Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2017., 16:21   #881
Quote:
schellna kaže: Pogledaj post
Plin je po tome bolji od diesela.
A imaš još i vodik, ali za njega Rvati kažu da ništa ne valja, itd... Jadni Japanci pojma nemaju koliko su glupi što se voze na vodik, nego još po kućama imaju agregate struje na vodik. Tupava nacija, što ćeš
Kažu i Nijemci da ništa ne valja, pa je Daimler potpuno odustao od vodika ove godine i napustio zajedničku radnu skupinu s Japancima. Štaš sad?

I tako dok se Teslu napalo da gubi 13.000 USD po automobilu od 100.000 USD, Toyota gubi 100.000 USD po automobilu od 70.000 USD. Japanci su stvarno čudo.
U tri godine teškom mukom prodali su par stotina automobila u SAD, a punionica ima čak 30ak u SADu i 80ak u Japanu, gdje je cijela zemlja zapela za vodik. Stvarno fantastičan uspjeh.

Toliko fantastičan, da je prvi od istočnjaka Hyundai, već reagirao i proširio planove s 2 na 8 baterijskih EVa, a onda i Toyota najavila prelazak na baterijski pogon. Vijest je prilično odjeknula, pa je PR morao objašnjavati da eto neće ipak napustiti vodik...oni će se samo više posvetiti baterijskim EVima. Kako to sad Japanci?

Osim toga, gle čuda, za vodik u Japanu dijele enornmne subvencije.
Snack is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 16:28   #882
Quote:
Freek kaže: Pogledaj post
To je povratak u kameno doba.
Kao sto rekoh - vjerojatno bi diskusija prelaska sa zaprege na IC motor prije 120 godina isto tako zvucala.

Moj konj predje 100 km bez problema, a to sranje od auta moras tankat svakih 20.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 17:42   #883
Quote:
Snack kaže: Pogledaj post
Kažu i Nijemci da ništa ne valja, pa je Daimler potpuno odustao od vodika ove godine i napustio zajedničku radnu skupinu s Japancima. Štaš sad?

I tako dok se Teslu napalo da gubi 13.000 USD po automobilu od 100.000 USD, Toyota gubi 100.000 USD po automobilu od 70.000 USD. Japanci su stvarno čudo.
U tri godine teškom mukom prodali su par stotina automobila u SAD, a punionica ima čak 30ak u SADu i 80ak u Japanu, gdje je cijela zemlja zapela za vodik. Stvarno fantastičan uspjeh.

Toliko fantastičan, da je prvi od istočnjaka Hyundai, već reagirao i proširio planove s 2 na 8 baterijskih EVa, a onda i Toyota najavila prelazak na baterijski pogon. Vijest je prilično odjeknula, pa je PR morao objašnjavati da eto neće ipak napustiti vodik...oni će se samo više posvetiti baterijskim EVima. Kako to sad Japanci?

Osim toga, gle čuda, za vodik u Japanu dijele enornmne subvencije.
Čuo sa da su neki izgubili i vid, ženu djecu, ma sve.... zajeban taj vodik.

Gle čuda, cilj im je imati 200000 H automobila na cesti kroz idućih 8 godina, a kroz idućih 13 misle doći do 800000. Čudo, ha?!!!

Hej, ali zar nisi rekao da su svi to obustavili, odustali itd... Pa tko će onda raditi te automobile?

Možda da ih posjetiš i objasniš svima kako su u krivu? Biti ćeš pravo božanstvo tamo.

P.S.
Ono, kad Rvat misli da je najpametniji na svijetu, a dalje od PSK se nije maknuo.
schellna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 17:46   #884
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Kao sto rekoh - vjerojatno bi diskusija prelaska sa zaprege na IC motor prije 120 godina isto tako zvucala.

Moj konj predje 100 km bez problema, a to sranje od auta moras tankat svakih 20.

I.
Siluješ tu paralelu koja nema veze sa pameti do te mjere da čak i ti vidiš da ne stoji.
schellna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 18:26   #885
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Kao sto rekoh - vjerojatno bi diskusija prelaska sa zaprege na IC motor prije 120 godina isto tako zvucala.

Moj konj predje 100 km bez problema, a to sranje od auta moras tankat svakih 20.

