Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2017., 18:03   #21
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Transhumanizam se ne svodi samo na prčkanje po genima. Pogledaj si ovo, za početak.
je, eugenika.. vrlo originalno
I understand is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:06   #22
Quote:
Davy Crockett kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je kako najistaknutiji propovjednik transhumanizma Ray Kurzweil opisuje kako će ta napredna nova vrsta ljudi, čovjek 2.0, pokoriti sve, pa tako i cijeli svemir. Kaže da će novi ljudi u rojevima ići na druge planete i pokoravati cijele nove sustave sebi, tj. onima koji vjeruju u tu ideju i na ravno financiraju je. Kakve to veze ima s dobrobiti čovjeka?
Ray ne kaže da će čovjek pokoriti svemir, nego inteligencija. Vjerojatno nisi čitao njegove knjige.

Iako mi je njegova želja za besmrtnošću smiješna kao kod malog djeteta koje se boji mraka, Ray je nedvojbeno genij koji je u zadnjih 30-40 godina imao izuzetno točne predikcije u vezi s razvojem tehnologije.

Iako je sasvim jasno da se tehnološk asingularnost neće dogoditi do 2049. godine kako on predviđa, prilično je jasno da je on generalno u pravu na dugi rok. Možda uz neke manje korekcije vezane za pretjerani optimizam i utopizam budućnosti. Treba ostaviti malo mjesta za zdravu distopiju
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:06   #23
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Tjelesno je i prirodno i kad imaš razne bolesti i tjelesne mane, pa to ne prihvaćaš, nego ih liječiš.

A tanka je granica između liječenja i poboljšanja.

Ako nosiš naočale ti već ne prihvaćaš da je prirodno da ne vidiš ni kurca, nego se odlučuješ za naočale ili nedajbože leće i time postaješ kiborg.

Oscar Pistorius je atletičar bez obje potkoljenice. I sa protezama trči brže od većine koji imaju noge. E što ćemo sad..
i kao kiborg je sklon nasilju
I understand is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:07   #24
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ray ne kaže da će čovjek pokoriti svemir, nego inteligencija. Vjerojatno nisi čitao njegove knjige.

Iako mi je njegova želja za besmrtnošću smiješna kao kod malog djeteta koje se boji mraka, Ray je nedvojbeno genij koji je u zadnjih 30-40 godina imao izuzetno točne predikcije u vezi s razvojem tehnologije.

Iako je sasvim jasno da se tehnološk asingularnost neće dogoditi do 2049. godine kako on predviđa, prilično je jasno da je on generalno u pravu na dugi rok. Možda uz neke manje korekcije vezane za pretjerani optimizam i utopizam budućnosti. Treba ostaviti malo mjesta za zdravu distopiju
po čemu je Ray Kurzweil genijalac?
I understand is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:10   #25
Quote:
I understand kaže: Pogledaj post
i kao kiborg je sklon nasilju
Da, nažalost radi se teškom psihopatu, ali ovdje je naglasak bio na tankoj granici između invalidnosti i poboljšanja performansi u odnosu na zdravog čovjeka.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:15   #26
Quote:
I understand kaže: Pogledaj post
po čemu je Ray Kurzweil genijalac?
Prvi izum koji je kasnije patentiran je napravio s 5 godina. Nakon toga bilo ih je još na desetke, bio je jedan od prvih koji je radio na slabim AI projektima tipa text to speech, obradi prirodnog govora na kojem je kasnije nastao Siri i druga slična rješenja. Bio je među prvima koji je dao jasan model rada neokorteksa i po uzoru na takav ustroj bio među prvima koji je koristio skrivene Markovljeve lance kao deep learning metode. Autor je jedne od poznatijih teorija rada neokorteksa (PRTM) itd itd. Sad pod stare dane je šef razvoja u Googlu, autor je brojnih knjiga i radova na temu AI, transhumanizma i produženja života, pisao je puno o filozofiji uma, zaradio je desetke milijuna dolara od svojih firmi, uglavnom prodajom prava na tehnologiju, autor je izuzetno točnih predikcija vezanih uz razvoj tehnologije, npr. 20 godina prije je u godinu dana pogodio kada će kompjuter prvi put pobijediti čovjeka u šahu, točno je predvidio razvoj Human genome projecta...

Ne znam treba li dalje nabrajati. Ne znam što mu ne u prilog, osim što je malo luckast i misli da će živjeti vječno
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:28   #27
dakle, dobro informirani cheerleader i profesionalni "šef" sa listom želja

što se tiče modela rada neokorteksa, šarlatanstvo, ne trebam ni gledati..

imao sam prilike gledati njegova predavanja i moja nepogrešiva intuicija govori da je čovjek panj.. među ostalim, na psihoemocionalnom stupnju razvoja geeka u srednjoj školi prije nego je vidio one ženske stvari.. kao i svi ti veliki vizionari kojima žena nije zanimljiva, ali kompjutori jesu.. ima ih u Kaliforniji sva sila .. zato nam i je civilizacija takva kakva je kad nam neke techno tetkice predviđaju i kroje budućnost
I understand is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:30   #28
tako ću i ja, kao balkanac bečke škole, proreći budućnost techno tetkicama: https://www.youtube.com/watch?v=4iJinynpNd4


edit: baš vidim da je i Ray Kurzweil kibrog, nabavio je periku

edit2: hahaha, komentar sa jednog njegovog videa: "This guy wants to fuck a computer."

