Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2006., 11:47   #1
Čovjekov najbolji prijatelj

Zamislite da netko kaže/napiše: Čovjek je čovjeku .... pas.
Kako biste to shvatili ? Čovjek je čovjeku prijatelj ?
Ili možda u negativnom smislu: "Čovjek uz narav pseću - dobije volju da grize".
Pasji život. Psi laju, a karavane prolaze. Učiniti kakvu psinu ... ?
Za ovu temu nadahnuo me članak jednog američkog psetoljubca, koji je postavio neka temeljna pitanja o našem odnosu prema životinjama, osobito kućnim ljubimcima.
"My Life as a Dog" - JONATHAN SAFRAN FOER
http://www.nytimes.com/2006/11/27/opinion/27foer.html?
Veli gospon J. da klinci kad ih se pita tko su najvažnije "osobe" u njihovom životu navedu (prosječno) po dva kućna ljubimca, većina knjiga za djecu ima životinje za glavne junake, a u knjižarama pored takovih knjiga možemo naći "kuharice" u kojima se opisuje kako skuhati ili ispeći životinju.

"In a recent study, when asked to name the 10 most important “individuals” in their lives, 7- and 10-year-olds included two pets on average. In another study, 42 percent of 5-year-olds spontaneously mentioned their pets when asked, “Whom do you turn to when you are feeling, sad, angry, happy or wanting to share a secret?” Just about every children’s book in my local bookstore has an animal for its hero. But then, only a few feet away in the cookbook section, just about every cookbook includes recipes for cooking animals. Is there a more illuminating illustration of our paradoxical relationship with the nonhuman world?"
Istina je, da obično ne kuhamo/pečemo kućne ljubimce, no to je stvar kulturalnih razlika, pa valja imati na umu da su pekinezeri prvobitno uzgajani da bi bili carska pečenka.
Isto tako i janje i praščić i kunić mogu biti kućni ljubimci, da ostale ne spominjem.
Za kraj ostavljam pitanje: Biliste li mogli pojesti svog najboljeg prijatelja ?
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Old 27.11.2006., 11:51   #2
Quote:
adriatic kaže:
[INDENT]”
Za kraj ostavljam pitanje: Biliste li mogli pojesti svog najboljeg prijatelja ?

Ovako sita mislim da ne bih. Nisam pojela ni kućnog ljubimca zeca, ni psa, pa valjda ne bih ni prijatelja. No nikad se ne zna. Život zna biti okrutan.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Old 27.11.2006., 16:04   #3
Skoro pola petogodišnjaka (u jednom drugom istraživanju) navode kućnog ljubimca kao odgovor na pitanje kome se obraćaju kada su tužni, srditi, sretni ili žele podijeliti neku tajnu.
Očito da ostali ukućani nemaju dovoljno vremenea ili ne zaslužuju povjerenje klinaca.
In another study, 42 % of 5-year-olds spontaneously mentioned their pets when asked, “Whom do you turn to when you are feeling, sad, angry, happy or wanting to share a secret?”
S odrastanjem sve se više distanciramo od životinja općenito (pa i ljubimaca) i spremni smo ih promatrati kao nešto nevažno ili čak samo smetnju, koju valja odstraniti.
" In the course of our lives, we move from a warm and benevolent relationship with animals (learning responsibility through caring for our pets, stroking & confiding in them), to a cruel one ... "
"Is our kindness replaced with cruelty? I don’t think so. I think in part it’s because the older we get, the less exposure we have to animals. And nothing facilitates indifference or forgetfulness so much as distance. In this sense, dogs & cats have been very lucky: they are the only animals we are intimately exposed to daily."...
Reče A. de Saint Exüpery u Malom Princu:
Prijatelje se ne može kupiti u dućanu, pa ljudi više nemaju prijatelja.
Ali u dućanu se mogu kupiti svakojaki kućni ljubimci.
Jesu li nam oni zamjena za ljude (međuljudske odnose) ?.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Old 27.11.2006., 16:14   #4
Quote:
adriatic kaže:
[
S odrastanjem sve se više distanciramo od životinja općenito (pa i ljubimaca) i spremni smo ih promatrati kao nešto nevažno ili čak samo smetnju, koju valja odstraniti.
]
Ne bih se s ovim složila. Mnogi moji prijatelji, pa i ja skupa sa svojim članovima obitelji, peseka smo nabavili tek u zreloj dobi.