I.
Ta diskusija se sigurno nebi vodila, jer IC si i tad mogap brzo napunit. I nisu bile potrebne državne prisile (kao što neki ovdje priželjkuju, i što se već događa) da prijeđu sa zaprege na IC motor. Po sadašnjem stanju i bliskom budućem, prisila će očito biti potrebna za prelazak na EV vozila. A to dovoljno govori o proizvodu.
Freek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 20:03   #886
Quote:
Snack kaže: Pogledaj post
Od bahatog supermoda, do nebitnog "a de je pečat" forumskog trola. Uživam u svakom tvom jadnom upisu.
BTW kad skupiš za tramvajsku kartu, ja ću ti pokazati svoju Teslu.
hoces, hoces, vjernice na struju
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 20:12   #887
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Turbo diesel je iskoristiv 40%. I da - nazalost to je vrh koji se mora ispljevit jer smrdi, preneseno i doslovno.

EV imaju iskoristivost preko 90%, cak vise uz regeneraciju.

Varas se. Gospodarska vozila su ili za lokalnu dostavu, pa imaju 20 minuta vremena za punjanje svakih 20-tak km dok se ne istovari / utovari ono sto voze, ili su TIR koji ne smije vozit vise od 10 sati dnevno, i ne vise od 5 sati u komadu... Dakle - sve striktno regulirano i nedo ti Bog da ti tahograf ne stima - kaznetina ogromna...

I.
I 50% a kad radi u hibridu uštede su značajne. Možda smrdi ali kako aute od 2T pokretati tisuće kilometara bez 'common raila' ? (benzinom, ili lpg, naravno ali je skuplje)

EV ima realno gledano 65% (već sam tome pisao pa nebi se vrtio u krugm fizika), može više ako je automobil skromnijih performansi i ako se ne ganja.

Recimo, povrće i voće, slavonija, odredište dalmacija hotel...vozilo kombi sa hladnjačom, roba mora doći što prije i ostati svježa.

Ako je dostava pizze onda tvoj scenarij ima smisla, puni uvijek dok čeka ili ima dva komada pa rotiraju. Zar onda nije bolji moped na struju.
Recimo da je za neke dostave to što kažeš moguće, ali i tad bi trebao imati neku aplikaciju (opa evo ideje badava) koja ti izračuna plan puta, da ti se ne dogodi da zaglaviš u nekoj šumi bez struje.

Kamioni koji sami voze, i deset sati odmora, nema smisla, skroz kontradiktorno samoj ideji stroja (automatizaicje) koji se ne umara i samo radi radi a tebi kao prijevozniku osigurava veću zaradu.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 20:22   #888
Quote:
elninjo7 kaže: Pogledaj post
@ schellna

Climate change denier? šta nisi rekla odmah, ne bih se trudio detaljno odgovrati.



https://www.skepticalscience.com/

ima i na hrvatskom objašnjena.

Euduciraj se.
Ovaj graf bi se trebao protumačiti na način da globalna temperatura ovisi samo i isključivo o količini CO2 u atmosferi. How nice! To je NOAA?
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 20:51   #889
@zabotinski

Izvori NASA GiSS, NOAA NECI,ESRl vizuralizrano sve na ovoj stranici:
http://www.climatecentral.org/galler...l-temperatures

Iako mislim da se nitko ne bi baš služio sa izrazom isključivo jer ima drugih fakora o kojima ovise temprature i promjene klime na zemlji koji su eliminirani, a i na grafu je mala varijacija. Ipak 35 tisuća radova od 1990-ih do ovoga desetljća govori jedno. Da smo mi krivi za tako ekstremno nagli skok temperature jer sagorijevamo foslina goriva i da bi bilo dobro da prestanemo.

Neke od posljedica:



Srećom bolje se nosimo sa njima, ima manje izgubljenih života.
__________________
Atlas network, spasi nas !!!
elninjo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 22:17   #890
Quote:
elninjo7 kaže: Pogledaj post
@zabotinski

Izvori NASA GiSS, NOAA NECI,ESRl vizuralizrano sve na ovoj stranici:
http://www.climatecentral.org/galler...l-temperatures

Iako mislim da se nitko ne bi baš služio sa izrazom isključivo jer ima drugih fakora o kojima ovise temprature i promjene klime na zemlji koji su eliminirani, a i na grafu je mala varijacija. Ipak 35 tisuća radova od 1990-ih do ovoga desetljća govori jedno. Da smo mi krivi za tako ekstremno nagli skok temperature jer sagorijevamo foslina goriva i da bi bilo dobro da prestanemo.

