Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2023., 12:55   #1021
Pozdrav, zna tko da li ima porez na dobit na dozivotno uzdržavanje ako prodamo nekretninu proslo je 2 god?
Lp
houska is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2023., 18:58   #1022
Kako se raskida ugovoro o dosmrtnom uzdrzavanju izmedu majke i sina, u situaciji kad su odnosi izmedu nas u redu i uvijek pomognemo jedno drugom, ali u prici je i sestra koja se odbija brinut za mamu i prijeti se da ce napravit pravne radnje da ugovor bude nistatan i da ce trazit nuzni dio nasljedstva (kuca koju je pokojni otac prepisao na mene i valjda i druge stvari, nabraja svasta), a i pokojni otac i mama koja je ziva su htjeli da ta kuca pripadne meni jer je sestra vec puno ranije dobila stan.. Uglavnom ona sad koristi tu cinjnicu da ja imam sa mamom taj ugovor i prijeti se da se nece brinut o njoj, iako zivi samo 20km od nje i mami ne treba nista nego samo ako bi zavrsila u bolnici koja je recimo 5km od njenog stana, radi od doma i ima muza i odraslu kcerku koji svi mogu pomoci mami kad zatreba, a ja sam 330km udaljen i vezan poslom pa ne mogu samo tako doci i tipa odnijeti joj novi ves i slicno. Razmislljam da bi bilo najbolje raskinut taj ugovor, tako da imamo jednako odgovornost za brigu o mami. Molim za savjet i ako bi bilo najbolje ga raskinut, kako se to napravi?
Square1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2023., 23:44   #1023
O obvezama i mogućnosti ispunjavanja istih si trebao razmišljati kad si s mamom sklapao ugovor. I sestra je u pravu glede brige o mami - ti si ugovorom tu obvezu preuzeo isključivo na sebe. Na kraju, uvijek možeš mami platiti ženu koja će joj pomagati kad će za to postojati potreba.

Sestra taj ugovor ne bi mogla poništiti, osim ako ne bi mogla dokazati da je mama bila prevarena ili nesposobna za potpisivanje ugovora, što očito nije.
A glede onog što ti je tata ostavio - i tu može pjevati borbene.
Iza tate je bila ostavinska i sve što je mislila prigovarati, trebala je prigovarati tada. S obzirom da to nije, prošla baba s kolačima, ne postoji mogućnost vraćanja na raspravu o toj imovini.

Ako ipak, unatoč napisanom odlučiš poništiti ugovor - samo kod bilježnika, sastavite sporazum, potpišite i JB će to poslati u gruntovnu da se sprovede.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2024., 11:28   #1024
Posjedujem ugovor o doživotnom uzdržavanju, naime u tom ugovoru se navedene dvije nekretnine tj, dva stana i oba su uknjižena u gruntovnici pod zabilježbom. U međuvremenu mi je jedan stan darovan meni i uredno su maknuli jednu zabilježbu ugovora za uzdržavanje za darovanog stana iz gruntovnice. Dakle ostaje drugi stan sa zabilježbom od Ugovora za uzdržavanje.
Mislim da takav Ugovor dalje vrijedi iako je jedan stan ranije darovan meni mimo Ugovora. Ili je potrebno Ugovor promijeniti u novi ugovor za preostali jedan stan?
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2024., 15:30   #1025
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže: Pogledaj post
Posjedujem ugovor o doživotnom uzdržavanju, naime u tom ugovoru se navedene dvije nekretnine tj, dva stana i oba su uknjižena u gruntovnici pod zabilježbom. U međuvremenu mi je jedan stan darovan meni i uredno su maknuli jednu zabilježbu ugovora za uzdržavanje za darovanog stana iz gruntovnice. Dakle ostaje drugi stan sa zabilježbom od Ugovora za uzdržavanje.
Mislim da takav Ugovor dalje vrijedi iako je jedan stan ranije darovan meni mimo Ugovora. Ili je potrebno Ugovor promijeniti u novi ugovor za preostali jedan stan?
Ne treba ništa mijenjati.

Poslano sa mog SM-N986B koristeći Tapatalk
marta 29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2024., 13:42   #1026
Može mala pomoć ili usmjeravanje.

