Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2015., 17:57   #1
Tekstovi Biblije

Ovako, pokušala sam naći sličnu temu na ovom podforumu no nisam uspjela. Zato otvaram novu.
mene zanimaju dotični tekstovi a i mnogi drugi koji se mogu naći u Bibliji. Može mi netko objasniti ove retke i stihove iz Biblije? Kako se kršćani mire s ovakvim tekstovima? Nisam sigurna da li traže razna opravdanja ili ju ne čitaju. Zanimaju me iskustva i mišljenja kršćana o ovoj temi. Naravno, mogu se i ostali uključiti ako misle da mogu dati dobar i konstruktivan odgovor


Knjiga Sirahova
42, 14
14 Bolja je zloća muška nego dobrota ženska; od žene potječe sramota i ruglo.

Poslanica Efežanima
5, 21-24
Podložni budite jedni drugima u strahu Kristovu! 22 Žene svojim muževima kao Gospodinu! 23 Jer muž je glava žene kao i Krist Glava Crkve – On, Spasitelj Tijela. 24 Pa kao što se Crkva podlaže Kristu, tako i žene muževima u svemu!

Prva poslanica Korinćanima
11, 1-10
Nasljedovatelji moji budite, kao što sam i ja Kristov. 2 Hvalim vas što me se u svemu sjećate i držite se predajâ kako vam predadoh. 3 Ali htio bih da znate: svakomu je mužu glava Krist, glava ženi muž, a glava Kristu Bog. 4 Svaki muž koji se moli ili prorokuje pokrivene glave, sramoti glavu svoju. 5 Svaka pak žena koja se moli ili prorokuje gologlava, sramoti glavu svoju. Ta to je isto kao da je obrijana. 6 Jer ako se žena ne pokriva, neka se šiša; ako li je pak ružno ženi šišati se ili brijati, neka se pokrije. 7 A muž ne mora pokrivati glave, ta slika je i slava Božja; a žena je slava muževa. 8 Jer nije muž od žene, nego žena od muža. 9 I nije stvoren muž radi žene, nego žena radi muža. 10 Zato žena treba da ima »vlast« na glavi poradi anđela.

Prva poslanica Korinćanima
14,34-36
Kao u svim Crkvama svetih, žene na sastancima neka šute. 34 Nije im dopušteno govoriti, nego neka budu podložne, kako i Zakon govori. 35 Žele li što saznati, neka kod kuće pitaju svoje muževe jer ružno je da žena govori na sastanku. 36 Ili zar je riječ Božja od vas proizašla, zar je samo k vama došla?

Isus hrani 5000 ljudi.
Evanđelje po Mateju
14, 20-21
20 I jeli su svi i nasitili se. Od preteklih ulomaka nakupiše dvanaest punih košara. 21 A blagovalo je oko pet tisuća muškaraca, osim žena i djece.

Evanđelje po Marku
6, 41-42
41 On uze pet kruhova i dvije ribe, pogleda na nebo, izreče blagoslov pa razlomi kruhove i davaše učenicima da posluže ljude. Tako i dvije ribe razdijeli svima. 42 I jeli su svi i nasitili se. 43 I od ulomaka nakupiše dvanaest punih košara, a i od riba. 44 A jelo je pet tisuća muškaraca

Evanđelje po Luki
9, 13-16
13 A on im reče: »Podajte im vi jesti!« Oni rekoše: »Nemamo više od pet kruhova i dvije ribe, osim da odemo kupiti hrane za sav ovaj narod.« 14 A bijaše oko pet tisuća muškaraca. Nato će on svojim učenicima: »Posjedajte ih po skupinama, otprilike po pedeset.« 15 I učine tako: sve ih posjedaju. 16 A on uze pet kruhova i dvije ribe, pogleda na nebo, blagoslovi ih i razlomi pa davaše učenicima da posluže mnoštvo.

