Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2006., 22:37   #1
Indeksacija police ž.o.

Dakle,što je indeksacija police od 2% prilično mi je jasno;moja polica raste svake godine 2%
E,sad,da li to znači da i moja premija raste svake godine 2%

Pitam da ne bi ispalo da se u prvim godinama plaća svake godine cca 2,02% posto veća premija,a što ideš kasnije premija-da bi odrzao tih 2% -počne rasti po stopi od 10-20-30 posto godišnje...

Hvala
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2006., 23:35   #2
Bože, što si ti pun pitanja a ja te svugdje pratim

Kod ugovaranja ti je agent trebao objasniti što je to i dati ti izračun.
Ona je zapravo za praćenje (koliko toliko) inflacije. Jer 10.000 eura danas sigurno neće imati istu težinu kao za recimo 20 godina,
Ako si ugovorio indeksaciju onda si dogovorio da ti premija tokom razdoblja svake godine raste za 2% i ne više. Sukladno tome trebala bi ti rasti i ugovorena svota po polici.
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 08:34   #3
Ma ja sam to doma dobio papire od Allianza,pa nemam agenta kojeg mogu zagnjaviti
Ali,u pravu si-meni se PREMIJA dize svake godine 2%,a na osnovi toga OSIGURANA SVOTA raste 2% a ne obratno kako sam ja to zabrijao

Hvala,Lavice,samo ti mene prati,ti imas dobre odgovore
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 19:25   #4
Kako si dobio papire? Mislim ono, poštom, slučajno odabran... Lijepo ti odi do njih ili u ZABu pa će ti sve objasniti

Ma ne pratim ja tebe..............

A sada ne znam i kako ću i da hoću......... nema opcije NOVO POSTOVI i ne mogu do svojih postova.... pa nisam ne znam gdje sam pisala.......... treba mi cijela vječnost da otvorim sve podforume (nikada ne znaš gdje ima čega zanimljivog)
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 21:14   #5
Quote:
zvonkotelefonko kaže:
Ma ja sam to doma dobio papire od Allianza,pa nemam agenta kojeg mogu zagnjaviti
Ali,u pravu si-meni se PREMIJA dize svake godine 2%,a na osnovi toga OSIGURANA SVOTA raste 2% a ne obratno kako sam ja to zabrijao

Hvala,Lavice,samo ti mene prati,ti imas dobre odgovore
Sam si si odgovorio.Trebaš li još što...samo se javi.
__________________
Čovjek mora biti svjestan svojih ograničenja.
Dorky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 00:03   #6
Quote:
Lavica02 kaže:
Bože, što si ti pun pitanja a ja te svugdje pratim

Kod ugovaranja ti je agent trebao objasniti što je to i dati ti izračun.
Ona je zapravo za praćenje (koliko toliko) inflacije. Jer 10.000 eura danas sigurno neće imati istu težinu kao za recimo 20 godina,
Ako si ugovorio indeksaciju onda si dogovorio da ti premija tokom razdoblja svake godine raste za 2% i ne više. Sukladno tome trebala bi ti rasti i ugovorena svota po polici.
E Lavice ne bi išlo i ovakav savjet bi Zvonko telefonko mogao prilično skupo platiti.

Indeksacija (o bilo kojem postotku da se radi) ti nije ništa drugo do pojednostavljeno rečeno sklapanje nove police na već postojeću s tim da se ta nova polica sklapa po za korisnika lošijim uvjetima nego što je postojeća tj. prvosklopljena i to iz dva razloga:

1. Korisnik je u trenutku indeksacije x godina stariji pa za osiguranje predstavlja veći faktor rizika

2. Do isteka police preostalo je manje vremena pa je i osigurana svota manja, a i predviđena dobit na osiguranu svotu manja

Ukratko, ako imaš policu primjerice na 1000 eura godišnje na 25 godina i osiguran si na recimo 25.000 eura, nakon primjerice tri godine si dobio papir u kojem ti se nudi indeksacija, a taj papir znači samo slijedeće:

Premija ti se povisuje 2%, a ukupna osigurana svota ti se ne povisuje 2% na osiguranu svotu koju imaš u periodu 25 godina već se unutar iste police zakamuflira dodatna polica s povećanjem premije od 2% na rok od 22 godine.

Tj, sklopio si novu policu u kojoj si 3 godine stariji i u kojoj ti je rok štednje 3 godine kraći.


Thrust me, I know what I'm writing.
Atomski mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 07:38   #7
Nikako se ne bih s tobom složila.

