Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2023., 06:23   #381
Jučer je bila okultacija Venere Mjesecom, ali po danu (11:08) pa je bilo zeznuto za snimati jer je sve jako plivalo. Zanimljivo je vidjeti razliku u svjetlini Venere i Mjeseca. Napravio sam snimku kroz teleskop, video je u stvarnom vremenu: https://youtu.be/8CrV2zKCF1s

Teleskop Pentax 105 SDP, 2.5x Powermate, kamera Uranus-C.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2023., 18:17   #382
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Jučer je bila okultacija Venere Mjesecom, ali po danu (11:08) pa je bilo zeznuto za snimati jer je sve jako plivalo. Zanimljivo je vidjeti razliku u svjetlini Venere i Mjeseca. Napravio sam snimku kroz teleskop, video je u stvarnom vremenu: https://youtu.be/8CrV2zKCF1s

Teleskop Pentax 105 SDP, 2.5x Powermate, kamera Uranus-C.
Prije pogledao nekoliko snimki početka i završetka okultacije, snimljene sa splitskog
područja. Tvoje je puno detaljnije, pogotovo obzirom na video.
Astronom 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2023., 19:12   #383
Od Pavlimira? Hvala, ali to sad ovisi od opreme. Trebao sam to bolje odraditi, nažalost zaboravio sam UV/IR filter, pa Venera izgleda malo napuhnuto, pretpostavljam da je to do nefokusiranog infracrvenog dijela. Također možda da sam se ranije postavio oprema bi se bolje temperirala...no dobro, sve se to bilježi za iskustvo dnevnog snimanja
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2023., 17:55   #384
Sinoć se dalo iskoristit par sati bez mjeseca i oblaka. Lović Prekriški kod odašiljača


150 x 60s ISO 1600
60/360
Nikon z5



65 x 60s ISO 800
60/360
Nikon z5
__________________
I got a Nikon camera
I love to take a photograph
So mama, don't take my Kodachrome away
mickey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2023., 18:14   #385
Quote:
mickey kaže: Pogledaj post
Sinoć se dalo iskoristit par sati bez mjeseca i oblaka. Lović Prekriški kod odašiljača


150 x 60s ISO 1600
60/360
Nikon z5



65 x 60s ISO 800
60/360
Nikon z5
👍👍
Astronom 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2023., 16:33   #386

i malo bolje obrađen Orion
__________________
I got a Nikon camera
I love to take a photograph
So mama, don't take my Kodachrome away
mickey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2023., 05:36   #387
NGC 7000, maglica Sjeverna Amerika, meni jako drag objekt jer ju je jako teško gledati vizualno, a vrlo lako uhvatiti na fotkama. Nalazi se u vrlo zanimljivom dijelu Mliječne staze, pa mi je bila česta meta na širokokutnim fotografijama još kad se fotkalo na film.

Ovo je 59x120s ekspozicije (ajmo reć' dva sata ) s Askar Pro 180 mm i Uranus-C (585) kamerom. Montaža iOptron HAE29. Snimljeno na Lika Star Partyu, 17.9.2023.

Odlučio sam ne raditi ultra dugačke ekspozicije koje su sad sve popularnije, već ići na max 2-3 sata i umjerenu obradu u kojoj mi pomaže BlurX i NoiseX. Jednostavno nemam volje ganjati ultra duboke astrofotke, ovako si mogu priuštiti par objekata u jednoj noći, i ako je sve korektno odrađeno, može se dobiti lijep prikaz objekta.

Nisam skroz zadovoljan jer trenutno ne znam nakon razdvanjaja zvijezda i pozadine preko Starneta dobro napraviti stretch zvijezda, ostali su mi lagani tamni haloi oko sjajnijih zvijezda, mogao sam i malo lakše s NoiseX. No, s obzirom da već jako dugo nisam napravio poštenu deep sky fotku, za sad ću se zadovoljiti s ovim, a vi ako imate kakve prijedloge, slušam Fullsize fotka je na Flickru.


NGC 7000, North America nebula
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2024., 14:44   #388
Sretna svima 2024. nova godinaa!!!
damijebolje is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2024., 13:03   #389
Jučer sam htio isprobati program SkyTrack koji omogućava praćenje satelita za astronomske montaže koje to podržavaju. Nažalost iako moj iOptron HAE29 ima tu mogućnost, nisam uspio spojiti program da kontrolira montažu, pa sam probao ručno. Ovo je rezultat.