Zadnje uređivanje I understand : 13.12.2017. at 18:42.
I understand is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 13.12.2017., 18:42   #29
Quote:
I understand kaže: Pogledaj post
dakle, dobro informirani cheerleader i profesionalni "šef" sa listom želja
U svakom slučaju uspješan. De gustibus, možeš to reći i za Gatesa, Einsteina, koga god hoćeš.

Lako je naći zamjerku, teško je biti uspješan.

Quote:
što se tiče modela rada neokorteksa, šarlatanstvo, ne trebam ni gledati..
Možda ti i ne trebaš

Quote:
imao sam prilike gledati njegova predavanja i moja nepogrešiva intuicija govori da je čovjek panj.. među ostalim, na psihoemocionalnom stupnju razvoja geeka u srednjoj školi prije nego je vidio one ženske stvari.. kao i svi ti veliki vizionari kojima žena nije zanimljiva, ali kompjutori jesu.. ima ih u Kaliforniji sva sila .. zato nam i je civilizacija takva kakva je kad nam neke techno tetkice predviđaju i kroje budućnost
Znači psihoemocionalni stupanj razvoja je bitan da bi netko bio dobar znanstvenik ili inženjer

Koliko se sjećam, Ray ima ženu, djecu, unuke..
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:43   #30
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Tjelesno je i prirodno i kad imaš razne bolesti i tjelesne mane, pa to ne prihvaćaš, nego ih liječiš.

A tanka je granica između liječenja i poboljšanja.

Ako nosiš naočale ti već ne prihvaćaš da je prirodno da ne vidiš ni kurca, nego se odlučuješ za naočale ili nedajbože leće i time postaješ kiborg.

Oscar Pistorius je atletičar bez obje potkoljenice. I sa protezama trči brže od većine koji imaju noge. E što ćemo sad..
Ali i ti sam priznaješ da je granica.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:49   #31
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Ali i ti sam priznaješ da je granica.
Da, neka tanka granica u načelu postoji, ali ti ne priznaješ da se želiš poboljšati i da bi iskoristio bilo kakav brzi i neškodljivi način poboljšanja u vezi bilo čega.

Logično je da medicina ispočetka radi na tome da bi bolesne dovela do prosjeka, a za očekivati je kad se taj cilj dobrim dijelom ostvari da će ići i prema poboljšanju performansi u cilju ostvarenja bolje kvalitete života.

Kolega Jednostavko kaže da treba prihvatiti stvari koje su prirodne i bogomdane.

Prema tome, da bi bio dosljedan, neprirodno je ometati prirodnu selekciju liječenjem slabih i bolesnih, bili oni djeca, odrasli ili starci.

Ja se ne slažem se tim.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:50   #32
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju uspješan. De gustibus, možeš to reći i za Gatesa, Einsteina, koga god hoćeš.

Lako je naći zamjerku, teško je biti uspješan.



Možda ti i ne trebaš



Znači psihoemocionalni stupanj razvoja je bitan da bi netko bio dobar znanstvenik ili inženjer

Koliko se sjećam, Ray ima ženu, djecu, unuke..
džabe sve te priče kad mora skrivati svoj neokorteks perikom

ne bih se složio da je teško biti uspješan. to ili je lako, ili je nemoguće, ovisno o vanjskim faktorima..
I understand is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:51   #33
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Da, neka tanka granica u načelu postoji, ali ti ne priznaješ da se želiš poboljšati i da bi iskoristio bilo kakav brzi i neškodljivi način poboljšanja u vezi bilo čega.

Logično je da medicina ispočetka radi na tome da bi bolesne dovela do prosjeka, a za očekivati je kad se taj cilj dobrim dijelom ostvari da će ići i prema poboljšanju performansi u cilju ostvarenja bolje kvalitete života.

Kolega Jednostavko kaže da treba prihvatiti stvari koje su prirodne i bogomdane.

Prema tome, da bi bio dosljedan, neprirodno je ometati prirodnu selekciju liječenjem slabih i bolesnih, bili oni djeca, odrasli ili starci.

Ja se ne slažem se tim.
non sequitur
I understand is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:52   #34
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Kakav genocid, nad kakvim čovječanstvom? Može li se reći da je nastanak Homo Sapiensa genocid nad nekom drugom vrstom iz roda Homo? Što je čovječanstvo, samo Homo Sapiens ili bilo koja vrsta iz roda Homo?
Imaš li ti apsolutni dokaz kako je nastao homo sapiens? Ako ćemo donositi zaključak prema sadašnjoj teoriji nastanka homo sapiensa to se uopće ni na koji način ne može porediti s ovim što transhumanizam priželjkuje.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Definicija čovjeka prema biološkoj taksonomiji je da je to onaj koji koristi tehnologiju. Prva ljudska vrsta je Homo hablis. S razlogom se tako zove. On je prva ljudska vrsta jer je prvi koristio alate - dakle tehnologiju. Današnji Homo sapiens je isto tako kako mu ime kaže utoliko mudriji koliko bolje koristi tehnologiju.

