Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2015., 14:17   #1
Obrazac IP1 I NP1

Poštovani, nova sam u svemu ovome pa me zanima da li je ovaj novi obrazac IP1 zapravo nova obračunska lista ..Znači on se mora nadograditi u Synesisu i program će sam pod obračunsku listu izdavati taj obrazac ako sam dobro shvatila????
megi365 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 14:59   #2
Quote:
megi365 kaže: Pogledaj post
Poštovani, nova sam u svemu ovome pa me zanima da li je ovaj novi obrazac IP1 zapravo nova obračunska lista ..Znači on se mora nadograditi u Synesisu i program će sam pod obračunsku listu izdavati taj obrazac ako sam dobro shvatila????
Moraš kupiti nadogradnju plaće, 250,00kn.
Imaš i nešto upustava na pupilla.hr.
Ima dosta novih stvari, a uvođenje 01.07.2015.
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 13:21   #3
Imam radnike koji rade dvokratno i u smjeni. Kako to sada ispravno staviti u IP obrazac?
Redovni rad I smjena 61 sat
Redovni rad II smjena 45 sati
Redovni rad dvokratno 49 sati
Da li sve staviti pod redovni rad 155 sati 1.1 ili 61 sat pod 1.1., a ostalo pod 3?
Zna li tko?
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 14:24   #4
Quote:
ini5 kaže: Pogledaj post
Imam radnike koji rade dvokratno i u smjeni. Kako to sada ispravno staviti u IP obrazac?
Redovni rad I smjena 61 sat
Redovni rad II smjena 45 sati
Redovni rad dvokratno 49 sati
Da li sve staviti pod redovni rad 155 sati 1.1 ili 61 sat pod 1.1., a ostalo pod 3?
Zna li tko?
Redovni rad: sve pod 1.1
Neradni dani,blagdani, godišnji: pod 1.7
Pod 3.idu dodaci; npr: dodatak za radni staž, vjernost, uvjete rada......
Tako sam ja to shvatio
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 18:58   #5
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Redovni rad: sve pod 1.1
Neradni dani,blagdani, godišnji: pod 1.7
Pod 3.idu dodaci; npr: dodatak za radni staž, vjernost, uvjete rada......
Tako sam ja to shvatio
Molim vas pomoć, uglavnom , ja sam full nova u svemu ovome, i sve izmjene sam napravila prema uputama, tj. zamijenila sam licencnu datoteku i skunula ono a njihove str i instalirala, nakon toga sam morala potvrditi parametre tj podatke o firmu, i neke stope...
I sad mi nije jasno kako dobiti te obrasce IP1, IP2, IO1, IO2...Meni u biti neće bit nekih izmjena jer svi radimo prva, druga i to sve ide u redovan rad( nema nočnih ,rada ned blagdanima , praznicima..)

dal sam ja to uopće dobro instalirala, dak hja trebam vidjet nekakve dokumente Obrazac IP1, Obrazac IP2 pod ovim izbornikom Plaće
megi365 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 22:53   #6
ja trebam pomoć;

dosada sam imala u obračunskim listama (radim u synesisu) formiranu kao stavku obračuna noćni rad praznikom/nedjeljom

evo u četvrtak mi je radnik imao turu od 21:00-1:00. to sam inače prikazivala u obračunskoj listi, a tako sam mislila i sada, kao 1h rad praznikom + 2h noćni rad praznikom+ 1h noćni rad.

ali ne vidim di da u tom novom IP1 stavim taj noćni rad praznikom u kojem polju da to prikažem, ili recimo zna mi se dogoditi prekovremeni noćni rad nedjeljom?!?

ima netko kakvu zamisao?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 06:56   #7
Quote:
megi365 kaže: Pogledaj post
Molim vas pomoć, uglavnom , ja sam full nova u svemu ovome, i sve izmjene sam napravila prema uputama, tj. zamijenila sam licencnu datoteku i skunula ono a njihove str i instalirala, nakon toga sam morala potvrditi parametre tj podatke o firmu, i neke stope...
I sad mi nije jasno kako dobiti te obrasce IP1, IP2, IO1, IO2...Meni u biti neće bit nekih izmjena jer svi radimo prva, druga i to sve ide u redovan rad( nema nočnih ,rada ned blagdanima , praznicima..)