Pentax 105 refraktor s 2.5x Powermateom, žarišna oko 1500 mm. Kamera Uranus-C. Obrada u PiPP programu koji je centrirao ISS i odbacio sve frameove bez ISSa, tako da snimka nije baš u stvarnom vremenu, ai preeksponirano je. Svejedno, uhvatio sam ga
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2024., 09:53   #390
Nije moja ali je fantastična pa djelim.
Autor je Brandon Hah


Pablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2024., 19:17   #391
Quote:
Pablo kaže: Pogledaj post
Nije moja ali je fantastična pa djelim.
Autor je Brandon Hah


Da, ovako sam pri mirnoj i transparentnoj atmosferi znao vidjeti Saturn sa većim teleskopom pri povećanju 250-300x. Pritom mislim na disk i prsten planete, ali sateliti
nikad nisu bili ovako izraženi. Znam da se fotošopiranjem danas može mnogo postići,
ali najčešće se viđaju slike Jupitera i njegovih satelita, koji su mnogo svjetiji. Slika me
podsjetila na davni film (u boji) o Drakuli. gdje jedan od glavnih likova ovako vidi Saturn
u teleskopu.
Čestitke autoru.
Astronom 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2024., 21:37   #392
Lijepo, malo drukčiji prikaz sa satelitima. Bilo bi dobro da znamo kojom je opremom snimano. Baš sam prošli vikend malo snimao Jupitera i složio kompozit sa satelitima
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2024., 19:40   #393
da li bi ovako nešto bilo dovoljno za napajati ASIAIR jedno 5 do 8h ? koristim SW Gti koji bi još uvijek koristio sa baterijama. i klasični fotic, koji realno koristi vlastitu bateriju.
na akumulator bi mozda ukljucio jedan do dva manja lens heatera.
__________________
I got a Nikon camera
I love to take a photograph
So mama, don't take my Kodachrome away
mickey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2024., 20:52   #394
ASIAIR ima preporučeni supply 12V 2-5A, znači vjerojatno u minimalnoj konfiguraciji, gdje nema snage gladnih uređaja koji se preko njega napajaju troši do 24W (peak, prosjek vjerojatno i manje).
SW Gti se može napajati AA baterijama, a njima kontinuirana struja ne bi smjela biti preko 1A, znači, u najgorem slučaju 12W
Lens heateri su u pravilu ispod 10W peak (vjerojatno i manje), znači i tu je u najgorem slučaju 20W.

Dakle, worst case, bez kamere, je cca 56 W.

Pack je 576 Wh, u teoriji bi morali množiti s efikasnošću, ali kako su već gore najgori scenariji, sigurno bi moglo raditi 10 sati.

Ako dodaš još kameru, 10-ak W, ako specifikacija tog power banka ne laže, trebao bi sigurno izdržati 8 sati.

U praksi su potrošnje vjerojatno i dosta manje od ovih koje sam ja uzeo... Kad računaš da li će nešto izgurati, uzmeš najgori slučaj i siguran si.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2024., 06:39   #395
Napokon sam složio timelapse perzeida s Lastova. U prvom kadru se nazire malo skyglow, a u drugom je show preuzela osvijetljena plivarica

Nikon Z6, Nikkor S 20 mm.

https://youtu.be/MIzNNpzIt1k?si=8bSmwfhJ8l38GnAe
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2024., 20:52   #396
Dakle... nabavil sam si modificirani nikon D5600 za daljnja fotkanja...

E sad T ring koji mi je čovjek poslao nemerem našerafiti nigdje na refractor (tj na field flattner koji korisitm)

TS-Optics PhotoLine 60 mm f/6 FPL53 Apo - 2" R&P Focuser - RED Line +
TS-Optics REFRACTOR 1.0x Flattener for ED & APO with 60-65 mm aperture

koristim.


što mi još nedostaje za to spojiti? na z mountu je bilo lako, jedan jedini T ring sa 55mm razmaka (William M48 T-Ring for Nikon Z - bayonet for Nikon Z mirrorless system cameras)

trebam ekstenzije kupiti uz taj t ring kaj imam? 30+20+5 mm ?
__________________
I got a Nikon camera
I love to take a photograph
So mama, don't take my Kodachrome away
mickey is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2024., 12:40   #397
Brkam m48 i m42 ... po svemu sudeći trebam samo m48 T ring za F mount i trebalo bi sve šljakati bez ikakvih ekstenzija
__________________
I got a Nikon camera
I love to take a photograph
So mama, don't take my Kodachrome away
mickey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2024., 07:41   #398
https://teleskopcentar.hr/proizvod/t2-prsten/
https://teleskopcentar.hr/proizvod/m48-prsten/
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:53.