Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2016., 16:26   #61
A čuj, živimo u državi gdje se ti zakoni mjenjaju svako malo, svakih par godina.

A i ovi prijedlozi izmjena, su još uvijek prijedlozi. Dok se ne usvoje, ja ne vjerujem i ne čitam jer mi se sve pobrka.
Ako imaš sreće da na šalteru HZMO-a naletiš na ljubaznu tetu, možda ti ona objasni besplatno. Onak, kad si usput, navrati, pitaj...

Al poznavajući kako HZMO i HZZO rade, prije problematiku upozna knjigovođa koji to mora od prvog dana primjenjivat nego oni.
Oni čekaju mjesecima službene obavijesti, tumačenja i tko zna šta. Na žalost, al tak je.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 20:30   #62
Ako je u slučaju autorskog/umjetničkog ugovora naručitelj u obvezi uplate poreza i tih novih obveznih doprinosa (zapravo jednako kao kod zaposlenja i ugovoru o djelu), zar nije analogijom logično da dotični snosi i te nove stavke, kao kod ugovora o djelu?...znam da njega zapravo zanima brutto i da su ugovori u bruttu, ali mi taj brutto nikad ne taknemo tj naručitelj ne može očekivati da će mu brutto ostati jednak nakon ovih poreznih promjena. Pitam je li ovo dobra argumentacija da se dogovori takav brutto koji će rezutirati jednakim nettom za isti posao kao i ranije ili da se dogovara u nettu...jer inače mi autori snosimo gubitak dohotka...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 20:32   #63
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
Evo i ja sam pogubljeni umjetnik koji radi na autorske ugovore i vraga ne kuži...kako sam nekada bio zaposlen i uspio, što zaposlenjem što doplatom, skupiti potrebnih 15 godina staža kao bih uopće mogao steći uvjete za dobivanje mirovine, hoće li ova nova pravila s doprinosima od 10% (7,5% 1.stup i 2,5% drugi stup) imati ikakav ujecaj na visinu moje mirovine ili ću i dalje imati minimalnu (dobro, pretpostavljam da će onih 2,5% za 2.stup ići na moj konto, ali što se događa s onih 7,5% za prvi stup, to ide u vjetar?)...Generalno mi nije jasno ovo sa stažem i izračunom visine mirovine i ovdje nije vrijeme i mjesto za to, znam, ali ako netko ima neki link s objašnjenjem za široke mase...

također, trenutno imam zdravstveno po osnovi bivšeg zaposlenja jer sam se na vrijeme, nakon gubitka radnog mjesta, prijavio u HZZO (plaćam dopunsko)...pretpostavljam da nema nikave veze što već imam zdravstveno po nekoj osnovi, morat ću ga plaćati?

Thx
Prolistaj temu stavila sam link na mirovinsko gdje je objašnjeno kako se računa staž, dosada nisi plaćao doprinose ako si radio na autorski, a odsada će ti se računati staž...ovisno o iznosu uplata u godini dana se dijeli s prosječnom hr plaćom i tako se dobiva staž ukratko...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 16:44   #64
Može samo potvrda što se tiče oporezivanja dohotka na godišnjoj razini (tzv. sintetički dohodak). Muči me ona dio oko peterostruke svote drugog dohotka koji se pribraja osnovici od 210.000,00 kn.

- ukoliko je primitak od nesamostalnog rada 230.000,00 kn, a drugi dohodak 10.000,00 kn da li taj drugi dohodak podliježe oporezivanju po stopi od 24%, jer se godišnja osnovica od 210.000,00 može uvećati za iznos drugog dohotka do 12.500,00 kn?

ili u tom slučaju cijela razlika od 30.000,00 ide u razred 36%
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 19:36   #65
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Može samo potvrda što se tiče oporezivanja dohotka na godišnjoj razini (tzv. sintetički dohodak). Muči me ona dio oko peterostruke svote drugog dohotka koji se pribraja osnovici od 210.000,00 kn.

- ukoliko je primitak od nesamostalnog rada 230.000,00 kn, a drugi dohodak 10.000,00 kn da li taj drugi dohodak podliježe oporezivanju po stopi od 24%, jer se godišnja osnovica od 210.000,00 može uvećati za iznos drugog dohotka do 12.500,00 kn?

ili u tom slučaju cijela razlika od 30.000,00 ide u razred 36%
Po meni - 210.000 kn nesamostalnog ide po 24%, drugi dohodak ide po 24% jer nije veći od 12.500 kn, a 20.000 kn nesamostalnog ide po 36%.

To je neka moja logika...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 20:46   #66
Pokušavam si izračunati koliki bi povrat poreza trebala dobiti ako nastavim raditi preko autorskih honorara nakon 1.1. Prema ovom kalkulatoru, ispada da je dohodak = bruto - mirovinsko, a tu su i 30% izdataka kad se računa osnovica za plaćanje mirovinskog i onda poreza, ali se oni ne oduzimaju od bruta kad se računa dohodak.
Do sada je bilo da je Dohodak = Bruto - 30% izdataka.

Ako iznos dohotka sa tog kalkulatora uvrstim u tablicu za povrat poreza, ispada da neću dobiti skoro ništa natrag, a negdje je pisalo da bi povrat za honorare trebao biti podjednak kao i dosad.