dal sam ja to uopće dobro instalirala, dak hja trebam vidjet nekakve dokumente Obrazac IP1, Obrazac IP2 pod ovim izbornikom Plaće
Trebaš vidjeti IP1 I IP
Treba napraviti i ovo nakon instalacije: iseš na : Podaci o knjizi, F3 Grupe,
kvačica na plaće
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 07:02   #8
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
ja trebam pomoć;

dosada sam imala u obračunskim listama (radim u synesisu) formiranu kao stavku obračuna noćni rad praznikom/nedjeljom

evo u četvrtak mi je radnik imao turu od 21:00-1:00. to sam inače prikazivala u obračunskoj listi, a tako sam mislila i sada, kao 1h rad praznikom + 2h noćni rad praznikom+ 1h noćni rad.

ali ne vidim di da u tom novom IP1 stavim taj noćni rad praznikom u kojem polju da to prikažem, ili recimo zna mi se dogoditi prekovremeni noćni rad nedjeljom?!?

ima netko kakvu zamisao?
Možda ovako: rad praznikom:3
noćni rad: 1

eventualno pod 3: dodatak za rad praznikom noću
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 09:02   #9
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Redovni rad: sve pod 1.1
Neradni dani,blagdani, godišnji: pod 1.7
Pod 3.idu dodaci; npr: dodatak za radni staž, vjernost, uvjete rada......
Tako sam ja to shvatio
Rad u drugoj smjeni i dvokratno i jesu otežani uvjeti rada i na to radnik dobije postotak uvećanja.
Mislim da to ipak ide pod 3. Sada samo ne znam kako upisati sate pod 3.
Da li se tu upisuju sati za rad u smjeni i dvokratno, a pod 1.1 sati za prvu smjenu? Ili se svi sati upisuju pod 1.1., a pod 3 samo iznos uvećanja za uvjete rada?
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 09:04   #10
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
ja trebam pomoć;

dosada sam imala u obračunskim listama (radim u synesisu) formiranu kao stavku obračuna noćni rad praznikom/nedjeljom

evo u četvrtak mi je radnik imao turu od 21:00-1:00. to sam inače prikazivala u obračunskoj listi, a tako sam mislila i sada, kao 1h rad praznikom + 2h noćni rad praznikom+ 1h noćni rad.

ali ne vidim di da u tom novom IP1 stavim taj noćni rad praznikom u kojem polju da to prikažem, ili recimo zna mi se dogoditi prekovremeni noćni rad nedjeljom?!?

ima netko kakvu zamisao?
Prije negdje godinu-dvije zvala sam tri savjetničke kuće i svi su rekli da se gleda koeficijent koji je najpovoljniji za radnika. Znači,ako je radio nedjeljom,a ujedno je to prekovremeni da se obračuna po onom koeficijentu koji je povoljniji za radnika,a ne i jedno i drugo. Jer recimo kod ugostitelja je česti slučaj svakakvih kombinacija. E sad,da li su rekli ispravno ili ne nisam dalje kopala,ali takav su mi dali odgovor u rrifu,rifu i tebu prije godinu-dvije.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 09:54   #11
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Prije negdje godinu-dvije zvala sam tri savjetničke kuće i svi su rekli da se gleda koeficijent koji je najpovoljniji za radnika. Znači,ako je radio nedjeljom,a ujedno je to prekovremeni da se obračuna po onom koeficijentu koji je povoljniji za radnika,a ne i jedno i drugo. Jer recimo kod ugostitelja je česti slučaj svakakvih kombinacija. E sad,da li su rekli ispravno ili ne nisam dalje kopala,ali takav su mi dali odgovor u rrifu,rifu i tebu prije godinu-dvije.
a vidiš meni su pak rekli u rif-u isto pred godinu-dvije da kako smo obrt, imamo <20 radnika pa nemamo pravilnik o radu, a nismo ni pod nekim od postojećih kolektivnih, da nismo uopće dužni dati ikakav dodatak ali ako ćemo ga dati da možemo sami proizvoljno u ugovorima radnicima odrediti koliki će biti neki dodatak pa smo tako mi definirali da će dodatak za noć biti 20%, nedjelju/praznik 20%, prekovremeni 20%.