Ovo je copy-paste definicije sa stranica Allianz-a:

Indeksacija

Ugovaratelj osiguranja može odabrati indeksaciju premije mješovitog osiguranja života po godišnjoj stopi 2% ili 5%. Za ugovoreni se postotak svake godine povećava premija, a istovremeno se izračunava nova, veća ugovorena svota. Time se štiti realna vrijednost uloženog novca
.

Ako indeksaciju radiš nakon 3 godine, naravno da ona neće biti aktualna svih 25 godina već 22. Radi se dodatak postojećoj polici.
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 08:29   #8
Quote:
Lavica02 kaže:
Nikako se ne bih s tobom složila.

Ovo je copy-paste definicije sa stranica Allianz-a:

Indeksacija

Ugovaratelj osiguranja može odabrati indeksaciju premije mješovitog osiguranja života po godišnjoj stopi 2% ili 5%. Za ugovoreni se postotak svake godine povećava premija, a istovremeno se izračunava nova, veća ugovorena svota. Time se štiti realna vrijednost uloženog novca
.

Ako indeksaciju radiš nakon 3 godine, naravno da ona neće biti aktualna svih 25 godina već 22. Radi se dodatak postojećoj polici.
Pa upravo u ovom što citiraš ti i piše ovo što sam ti rekao. Ta "nova, veća ugovorena svota" ti nije ništa drugo nego nova polica koju ti upakiraju u staru. To ti je kao da sklapaš još jednu policu s novom premijom, da je sklapaš na kraći rok trajanja i da si x godina starija.

Da ti bude kristalno jasno, ako imaš svoju policu otiđi u kuću u kojoj je imaš i reci da bi htjela još jednu policu, ali s tim da plaćaš samo 2% vrijednosti stare police. Ako si danas x godina starija u odnosu na prvosklopljenu policu i ako ti je rok trajanja obje police isti, vidjet ćeš da ti je to isti k...c kao i indeksacija. (dapače, čak je i malo deblji k...c)

Dakle, kratko i više nego jasno, svako indeksiranje ti je prodaja nove police s lošijim uvjetima u odnosu na prvosklopljenu (jer si starija i jer je rok trajanja police kraći).

U ovom copy-pasteu od Allianza ti pred očima stoji farbanje jer i laiku je jasno da se ne štiti jednako "realna vrijednost uloženog novca" s povećanjem od 2 i s povećanjem od 5%.
Atomski mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 13:20   #9
Što je s onima koji su odmah u startu ugovorili indeksaciju?
A da, pripazite na slijedeće: kada bi trebali beneficirati od te police možete odabrati opcije isplate odmah vrijednosti ulaganja + dobiti ili u mjesečnim iznosima. Ukoliko odaberete mjesečne isplate u slučaju vaše prijevremene smrti rodbina ne dobiva NIŠTA. U slučaju da odaberete isplatu odmah od novca radite što hočete.
Još nešto... Caka je kod ulaganja za mirovinu i istovremenog osiguranja od smrti da vaši bližnji imaju izuzetno kratko vrijeme za prijavu NE DAJ BOŽE - VAŠE SMRTI (smrti ugovaratelja). Čini mi se da je to 3 sedmice - pa se može desiti da ljudi ne stignu pokupiti lovu koju ste im namijenili. Naprosto tuguju i zaborave a vrijeme iscuri.
Eps is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 15:17   #10
Quote:
Eps kaže:
Što je s onima koji su odmah u startu ugovorili indeksaciju?
A da, pripazite na slijedeće: kada bi trebali beneficirati od te police možete odabrati opcije isplate odmah vrijednosti ulaganja + dobiti ili u mjesečnim iznosima. Ukoliko odaberete mjesečne isplate u slučaju vaše prijevremene smrti rodbina ne dobiva NIŠTA. U slučaju da odaberete isplatu odmah od novca radite što hočete.
Još nešto... Caka je kod ulaganja za mirovinu i istovremenog osiguranja od smrti da vaši bližnji imaju izuzetno kratko vrijeme za prijavu NE DAJ BOŽE - VAŠE SMRTI (smrti ugovaratelja). Čini mi se da je to 3 sedmice - pa se može desiti da ljudi ne stignu pokupiti lovu koju ste im namijenili. Naprosto tuguju i zaborave a vrijeme iscuri.
Kako je tema indeksacija odgovorit ću ti samo o tome, a za ovo ostalo ako te zanima otvaraj novi topic.