Quote:
adriatic kaže:
Ali u dućanu se mogu kupiti svakojaki kućni ljubimci.
Jesu li nam oni zamjena za ljude (međuljudske odnose) ?.
[/INDENT]
Ni govora! Oni nam postanu članovi obitelji i važniji su od prijatelja.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Old 27.11.2006., 20:43   #5
Quote:
arna kaže:
Ne bih se s ovim složila. Mnogi moji prijatelji, pa i ja skupa sa svojim članovima obitelji, peseka smo nabavili tek u zreloj dobi.
Ja sam tek kao odrasla zaista shvatila vrednost kućnog ljubimca. Doduše, ja sam mačkoljubac.

Quote:
Oni nam postanu članovi obitelji i važniji su od prijatelja.


Njih možemo da volimo bezuslovno, jer su oslobođeni svakog zla, za razliku od ljudi koji su podmukli, pokvareni, zlobni, zlonamerni, sujetni, koji čoveka povrede ni ne trepnuvši ili zabiju nož u leđa kad osoba najmanje očekuje. Životinje su jednostavno takve kakve jesu, ponašaju se u skladu sa svojom prirodom i to je lako prihvatiti. Od njih čovek nema nikakva očekivanja, pa se samim tim ni ne razočarava. A biti u odnosima sa ljudima, a ne očekivati baš ništa, tj. biti spreman i na najgore je prilično teško i onemogućava čoveka da voli drugog čoveka opušteno i rasterećeno kao što može životinju. Zato je druženje sa životinjama izuzetno blagotvorno i za 'uvežbavanje ljubavi', između ostalog.
Enchantress is offline  
Old 27.11.2006., 20:48   #6
Ma čovjek je čovjeku najbolji prijatelj. Čak i kada je neprijatelj
Tinchi is offline  
Old 27.11.2006., 21:03   #7
zna li desetogodišnjak što je to prijateljstvo?

svog vjerojatno ne bih.
ali da pojedem tuđeg jedini problem bi mi predstavljali začini.

uglavnom, nakon ovog nepotrebnog uvoda, da se posvetimo samoj temi...

teško da bi netko pojeo vlastitog kućnog ljubimca, ali ljudi životinjama rade i puno gore stvari od toga da ih jedu.
prisiljavaju ih da žive u stanu koji nije njihovo prirodno stanište, pa ih mlate kad im onečiste tepihe, režu im testise, režu im pandže da im ne bi uništavali dragocjeni namještaj, kupaju ih češće nego što oni to žele, tjeraju ih da se suzdržavaju od vršenja nužde dok se gazda ne udostoji odvesti ih van, kad su vani vode ih na kratkom, zakonom propisanom povodcu...

ja se tako ne ponašam prema prijateljima. niti mi to zvuči kao opis prijateljskog odnosa.
prijatelj prijatelja ne dresira.

samim time, moram izraziti svoju duboku sumnju u to da su kućni ljubimci ikome zaista - prijatelji.
a naročito sumnjam da mala djeca uopće znaju što je to prijateljstvo.
ja sam stariji od deset (iako se ne bi reklo), pa ne znam. bar ne dovoljno dobro da bih mogao reći što to prijateljstvo jest. ali zato jako dobro znam što prijateljstvo nije.
čovjek čovjeku može biti i pas i vuk i čovjek.
pas mu može biti samo kućni ljubimac.
prijatelj mu ne može biti.


