Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2005., 13:25   #1
tema:kredit u CHF, pitanje: tecaj CHF/DEM od prije 20 godina

tema : kredit u CHF

Svi pricaju kako tecaj CHF na dugi rok nije isplativ jer je u posljednih 20 godina tecaj chf jako narastao u odnosu na EUR...

Sad mene zanima mogu li ja tu statistiku negdje vidjeti svojim ocima - npr graf ili cu ga sama nacrtat ,moze u bilo kojem formatu gdje ima za skinuti tecaj CHF/DEM npr. od prije 20 godina...

hvala svima koji pomognu skinuti tu misteriju o kojoj se prica
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2005., 14:04   #2
Nije franak ništa narasao nego je marka/euro pala. Iako, to nije glavni razlog, nije taj pad tako jak da je ovolika razlika u kamatama. Švicarac je najstabilnija valuta, financije u Švicarskoj su savršeno sređene, novac se vrlo lako nabavlja a kamate su im niske, npr. za stambene kredite ispod 2%. Zašto je to tako je i povijesno, a ne samo ekonomsko pitanje.
Dakle, i samoj "našoj" banci je daleko jeftinije nabaviti franke nego eure pa je posljedica da i ti plaćaš manju kamatu.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2005., 15:31   #3
Gle ja sam vec cula sve sto tko govori i sad bi htjela vidjeti barem jednu tablicu na tu temu...
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2005., 18:19   #4
Evo ja ti mogu samo reci da je odnos euro/chf varirao izmedju 1.45 i 1.59 od uvodjenja eura.

Inace, mislim da je sve ovo oko franka bezvezno panicarenje : banke puno jeftinije nabavljaju franke nego eure (Libor 6m 0.75, Euribor 3x veci) a to je posljedica dugorocne stabilnosti franka. Plus toga, BNS -Svicarska narodna banka - je limitirala libor na 1.25, i ona je potpuno neovisna.
Znaci nije problem u tome hoce li franak ojacat vec hoce li i koliko kuna oslabit, znate ono ... devalvacija...2007...

Stoga u bilo kojoj valuti uzeli kredit, opasnost dolazi od kune a ne od te valute.

P.S.Inace tecaj kn/chf je barem dosad, sezonski i fluktuira izmedju 4.55 i 5.1, znaci nekih 10-ak%.
IAAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2005., 22:54   #5
Evo mene zanima tecaj chf/dem iz 1980 ili 1985 i dalje cu sve znat sta me zanima. Gdje se to moze nac?

Naravno da to nista ne govori za buducnost, da tko zna sta ce bit i slicne price no bez obzira zanima me sto je bilo unatrag 20-25 godina.

Sasvim konkretno pitanje i ne znam gdje ima takva arhiva...
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2005., 12:21   #6
Quote:
suncica kaže:
Evo mene zanima tecaj chf/dem iz 1980 ili 1985 i dalje cu sve znat sta me zanima. Gdje se to moze nac?

Naravno da to nista ne govori za buducnost, da tko zna sta ce bit i slicne price no bez obzira zanima me sto je bilo unatrag 20-25 godina.

Sasvim konkretno pitanje i ne znam gdje ima takva arhiva...
Probaj na ste-u narodne banke slovenije. Mislim da oni jedini imaju tako dugotrajnu arhivu. Ili su bar imali. Koliko se ja sjecam odnos je bio 1CHF=1.1 DEM
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2005., 11:14   #7
Znaci nije problem u tome hoce li franak ojacat vec hoce li i koliko kuna oslabit, znate ono ... devalvacija...2007...

Mozes li malo pojasniti ovo sa devalvacijom...2007...
Hvala
__________________
..'ko na nas krene iz mesta je na.......
Gandalf Bijeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2005., 18:04   #8
Htio sam samo iznijeti misljenje da opasnost nije u franku vec u kn, a da to opravdam, navesti cu samo to da je Svicarska "izvozna" drzava i da joj, logika, nije interes da franak ojaca, a kamoli osjetno (na sto su se u zadnje vrijeme kod nas odnosila upozorenja). A ima tu i josh primjera, s time da sam prethodno djelomicno objasnio zasto je franak "jeftiniji".

Vezano uz to, pomalo ironicno, dodao sam da ako i bude u buducnosti nekih osjetnijih osilacija, uzrok ce im prije biti kuna. Svi smo svjesni neke vrste umjetnog tecaja nase valute, koja, vjerujem, nema osnove (sem one kod naseg "uvoznickog lobija") i da ce, kad tad, kuna oslabiti. Pricamo o nasem trgovinskom deficitu : on je toliko i dobim dijelom zbog precijenjenog tecaja kune. Ako hocemo smanjenje istog, nasa roba mora pojeftiniti, tj. kuna mora oslabiti. Odavno se kod nas o tome prica, pa tako ponekad i o devaluaciji kune (cak je i Rohatinski osobno spominjao to kao mogucnost ako se ne varam) a 2007-ma je bila spominjana kao godina kada bismo bili svjedoci toga. Iako osobno ne mislim da bi se to trebalo desiti, nikad se ne zna. Uzroci toga bi bili da bismo svi "preko noci" osiromasili za tu odredjenu stopu : direktno, svi krediti vezani uz kn, bi poskupljeli, bilo to U EUR ili u CHF.

Nadam se da sam bio jasan : u zakljucku, tu recenicu sam prije napisao u smislu da kazem da ne prijeti opasnost od CHF-a, a ne bash da ce se to desiti (devaluacija kuna 2007 godine).

Eto.
IAAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2005., 18:20   #9
Ok.hvala.
Zanimala me je ta informacija...
__________________
..'ko na nas krene iz mesta je na.......
Gandalf Bijeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2005., 19:21   #10
onda, jel preporucujete kredit vezan uz CHF il EURO?
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 12:33   #11
Quote:
IAAM kaže:
Stoga u bilo kojoj valuti uzeli kredit, opasnost dolazi od kune a ne od te valute.
Mislim da cu ja, s obzirom na primanja u USD, ipak izabrat kredit u CHF...
 
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 13:44   #12
ovdje imaš cijine podatke od 1989 godine za svaku zemlju
imaš i tečajne liste
http://www.theodora.com/wfb1989/
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 13:48   #13
Joj, odes lijepo na www.snb.ch i tam imas exchange rate od 1970-te na dalje
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:16.