Također me zanima zašto se spominje ovakav slijed rađanja u vidu muške djece?
knjiga postanka
17 kajinovo potomstvo
25 šet i njegovo potomstvo itd.
bluestone is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 20:51   #2
Quote:
bluestone kaže: Pogledaj post
Ovako, pokušala sam naći sličnu temu na ovom podforumu no nisam uspjela. Zato otvaram novu.
mene zanimaju dotični tekstovi a i mnogi drugi koji se mogu naći u Bibliji. Može mi netko objasniti ove retke i stihove iz Biblije? Kako se kršćani mire s ovakvim tekstovima? Nisam sigurna da li traže razna opravdanja ili ju ne čitaju. Zanimaju me iskustva i mišljenja kršćana o ovoj temi. Naravno, mogu se i ostali uključiti ako misle da mogu dati dobar i konstruktivan odgovor
Zaista čitajući ove retke dobivamo sliku o Crkvi koja isključuje žene iz djelovanja vjerskoga života (koja naizgled djeluje sablazno), ali to se često događa kada izvlačimo retke iz konteksta, ne gledajući odakle potječu; ne gledajući retke iznad i ispod; te čitajući doslovno i slušajući nekompetentne ljude da nam tumače Riječ Božju.

Quote:
bluestone kaže: Pogledaj post
Knjiga Sirahova
42, 14
14 Bolja je zloća muška nego dobrota ženska; od žene potječe sramota i ruglo.
Bolje je priskrbiti si muški gnjev nego si poželjeti ženu koja nije tvoja i uzivati u nasladi ženskoj,jer naslada je pokleknuti pred slabosti svojom i donosi sramotu.

Quote:
bluestone kaže: Pogledaj post
Poslanica Efežanima
5, 21-24
Podložni budite jedni drugima u strahu Kristovu! 22 Žene svojim muževima kao Gospodinu! 23 Jer muž je glava žene kao i Krist Glava Crkve – On, Spasitelj Tijela. 24 Pa kao što se Crkva podlaže Kristu, tako i žene muževima u svemu!
Tako i vi, žene, pokoravajte se svojim muževima: ako su neki od njih možda neposlušni Riječi, da i bez riječi budu pridobiveni življenjem vas žena, pošto promotre vaše bogoljubno i čisto življenje. Vaš nakit neka ne bude izvanjski - pletenje kose, kićenje zlatom ili oblačenje haljina. Nego: čovjek skrovita srca, neprolazne ljepote, blaga i smirena duha. To je pred Bogom dragocjeno. Tako su se doista i nekoć svete žene, zaufane u Boga, resile: pokoravale su se muževima.

Znači li to da žena mora biti podložna? Ne! Brak podrazumijeva pokornost jedno prema drugome u ljubavi. U Bibliji piše: Podložni budite jedni drugima u strahu Kristovu! (Efežanima 5,21 JB)

Quote:
bluestone kaže: Pogledaj post
Prva poslanica Korinćanima
11, 1-10
Nasljedovatelji moji budite, kao što sam i ja Kristov. 2 Hvalim vas što me se u svemu sjećate i držite se predajâ kako vam predadoh. 3 Ali htio bih da znate: svakomu je mužu glava Krist, glava ženi muž, a glava Kristu Bog. 4 Svaki muž koji se moli ili prorokuje pokrivene glave, sramoti glavu svoju. 5 Svaka pak žena koja se moli ili prorokuje gologlava, sramoti glavu svoju. Ta to je isto kao da je obrijana. 6 Jer ako se žena ne pokriva, neka se šiša; ako li je pak ružno ženi šišati se ili brijati, neka se pokrije. 7 A muž ne mora pokrivati glave, ta slika je i slava Božja; a žena je slava muževa. 8 Jer nije muž od žene, nego žena od muža. 9 I nije stvoren muž radi žene, nego žena radi muža. 10 Zato žena treba da ima »vlast« na glavi poradi anđela.
To je upućeno samo Korintskoj crkvi jer je tamo vladalo mišljenje da su pokrivene žene čestite a gologlave bludnice.Po tome se poznalo koja je što!

Dakako zaboravila si nastavak ---
Ipak, u Gospodinu - ni žena bez muža, ni muž bez žene!
Jer kao što je žena od muža, tako je i muž po ženi; a sve je od Boga.

Quote:
bluestone kaže: Pogledaj post
Prva poslanica Korinćanima
14,34-36
Kao u svim Crkvama svetih, žene na sastancima neka šute. 34 Nije im dopušteno govoriti, nego neka budu podložne, kako i Zakon govori. 35 Žele li što saznati, neka kod kuće pitaju svoje muževe jer ružno je da žena govori na sastanku. 36 Ili zar je riječ Božja od vas proizašla, zar je samo k vama došla?
Da je Pavle zelio potpuno zabraniti zenama da javno poucavaju on bi koristio rijec “siopao”, medutim on nije koristio tu rijec.