To je intelektualna bit čovjeka - moć apstraktnog mišljenja koja otvara vrata za tehnologiju i izgradnju kulture i civilizacije.
Naravno da je bit čovjeka korištenje alata, to nitko nije niti negirao. Tu kao i na mnogim drugim mjestima radi se o definicijama koje se poturaju kao neoborive istine, a koje se koriste u različite svrhe. Onaj koji stvara definicija stvara i sliku svijeta prema svojim željama.

Sjekira kojom drvosječa sječe drvo, ne čini drvosječu kiborgom.
Je li roda koja gradi gnijezdo kiborg?
__________________
Bitak
Davy Crockett is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:55   #35
inače, za one koji misle da kompjuteri mogu naučiti ljudski jezik, jedno pitanje: koja je osnovna jedinica značenja?
I understand is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:55   #36
Quote:
I understand kaže: Pogledaj post
džabe sve te priče kad mora skrivati svoj neokorteks perikom
To je valjda u skladu s onim da će živjet vječno, pa mora i izgledati mlad

Quote:
ne bih se složio da je teško biti uspješan. to ili je lako, ili je nemoguće, ovisno o vanjskim faktorima..
Ne samo o vanjskim.

Quote:
I understand kaže: Pogledaj post
non sequitur
Morat ćeš malo jače obrazlagati za neki raspravu. Ako pišeš onako da pizdiš bezveze i trolaš nemam ništa protiv. Za sada se baviš pizdarijama.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:58   #37
reci o čemu se raspravlja, pa ću dati svoj doprinos.. za sada je tema, koliko sam skužio, Ray Kurzweil i njegove vizije, pa sam u duhu slobodne razmjene ideja dao svoje mišljenje o istom i "njegovim" vizijama

a inače, što se tiče gore citiranog non sequitura, dok sam bio mali, isto sam mislio da bi bilo dobro biti superman .. jedino što bi bilo malo manje dobro je da netko drugi bude superman , a ne ja
I understand is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 19:00   #38
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Da, neka tanka granica u načelu postoji, ali ti ne priznaješ da se želiš poboljšati i da bi iskoristio bilo kakav brzi i neškodljivi način poboljšanja u vezi bilo čega.
Ali ako postoji, možda ju ne bismo trebali prelaziti?
Quote:
Logično je da medicina ispočetka radi na tome da bi bolesne dovela do prosjeka, a za očekivati je kad se taj cilj dobrim dijelom ostvari da će ići i prema poboljšanju performansi u cilju ostvarenja bolje kvalitete života.
Za očekivati je, slažem se. Jedino nisam siguran koliko će to pridonijeti kvaliteti života.
Quote:
Kolega Jednostavko kaže da treba prihvatiti stvari koje su prirodne i bogomdane.

Prema tome, da bi bio dosljedan, neprirodno je ometati prirodnu selekciju liječenjem slabih i bolesnih, bili oni djeca, odrasli ili starci.

Ja se ne slažem se tim.
Ali ako postoji granica između liječenja i nabrijavanja, onda možda nije neprirodno?
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 19:04   #39
Quote:
I understand kaže: Pogledaj post
tako ću i ja, kao balkanac bečke škole, proreći budućnost techno tetkicama: https://www.youtube.com/watch?v=4iJinynpNd4


edit: baš vidim da je i Ray Kurzweil kibrog, nabavio je periku

edit2: hahaha, komentar sa jednog njegovog videa: "This guy wants to fuck a computer."
Dakle, transhumanisti sponzoriraju turbo folk zbog širanja svojih ideja. Nošenje perike čini te kiborgom.

Kiborg u službi transhumanizma.
__________________
Bitak
Davy Crockett is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 19:10   #40
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Ali ako postoji, možda ju ne bismo trebali prelaziti?
Možda i ne bi, ali najvjerojatnije hoćemo.

Quote:
Za očekivati je, slažem se. Jedino nisam siguran koliko će to pridonijeti kvaliteti života.
To je otvoreno pitanje. Neki i danas tvrde da je davno prije bilo bolje. To je moguće i radi se o subjektivnim stavovima, ali ja ne bi volio živjeti u srednjem vijeku npr..

Quote:
Ali ako postoji granica između liječenja i nabrijavanja, onda možda nije neprirodno?
Ne znam jesi li primijetio, ali to je isto. I jedno i drugo je težnja za poboljšanjem postojećeg stanja. Opcija je ili poboljšati se ili pomiriti se s onim što je metodom pokušaja i pogreški napravio slijepi urar.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:41.