Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2005., 10:07   #21
carinjenje pošiljaka

nadam se da nisam promašila podforum

trebam primit jedan paket iz austrije. s obzirom na sadržaj paketa postoji mogućnost (doduše vrlo mala) da ga zadrže na carini. mene zanima da li u slučaju zadržavanja paketa pošta šalje obavijest o tome? da li pišu kakvo izvješće o tome zašto je paket zadržan? zanima što mogu učiniti ukoliko ga zadrže. pomagajte
hvala
abba is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 11:16   #22
Dobijes onaj zuti papiric i kad dodjes podignuti posiljku imas kompletan racun od carinarnice, koji moras platiti. Racun ukljucuje, osim carine i PDV-a i trosak carinjena, skladistenja, otvaranja i jos razno razne sitnice koje cifru opako povecaju.

Probaj vidjeti da li onaj koji ti salje paket moze negdje naznaciti da je rijec o promotivnom materijalu, pa da prodje bez carine.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 14:19   #23
ok thnx.
mene brine dal će paket uopće proći carinu
abba is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2006., 16:21   #24
Uvoz Automobila I Povlastice.

pozdrav


zanima me dali 100% invalid ima pravo na neke povlastice kod uvoza automobila.
koji invalidi?
kakve povlastice?
FERRYS is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2006., 10:53   #25
kaj niko nista?
FERRYS is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2006., 20:24   #26
ratni invalid ili ?
 
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 15:17   #27
JEDINSTVENA CARINSKA DEKLARACIJA

Pozdrav svima, volio bih znati da li je za 1Gb memorije i 4*9Gb hard disk primljeno poštom iz amerike u privatne potrebe (dakle, ne pravna osoba) potrebno ispunjavati JCD. Naručio sam to prije nekih mjesec dana i sada sam dobio poruku kući da moram podnijeti JCD da bih podigao taj paket u Carinskoj upravi. Račun je priložen bio u paketu.
Sami paket me koštao nekih 200kn budući da je to polovna i stara oprema, a taj papir koji oni od mene traže ja ne smijem sam ispunit nego moram nosit špediteru koji uzima minimalno 250kn.
Pored svega gospođa što radi u carinarnici u Osijeku je rekla prije nego što sam naručio paket da je samo bitno da u paketu bude račun tako da oni to mogu ocarinit i da to dolazi meni na kućnu adresu, nikad nije spominjala nekakav JCD.
Da li je moguće da se zakon u roku od mjesec dana promijenio?
Orki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 21:34   #28
problem je što nitko ko imalo ima veze sa carinom i pravom mi nezna odgovit točno na ovo pitanje. Ovdje je isto takva situacija. Oni na carini se prave blesavi i rade što god hoće.
kad vidim da ljudima naplaćuju porez na pelene, onda se nemam šta ni čudit što oni mogu mjenjat zakone kako se njima prohtje taj dan.
Orki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 22:06   #29
Carinski zakon nn 78/99

Članak 11.

Svaka zainteresirana osoba može od Carinske uprave zatražiti izdavanje obavijesti o primjeni carinskih propisa.

Takav se zahtjev može odbiti ako se ne odnosi na stvarno namjeravani izvoz i uvoz.

Obavijesti iz stavka 1. ovoga članka Carinska uprava daje bez naknade. Naknada se može zahtijevati za posebne troškove koji nastanu zbog provedbe potrebnih analiza ili vještačenja o robi na koju se zahtjev za davanje obavijesti odnosi te za troškove povrata robe podnositelju zahtjeva.



----------
nisam nikakav pravnik, pa me zanima još da li ovo znači da ja mogu otić na carinu i tražiti napismeno da mi objasne razloge zbog kojih su oni zaključili da moram podnijeti JCD.
Jer kad sam pitao onu bakicu tamo što radi ona je svojim arogantnim glasićem rekla da je to tako neka komisija odredila, a na pitanje kakva je to komisija, da li se mogu dobiti njihova imena, ona je rekla da je to nemoguće, i da je to isto ko da ona ode u bolnicu, i traži kartone od pacijenata, a na pitanje da li u carini rade pacijenti više nisam dobio odgovor???
Orki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 00:32   #30
Uvoz znanstvene opreme bez placanja carine

Dragi pravasi imam pitanje vezano uz naslov.

Radi se o tome da bi moja znanstvena insitucija u njemackoj poklonila znanstvenoj instituciji u Hrvatskoj kompjuter vrijedan 5 tisuca eura. Ali problem je ako se na tih 5 tisuca eura treba platiti carina u Hrvatskoj. Taj kompjuter bi bio upotrebljen za rad na zajednickom projektu, ali bi nakon zavrsetka projekta taj kompjuter ostao u Hrvatskoj.

Ima li itko nekakvog iskustva s tim? Razmisljao sam da idem preko granice i da nista ne prijavim. Ili da kazem da je moj kompjuter. Ili da nosim papire s maticne insitucije u njemackoj u kojima pise kako cu koristiti taj kompjuter u hrvatskoj u znanstvene svrhe. Sto predlazete? Kako omoguciti da taj kompjuter bude dostavljen u hrvatsku znanstvenu instituciju?
__________________
ko šta zna, niko ništa ne zna, krhko je znanje
McTomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 01:03   #31
Quote:
McTomo kaže: Pogledaj post
Dragi pravasi imam pitanje vezano uz naslov.

Radi se o tome da bi moja znanstvena insitucija u njemackoj poklonila znanstvenoj instituciji u Hrvatskoj kompjuter vrijedan 5 tisuca eura. Ali problem je ako se na tih 5 tisuca eura treba platiti carina u Hrvatskoj. Taj kompjuter bi bio upotrebljen za rad na zajednickom projektu, ali bi nakon zavrsetka projekta taj kompjuter ostao u Hrvatskoj.