Međutim, nigdje nisam našla da se dodaci međusobno isključuju, čitala sam kolektivne kao neki smjerokaz i našla ovo što su i oni tebi rekli, ali to je ako se radi o blagdanu i prekovremenom radu pa se to dvoje međusobno anulira u korist radnika jer bi inače to bio dodatak od 250%, ali koliko sam skužila ako se ne radi o toj kombinaciji nedjelja/Dp+prekovremeno onda se dodaci kumuliraju pa smo im za noćni rad nedjeljom te sate plaćali s koeficijentom 1,4.


sad mi jedino pada na pamet da napravim anekse u kojem ću promijeniti taj članak ugovora o radu te definirati da je npr. dodatak za noć 20%, nedjelju/praznik 25% a prekovremeni 30% i staviti da ako radnik istovremeno ostvaruje pravo na dodatak po više osnova, dodaci se međusobno isključuju ali u korist radnika (dakle obračunat će mu se onaj veći, npr ako je noć i nedjelja onda će mu se priznati za te sate samo 25% a ne 45%)
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 13:04   #12
Quote:
ini5 kaže: Pogledaj post
Rad u drugoj smjeni i dvokratno i jesu otežani uvjeti rada i na to radnik dobije postotak uvećanja.
Mislim da to ipak ide pod 3. Sada samo ne znam kako upisati sate pod 3.
Da li se tu upisuju sati za rad u smjeni i dvokratno, a pod 1.1 sati za prvu smjenu? Ili se svi sati upisuju pod 1.1., a pod 3 samo iznos uvećanja za uvjete rada?
Ja bih rad u drugoj smjeni stavio pod 1.1. npr 20 sati..........1000,00kn

pod 3... dodatak za rad u 2.smjeni................100,00kn
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 13:17   #13
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
a vidiš meni su pak rekli u rif-u isto pred godinu-dvije da kako smo obrt, imamo <20 radnika pa nemamo pravilnik o radu, a nismo ni pod nekim od postojećih kolektivnih, da nismo uopće dužni dati ikakav dodatak ali ako ćemo ga dati da možemo sami proizvoljno u ugovorima radnicima odrediti koliki će biti neki dodatak pa smo tako mi definirali da će dodatak za noć biti 20%, nedjelju/praznik 20%, prekovremeni 20%.

Međutim, nigdje nisam našla da se dodaci međusobno isključuju, čitala sam kolektivne kao neki smjerokaz i našla ovo što su i oni tebi rekli, ali to je ako se radi o blagdanu i prekovremenom radu pa se to dvoje međusobno anulira u korist radnika jer bi inače to bio dodatak od 250%, ali koliko sam skužila ako se ne radi o toj kombinaciji nedjelja/Dp+prekovremeno onda se dodaci kumuliraju pa smo im za noćni rad nedjeljom te sate plaćali s koeficijentom 1,4.


sad mi jedino pada na pamet da napravim anekse u kojem ću promijeniti taj članak ugovora o radu te definirati da je npr. dodatak za noć 20%, nedjelju/praznik 25% a prekovremeni 30% i staviti da ako radnik istovremeno ostvaruje pravo na dodatak po više osnova, dodaci se međusobno isključuju ali u korist radnika (dakle obračunat će mu se onaj veći, npr ako je noć i nedjelja onda će mu se priznati za te sate samo 25% a ne 45%)
Ovako sam shvatio:
rad praznikom:
8 sati s uvećanjem 50%
8 sati neradni dani i blagdani /naknada/
+ slobodan dan/inače bi imao prekovremene sate/


prekovremeni rad praznikom:
8 sati s uvećenjem 50%
8 sati neradni dani/naknada/
50% uvećenja na 8 sati rada/prekovremeno/
nema slododan dan, već 50% uvećanja za prekovr.rad

Tu se još koplja lome i među pravnim službama
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 13:47   #14
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Ja bih rad u drugoj smjeni stavio pod 1.1. npr 20 sati..........1000,00kn

pod 3... dodatak za rad u 2.smjeni................100,00kn
Jesam tako. Pod 3 sam stavila iznos uvećanja bez sati.
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 13:49   #15
http://www.misljenja.hr/dok/novosti/...%20odgovor.pdf

"Podatke o isplaćenom prijevozu, terenskom dodatku, naknadi za obiteljski život i ostale podatke koje poslodavac radniku isplaćuje kao pravo ugovoreno kolektivnim ugovorom, poslodavac će evidentirati u rubriku u koju se upisuju propisani ili ugovoreni dodatci na plaću radnika i novčani iznosi po toj osnovi."
Dakle, ove neoporezive stavke ipak idu pod 3. propisani i ugovoreni... Može li mi netko tko već ima nove obrasce reći gdje se dalje na listi prikazuju? Više nigdje?