nitko i ništa je bolji moderator od obelixa.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 27.11.2006., 22:13   #8
Quote:
Krvnik kaže:
bar ne dovoljno dobro da bih mogao reći što to prijateljstvo jest. ali zato jako dobro znam što prijateljstvo nije.
Prijateljstvo je 'u dobru i zlu', isto kao i ljubav. I podjednako je tako retko i dešava se samo nekolicini srećnika.
Enchantress is offline  
Old 27.11.2006., 22:27   #9
Quote:
Enchantress kaže:
Prijateljstvo je 'u dobru i zlu', isto kao i ljubav. I podjednako je tako retko i dešava se samo nekolicini srećnika.
Da
Tinchi is offline  
Old 27.11.2006., 23:00   #10
Quote:
Enchantress kaže:
Prijateljstvo je 'u dobru i zlu', isto kao i ljubav. I podjednako je tako retko i dešava se samo nekolicini srećnika.
s tim se slažem.
ali ja ne znam baš puno desetgodišnjaka koji su dovoljno zreli da budu uz nekoga u dobru i u zlu. odnosno koji u potpunosti shvaćaju da to u prijateljstvu ide tako.
bit će oni tužni kad im pas ili neki drugi ljubimac ugine, ali većina će svoju ribicu zaboravit hranit, pas će im dosadit pa će brigu za njega pruzet otac, ili će ga najjednostavnije odvest negdje u šumu i ostavit kad im prestane biti slatko malo štene.
otuda i toliki psi lutalice u šinteraijma.
nadalje, mogu li ja biti prijatelj s nekim tko u meni ne gleda prijatelja, nego gospodara koji mu, pored toga što mu pruža sve udobnosti (hranu, vodu i ostalo) nameće vlastitu volju?
dresura je nužan dio svakog odnosa psa i vlasnika.
i o kakvom se to prijateljstvu radi?
radi li se samo o vlasnikovoj percepciji odnosa ili se zaista radi o dubokom i istinskom prijateljstvu?
naime, prijateljstvo mora biti obostrano. može li pas čovjeku biti prijatelj, ili mu može biti više od kućnog ljubimca?
što uopće znači biti prijatelj?
i plišani medvjedić ili najdraža dekica mogu biti tu uz gazdu u dobru i zlu.
to može biti i neko oružje za koje se čovjek brine, ulji ga, čisti i tak to.
znači li to da su mi i oni prijatelji?
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 27.11.2006., 23:17   #11
Quote:
Krvnik kaže:
može li pas čovjeku biti prijatelj, ili mu može biti više od kućnog ljubimca?
Covjek si umislja da mu je pas jedno i/ili drugo.
A sto na to kaze pas?
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Old 27.11.2006., 23:25   #12
Pas na to kaze yea ja sam tvoj najbolji prijatelj.
I jest.
Cijeli zivot imam pese. Znam,ne nagadam.
U rodovniku sam prekrizila grdni termin za res 'vlasnik' i stoji gardijen/prijatelj.
Odvratna mi je pomisao da bi itko jeo bilo koje zivo bice.
Ima majca 'decko i kravica' i pise 'don't eat your friend'...ja imati taku tamnoplavu, koju sam kupila u SC prije nekoliko godina...bija neki hepening.
But that's me.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Old 27.11.2006., 23:27   #13
Quote:
Krvnik kaže:
može li pas čovjeku biti prijatelj, ili mu može biti više od kućnog ljubimca?
Ne mislim da je pas čovekov najbolji prijatelj. Ta mi je rečenica oduvek bila čudnovata. Meni mačka nije prijatelj. Više mi je gospodar. Šalu na stranu, to je biće koje živi kraj mene i uveseljava mi život svojim postojanjem.

Quote:
i plišani medvjedić ili najdraža dekica mogu biti tu uz gazdu u dobru i zlu.
to može biti i neko oružje za koje se čovjek brine, ulji ga, čisti i tak to.
znači li to da su mi i oni prijatelji?

Mislim da se pod 'prijateljem' obično misli na ljudsko biće.
Enchantress is offline  
Old 28.11.2006., 00:05   #14
Quote:
blue bird kaže:
Pas na to kaze yea ja sam tvoj najbolji prijatelj.
I jest.
Cijeli zivot imam pese.
I svejedno nisi puno o njima naucila.
Pas covjeku nije prijatelj, niti "razmislja" u tim omjerima.
A da ne pricamo o onome sto je naveo Krvnik (dresura, lajna itd.) i sto dokazuje da je covjek psu prijatelj jos manje.
Oni su nama zive igracke, mi njima otvaraci konzerve.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Old 28.11.2006., 00:22   #15
Pa pas je čovjekov najbolji prijatelj u smislu da mu čuva kuću i da je vjeran.

Quote:
Ali u dućanu se mogu kupiti svakojaki kućni ljubimci.
Jesu li nam oni zamjena za ljude (međuljudske odnose) ?.
Zar to nije očito?

No razmišljam si, oko ove glupaste teme , ako kažemo da je pas čovjeku prjatelj, ukojem smjeru ide ta tvrdnja. Da jepas u čovjekovim očimanjegov prijatejl, ili obrnuto.

Moze li prijateljstvo biti obostrano, ili mora biti dvosmjerno?

Moze li netko nekome biti prijatej, a taj netkoovome ne?

Mozeli zivotinja bez svijesti, kao stoje pas, posjedovati nmeke osobine svjesnih bica, kao sto su vjernost, snalazljivost, inteligencija?