Moje je pitanje da li će se negdje ipak uvrstiti i tih 30% izdataka kad se bude u poreznoj radio obračun za povrat? Pod olakšicu, odbitak ili nešto?
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 12:27   #67
http://www.hnd.hr/konferencija-za-me...vceva-2-zagreb
dakky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 21:49   #68
Evo mene opet...Kako sada stoje stvari, ispada da ću morati zarađivati godišnje 100000+ kn brutto da bi mi se uopće počela podizati mjesečna mirovina iznad trenutne minimalne što znači da ću praktički uplaćivati doprinos za MO a da od toga neću doslovce imati NIŠTA kad navršim 65! I to je ta poštena refoma koja će nas, kao, sve izjednačiti...dakle, nekome tko je zaposlen poslodavac mora uplatiti osjetno veći brutto za isti moj netto i tomu će se, naravno, vrijednost mjesečne mirovine uvećavati više nego meni...trebalo bi trošak doprinosa kroz ugovaranje honorara nekako svaliti na naručitelja, premda znam da su to moji doprinosi...ali ionako su svaljeni na poslodavca kod ugovora o radu, zar ne?
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 22:23   #69
Odakle ti ta računica?
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 23:07   #70
Quote:
atoni kaže: Pogledaj post
Odakle ti ta računica?
Iz PM prepiske s jednim kolegom forumašem koji poznaje stvar...ti imaš druge informacije?
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 23:16   #71
Ne, jel to konačno usvojeno ili još ima nade?
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 23:23   #72
Bit će usvojeno skoro sigurno...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 18:10   #73
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Prolistaj temu stavila sam link na mirovinsko gdje je objašnjeno kako se računa staž, dosada nisi plaćao doprinose ako si radio na autorski, a odsada će ti se računati staž...ovisno o iznosu uplata u godini dana se dijeli s prosječnom hr plaćom i tako se dobiva staž ukratko...
Meni nije jasno sljedeće - što u situaciji kada je osoba zaposlena i radi autorske honorare?

Znači li to da osoba teoretski može unutar jedne godine imati 24 mjeseca staža?

Zapravo, puno je toga nejasno i toliko su sve zakomplicirali, da je to užas.

Tipično za vukojebine od država, kao što je naša.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 10:22   #74
Hvala na linku,
htio sam otići ali neću stići. Zamolio bih ako netko naleti na kakav izvještaj ili nekakve zaključke sa tribine neka ih stavi ovamo (pitanje je u kojoj mjeri će ovo biti medijski popraćeno).

hvala
agrarna_reforma is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 17:32   #75
evo izvješća: http://hr.n1info.com/a163692/Vijesti...istencije.html

svi mi kojima je to jedini prihod, nadrapali smo. Osim ako u zadnji čas nešto ne promjene, što iskreno sumnjam.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 21:32   #76
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Meni nije jasno sljedeće - što u situaciji kada je osoba zaposlena i radi autorske honorare?

Znači li to da osoba teoretski može unutar jedne godine imati 24 mjeseca staža?

Zapravo, puno je toga nejasno i toliko su sve zakomplicirali, da je to užas.

Tipično za vukojebine od država, kao što je naša.
Ne, pisala sam ranije...max je 12mj staža, što znači ako si zaposlen za stalno da ti plaćeni dopinosi ulaze jedino u osnovicu za izračun mirovine jednog dana, nema dodatnog staža.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 00:22   #77
Quote:
ayin13 kaže: Pogledaj post
Aha, znaci samo su prepolovili. Fala


To znaci da ce nas koji primamo inozemni dohodak dobro pocastit!
Prije smo davali 42% drzavi, sad cemo davat 34%, sta je na razini poreza kakvi su vani.


Jos da nam troskove priznaju di bi nam bija kraj
Dosad je bilo za autorski: brutto - 30% izdataka, i na to ide porez + prirez.

Mozes li pojasniti svoju računicu?
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 12:38   #78
Moja racunica je za ugovor o djelu.
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 13:22   #79
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
evo izvješća: http://hr.n1info.com/a163692/Vijesti...istencije.html

svi mi kojima je to jedini prihod, nadrapali smo. Osim ako u zadnji čas nešto ne promjene, što iskreno sumnjam.
Nema mi ovo smisla:

Quote:
Dr. Marija Zuber, poznata porezna stručnjakinja, jedna od članica stručne grupe koja je pripremala poreznu reformu,obrazložila je, u izjavi za Deutsche Welle, ovakvo rješenje time što se Hrvatska godinama susretala s „bijegom“ u drugi dohodak, odnosno, sve je više građana zbog povoljnijeg oporezivanja primalo dohodak kroz razne oblike honorara a sve manje kroz plaće u radnom odnosu
Ajde neka mi netko objasni koji su to sve građani pribjegavali u drugi dohodak? Šta, svi radno sposobni Hrvati su autori ili što?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 14:28   #80
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ajde neka mi netko objasni koji su to sve građani pribjegavali u drugi dohodak? Šta, svi radno sposobni Hrvati su autori ili što?
blebeće bez veze. Zapravo je poslodavac taj kojem se više isplati nekoga platiti preko autorskog ugovora ili ugovora o djelu, nego ga uzeti u radni odnos. A to se s ovom reformom na kraju krajeva uopće neće promijeniti - ne vidim kako bi se i moglo; uglavnom, stupidarija da ne može bit veća.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:47.