Pavle koristi riječ "sigao" a smisao nje je privremena šutnja ili trenutna šutnja.

Kao kad bi Isus odgovorio farizejima , na trenutak bi zašutili , a odmah poslije bi ga napali na druge načine.

Quote:
bluestone kaže: Pogledaj post
Isus hrani 5000 ljudi.
Evanđelje po Mateju
14, 20-21
20 I jeli su svi i nasitili se. Od preteklih ulomaka nakupiše dvanaest punih košara. 21 A blagovalo je oko pet tisuća muškaraca, osim žena i djece.
A broj svih, koji su bili jeli, iznosio je oko pet tisuća muževa, bez žena i djece.

Značenje je : A onih koji bijahu jeli bijaše otprilike 5.000 ljudi, ne računajući žene i djecu.

Dakle sa ženama i djecom možda oko 10.000 ljudi.

Quote:
bluestone kaže: Pogledaj post
Evanđelje po Marku
6, 41-42
41 On uze pet kruhova i dvije ribe, pogleda na nebo, izreče blagoslov pa razlomi kruhove i davaše učenicima da posluže ljude. Tako i dvije ribe razdijeli svima. 42 I jeli su svi i nasitili se. 43 I od ulomaka nakupiše dvanaest punih košara, a i od riba. 44 A jelo je pet tisuća muškaraca
Na druga tri mjesta, spominje se »pet tisuća ljudi što su jeli« (Mk 6,44; Lk 9,14; Iv 6,10b).

Nakon što je Krist posvetio dostojanstvo žene, ona u kršćanstvu postaje sve više pratilja muškarcu, nije »niže biće«, već se potvrđuje temeljna jednakost obaju spolova. »Nema više ni muškog ni ženskog, jer ste svi samo jedan u Kristu Isusu«, piše sveti Pavao u Poslanici Galaćanima (3,28).

Quote:
bluestone kaže: Pogledaj post
Evanđelje po Luki
9, 13-16
13 A on im reče: »Podajte im vi jesti!« Oni rekoše: »Nemamo više od pet kruhova i dvije ribe, osim da odemo kupiti hrane za sav ovaj narod.« 14 A bijaše oko pet tisuća muškaraca. Nato će on svojim učenicima: »Posjedajte ih po skupinama, otprilike po pedeset.« 15 I učine tako: sve ih posjedaju. 16 A on uze pet kruhova i dvije ribe, pogleda na nebo, blagoslovi ih i razlomi pa davaše učenicima da posluže mnoštvo.
Opet , na druga tri mjesta, spominje se »pet tisuća ljudi što su jeli« (Mk 6,44; Lk 9,14; Iv 6,10b).

Quote:
bluestone kaže: Pogledaj post
Također me zanima zašto se spominje ovakav slijed rađanja u vidu muške djece?
knjiga postanka
17 kajinovo potomstvo
25 šet i njegovo potomstvo itd.
Jedan od razloga zašto se spominje muško potomstvo jest i želja da se obiteljsko ime ne "zatre". Primjer je žena koja je ostala s jednim sinom, kojeg su željeli pogubiti zato što je ubio svojega brata. No, majka je ovako molila: "I sad se podiže sav rod na tvoju službenicu i reče: 'Predaj nam toga što je ubio svoga brata: mi ćemo ga pogubiti za život njegova brata koga je ubio, a time ćemo zatrti i baštinika.' Tako hoće da ugase žeravicu koja mi je ostala, da ne ostave mome mužu ni imena ni potomstva na zemlji" (2 Sam 14,7).


Inače sad živimo u Novom Zavjetu i znamo svi ili bar večina da i suvremeni prijevodi biblijskih tekstova u obzir uzimaju upravo takvo shvaćanje koje izražava nauk da smo svi stvoreni na sliku Božju, »iste naravi i istog porijekla« i jer svi, od Krista otkupljeni, imamo isti poziv i isto božansko određenje, treba sve više i više priznavati temeljnu jednakost sviju, tamo gdje to još nije dovoljno jasno ili ostvareno.