Suprug sa majkom ima Ugovor o doživotnom, obzirom da je ona od prošle godine u domu pokušali bi namiriti dio troškova najmom stana, turistički, al predstavlja nam problem što stan nije na njegovo ime, računi jer nismo u blizinu da ih podižemo iz sandučića, prijave itd., mislim nebitno, njegova je majka suglasna prepisala bi stan, al koči nas Ugovor.

E sad u našem neznanju kontaktirali smo odvjetnika, što i kako napraviti, on je rekao napraviti Anex Ugovora o doživotnom u kojem se mijenja članak kada nekretnina prelazi u vlasništvo supruga, platili odvjetnika, izlazak sudskog vještaka i javnog bilježnika da bi sud odbio Ugovor navevši da se isti ne može mijenjati na taj način (očekivali smo da odvjetnik zna što radi).
U nekim daljnjim komentarima ispostavilo se da je doživotni trebalo raskinuti i sklopiti dosmrtni.
Zanima me koja je procedura za poništavanje Ugovora o doživotnom, može li se sklapanjem dosmrtnog poništiti doživotni.

Sljedeći puta ćemo u sve ući sa puno više informacija a ne naslijepo vjerujući.
Hvala svima na odgovorima.
taraa24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2024., 12:31   #1027
Raskid doživotnog uzdržavanja i onda uknjižba na temelju dosmrtnog. A možete sklopiti samo dosmrtno i uknjižiti se. Doživotno može ostati upisano. Onda ga brišete smrtnim listom.

Poslano sa mog SM-N986B koristeći Tapatalk
marta 29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2024., 21:43   #1028
Molim relevantni pravni savjet ako netko zna na koji način sklopiti ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju između supružnika.
Muž moj i ja imamo namjeru jedno drugome ostaviti svu svoju imovinu, ovisno o tome tko od nas dvoje prije umre. Želimo osigurati financijsku stabilnost jedno drugome kada jedno od nas dvoje ostane sam ustupanjem svoje osobne imovine nakon svoje smrti - i pokretnu i nepokretnu, uključujući i financijsku - a nakon smrti i drugoga ostaviti na raspolaganje djeci ono što od nje ostane.
Pitali smo dva javna bilježnika, jedan je tražio informaciju o vrijednosti cjelokupne imovine i na temelju iste odredio cijenu njegove izrade ugovora i gruntovnih zabilježba, nekakvo polaganje ugovora.....drugi je rekao da se moraju pisati dva ugovora, ne možemo jedno drugome ustupiti imovinu u jednome, a svaki ugovor ima svoju cijenu u vrijednosti nekoliko stotina eura.
Nekada su naši roditelji i praroditelji koji nisu htjeli imati pola sa odvjetnicima takve ugovore pisali doma ručno uz svjedoke ili uz ovjeru kod javnih bilježnika i to je bilo pravno valjano. Danas to nije moguće pa bih željela dobiti informaciju na koji način najjeftinije, a da bude pravno valjano, riješiti ovaj problem. Gruntovne zabiljedžbe na nepokretnu imovinu zapravo i ne želimo jer je pred nama eventualno još dvadesetak godina života i ne možemo znati hoće li biti potrebe neku prodati prije nasljeđivanja po ugovoru.
Na koji je način najjednostavnje i najjeftinije sklopiti ugovor između nas dvoje a da on na ostavinskoj raspravi bude pravno valjen i da djeca nemaju pravo tražiti svoj inače zakonski dio nasljedstva, ili da možda ostavinska niti ne bude potrebna?
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2024., 11:24   #1029
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Molim relevantni pravni savjet ako netko zna na koji način sklopiti ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju između supružnika.
...
Na koji je način najjednostavnje i najjeftinije sklopiti ugovor između nas dvoje a da on na ostavinskoj raspravi bude pravno valjen i da djeca nemaju pravo tražiti svoj inače zakonski dio nasljedstva, ili da možda ostavinska niti ne bude potrebna?
Možeš za početak navesti neke okolnosti.
Imovina i nekretnine koje imate su bračna stečevina, ili imate i nasljedstvo ili stečeno prije braka što bi bilo imovina jednog od supružnika?
To su vaša zajednička djeca, ili imate djecu iz prethodnih brakova, veza...?
Postoji li neki poseban razlog da ne vjerujete djeci, ili bar nekome od nijh?
thortwins is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2024., 15:01   #1030
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Možeš za početak navesti neke okolnosti.
Imovina i nekretnine koje imate su bračna stečevina, ili imate i nasljedstvo ili stečeno prije braka što bi bilo imovina jednog od supružnika?
To su vaša zajednička djeca, ili imate djecu iz prethodnih brakova, veza...?
Postoji li neki poseban razlog da ne vjerujete djeci, ili bar nekome od nijh?
Imovina se sastoji iz tri izvora - najvećim dijelom iz zajedničke bračne stečevine, dio iz muževog nasljedstva po roditelju i dio iz moga nasljedstva po roditelju. Stečenoga prije braka nema, druge djece osim zajedničke isto nema.
I sinu i kćerci smo već financijski pomagali kada im je trebalo velikim sumama novaca i trenutno nema skepse na njihovu reakciju, ali oni imaju svoje bračne partnere koji ne moraju nužno imati isti stav, a mi svoje životno iskustvo koje nam govori da je budućnost nepredvidiva i ne možeš unaprijed znati nečiju buduću reakciju, a i u kakvoj će životnoj i financijskoj situaciji oni i njihove obitelji biti u budućnosti, što za sobom povlači i moguće suprotne reakcije.
Obzirom da više ne privrjeđujemo osim neke sitne rente u godišnjoj vrijednosti prosječne jednogodišnje mirovine i svojih ispodprosječnih mirovina, cilj nam je osigurati onome koji nadživi drugoga financijsku neovisnost o pomoći djece u slučaju da se dogode nekakve neželjene situacije.
To bi ukratko bilo to.
Dakle, na koji način i kakav ugovor sastaviti da ne bude pravnih problema, a djeci cjelokupna roditeljska imovina koja ostane iza i drugog preminulog ostane nakon naše smrti, uljučujući i nužni dio.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2024., 08:47   #1031
Vi imate relativno čistu situaciju, i ne vidim baš potrebu za neku veliku zabrinutost.
Nemate djecu koja nisu zajednička, djeca nisu problematična u smislu da su raspikuće, alkoholičari, narkomani , skloni nasilju... Razumijem te dvojbe oko mogućeg pritiska partnera vaše djece.