Neke od posljedica:



Srećom bolje se nosimo sa njima, ima manje izgubljenih života.
Klimatske promjene su se događale i prije nego je čovjek mogao utjecati na njih. Drugim riječima, opet lupetaš gluposti.

Kako definiraš "ekstremno nagli skok temperature"? Ja se jako dobro sjećam 80-ih i ako to usporedim sa sadašnjosti, gdje je taj skok?

FYI, nafta nije fosilno gorivo. Nema ni jednog znanstvenog dokaza za to. Nitko nije uspio iz mrtve mačke ili pajceka iscijediti barem kap nafte. Ali, iz nekih drugih stvari jesu. Kako god okreneš, nema jebene veze sa fosilima. Ali, ako se dovoljno puta ponovi, hej, prihvati igru :-)

Najbolje da se zatjeramo u pećinu, jer neki google warrior sa neizmjernom potrebom za držanjem prodika tako kaže, a znanje mu je obrnuto proporcionalno toj želji.
schellna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 22:29   #891
@ schellna

Reci mi kakvo je tvoje mišljnje o tektonskim pločama i raznim pojavma u vezi toga ? kakvo je tvoje mišljenje o raznim x drugim stavima za koje treba godine i godine eskprtize, proučvanja ?

Odakle ti ideja da ti možeš imati kakvo kvalificarno mišljenje o ovoj temi. Ja isto nisam kvalificaran.

Samo slušam svaku znastvenu akademiju iz doslovno svake zemlje na svijetu, slušam što su stručnjaci rekli.

A imam bar malo soli u glavi da ne ponavlajm gluposti i otkivam toplu vodau sa izjavama klima se uvijek mijenjala.

Lijepo napišti znastveni rad o tome kako se klima stalno mijenja, sigurno nitko od klimatologa nije to proučio, biti ćeš zvijezda i uštediti ćeš poltičarima vrijeme i živce sa svim problemima koje će izazvati nužna reakcija na ovoj problem.

koja je to razina pameti da se uopće ne zapitaš,a zašto ja uopće imam mišljenje o ovoj znastvenoj temi i umislila sam da sam kvalificrana, a nemam za x drugih stvari.

Zanimljiv je odgovor na to pitanje.

hint: merchants of doubt
__________________
Atlas network, spasi nas !!!
elninjo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 22:49   #892
To sam učio na klimatologiji na drugoj godini faksa.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 22:55   #893
Quote:
schellna kaže: Pogledaj post
Klimatske promjene su se događale i prije nego je čovjek mogao utjecati na njih. Drugim riječima, opet lupetaš gluposti.

Kako definiraš "ekstremno nagli skok temperature"? Ja se jako dobro sjećam 80-ih i ako to usporedim sa sadašnjosti, gdje je taj skok?

FYI, nafta nije fosilno gorivo. Nema ni jednog znanstvenog dokaza za to. Nitko nije uspio iz mrtve mačke ili pajceka iscijediti barem kap nafte. Ali, iz nekih drugih stvari jesu. Kako god okreneš, nema jebene veze sa fosilima. Ali, ako se dovoljno puta ponovi, hej, prihvati igru :-)

Najbolje da se zatjeramo u pećinu, jer neki google warrior sa neizmjernom potrebom za držanjem prodika tako kaže, a znanje mu je obrnuto proporcionalno toj želji.
Interesantno..a zasto ti onda uopce postas ovdje?
__________________
"Nećeš, razbojniče jedan!!"
Jolly Roger is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 23:03   #894
Quote:
elninjo7 kaže: Pogledaj post
@ schellna

Reci mi kakvo je tvoje mišljnje o tektonskim pločama i raznim pojavma u vezi toga ? kakvo je tvoje mišljenje o raznim x drugim stavima za koje treba godine i godine eskprtize, proučvanja ?
To je jalov pokušaj digresije u svrhu trolanja i odvlačenja pažnje sa prethodno postavljenih pitanja na koje nemaš odgovor?

