Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2012., 22:31   #1121
Quote:
Kolja111 kaže: Pogledaj post
Dragi moj Tocek,
upustati se u tablicu mnozenja do sto (100), a da djak Prvake ne zna ni onu do 10 (deset), NEMA ZAISTA SMISLA. Kako vidim, nisi ti dorastao zivotu iz realiteta nego samo iz komfprnog roditeljskog doma i iz knjige, pa zato i sviranje frule Save Jeremica. (SJ poznati frulas u bivsoj SFRJ)

Mnogo si pametan kad NAJPRAVEDNIJI -ikada napisan- Zakon (preporuka),
pa ma ko ga pisao, pocjenjujes do maximuma. Naime, radi se o 'bibliskoj'- sto ne zelis da tebi neko cini - ne cini to drugome. Odjednom je postala moda biti protiv osnovnih ljudskih moralnih nacela; da mozda ne pripadas ponosnima ovoga svijeta?

Dalje, ja nisam za makljazu, a koga zaista opterecuje tema "smrtna kazna, vidi se po stotinjak ili vise NECIJIH postova koji bi da budu svakom loncu poklopac.

Ne mogu ja biti krvnik, za sve postoje kvalifikovani ljudi, ali u tvom***
slucaju je vec CINJENICNO DA PODRZAVAS UBICE. TI LICNO (i konkretno) PODRZAVAS SVE KOLJACE NA PROSTORIMA BIVSE JUGOSLAVIJE.

(***u najgorem slucaju za mene je samo teoretski moguce.)

Sto god cinis/cinimo - sebi cinis/cinimo
Ne znam uopće o čemu ti pišeš jer ja smatram bilo kakvo ubojstvo najpogrešnijim činom uopće. Prema tome ne podržavam koljače iz SFRJ. A ti koji si načelno za smrtnu kaznu, dakle, ubojstvo... gdje si onda ti

"sto ne zelis da tebi neko cini - ne cini to drugome"

to je iz biblije?
Čija je to rečenica?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 22:37   #1122
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Vidim idealistu na slici ...u prvom planu.
vidiš, to je problem kada ljudi imaju različitu edukaciju...
naime, u prvom planu nije osoba već sprave za zastrašivanje, ranjavanje i/ili ubijanje. Puške su prvi plan. Drugi plan su svećenik i redovnik koji drži "svetu" posudu , a treći plan su svi ostali indoktrinirani vojnom i vjerskom doktrinom.

Ja ne vidim idealistu na slici, ali vidim konformistu i masu ovčica koji će na račun toga što im je rečeno da bog prašta ako i ubiju za domovinu, daleko lakše potegnuti obarač.

To je realnost.
I nije lijepa.
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 10:20   #1123
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post

To je realnost.
I nije lijepa.
Idalistu ni jedna realnost nije lijepa.
Da je, ne bi bio idealist.
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 11:31   #1124
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Idalistu ni jedna realnost nije lijepa.
Da je, ne bi bio idealist.
To bi bilo kao da čovjek nakon što se izlječi od bolesti nije zadovoljan ostvarenim zdravljem tj. da mu zdravlje nije lijepo.

Idealisti nisu bolesnici, oni samo znaju kako izgleda zdravlje (zdravo društvo).

Drugi par rukava je taj što je realistima draže stanje bolesti.

...

Nitko od nas se ne žali na zdravlje.
Kada ga imamo malo tko ga i primjećuje.
Tako bi billo i s idealistima.
Kad bi zaživjelo zdravo društvo, idealisti bi naprosto zadovoljno (zadovoljni) ušutjeli.
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 17:45   #1125
Smrtna kazna je u suprotnosti sa onim što karakterizira pojam države. Država jest organizacija koja služi da bi garantirala život, sigurnost i dobrostanje svakog ljudskog bića. Država služi za integraciju pojedinaca, a ne za njihovo isključivanje. Ne postoji komad zemlje na cijeloj planeti koji je van domašaja neke od tih organizacija. Svatko tko je rođen kao čovjek, automatski je pozvan.