Za kraj da ponovimo ono bitno za žene i muškarce ---u Gospodinu« niti je žena nezavisna od muža, niti muž od žene .
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 21:44   #3
Žena je vrlo poštovana u Židova i po ženi se prezime nosilo dok u kršćanskom svijetu žena je ponižavana mileniumima..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 21:47   #4
Quote:
bluestone kaže: Pogledaj post
Naravno, mogu se i ostali uključiti ako misle da mogu dati dobar i konstruktivan odgovor
Ja sam musliman. Citirani stavci stavci su rudiment davne prošlosti (kada je žena bila niže biće) a danas se toga ne drži ni 1% kršćana... U kršćanskom svijetu, danas je žena više glavna od muškarca. Pozdrav
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 18:01   #5
Quote:
bluestone kaže: Pogledaj post
Evanđelje po Mateju
14, 20-21
20 I jeli su svi i nasitili se. Od preteklih ulomaka nakupiše dvanaest punih košara. 21 A blagovalo je oko pet tisuća muškaraca, osim žena i djece.
U prijevodu: prvo su se nahranile žene s djecom, pa tek onda ostali.

Ili što ste mislili? Da bi Krist gladnima ostavio 'nježnije posude'? Nema šanse za to.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 18:22   #6
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
U prijevodu: prvo su se nahranile žene s djecom, pa tek onda ostali.
Kako znaš?
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 18:59   #7
Vidi ti to?! Žene i djeca u istu "korpu".. a 5000 muškaraca brojem naznačeno?

Mt 14,21: "A blagovalo je oko pet tisuća muškaraca osim žena i djece"
Mt 15,38 "A blagovalo je četiri tisuće muškaraca osim žena i djece"

Ah, ti muški
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 19:25   #8
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Kako znaš?
Piše u citatu.

Ali,
ljudi citate ne znaju čitati, iliti čitaju naopačke, iliti pol ne pročitaju. Nisi primijetio?

Slično ti je kao kod pravnih procedura. Što misliš zašto treba pravnik baš za svaku točku svakog pojedinačnog stavka?
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 20:03   #9
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Piše u citatu.

Ali,
ljudi citate ne znaju čitati, iliti čitaju naopačke, iliti pol ne pročitaju. Nisi primijetio?

Slično ti je kao kod pravnih procedura. Što misliš zašto treba pravnik baš za svaku točku svakog pojedinačnog stavka?
Ne piše
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 20:45   #10
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Ne piše
Bezveze. Pa ipaš gore ispisan citat.

A za nešto drugo sjeti se neprilike Titanica, il drugih nekih situacija, pri kojima ateisti postupe ko kršćani, a ti se pitaj zašto....
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 23:40   #11
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
A za nešto drugo sjeti se neprilike Titanica, il drugih nekih situacija,
pri kojima ateisti postupe ko kršćani, a ti se pitaj zašto....
Koja neskromnost... Ovako nešto čak ni od katolika i adventista nisam čuo.
Ne postupaku ateisti kao kršćani, nego kao teisti (tj. kao vjernici).
Pojam ateist nije suprotan pojmu kršćanin, nego pojmu teist (vjernik).
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 07:17   #12
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Koja neskromnost... Ovako nešto čak ni od katolika i adventista nisam čuo.
Ne postupaku ateisti kao kršćani, nego kao teisti (tj. kao vjernici).
Pojam ateist nije suprotan pojmu kršćanin, nego pojmu teist (vjernik).
Ne postupaju ateisti kao teisti već kao ljudi. Nekako mislim da je empatija ugrađena svim ljudima, neovisno o vjeri ili ne-vjeri.

Osim naravno sociopata i psihopata, koji su također i vjernici i nevjernici.
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 18:12   #13
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Ne postupaju ateisti kao teisti već kao ljudi. Nekako mislim da je empatija ugrađena svim ljudima, neovisno o vjeri ili nevjeri. Osim naravno sociopata i psihopata koji su također i vjernici i nevjernici
Ok, ja to prihvatam... jeste tako. No, smisao u kojem je to Pravi život napisala ovo u pogledu brodoloma Titanika... nije se mislilo samo na empatiju, nego prije svega na vjeru da Bog može pomoći. Htjela je reć da se čak i najzagriženiji ateist pomoli kad bude "gusto"... ali se veoma loše izjasnila (možda i namjerno).
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 18:42   #14
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Ne postupaju ateisti kao teisti već kao ljudi. Nekako mislim da je empatija ugrađena svim ljudima, neovisno o vjeri ili ne-vjeri.