"Podatci o satima neopravdanog izostanka radnika sadržajno nisu dio obračuna isplaćene plaće već samo obračuna neisplaćene plaće. To stoga što kod takve vrste izostanka, radnik u određenom razdoblju nije obavljao ugovorene poslove, pa poslodavac može za isto radniku isplatiti plaću kao da do neopravdanog izostanka nije došlo ili mu za isto ne isplati dio plaće. Ukoliko je izostanak priznao kao radnikov rad, iskazat će ga samo u okviru isplaćene plaće, za razliku od situacije u kojoj mu isto neće priznati, pa će radniku biti u obvezi izdati dva obračuna (obračun plaće i obračun isplaćene plaće)."
I šta je sad ovo?
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 14:50   #16
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
http://www.misljenja.hr/dok/novosti/...%20odgovor.pdf

"Podatke o isplaćenom prijevozu, terenskom dodatku, naknadi za obiteljski život i ostale podatke koje poslodavac radniku isplaćuje kao pravo ugovoreno kolektivnim ugovorom, poslodavac će evidentirati u rubriku u koju se upisuju propisani ili ugovoreni dodatci na plaću radnika i novčani iznosi po toj osnovi."
Dakle, ove neoporezive stavke ipak idu pod 3. propisani i ugovoreni... Može li mi netko tko već ima nove obrasce reći gdje se dalje na listi prikazuju? Više nigdje?

"Podatci o satima neopravdanog izostanka radnika sadržajno nisu dio obračuna isplaćene plaće već samo obračuna neisplaćene plaće. To stoga što kod takve vrste izostanka, radnik u određenom razdoblju nije obavljao ugovorene poslove, pa poslodavac može za isto radniku isplatiti plaću kao da do neopravdanog izostanka nije došlo ili mu za isto ne isplati dio plaće. Ukoliko je izostanak priznao kao radnikov rad, iskazat će ga samo u okviru isplaćene plaće, za razliku od situacije u kojoj mu isto neće priznati, pa će radniku biti u obvezi izdati dva obračuna (obračun plaće i obračun isplaćene plaće)."
I šta je sad ovo?
Pod 3. idu neoporezivi primici radnika, npr.naknada za prijevoz na posao.
Možeš je ručno upisati na IP 1 obrazac, pod neoporezivo, ali je vidiš kao
neoporezivo ako u ispisu promijeniš postavke/na Standard mislim/.
Ako treba napravim 2 IP1 obrasaca, jedan za plaću, klasika.
I drugi za prijevoz
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 16:46   #17
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Ovako sam shvatio:
rad praznikom:
8 sati s uvećanjem 50%
8 sati neradni dani i blagdani /naknada/
+ slobodan dan/inače bi imao prekovremene sate/


prekovremeni rad praznikom:
8 sati s uvećenjem 50%
8 sati neradni dani/naknada/
50% uvećenja na 8 sati rada/prekovremeno/
nema slododan dan, već 50% uvećanja za prekovr.rad

Tu se još koplja lome i među pravnim službama
a ako sam u ugovoru o radu tj. aneksu ugovora (nema pravilnika o radu ni kolektivnog ugovora, postoji samo ugovor o radu kao izvor prava radnika) stavila klauzulu da radnik za rad u dane praznika ima pravo samo na povećanu plaću za 50%, je onda ok ako sam za rad praznikom isplaćivala samo povećanu plaću s faktorom 1,5 ali bez naknade za rad

mislim da ću ja sad lijepo složiti ankese u kojima ću staviti klauzulu da ako radnik ostvaruje istovremeno pravo na više dodataka za rad, da se dodaci međusobno isključuju te da ostvaruje pravo na 1 od njih, za njega najpovoljniji, bi mi to prošlo?
i onda neću imati nedjelju/praznik noć nego ili noć ili praznik/nedjelju i to imam di zbuksati i riješeno


ako ovdje netko koristi synesis, budući synesis nije ostavio mogućnost da se obrazac IP1 može prilagoditi odnosno proširiti podacima koje vodi poslodavac, a kažu da se smije navodno dodavati rubrike, da li možda sastaviti taj obrazac u excelu pa ga ručno popunjavati i dodavati rubrike po potrebi a ne koristiti ovaj ograničeni iz synesisa?