Država ima prava ograničiti slobodu određenog pojedinca koji je dirnuo u slobodu drugog. Zato postoje zatvori. Ali nema pravo nijedno ljudsko biće isključiti na taj način da mu oduzme život. To je zadiranje u dostojanstvo ljudskog bića koje bi trebalo biti neotuđivo. Država nema pravo da mu oduzme život jer to implicitno znači oduzimanje ljudskog dostojanstva na radikalan način, apsolutnim isključenjem iz ljudske zajednice dovodeći ga na razinu životinje.

Neću ovdje govoriti o praktičnom problemu kad na smrtnu kaznu bude osuđena nevina osoba zato što nevina osoba ne zaslužuje provesti ni dana u zatvoru, a čim je osuđena, oduzet joj je identitet koji je također neotuđivo pravo te je već napola mrtva.

S obzirom da nisam sadist i čvrsto vjerujem u ljudsko pravo na samoubojstvo, smatram da bilo koji zatvorenik ima pravo sam sebi oduzeti život ako ne može podnijeti život u zatvoru.

Prakično gledajući nekome život u zatvoru može biti gori od smrti, no smatram da iz principjelnih razloga država nikako ne bi smjela ubijati svoje građane.

Načelno smatram da je smrtna kazna neprihvatljiva.
izabrani narod is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 10:36   #1126
Namam ništa protiv smrtne kazne, ukoliko se ne osudi nevin čovjek. Ne odobravam mišljenje: " Pa što? Za jednog nevinog, sto krivih. Mala žrtva " Prevelika žrtva. I jedan nevin je prevelika žrtva.
Kikkolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 17:58   #1127
Protiv smrtne kazne sam...nije na nama da se igramo Boga..i da postoje ljudi kojima niti deset smrtnih kazni nebi bilo dovoljno i zločina koji nadilaze najgore noćne more ali nikakva smrtna kazna neće izbrisati zlo koje je počinjeno...o tome kako kazniti najgore zločince moglo bi se raspravljati i vjerujem da bi se našla riješenja adekvatnija od smrtne kazne.
__________________
divlji cvijetak...
tearosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 06:06   #1128
Ma,ne znam koliko je već govora i postova bivalo o tome,a još se tema drži,pa ču ostati pri svojemu mišljenju da sam protiv smrtne kazne ,jer :-to uopće nije kazna, za proporcionalno učinjen zločin,jer ga riješiš svih briga i dilema
-po meni bi za teži zločin trebao robijati i čitavo slobodno vrijeme se kajati i čekati godoa,...e to bi bila već kazna,a ne samo ga hajdmo smaknuti i problem je riješen.
-nije niti etički,moralno a djeluje i osvetoljubivo te nas vraća na šerijatski zakon(u ropotarnicu povijesti),no što može biti gore za individuu nego li,mu uskratiti prostor,vrijeme ...tom kaznom neće niti žrtve vratiti ,eventualno bi rodbina dobila satisfakciju,u tome činu...i ne mogu ih ja osuđivati.
-ako bi ona postojala,pitanje je tko bi ju izvršavao ,na kakav način i da li bi ta osoba nakon nekoga vremena ostala normalna?
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 00:49   #1129
Quote:
žaccko kaže: Pogledaj post
Ma,ne znam koliko je već govora i postova bivalo o tome,a još se tema drži,pa ču ostati pri svojemu mišljenju da sam protiv smrtne kazne ,jer :-to uopće nije kazna, za proporcionalno učinjen zločin,jer ga riješiš svih briga i dilema
-po meni bi za teži zločin trebao robijati i čitavo slobodno vrijeme se kajati i čekati godoa,...e to bi bila već kazna,a ne samo ga hajdmo smaknuti i problem je riješen.
