili volju za učenjem, propitkivanjem, razumijevanjem. njima je problem učiti i jednostavne praktične stvari. onima koji su navikli koristiti mozak i pamćenje bdp-a ugande samo sjedne u mozak.

veći problem od "previše nepotrebnih informacija" je manjak zanimljivih sadržaja i dodatne nastave za djecu koju zanimaju određena područja. škola po tom pitanju ne radi ništa. par nadobudnih profesora radit će s lumenima, no obična radoznala djeca nemaju priliku razvijati znanja koja njima leže i koja ih zanimaju.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 08:37   #714
Moje dijete još ne ide u školu.

Moje zanimanje za ovo područje ne proizlazi iz činjenice da imam djecu, već jer imam tu (ne)sreću da se bavim poslom gdje izravno vidim sve mane vrlog nam obrazovnog sustava, izravno sudjelujem na njegovu ispravljanju, i naprosto ne mogu vjerovati onome što vidim.

Kad pomislim da će jednog dana moje dijete krenuti u tu i takvu školu, prođe me jeza.
Kad pomislim da će zapravo krenuti u školu jer nastavnicima treba posao, a ne zato da se on osposobi za samostalan život.
Kad pomislim da je bitnije da obrazovni sustav traje, a ne da se nešto nauči.
Kad pomislim da je u sustavu moje dijete na posljednjem mjestu na tekućoj vrpci, a sve ostalo bitnije od njega, dođe mi žao, što su neki nezadovoljni mojim upisima ovdje(zapravo kurac me zaboli).
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 03:54   #715
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Moje dijete još ne ide u školu.

Moje zanimanje za ovo područje ne proizlazi iz činjenice da imam djecu, već jer imam tu (ne)sreću da se bavim poslom gdje izravno vidim sve mane vrlog nam obrazovnog sustava, izravno sudjelujem na njegovu ispravljanju, i naprosto ne mogu vjerovati onome što vidim..
ne bih se upuštala u raspravu o školstvu, samo me zanima koji bi to posao bio obavljajući koji izravno sudjeluješ u ispravljanju mana obrazovnog sustava. ako nije problem. daješ repeticije, ili?
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2016., 20:35   #716
Jedan od mojih poslova je osposobljavanje radnika za rad, odnosno, zadužen sam za to da svi radnici imaju stručnu, zakonsku i svaku drugu sposobnost za obavljanje poslova koji se od njih traži od trenutka zapošljavanja do odlaska iz tvrtke. Svejedno mi je radi li se o majstorima(električarima, bravarima), ili pravnicima i ekonomistima.

Taj proces počinje zapošljavanjem, i pri tome se počinje od početka, najčešće od onoga što se donese iz škole, a to je malo ili ništa. Većina njih je nabiflana beskorisnom teorijom, a alat u ruke im je opasno dati da se ne ozljede. Prakse nemaju nikakve, većinu stvari su vidjeli na slikama, a neki niti to.

Uvijek im kažem da što prije zaborave sve što su učili i otvore dva para očiju i uključe mozak, to bolje za sve. Bez nadzora ih se ne smije ostaviti niti sekunde, jer su opasni po sebe i okolinu.

Mogao bih ti satima pričati o doživljajima, neki su komični, drugi malo manje, a neki spadaju u rubriku vjerovali ili ne.

Instrukcijama sam se nisam bavio nikad, ali povremeno pišem seminare, diplomske radove i slično.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2016., 17:19   #717
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Jedan od mojih poslova je osposobljavanje radnika za rad, odnosno, zadužen sam za to da svi radnici imaju stručnu, zakonsku i svaku drugu sposobnost za obavljanje poslova koji se od njih traži od trenutka zapošljavanja do odlaska iz tvrtke. Svejedno mi je radi li se o majstorima(električarima, bravarima), ili pravnicima i ekonomistima.
i dalje mi nije jasno koji bi to posao bio. kako ti točno osposobljavaš električare, bravare i pravnike za rad?
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2016., 23:32   #718
Zapravo je vrlo jednostavno, iako tako ne zvuči na prvu. Sigurno si negdje prilikom zapošljavanja polagala zaštitu na radu, uglavnom je to svugdje pro forma, ali u mojoj firmi je to osnovno polazište svega.

Svaka osoba koja dođe u firmu mora proći obuku za posao, moj posao je da omogućim to, kako bi osoba znala svoj posao i bila produktivna.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2016., 18:46   #719
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Zapravo je vrlo jednostavno, iako tako ne zvuči na prvu. Sigurno si negdje prilikom zapošljavanja polagala zaštitu na radu, uglavnom je to svugdje pro forma, ali u mojoj firmi je to osnovno polazište svega.

Svaka osoba koja dođe u firmu mora proći obuku za posao, moj posao je da omogućim to, kako bi osoba znala svoj posao i bila produktivna.
znači, ti provodiš testove zaštite na radu. ok.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2016., 19:49   #720
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
znači, ti provodiš testove zaštite na radu. ok.

enough said.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:32.