Ako je indeksacija ugovorena u začetku osiguranja ona se tijekom trajanja osiguranja može mijenjati, što znači da je ponekad možeš i odbiti ako to želiš (pojedinačna pravila ima svaka kuća zasebno, a načelo je ako je dva-tri puta odbiješ onda ti se više i ne provodi i više ti je ni ne nude.)
Atomski mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 21:07   #11
Quote:
Atomski mrav kaže:
....
Pitala ja kod tete koji radi u Allinaz-u za to što ti pričaš pa mi ona kaže da to baš i ne bi bilo kao što si ti napisao (bar ne kod njih). E pa sada ja ne znam....
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 00:29   #12
Quote:
Lavica02 kaže:
Pitala ja kod tete koji radi u Allinaz-u za to što ti pričaš pa mi ona kaže da to baš i ne bi bilo kao što si ti napisao (bar ne kod njih). E pa sada ja ne znam....
E pa vjerujem ti da zaista ne znaš.
Ajd odi pitaj tu istu tetu koja je kuća najbolja pa šta misliš šta će ti odgovorit.
Atomski mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 07:45   #13
Već kada si tako bistar MRAVE, koju policu imaš ti? Koristiš li indeksaciju?Koliko izdvajaš mjesečno?
Eps is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 10:06   #14
Quote:
Eps kaže:
Već kada si tako bistar MRAVE, koju policu imaš ti? Koristiš li indeksaciju?Koliko izdvajaš mjesečno?
Pajdo, ovo što napisah napisah zato da bi ljudima pružio informaciju i pomogao u donošenju odluka.
Atomski mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 15:05   #15
Quote:
Atomski mrav kaže:
E pa vjerujem ti da zaista ne znaš.
Ajd odi pitaj tu istu tetu koja je kuća najbolja pa šta misliš šta će ti odgovorit.
možeš se ili lijepo i argumentirano razgovarati ili odi negdje drugdje.....

Tu nije pitanje koja je najbolja kuća (mada i osobno smatram da je to Allianz) već što je indeksacija.

Da li se ona kod svih kuća radi isto, ne znam.

I kao što sam rekla ne sklapa se nova polica (bar ne kod Allinaza) već se radi dodatak polici.
To što tvoja (koja god da bila) kuća radi nešto drugačije ne znači da svi tako rade.
Evo još jedan link koji ti definira indeksaiju ( koja se btw ne odnosi samo na police ŽO)
http://www.limun.hr/main.aspx?id=24510&Page=
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 19:57   #16
Quote:
Lavica02 kaže:
možeš se ili lijepo i argumentirano razgovarati ili odi negdje drugdje.....

Tu nije pitanje koja je najbolja kuća (mada i osobno smatram da je to Allianz) već što je indeksacija.

Da li se ona kod svih kuća radi isto, ne znam.

I kao što sam rekla ne sklapa se nova polica (bar ne kod Allinaza) već se radi dodatak polici.
To što tvoja (koja god da bila) kuća radi nešto drugačije ne znači da svi tako rade.
Evo još jedan link koji ti definira indeksaiju ( koja se btw ne odnosi samo na police ŽO)
http://www.limun.hr/main.aspx?id=24510&Page=

Pa i objasnih sve lijepo i argumentirano, a isto tako vjerujem da ako netko nešto ne zna kao što vidim da ti ne znaš ništa o indeksaciji onda mislim da je pošteno da ti to i kažem.

Daklem, redom zadnji put

a) dodatak polici ti je stara polica + nova polica upakirane u jednu policu.
b) Allianz je samo jedna od mojih kuća (ima ih još 5)
c) U osiguranju sam 11 godina i više nego dobro znam kako stvar funkcionira (naročito kad nazoveš službenika na šalter)
Atomski mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 21:08   #17
Posjećaš me na nekoga ....

No ako je to tako onda se vi tamo lijepo dogovorite kaj je kaj i kako to svaki od vas ima svoju verziju (bez obzira što je točno definirano što je što, dapče imate i izračune)

Imaš li ti položen i državni ispit?
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 21:56   #18
Quote:
Lavica02 kaže:
Posjećaš me na nekoga ....