-nije niti etički,moralno a djeluje i osvetoljubivo te nas vraća na šerijatski zakon(u ropotarnicu povijesti),no što može biti gore za individuu nego li,mu uskratiti prostor,vrijeme ...tom kaznom neće niti žrtve vratiti ,eventualno bi rodbina dobila satisfakciju,u tome činu...i ne mogu ih ja osuđivati.
-ako bi ona postojala,pitanje je tko bi ju izvršavao ,na kakav način i da li bi ta osoba nakon nekoga vremena ostala normalna?
Kako znas da se resio svih briga i dilema,sta ako mu nakon izvrsenja kazne proradi "prosvetljenje" o ucinjenom?I naravno da problem nije resen jer se uzrok trazi u coveku a ne drustvu u smislu da "drustvo treba da se spasi".Takvom kaznom odlazi i citav jedan svet ali kako ce to covek da shvati kad je njegov svet jos uvek tu?Osveta je slatka a time i privlacna a sve je to kratko i prividno,proces vodjen slepom voljom gde glavno kolo vodi utisak.Zato prema zlocincu i ne mozemo da osecamo ljubav.Najveca vrednost za coveka je ono na sta mislimo u datom trenutku.Tako su i covekovi pogledi na svet,osecaji,zelje razmagnetisani a dali su u skladu sa Apsolutnom istinom zavisi od okolnosti a ne od izbora.Niko nikoga ne ubija jer to zeli vec uvek postoji pozadina te "zelje",time je zlo izvedena kategorija.Ona je "kombinacija imanentnosti" a ne sama imanentnost.Ako smo naslutili da je zlocinac zaista izvrsio zlo onda je i cin "pravde" takodje zlo subjektivno(a za neke dobro) ili cin "nepravde" objektivno.Kako znamo da je objektivno?Ne preko individualne volje vec otkrivanjem kakva je metafizicka volja preko prirode.Zamisli kada bi subjektivno bilo merilo za pravdu.Mogao bih da ubijem coveka jer mi nije rekao dobar dan.I to bi onda nazvao pravednim sto bi asociralo na ispravno.To je zloupotreba pravde pod izgovorom dobra kao i zloupotreba jednakosti.To je i problem sto mi kad cujemo rec "pravda" naslucujemo pravo izvoriste tog pojma a ne vidimo da je ona dualisticki uprljana.Kao sto zlo mora da se oslobadja "negacije" tako i uzima naziv svoje suprotnosti da bi opstalo.Dakle ne treba kazniti smrtnom kaznom zato sto se gasi zivot i mogucnost preobrazenja.Ljudi naslucuju da neko postaje svestan zla kad i njemu neko ucini isto to zlo jer se tako namece prisilna introspekcija a vi birajte ili sloboda ili nistavilo.Zlo ima beskonacne mogucnosti pa cak i te da manje zlo nazivamo "dobro".U svakome duboko cuci i ubica i samoubica ali poenta je da se to ne otkljuca a ne da se unisti jer ne mozemo unistiti ono sto je dato kao mogucnost.

Zadnje uređivanje Goku ssj : 18.06.2013. at 00:56.
Goku ssj is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 01:25   #1130
Podržavam smrtnu kaznu i ne stidim se to reći. Podržavam je ne samo za ubojice, već i za pedofile, silovatelje, i slične monstrume.

Nek teče krv. Sve ostalo bi bila nepravda.
Leizel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 16:46   #1131
U postu iznad navedene ljude strpat u zatvore, tj. radne zatvore do kraja njihovih zivota a ne da im drzava placa boravak tamo a pustit hrpu postenih ljudi na slobodu...
HalloweenCo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 19:07   #1132
Quote:
spiro kaže: Pogledaj post
Krsenje pravila dovodi od sankcija.
Kazne navodno imaju odgojnu funkciju.
Namecu strah da se ne bi poticalo na izvrsavanje nedjela.

Kroz cijelu ljudsku povijest postojala je smrtna kazna.
Smrtna kazna primjenjuje se i danas (u nekim drzavama USA,Rusija,Kina,
Turska,Sudijska Arabija,...).