Moje mišljenje je da bi u vašem slučaju bilo dovoljno da ovjerite kod JB obične oporuke u kojima ostavljate sve jedno drugom. U poprukama možete navesti da je želja vas oboje da sve na kraju naslijede vaša djeca, ali da želite da imovinu jednog od vas naslijedi drugi partner.
Također, spomenete da ste pomagali djecu iznosom novca x i y, i da bi u slučaju osporavanja oporuke/traženja nužnog dijela taj dar bi uračunat u nužni dio.

Tako bi djeca da i krenu tražiti nužni dio zapravo mogli dobiti tek max 1/12 bračne stečevine i 1/6 imovine preminulog partnera svaki, a umanjenu za darovani novac. Dovoljno da ih obeshrabri, a sve to je najjednostavnije rješenje za vas.

Vi naslijeđujete i pravo na dio mirovine partnera.
thortwins is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2024., 19:22   #1032
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Vi imate relativno čistu situaciju, i ne vidim baš potrebu za neku veliku zabrinutost.
Nemate djecu koja nisu zajednička, djeca nisu problematična u smislu da su raspikuće, alkoholičari, narkomani , skloni nasilju... Razumijem te dvojbe oko mogućeg pritiska partnera vaše djece.

Moje mišljenje je da bi u vašem slučaju bilo dovoljno da ovjerite kod JB obične oporuke u kojima ostavljate sve jedno drugom. U poprukama možete navesti da je želja vas oboje da sve na kraju naslijede vaša djeca, ali da želite da imovinu jednog od vas naslijedi drugi partner.
Također, spomenete da ste pomagali djecu iznosom novca x i y, i da bi u slučaju osporavanja oporuke/traženja nužnog dijela taj dar bi uračunat u nužni dio.

Tako bi djeca da i krenu tražiti nužni dio zapravo mogli dobiti tek max 1/12 bračne stečevine i 1/6 imovine preminulog partnera svaki, a umanjenu za darovani novac. Dovoljno da ih obeshrabri, a sve to je najjednostavnije rješenje za vas.