Quote:
elninjo7 kaže: Pogledaj post
Odakle ti ideja da ti možeš imati kakvo kvalificarno mišljenje o ovoj temi. Ja isto nisam kvalificaran.
Kombinacija naobrazbe, istraživanja i logičkog zaključivanja nakon steknutog znanja.

Quote:
elninjo7 kaže: Pogledaj post
Samo slušam svaku znastvenu akademiju iz doslovno svake zemlje na svijetu, slušam što su stručnjaci rekli.
Bitna stvar ovdje je koga ti smatraš stručnjakom.

Quote:
elninjo7 kaže: Pogledaj post
A imam bar malo soli u glavi da ne ponavlajm gluposti i otkivam toplu vodau sa izjavama klima se uvijek mijenjala.
Ali opet ne dovoljno da ne lupetaš. Najbolji primjer ti je ovo iznad kvotano.

Quote:
elninjo7 kaže: Pogledaj post
Lijepo napišti znastveni rad o tome kako se klima stalno mijenja, sigurno nitko od klimatologa nije to proučio, biti ćeš zvijeza i uštediti ćeš poltičarima vrijeme i živce sa svim problemima koje će izazvati nužna reakcija na ovoj problem.
Čemu? Tema je prožvakana uzduž i popreko. Danas bilo tko može naručiti studiju sa unaprijed definiranim rezultatom i zalijepiti ju na web, otkuda ju ti dalje kopiraš ovdje na thread.

Quote:
elninjo7 kaže: Pogledaj post
koja je to razina pameti da se uopće ne zapitaš,a zašto ja uopće imam mišljenje o ovoj znastvenoj temi i umislila sam da sam kvalificrana, a nemam za x drugih stvari.

Zanimljiv je odgovor na to pitanje.
Nije zanimljivo ni malo. Jesi sam dao odgovor da nisi kvalificiran? U biti, ne moraš imati službenu akademsku titulu iz područja da bi mogao sudjelovati u raspravi, ali nisi u stanju braniti stav nikako, osim sa "drugi su istražili i tako su rekli... oni su pametni i sigurno nisu u krivu".

Umjesto odgovora na pitanje koje sam ti postavio si servirao ovo trolanje.
schellna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 23:18   #895
Multiple studies published in peer-reviewed scientific journals1 show that 97 percent or more of actively publishing climate scientists agree: Climate-warming trends over the past century are extremely likely due to human activities. In addition, most of the leading scientific organizations worldwide have issued public statements endorsing this position. The following is a partial list of these organizations, along with links to their published statements and a selection of related resources.

https://climate.nasa.gov/scientific-consensus/


ozbiljna si proučila stvari kao flat eartheri. objavi rad u kojem će pobiti sve argumenti klimatloga i postati ćeš zvijezda i spasit politčare dosadnih ekologa.

Jedan mali hint. dva stupnja zagrijvanje prosječne temprature na globalnoj razini nije isto kao kad je ljeti dva stupnja više.
__________________
Atlas network, spasi nas !!!
elninjo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 23:21   #896
@elninjo7 unatoč svim napisanim odgovorima i dalje ne shvaćaš elementarnu stvar da su odgovori napisani u muškom rodu. Koliki IQ i koliko godina školovanja je potrebno za to shvatiti?
Ali bitno da si ekspert za baterije, klimatske promjene, tektonske ploče i svakoji kurac koji Google izbaci.
schellna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 23:32   #897
Quote:
schellna kaže: Pogledaj post
@elninjo7 unatoč svim napisanim odgovorima i dalje ne shvaćaš elementarnu stvar da su odgovori napisani u muškom rodu. Koliki IQ i koliko godina školovanja je potrebno za to shvatiti?
Ali bitno da si ekspert za baterije, klimatske promjene, tektonske ploče i svakoji kurac koji Google izbaci.
Ah, ne nisam ja nikave ekpert. Samo me zanima ova tema i prenosim podatke od ljudi čiji je posao analiza auto industije i budućih trendova, mišljenja ljudi izravno iz auto industrije i njihovih planova.

Ti si pak ekpert koji misli da je dva stupnja globalnog zagrijvanja eto malo kao da je ljeti toliko narsla temperatura.