Da li je smrtna kazna ispravno rjesenje ili bi je trebalo ukinuti?
Zanima me sto se o smrtnoj kazni mislite,ne samo za ili protiv smrtne kazne,
vec i argumenti koji stoje iza tih stavova.

Molim da se primi na znanje da se pravi autor ovog posta javio administraciji i tražio da se obznani da "spiro" nije autor dotičnog. Post je naime kopiran s jednog drugog foruma. Molim vas da takve stvari ubuduće radite jedino uz ovlaštenje autora posta.
obelix

Svakako, podržavam smrtnu kaznu.
Neka čovjek osjeti na vlastitoj koži ono što je napravio drugome.
Kakti kazne na foru "pusti ga neka živi, to je gore od smrti", "bit će u zatvoru do kraja života" i bla bla mi uopće ne drže vodu, iz zatvora se može pobjeći, a može se bome i lagodno živjeti u zatvoru (bolje nego pošteni dio hrvatskih državljana).
Iako uvijek postoji šansa da se krivoga osudi, ipak mislim da smrtna kazna drži vodu.
Neka se spustimo na 'njihovu razinu', iovako smo svi životinje.

Ono što me više zanima je, kako biste vi (ispričavam se ako je netko već pitao) reagirali u situaciji u kojoj je netko osuđen na električnu stolicu, ali od nje ne umre ?
__________________
It is through music how we can understand each other.
Mersault M is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 04:34   #1133
Kako misliš 'od nje ne umre'? Ako preživi iskustvo električne stolice ja sam za to da ga se odmah pusti na slobodu. Takav čovjek ionako može kad mu prdne samo išetat kroz zid.
Ono is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 05:30   #1134
Quote:
Mersault M kaže: Pogledaj post
Svakako, podržavam smrtnu kaznu.
Neka čovjek osjeti na vlastitoj koži ono što je napravio drugome.
Kakti kazne na foru "pusti ga neka živi, to je gore od smrti", "bit će u zatvoru do kraja života" i bla bla mi uopće ne drže vodu, iz zatvora se može pobjeći, a može se bome i lagodno živjeti u zatvoru (bolje nego pošteni dio hrvatskih državljana).
Iako uvijek postoji šansa da se krivoga osudi, ipak mislim da smrtna kazna drži vodu.
Neka se spustimo na 'njihovu razinu', iovako smo svi životinje.