Osim naravno sociopata i psihopata, koji su također i vjernici i nevjernici.
Za razliku od kolege ti si dobro shvatio što je onime bilo rečeno.
Problem je jedino u tome što kad se i kaže dobra riječ za ateiste onda to nekima drugima zasmeta.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 19:10   #15
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Vidi ti to?! Žene i djeca u istu "korpu".. a 5000 muškaraca brojem naznačeno?

Mt 14,21: "A blagovalo je oko pet tisuća muškaraca osim žena i djece"
Mt 15,38 "A blagovalo je četiri tisuće muškaraca osim žena i djece"

Ah, ti muški
Ja nisam još čuo nigdje da žene su dužne u vojsku da idu i da u vojnoj družini onda moraju da blaguju zajedno.
So obzirom da ih je postrojavao(neki citati u evandjelju) kako se vojska postrojava na stotine desetine i da im je rekao da kupe mačeve što još vi trebate ljudi da bi progledali?

Ne držim ni 1% šanse za to no tko zna sve je moguće..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2015., 08:23   #16
npr. www.youtube.com/watch?v=GHWhsmwOHT4
Ma da ne razumijem zašto spominjanje vojske i žena u istoj..
Isus nije formirao vojne formacije, nego je hranio narod sa par riba...
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2015., 23:08   #17
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
npr. www.youtube.com/watch?v=GHWhsmwOHT4
Ma da ne razumijem zašto spominjanje vojske i žena u istoj..
Isus nije formirao vojne formacije, nego je hranio narod sa par riba...
Jes ba ti drzao kosaru s ribama.Evandjelje ukazuje na ratnog vodju.Mislim da musliman Aslana ima dobru knjigu koju je napiso Isus Zelot.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2015., 00:25   #18
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Jes ba ti drzao kosaru s ribama.Evandjelje ukazuje na ratnog vodju.
Izmiče ti smisao. Ako je Isus hranio vojsku, šta će onda tu djeca?

Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Mislim da musliman Aslana ima dobru knjigu koju je napiso Isus Zelot.
Ko je taj?
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2015., 03:25   #19
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Izmiče ti smisao. Ako je Isus hranio vojsku, šta će onda tu djeca?

Ko je taj?
Isus koji propovjeda mir i ljubav kaže kupite mačeve svojim apostolima.

Neoborivo.

A djece i žene nema tu inače što bi ti govorio o diskriminaciji žena ako su tu žene a uz njih i djeca?


21 A broj svih, koji su bili jeli, iznosio je oko pet tisuća muževa, bez žena i djece. MATEJ


Mislim da tebi promiče mnogo toga a uzroke znaš jer mjeriš muslimanskom dogmom sve što analiziraš.
Tako nećeš daleko.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 15:04   #20
Quote:
bluestone kaže: Pogledaj post
Ovako, pokušala sam naći sličnu temu na ovom podforumu no nisam uspjela. Zato otvaram novu.
mene zanimaju dotični tekstovi a i mnogi drugi koji se mogu naći u Bibliji. Može mi netko objasniti ove retke i stihove iz Biblije? Kako se kršćani mire s ovakvim tekstovima? Nisam sigurna da li traže razna opravdanja ili ju ne čitaju. Zanimaju me iskustva i mišljenja kršćana o ovoj temi. Naravno, mogu se i ostali uključiti ako misle da mogu dati dobar i konstruktivan odgovor

Ovo je kao traženje dlake u jajetu. Ne kritikujem te, nego onako kažem

Knjiga Sirahova nije dio Biblije.

Žene trebaju šutjeti u skupu. To je rekao apostol jer je vjerovatno bilo žena
koje su može biti izlagale svoje teorije ili pokušavale da se izjednače sa muškim poglavarima - drevne feministkinje Mada mislim da to nije apsolutna zabrana
bilo je potrebno ukazati na taj problem. A iz biblije znamo da su žene igrale razne značajne uloge.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:34.