Zadnje uređivanje vejanka : 30.06.2015. at 17:18.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 21:16   #18
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Pod 3. idu neoporezivi primici radnika, npr.naknada za prijevoz na posao.
Možeš je ručno upisati na IP 1 obrazac, pod neoporezivo, ali je vidiš kao
neoporezivo ako u ispisu promijeniš postavke/na Standard mislim/.
Ako treba napravim 2 IP1 obrasaca, jedan za plaću, klasika.
I drugi za prijevoz
Ne koristimo isti program ali to nije ni vazno.
Moji su bas danas pred kraj radnog vremena poslali nadogradnju programa sa novim obrascima pa sam uspjela testirati samo neke stvari. Naprimjer, imam obustavu+zasticeni racun i cini mi se da je to postavljeno dobro. Recimo da je placa 3.000,00 a obustava 500,00:
11. 1.000,00
12. 2.000,00
13.4. 500,00
13.5. 2.500,00
Sto se naknade za prijevoz tice, prilicno sam sigurna da je necu prikazivati u IP1 zajedno s placom, bar zasad. Imam rubriku u koju pri obracunu place upisujem takvu naknadu ali ona se nigdje ne prikazuje u IP1, u joppd da. Kad je uvedem kao novu vrstu primanja onda mi se prikazuje pod 3. a nakon toga je zbrojena sa neto placom pod 11. i pod 13.5. To mi se ne cini logicno... ili mozda ipak treba tako biti? Bas me zanima kako je to kod drugih.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 07:30   #19
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
a ako sam u ugovoru o radu tj. aneksu ugovora (nema pravilnika o radu ni kolektivnog ugovora, postoji samo ugovor o radu kao izvor prava radnika) stavila klauzulu da radnik za rad u dane praznika ima pravo samo na povećanu plaću za 50%, je onda ok ako sam za rad praznikom isplaćivala samo povećanu plaću s faktorom 1,5 ali bez naknade za rad

mislim da ću ja sad lijepo složiti ankese u kojima ću staviti klauzulu da ako radnik ostvaruje istovremeno pravo na više dodataka za rad, da se dodaci međusobno isključuju te da ostvaruje pravo na 1 od njih, za njega najpovoljniji, bi mi to prošlo?
i onda neću imati nedjelju/praznik noć nego ili noć ili praznik/nedjelju i to imam di zbuksati i riješeno


ako ovdje netko koristi synesis, budući synesis nije ostavio mogućnost da se obrazac IP1 može prilagoditi odnosno proširiti podacima koje vodi poslodavac, a kažu da se smije navodno dodavati rubrike, da li možda sastaviti taj obrazac u excelu pa ga ručno popunjavati i dodavati rubrike po potrebi a ne koristiti ovaj ograničeni iz synesisa?
Imaš tumačenje u RRIF-u, rad praznikom, sati rada +50%+ naknada za rad+
slobodan dan/ustvari mora se uokviriti u redovnu satnicu od 40 sati tjedno/,
inače ode u prekovremene
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 11:25   #20
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Imaš tumačenje u RRIF-u, rad praznikom, sati rada +50%+ naknada za rad+
slobodan dan/ustvari mora se uokviriti u redovnu satnicu od 40 sati tjedno/,
inače ode u prekovremene
da, vidila sam taj članak, tad sam i skužila da sam nešto falila, sli sam uspjela dobiti savjetnike pa su mi rekli da kao to bi bilo neko pravilo ali da sve ovisi o tome što je i kako definirano ugovorom o radu, navodno ako ja u ugovor stavim da za rad praznikom ima samo pravo na uvećanu plaću i radnik to potpiše, onda valjda može

i da, to me isto muči šta ako ne ode u preraspodjelu, hop evo ga prekovremeni... ali ako mu ja taj dan pišem kao 6h Dp (za to isplatim naknadu) + 2h rad na DP (faktor 1,5 bez naknade za ta dva sata jer sam tako ugovorila) onda anuliram prekovremene samo koliko je to ispravno sve skupa....
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:38.