Ono što me više zanima je, kako biste vi (ispričavam se ako je netko već pitao) reagirali u situaciji u kojoj je netko osuđen na električnu stolicu, ali od nje ne umre ?
A da ga ipak pustis da zivi sa tim?Smrt ce u svakom slucaju doci a to osecanje pravde koje vidim kod tebe nije tu slucajno.Ne zaboravi da ga zivotinje nemaju.
Goku ssj is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 19:14   #1135
Quote:
Goku ssj kaže: Pogledaj post
Kako znas da se resio svih briga i dilema,sta ako mu nakon izvrsenja kazne proradi "prosvetljenje" o ucinjenom?I naravno da problem nije resen jer se uzrok trazi u coveku a ne drustvu u smislu da "drustvo treba da se spasi".Takvom kaznom odlazi i citav jedan svet ali kako ce to covek da shvati kad je njegov svet jos uvek tu?Osveta je slatka a time i privlacna a sve je to kratko i prividno,proces vodjen slepom voljom gde glavno kolo vodi utisak.Zato prema zlocincu i ne mozemo da osecamo ljubav.Najveca vrednost za coveka je ono na sta mislimo u datom trenutku.Tako su i covekovi pogledi na svet,osecaji,zelje razmagnetisani a dali su u skladu sa Apsolutnom istinom zavisi od okolnosti a ne od izbora.Niko nikoga ne ubija jer to zeli vec uvek postoji pozadina te "zelje",time je zlo izvedena kategorija.Ona je "kombinacija imanentnosti" a ne sama imanentnost.Ako smo naslutili da je zlocinac zaista izvrsio zlo onda je i cin "pravde" takodje zlo subjektivno(a za neke dobro) ili cin "nepravde" objektivno.Kako znamo da je objektivno?Ne preko individualne volje vec otkrivanjem kakva je metafizicka volja preko prirode.Zamisli kada bi subjektivno bilo merilo za pravdu.Mogao bih da ubijem coveka jer mi nije rekao dobar dan.I to bi onda nazvao pravednim sto bi asociralo na ispravno.To je zloupotreba pravde pod izgovorom dobra kao i zloupotreba jednakosti.To je i problem sto mi kad cujemo rec "pravda" naslucujemo pravo izvoriste tog pojma a ne vidimo da je ona dualisticki uprljana.Kao sto zlo mora da se oslobadja "negacije" tako i uzima naziv svoje suprotnosti da bi opstalo.Dakle ne treba kazniti smrtnom kaznom zato sto se gasi zivot i mogucnost preobrazenja.Ljudi naslucuju da neko postaje svestan zla kad i njemu neko ucini isto to zlo jer se tako namece prisilna introspekcija a vi birajte ili sloboda ili nistavilo.Zlo ima beskonacne mogucnosti pa cak i te da manje zlo nazivamo "dobro".U svakome duboko cuci i ubica i samoubica ali poenta je da se to ne otkljuca a ne da se unisti jer ne mozemo unistiti ono sto je dato kao mogucnost.
Ja usitinu tebe ne razumijem što želiš time poručiti,no dakako da ti odokativno na prvu,post djeluje kozmopolitski svim tim iznenadnicama u riječitosti.
Kakvo sad društveno prosvjetljenje zagovaraš?
Pravda? ti znaš što je pravda? Zasigurno čitav život obitavaš u njoj,pa bi čak mogao o njoj i elaborirati?
Zašto prema zločincu nebi osjećao ljubav, ako je nekoga obranio,zaštitio pa najebao? A to da u svakome čuči ubojica il samoubojica su po meni tek puke frazetine,(npr.ako si staložen i harmoničan u sebi,u duhu, što te može izbaciti iz takta ?)
Osveta je slatka (kažeš..) ali kratka, jess trebamo se svetiti dok god se individualno ne istrjebimo. Upravo u toj riječi "čuči" taj ubica,ako već čući.
Nisam niti ja za smrtnu kaznu,da se razumijemo...
već oko za oko-pasta za zube
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 19:24   #1136
Quote:
HalloweenCo kaže: Pogledaj post
U postu iznad navedene ljude strpat u zatvore, tj. radne zatvore do kraja njihovih zivota a ne da im drzava placa boravak tamo a pustit hrpu postenih ljudi na slobodu...
Eto,neki Američki pravosudni sistemi (bilo na Discoveriju) imaju razrađen plan i program edukacije za dugogodišnje robijaše, time je bolje i društvu i njemu samome.Konkretno (nakon niza testova) su od štenaca labradora ,s njima živjeli u čeliji po šest mjeseci, izvodeć ih u šetnju i na taj način ih prvo socijalizirali.
...nakon toga su pse učili kako biti vodič slijepih,isl..(neki uspiju,ali neki ne jer su testovi rigorozni,no u svakom slučaju se osjeti pozitiva)
Kažem dobro je i za robijaša stoga ,jer mu ne idu tolike gluposti po glavi(kao tuče gangova,dilanja,takim humanim radom ne dangubi već si isplati svoje mjesto,da je manji trošak na državi isl..) ,čiji su zatvori prenapučeni, pa je i rizik od nepodopština sveden na minimum,...u neku ruku je to i njima privilegija,dobro društvu,dobro i njima...Amen.
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 22:06   #1137
How to Kill a Human Being