Očekujem od tebe groundbreaking rad kojim ćeš pokazati svoje veliko znaje svim dosadnim kliamtlozima i spasiti svijet od eko budala.
__________________
Atlas network, spasi nas !!!
elninjo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 01:39   #898
Quote:
elninjo7 kaže: Pogledaj post

/cut

Jer mora se regirati na klimatske promjena, a eliminacija co2 iz durig sektora će biti puno teža. A zagađuju i opasani su i bez co2 efekta kao što vidmo u indiji.
FUN FACT:
CO2 nije uopće otrovan pri ovim količinama, ne zagađuje ništa i jedan je od ključnih dijelova planetnog ekosistema.

Quote:
India to sell only electric cars by 2030

Every car sold in India from 2030 will be electric, under new government plans that have delighted environmentalists and dismayed the oil industry.

It’s hoped that by ridding India’s roads of petrol and diesel cars in the years ahead, the country will be able to reduce the harmful levels of air pollution that contribute to a staggering 1.2 million deaths per year.

https://www.weforum.org/agenda/2017/...les-only-2030/

Još ovo nije službeno, ali nakon kad vidiš Francuze, birtance i njihve planove jasno je kamo ovo ide...
Ima onaj dio sa 'sitnim slovima', koji si propusti pročitat:

Quote:
India’s Energy Minister Piyush Goyal says the government will financially support the initiative for the first two or three years, but the production of electric vehicles will be “driven by demand and not subsidy” after that.
Jasno je svima kamo ovo ide bez subvencija ; da ne dužimo uopće ne ide

Quote:
A šta se tiče ruganja sa Contintalom i gluposti da je samo riječ o gumama. Oni radi i prodaju puno više od guma za autoindustriju, stoga izjava jednog od njihovih šefova o kraju razvoja ICE motra u 2023 jer će rasti prodaja EV ima ozbiljnu težinu. To je jedan o glavnih dobavljča za njemačku autoindustriju koji isto mora raditi svoje poslovne planove i prilagodbe.
Gumar se razumije u motore, ka i ti u proricanje budućnosti.

Ukratko nikako.

Ali tebi je bitan umjetnički dojam, tj. 'ozbiljna težina' tih šupljih priča.







Ima jedna pametna od Andrića za kraj:

Quote:
Čim jedna vlada osjeti potrebu da svojim građanima obećava putem plakata mir i blagostanje, treba biti na oprezu i očekivati obrnuto od toga.


Zadnje uređivanje memulica : 05.09.2017. at 01:52.
memulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 01:47   #899
Nego ljudi, što ćemo s ovim 'sitnim' problemom?

Quote:
https://www.iea.org/topics/energypoverty/
Modern energy services are crucial to human well-being and to a country’s economic development; and yet globally 1.2 billion people are without access to electricity and more than 2.7 billion people are without clean cooking facilities. More than 95% of these people are either in sub-Saharan African or developing Asia, and around 80% are in rural areas.
Oće i oni dobit koje subvencionirano el.vozilo?
memulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 08:39   #900
Quote:
schellna kaže: Pogledaj post
Siluješ tu paralelu koja nema veze sa pameti do te mjere da čak i ti vidiš da ne stoji.
Koristim tu paralelu zato sto potice ovakve komentare, a oni samo pokazuju da stoji ona koliko ljudi nemaju vizije sto se tice buducnosti.

Vec danas imas u labu solid state baterije koje imaju 3x veci kapacitet po kg nego danasnje, te imaju vrijeme punjenja do 80% u roku 10 minuta... trazi se proces masovne proizvodnje i komercijalna uporaba. Po meni - za 5 godina imamo 18625 clanak od stvarnih 10000 mAh...

Sto mislis da ce biti za 20tak godina. Sjecas li se mobitela prije 20 godina? Cigle od pola kile, najjeftiniji je kostao 2 prosjecne place, i mogao si zvati na njega. Danas ga kupuju djeca dzeparcem i posramljuje trikoder iz zvjezdanih staza.

Ako naftni lobi ne intervenira (a mogao bi) ICE auta za 20 godina nece biti na cestama zapadne europe.

I.

P.S.

U onom trenutku kad nafta opet naraste na 100$, benzin poskupi na 12 kn / l. Kad ces se dizelom voziti za 80 kn / 100 km, a el. autom za 8 kn / 100 km, a kostat ce 20% skuplje od dizela - da vidis kako ce se ljudi predomisliti vezano uz struju
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:55.