No ako je to tako onda se vi tamo lijepo dogovorite kaj je kaj i kako to svaki od vas ima svoju verziju (bez obzira što je točno definirano što je što, dapče imate i izračune)

Imaš li ti položen i državni ispit?
Dok sam bio mladi početnik u svijetu osiguranja u Hrvatskoj postojale su samo dvije kvalitetne kuće (Merkur i nekadašnja Prima, a sadašnje Grawe), u obje su mi "stručni" predavači ispričali priču o indeksaciji i to mi se mladom i naivnom učinilo kao veliki adut. Danas znam mrvičak više, štošta sam naučio i na vlastitim policama kojih imam pregršt raznoraznih varijacija. Tek da ti malo približim: samo životno osiguranje možeš sklopiti na 20-ak različitih načina, a koji je tebi najbliži to...Uglavnom agente ili zastupnike po kućama nauče jednu vrstu i pošalju ih na teren pa ovi piče kao što sam i ja s nekada svojih 25-26 godina mislio da nakon par seminara znam sve i da sam popio pamet cijelog svijeta. Da ne duljim, životno osiguranje DA, indeksacija u začetku police u načelu DA, ali i tada uz stručnu analizu i isključivo na početku trajanja policiranja. Kasnije, trajni pušing (a zbog toga što je to tako neke kuće u kasnijem periodu police po defaultu i ne provode indeksaciju).

Što se tiče državnog ispita, tek da znaš da ga zastupnici po kućama najčešće nemaju jer za njihovo "znanje" odgovara kuća. A što se tiče zastupnika izvan kuća može ga imati svaka budala. Jedina svrha državnog ispita je punjenje državnog proračuna (računa se da bi tu trebalo sjesti oko 300 milijuna kuna).
Atomski mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 23:21   #19
Quote:
Atomski mrav kaže:
Dok sam bio mladi početnik u svijetu osiguranja u Hrvatskoj postojale su samo dvije kvalitetne kuće (Merkur i nekadašnja Prima, a sadašnje Grawe), u obje su mi "stručni" predavači ispričali priču o indeksaciji i to mi se mladom i naivnom učinilo kao veliki adut. Danas znam mrvičak više, štošta sam naučio i na vlastitim policama kojih imam pregršt raznoraznih varijacija. Tek da ti malo približim: samo životno osiguranje možeš sklopiti na 20-ak različitih načina, a koji je tebi najbliži to...Uglavnom agente ili zastupnike po kućama nauče jednu vrstu i pošalju ih na teren pa ovi piče kao što sam i ja s nekada svojih 25-26 godina mislio da nakon par seminara znam sve i da sam popio pamet cijelog svijeta. Da ne duljim, životno osiguranje DA, indeksacija u začetku police u načelu DA, ali i tada uz stručnu analizu i isključivo na početku trajanja policiranja. Kasnije, trajni pušing (a zbog toga što je to tako neke kuće u kasnijem periodu police po defaultu i ne provode indeksaciju).
E tako, sorry, ali ja volim konkretno. Osiguranje je vrlo kompleksan pojam (zbog milion i jednu kombinaciju, prava, obveza...) To nije nešto što ti netko ispriča u dve i pol sekunde. Nažalost, ljudi kod nas gledaju samo konačne izračune, a ne i ono što im polica i u kojim slučajevima nosi. Najbolji su mi oni koji idu logikom 100 e (mjesečno s uključenim recimo dopunskim osiguranjem) * 12 (mjeseci) * 5 godina ... i kako sada nemam 6.000 eura

No dobro...Vezano za zadnji dio. Ako je netko naknadno sklopio indeksaciju, a kako provjeriti da li je sve po tom nekom izračunu koji dobiješ? I što možeš učiniti ako ustanoviš da nije?


Quote:
Atomski mrav kaže:
Što se tiče državnog ispita, tek da znaš da ga zastupnici po kućama najčešće nemaju jer za njihovo "znanje" odgovara kuća. A što se tiče zastupnika izvan kuća može ga imati svaka budala. Jedina svrha državnog ispita je punjenje državnog proračuna (računa se da bi tu trebalo sjesti oko 300 milijuna kuna).
To se djelomično slažem s tobom. Slažem se s tobom da je po meni preskup ( negdje je oko 1.700 kuna ako se ne varam). No mišljenja sam da treba uvesti reda u prodaju. Činjenica je da ga može prodavati svako tko se sjeti... a onda dolazi na red kvaliteta. Ljudi koji sklope policu ( tu mislim na sve vrste životnih i neživotnih osiguranja) u principu ne znaju sva prava i obveze. Mislim sve piše na uvjetima ( no tko ih čita) Znaju da je moraju plaćati i onda kada se nešto dogodi oni otiđu u osig. kuću pa skuže da to nešto nije niti pokriveno policom. I onda dolazi do svakojakih priča, pričica i neugodnosti.
A da je državni ispit laganica, pa čula sam da i nije baš.
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 08:06   #20
Lavice,hvala ti puno
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:09.