Death Row Interviews
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2013., 06:08   #1138
Quote:
žaccko kaže: Pogledaj post
Ja usitinu tebe ne razumijem što želiš time poručiti,no dakako da ti odokativno na prvu,post djeluje kozmopolitski svim tim iznenadnicama u riječitosti.
Kakvo sad društveno prosvjetljenje zagovaraš?
Pravda? ti znaš što je pravda? Zasigurno čitav život obitavaš u njoj,pa bi čak mogao o njoj i elaborirati?
Zašto prema zločincu nebi osjećao ljubav, ako je nekoga obranio,zaštitio pa najebao? A to da u svakome čuči ubojica il samoubojica su po meni tek puke frazetine,(npr.ako si staložen i harmoničan u sebi,u duhu, što te može izbaciti iz takta ?)
Osveta je slatka (kažeš..) ali kratka, jess trebamo se svetiti dok god se individualno ne istrjebimo. Upravo u toj riječi "čuči" taj ubica,ako već čući.
Nisam niti ja za smrtnu kaznu,da se razumijemo...
već oko za oko-pasta za zube
Nije drustveno prosvetljenje nego njegovo prosvetljenje koje dobija nakon smrtne kazne ili si ti jos jedan koji misli da je smrt nista?Nema te cica mica i gotova prica.Ako nisi znao nista je pseudopojam i posle smrti za tebe itekako nesto jeste.
Pravda nije sa ovoga sveta,gledaj gde hoces nigde neces naci pravdu vec obicne opazajne slike,poput svih osecanja ona je metafizicka smejao se ti ili ne.Pravda nije nekakav skup normi koji cemo da usvojimo pa onda da glasamo ko na izborima sta je pravda za mene,tebe.....
Zato sto je moja ljubav uslovljena,zato ne mogu da volim zlocinca.Ljubav koja prolazi kroz forme intelekta nije ljubav po sebi tako da to sto ti intuitivno osecas nemoj da prenosis na svet koji je uslovljen svim i svacim.Ako je nekog odbranio zastitio to ne umanjuje njegov zlocin.Ta relativnost koju hoces da mi podmetnes ne dotice Apsolutnu normu da je ubijati zlo.Razlozi i motivi su tu potpuno druga prica.Ako ubici treba razlog da ubije onda je to uslovljeno nekim drugim zlom jer ubiti i ne ubiti nisu nekakvi ravnopravni tabori za koje se opredeljujemo.Volja za zivot je prirodna a ne ljudska tvorevina.
Osveta jeste slatka.Sta je tu problem.Iz cega si ti zakljucio da ta slatkoca mora da se zadovolji?"palu prirodu" svi otkljucavamo kad dolazi do sukoba onoga sto treba da bude i onoga sto sprecava da tako bude.Kako bi igde bilo zla ako ono ne bi bilo primamljivo.U svima cuci ubica i samoubica.Kad dodjem i lupim ti samar 15 puta za redom i ti se iznerviras otkljucavas u sebi skrivenog ubicu ali to neces i postati sve dok ti ne uradim jako veliko zlo koje ce iz tebe izvuci ubicu.Pusac je takodje skriveni samoubica.
Oko za oko-sta ce to doneti?Zadovoljenje osvete?Zlocinac je konacno osetio kako to izgleda a novi zlocinac se rodio.I tom novom zlocincu neko treba da iskopa oko a njemu opet neko drugi. Jelda?
__________________
"Da bi ti potkovica donela sreću, moraš raditi kao konj."

Zadnje uređivanje Goku ssj : 27.07.2013. at 06:14.
Goku ssj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2013., 23:08   #1139
smrtna kazna je odlicno rjesnje za drustvo
i to sto prije presuda...

ali u tom slucaju stavljas samog sebe pod smrt. jer sve se okrece. SVE
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 15:00   #1140
Smrtna kazna je jedino opravdana i poželjna u onom momentu kada smo sigurni da je pojedinac opasan po život drugih ljudi, i tada smrtnom kaznom po nominalnom pravilu otklanjamo zločinca,jer usmrtiti jedan život radi spasenja drugih je sasvim opravdano.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:36.