Ako mi nekoga percipiramo ovakvim i onakvim, je li on takav?
goranbo is offline  
Old 28.11.2006., 00:24   #16
Quote:
Gospon Pes kaže:
I svejedno nisi puno o njima naucila.
Pas covjeku nije prijatelj, niti "razmislja" u tim omjerima.
A da ne pricamo o onome sto je naveo Krvnik (dresura, lajna itd.) i sto dokazuje da je covjek psu prijatelj jos manje.
Oni su nama zive igracke, mi njima otvaraci konzerve.
Dozvoljavam da ti imas tako iskustvo, jel....
dok ja s druge strane imam upravo onakvo kakvo sam navela
a sto se dresure i lajni tice - puno ljudi nosi lajnu i
ogromna vecina je na dresuri...
stoga da ponovim : moj pes i ja smo prijatelji
hebena konzerva nemere kupit nis
i ponovo ponavljam taht's me...

* bas me gleda dok pisem
pa sam morala stat - da mu kazem
i slaze se

PS
sigurna sam da Krvnik nikad nije imal pesa
tak da kaj me briga kaj on kaze
+ jede our friends tj oni su mu hrana...


Quote:
but then, only a few feet away in the cookbook section, just about every cookbook includes recipes for cooking animals. Is there a more illuminating illustration of our paradoxical relationship with the nonhuman world
...citat iz uvodnog posta....a ja sam tak i shvatila ovaj topik....stoga jedaci zivih stvorova...ne pricajte o prijateljstvima izmedu covjeka i pesa ili bilo koje zivotinje...mislim, noirmalno da cete pricati - ali je pervrzno i paradoksalno...sweet..
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Old 28.11.2006., 00:39   #17
Quote:
blue bird kaže:
Dozvoljavam da ti imas tako iskustvo, jel....
dok ja s druge strane imam upravo onakvo kakvo sam navela
Obje imamo isto, ali ja ne projiciram svoje emocionalne bedastoce na pesa.
Volim ga vise nego 99% ljudi koje poznam, ali voljela sam i svog slamnatog medeka u djetinjstvu, pa ga nisam smatrala prijateljem. Ni psa ne smatram.
On je pas i najveca usluga koju mu mogu uciniti jest da ga psom smatram i kao prema psu* se i ponasam.

*Pod time ne mislim nesto lose, nego da ga sto manje pocovjecujem.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Old 28.11.2006., 00:40   #18
Quote:
goranbo kaže:
Moze li netko nekome biti prijatej, a taj netkoovome ne?
Mislim da može, kao što mi možemo nekoga voleti, dok je on prema nama ravnodušan. Na kraju krajeva, nikad ne znamo šta neko drugi misli i oseća - samo nagađamo na osnovu postupaka, a oni neretko mogu biti varljivi.
Enchantress is offline  
Old 28.11.2006., 00:41   #19
ako žena prevari muža sa njegovim najboljim prijateljem, jel ga je onda prevarila sa psom? I zašto je svaki Krvnik post "uređen" od strane dotičnog gospodina?
ontopic, netko ima u sigu jednu vrlo pametnu: to da je pas čovjekov najbolji prijatelj, rekli su ljudi... (otprilike s engleskog)
cosanostra is offline  
Old 28.11.2006., 00:54   #20
Quote:
Gospon Pes kaže:
Obje imamo isto, ali ja ne projiciram svoje emocionalne bedastoce na pesa.
Volim ga vise nego 99% ljudi koje poznam, ali voljela sam i svog slamnatog medeka u djetinjstvu, pa ga nisam smatrala prijateljem. Ni psa ne smatram.
On je pas i najveca usluga koju mu mogu uciniti jest da ga psom smatram i kao prema psu* se i ponasam.

*Pod time ne mislim nesto lose, nego da ga sto manje pocovjecujem.
Plizzz...stop s ovakvom spikom 'ja znam'..
Ne znas.... Stavise - totalno si u krivu...
Za sebe , e tu si u pravu - jer je to tvoje stanje svijesti
i ne vrijedi pol k.... za mene ili opcenito..
Trebam li se ponavljati - that's me
Stoga me ne pokusavaj dresirati i oblaciti u tvoje misljenje
i stavljati mi lajnu...

* ne 'pocovjecujem' ja njega nit on mene 'popasuje' ... kljucna rijec je prijateljstvo..obvijsli ja sam u jednom drugom svemiru od tvojeg....sto je ok..
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:54.