Vi naslijeđujete i pravo na dio mirovine partnera.
Dakle, oporuka i ugovor o uzdržavanju su dva različita pravna dokumenta, i, ako sam dobro shvatila, može se pisati bez uključivanja javnog bilježnika ili odvjetnika, strojno, naravno, a JB je potreban samo za ovjeru potpisa.
Pretpostavljam da je za vjerodostojnost oporuke potreban i potpis dva svjedoka, ili će biti potrebna samo ovjera JB? Svjedoci nisu problem ako ih je potrebno navesti, možemo uključiti ljude mlađe dobi ako ih treba.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2024., 07:48   #1033
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Dakle, oporuka i ugovor o uzdržavanju su dva različita pravna dokumenta, i, ako sam dobro shvatila, može se pisati bez uključivanja javnog bilježnika ili odvjetnika, strojno, naravno, a JB je potreban samo za ovjeru potpisa.
Da , možete sami napisati oporuke, proguglajte malo za šprance/obrasce pa prilagodite, bilo bi poželjno da neka 'pravno pismena' osoba takav ugovor malo pogleda prije ovjere potpisa kod JB.


Quote:
Pretpostavljam da je za vjerodostojnost oporuke potreban i potpis dva svjedoka, ili će biti potrebna samo ovjera JB? Svjedoci nisu problem ako ih je potrebno navesti, možemo uključiti ljude mlađe dobi ako ih treba.
Samo ovjera kod JB.
thortwins is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2024., 11:01   #1034
Postoje tri vrste oporuke koje zakon poznaje:

1. vlastoručna, gdje oporučitelj sam svojom rukom piše cijelu oporuku i potpisuje. Ne treba ni ovjera potpisa ni svjedoci,a li mora biti pisana vlastoručno.

2. oporuka koja je natipkana, a oporučitelj ju samo potpisuje, moraju biti dva punoljetna svjedoka prisutna i potpisati ju.

3. oporuka pred javnim bilježnikom ili sudom, gdje se ne ovjerava samo potpis i ne može se doći sa već gotovom oporukom, već ju po kazivanju oporučitelja sastavlja javni bilježnik ili sudac u formi akta. Ako se ide na sud jefitnije je od javnog bilježnika.

Za svaku oporuku je bitno da je nakon što je sastavljena, bude predana na sud radi čuvanja, a ne da se drži kući u "škafetinu".
L_U_D_A is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2024., 14:17   #1035
Quote:
L_U_D_A kaže: Pogledaj post
Postoje tri vrste oporuke koje zakon poznaje:

1. vlastoručna, gdje oporučitelj sam svojom rukom piše cijelu oporuku i potpisuje. Ne treba ni ovjera potpisa ni svjedoci,a li mora biti pisana vlastoručno.

2. oporuka koja je natipkana, a oporučitelj ju samo potpisuje, moraju biti dva punoljetna svjedoka prisutna i potpisati ju.

3. oporuka pred javnim bilježnikom ili sudom, gdje se ne ovjerava samo potpis i ne može se doći sa već gotovom oporukom, već ju po kazivanju oporučitelja sastavlja javni bilježnik ili sudac u formi akta. Ako se ide na sud jefitnije je od javnog bilježnika.

Za svaku oporuku je bitno da je nakon što je sastavljena, bude predana na sud radi čuvanja, a ne da se drži kući u "škafetinu".

Hvala na ispravku.

Da, dva svjedoka i pohrana na sudu za natipkanu oporuku.
thortwins is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2024., 10:31   #1036
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post

Hvala na ispravku.

Da, dva svjedoka i pohrana na sudu za natipkanu oporuku.


Btw, osobno bih uvijek izabrala onu napravljenu na sudu, ona je ugl bulletproof, a i sud se pobrine da u oporuku ne uđu ludosti kao što je "ostavljam kćeri ako se uda/ ostavljam mužu, a nakon njegove smrti neka naslijedi moja nećakinja/ i slične stvari koje ne smiju biti u oporuci
L_U_D_A is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2024., 23:42   #1037
Je, najbolje je onda tu oporuku upisati u upisnik oporuka.
To i supružnika koji nadživi drugoga čuva od situacije da, ukoliko bude već slabijeg zdravlja i prosuđivanja, netko nađe doma tu oporuku i uništi ju.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2024., 19:53   #1038
Hvala svima uključenima u temu na uputama i savjetima.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:43.