Ima li itko nekakvog iskustva s tim? Razmisljao sam da idem preko granice i da nista ne prijavim. Ili da kazem da je moj kompjuter. Ili da nosim papire s maticne insitucije u njemackoj u kojima pise kako cu koristiti taj kompjuter u hrvatskoj u znanstvene svrhe. Sto predlazete? Kako omoguciti da taj kompjuter bude dostavljen u hrvatsku znanstvenu instituciju?
a čuj po propisima carinu moraš platiti... e sad je na tebi da li želiš to prijaviti ili pokušato prošvercati na naš način.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 17:32   #32
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
a čuj po propisima carinu moraš platiti... e sad je na tebi da li želiš to prijaviti ili pokušato prošvercati na naš način.
Ne moras platiti. Saznao sam u carinskoj upravi da postoji nesto sto se zove donacija znanstvene opreme i to se ne ocarinjuje i ne oporezuje which is nice
__________________
ko šta zna, niko ništa ne zna, krhko je znanje
McTomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 13:43   #33
Arrow carina & povrat poreza

nedavno sam bila u njemackoj (sluuuucajno u vrijeme snizenja ), nakupovala sam svega... od odjece i obuce do pokojeg komadica tehnicke robe - mp3, kalkulator, usb... i tako...

naravno, na carini nitko nista nije imao za prijaviti ok, bio je pun bus pa nas nisu gnjavili...

nakon nekog vremena netko mi je rekao da sam mogla dobiti povrat poreza za to sto sam kupila

ako netko zna, molim vas da mi objasnite sljedece:
1. na sto se tocno mora platiti carina (ne nosim meso, kavu, cigare...)?
2. na sto se sve moze dobiti povrat poreza? da li samo na ono sto nosimo preko granice ili i na nesto sto smo tamo trosili (npr. imam racun za sampon koji sam potrosila dok sam bila u njemackoj ) ?
3. STO i KAKO napraviti za povrat poreza?

nadam se da ce mi neto odgovoriti prije nego opet odem u inozemstvo
__________________
"It's always a sad thing when sperm comes between people."
Queen Llewelyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 14:11   #34
za robu koju si kupila si trebala u trgovini traziti tax free potvrdu koju si trebala pokazati na njemackoj granici, odnosno carini i uzeti povrat odmah ili u roku nekoliko dana ti stigne novac. na nasoj granici naravno sutis ko ribica

dobije se za kupljene stvari koje odnosis iz zemlje gdje si ih kupila.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 14:17   #35
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
za robu koju si kupila si trebala u trgovini traziti tax free potvrdu koju si trebala pokazati na njemackoj granici, odnosno carini i uzeti povrat odmah ili u roku nekoliko dana ti stigne novac.

malo je teško pronać njemačku granicu

potvrđuje sa na izlazu iz EU, npr. granica slovenije i hrvatske
pa ili naplatiš kod nas na pošti ili ideš nazaj po novce

ne znam di si bila
potvrdu dobiš ili u dućanu ili na šalteru (u trgovačkim centrima je tako)
ja sam u njemačkoj jednom kupovala u nekoj selendri (veličine karlovca) di se potvrda mogla samo dobiti na carini koja je van grada i nema uredovno radno vrijeme svaki dan
pa ak' si bila u takvom nekom mjesu, tješi se
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 14:25   #36
nisam nikad bila u njemackoj, pa ne znam
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 18:49   #37
kad nabavim taj tax free racun, moram li otvarati kofere na granici ili mogu samo priloziti papir?

a sto kad se putuje avionom?
__________________
"It's always a sad thing when sperm comes between people."
Queen Llewelyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 19:02   #38
Quote:
Queen Llewelyn kaže: Pogledaj post
kad nabavim taj tax free racun, moram li otvarati kofere na granici ili mogu samo priloziti papir?

a sto kad se putuje avionom?
Svejedno je cime putujes - kad napustas EU moras stambiljat a si iznjela robu.
No od odredjenog iznosa Slovenci (kojima si prijavila izvoz robe) cinkaju nasima pa ti onda nasi naplate carinu i PDV. Ako ides avionom i stambiljas u Njemackoj onda ne vjerujem da javljaju.
Ispod 250 EUR te mislim nitko nece cinkat.

P.S. "Tax Free" ti uzme par postotaka provizije pa da se ne cudis aok ne dobijes puni iznos natrag. Prednost je da ga je lakse podic (skoro svugdje).
Prebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 19:06   #39
nitko nije odgovorio na jedan detalj, pa da ponovim

na sto se placa carina? da li na "tehnicku" robu (onu koju sam navela)?
__________________
"It's always a sad thing when sperm comes between people."
Queen Llewelyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 19:14   #40
Quote:
Queen Llewelyn kaže: Pogledaj post
nitko nije odgovorio na jedan detalj, pa da ponovim

na sto se placa carina? da li na "tehnicku" robu (onu koju sam navela)?

carina se plaća na iznos novčani preko kojeg ne možeš ništa uvesti.

ne znam koji je iznos ali neki kau 200 a neki 500 kuna.

trebala si pokazati robu pri izlasku iz zemlje uz putovnicu ali možeš ići do veleposlanstva sa istom tom robom i računima i putovnicom (pa ako ti priznaju super a ko ne a ništa sad).

samo kaj si ti trebala tražiti u dućanu tax free (svaka država ima svoj limit koji oslobađa) i predočiti putovnicu a složbenica u dućanu ti je trebala ispuniti obrazac te tvoje podatke u njega i lupiti pečat i staviti u kovertu i jedan primjerak dati tebi a drugi sebi a ako ga nisi tražila........ nemožeš sad ništa
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:42.