Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2023., 23:13   #1
Fertirigacija

Fertirigacija - DA LI TKO IMA KAKVIH ISKUSTAVA ?

Opskrba usjeva gnojivima putem vode za navodnjavanje naziva se fertirigacija. Fertirigacija ili moderna agro-tehnika, pruža izvrsnu priliku za povećanje prinosa i smanjenje onečišćenja okoliša povećanjem učinkovitosti iskorštenja gnojiva, smanjenom primjenom gnojiva i većim povratom uloženih gnojiva. Fertirigacija omogućuje laku kontrolu vremena, količine i koncentracije primijenjenih gnojiva. Mnogo je krutih i tekućih gnojiva pogodno za fertirigaciju, ovisno o fizikalno-kemijskim svojstvima otopine tog gnojiva. Za fertirigaciju na velikim površinama uglavnom se koriste kruta gnojiva, jer su jeftinija od obično korištenih tekućih formulacija. Topljivost krutih i tekućih gnojiva jako varira. U odabiru gnojiva za fertirigaciju treba uzeti u obzir četiri glavna čimbenika:

Biljna vrsta i faza rasta
Uvjeti tla
Kvaliteta vode
Dostupnost i cijena gnojiva
Gnojivo za fertirigaciju treba biti visoke kvalitete, s visokim topljivosti i čistoćom, koje sadrži nisku razinu soli, s prihvatljivim pH i mora se uklopiti u program upravljanja poljoprivrednim gospodarstvom. Prednosti fertirigacije

Hranjive tvari i voda dolaze u blizinu aktivne zone korijena, što rezultira većom apsorpcijom hranjiva
Kako se voda i gnojivo ravnomjerno dovode svim biljkama, dolazi do povećanja prinosa za 25-50%

https://www.agrivi.com/hr/blog/fertirigacija/

Meni je ovaj način gnojenja skupa sa navodnajvanjem blizak. Ali mi nedostaje tehničko znanja kakav gnoj upotrijebiti u u kakvim količinama. Naime, posadio sam masline i svaka sadnica ima cijev promjera 75 cm duboko pola metra. Navodnajvanje se dakle vrši direktno u cijev i zemlja je praktično suha na površini. Dobio sam da treba puno manja količina vode, koja je inače jako deficitarna jer se radi o malom otoku.
Htio bih dodati nešto gnojiva (može umjetni a može i stajski u granulama)
Problem je koja količina. Nije dobro dodavati umjetni gnoj direktno u žile. Doduše, on bi bio dobro namoćen. A opet je problem dodavati prirodni gnoj u granulama jer će se brzo napuniti cijev sa tim gnojem koji se ne može skroz otopiti.

Evo nešto na tržištu: https://agroexpert.hr/fertireg/
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2023., 12:17   #2
Za fertirigaciju se koriste samo tekuća gnojiva koja se dodaju u sistem za navodnjavanje (u tank).

Mineralno i organsko granulirano razbaca se oko debla i plitko se ukopa. Organsko granulirano je sporodjelujuće, treba mu vremena da se razgradi pa se primjenjuje u jesen i rano u proljeće. Mineralna su brzodjelujuća i koriste se u vegetaciji.

Možda bi ti odgovarala folijarna prihrana, preko lista. U tom slučaju gnojivo se može dodati prilikom tretiranja zaštitinim sredstvima.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2023., 23:43   #3
Quote:
Biljka kaže: Pogledaj post
Za fertirigaciju se koriste samo tekuća gnojiva koja se dodaju u sistem za navodnjavanje (u tank).

Mineralno i organsko granulirano razbaca se oko debla i plitko se ukopa. Organsko granulirano je sporodjelujuće, treba mu vremena da se razgradi pa se primjenjuje u jesen i rano u proljeće. Mineralna su brzodjelujuća i koriste se u vegetaciji.

Možda bi ti odgovarala folijarna prihrana, preko lista. U tom slučaju gnojivo se može dodati prilikom tretiranja zaštitinim sredstvima.
Danas sam kupio litru mineralnog tekućeg gnojiva za probu. To je za 100 litara vode. Pa ću ga dodavati u vodu tijekom ljetnog navodnjavanja mladih maslina direktno u korjene.
Bacio sam i ovo proljeće gnojiva okolo drva ali mi je narasla trava 2 metra. A jako mi teško kositi jer je svaka sadnica zaštićena žicom u krug.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:48.